Pandemi Döneminde Kapalı Kalan AVM’ler Yangın Güvenliğini Nasıl Sağladı?

19 Ağustos 2020 Dergi: Ağustos-2020

Pandemi sürecinde, kapalı alanda barındırdığı insan yoğunluğundan kaynaklanan riski azaltmak üzere kapatılan AVM’ler, COVID tedbirleri eşliğinde yeniden faaliyete geçti. Bunlardan biri olan Capacity AVM “önce sağlık, sonra alışveriş” yaklaşımı ve aldığı sıkı hijyen önlemleriyle misafirlerine kapılarını açtı. Çatısı altındaki 1500 mağaza çalışanı ve normalde günlük 50 bin kişiye varan ziyaretçisiyle hareketli AVM’lerden biri olan Capacity AVM, yangın güvenliğini 11 yıldır EEC’ye emanet ediyor.  

Capacity AVM Operasyon Müdür Yardımcısı Altan Karabulut, yangın algılama sistemlerine yönelik “Bu sistem, AVM’lerin can damarlarının başında ve olmazsa olmazlarımızdan biridir. İnsan sağlığı kadar hiçbir şey önemli değildir. Bunun farkında olarak oluşabilecek olumsuzluklara her türlü önlemleri almaktayız. Önceliğimiz; sistemin her zaman çalışır olması, arızaların görünür olması, yetkili personelin işin ehli ve yaptığı işin öneminin farkında olmasıdır” diyerek hassasiyetlerine dikkat çekti. 

Karabulut, Capacity’de tercih ettikleri üründen gördükleri faydaları aktarırken; “Kullanılan sistemin genişleme ve büyümeye uygun olması, sürekli güncellenebilir olması bizi memnun ediyor. Sistemden gelen arızaların mahal veya bölge olarak nokta atışı görülmesi, müdahale etmemize hız kazandırıyor. Sistemin görünebilir ve görünemeyen yerlere kuruluyor olması, işin hassasiyetini ve güvenirliliğini artıyor. Yaşanabilecek olumsuzlukları sistem anlık yakalayarak, müdahale etmemizi sağlıyor. Nokta atışı olması bizim için çok önemli. Yangın İhbar Sistemi 24 saat aralıksız takip ediliyor ve anlık müdahaleler tarafımızdan yapılıyor. Gerek bakımların gerekse ihtiyaçlarımızın sorunsuz ve hızlı olarak temin edilebilmesi de bizi memnun etmektedir" dedi.

Altan Karabulut yıllardır EEC’yi tercih etmelerinin sebebini ise; “Çalışan üst yönetim ekibinden sahadaki ekip arkadaşlarına kadar kolay iletişim kurabilmek işleyişimizi sağlamaktadır. İşlerinin ehli olarak, iyi niyetli ve sorunu gidermeden bırakmamaları bizim için önemlidir. AVM’de asla piyasa malı bir şey kullanmadık, o yüzden binaya EEC’den başka hiçbir marka ve model ürün dahil ettirmedik, bundan dolayı yangın algılama ve güvenliği konusunda %100 bir başarımız var” sözleriyle açıkladı. 

Projede Kullanılan EEC Yangın Algılama ve Alarm Sistemine Teknik Bakış
Capacity Alışveriş Merkezi, UTC Edwards Signature Serisi üst düzey yangın alarm ve duman kontrol sistemleri ile korunuyor. Bağımsız ve uluslararası kabul görmüş UL ve FM gibi sertifikalara sahip olan EST3 ve Signature serisi ülkemizde de geçerli olan Avrupa standardı EN54’e uyumlu olarak test edilmiş ve sertifikalandırılmıştır.

UTC Edwards Signature Serisi, mikroişlemci kontrollü ve algoritma tabanlı dedektör ve yardımcı saha elemanlarından oluşan, çok yüksek hatalı-alarm bağışıklığını, hızlı alarm verme yetkinliğiyle birleştiren üstün nitelikli bir ürün ailesidir. Ürün uzun test süreçleri sonunda elde edilmiş yangın algoritmalarıyla karar verme yetisine sahip algılama elemanlarını içeriyor ve benzersiz ayakta kalma özellikleri bulunuyor.

MNEC-FamilySistemde 4 adet UTC Edwards EST3 Serisi Network Yangın Alarm Paneli (32 çevrim, 8.000 adres kapasitesi ile) network olarak çalışıyor ve Güvenlik Merkezinde bulunan FireWorks Yangın Alarm Paneli ve Grafik İzleme Yazılımından izlenen sistemin kontrolü sağlanıyor. 

FireWorks Grafik İzleme Yazılımı, EST3 Paneli ile kullanıcı arasındaki veri iletişimini sağlayan bir arayüz programıdır. Bu yazılım sayesinde yangın alarm sistemi tarafından izlenip kontrol edilen tüm cihazlar mimari planlar üzerinde grafik olarak görülebiliyor, olası alarm durumlarında ilgili kısımların mimari planlarına hızlı ulaşım ve planlar üzerinde detaylı inceleme yapma imkanı bulunuyor. 

Yangın Algılama ve Alarm Sistemi, Acil Durum Senaryosuna bağlı olarak diğer mekanik ve elektromekanik sistemler ile entegre çalışıyor. Bu entegrasyon kapsamında Duman Kontrol Sisteminin acil durumda yönetimi, havalandırma sisteminin parçası olan klima santralleri, yangın damperleri, duman tahliye fanları ve merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü ile gerçekleştiriliyor ve yangın durumu olan mahaldeki dumanın diğer güvenli bölgelere yayılmadan binadan tahliyesi sağlanıyor. Aynı zamanda insanların güvenli tahliyesinde kaçış yolu görevindeki merdivenlerin duman açısından temiz kalması amacıyla tesis edilen merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü de sağlanıyor.

Sulu Söndürme Sistemindeki akış anahtarlarının, hat kesme vanalarının ve pompaların durumları Signature Serisi kontak izleme modülleri ile sürekli izlenerek, gerçek bir yangın durumuna gelmeden sistemin sağlıklı ve çalışmaya hazır olup olmadığı denetleniyor ve acil durumda sulu söndürme sisteminin çalışması izleniyor. Kritik mahallerde tesis edilmiş olan gazlı söndürme sistemlerinin alarm ve arıza durumları da yine yangın alarm sistemi tarafından denetleniyor. 

Asansörlerin yangın durumunda zemin kata çağırılması ve yangın uyarısı boyunca kullanım dışında kalması, entegrasyon kapsamında, yine Signature Serisi kontrol modülleri tarafından otomatik olarak yapılıyor.  

Seslendirme sistemi üzerinden yapılan sesli tahliye anonsunun kontrolü, insanların doğru ve hızlı bir şekilde tahliye edilebilmesi için yine yangın alarm sistemi ile sağlanıyor. Bunlarla birlikte sistem, Bina Otomasyon Sistemi ile de entegre olarak çalışıyor.Söyleşi