Otellerde Hava Kaynaklı Isı Pompası Uygulamaları

02 Mayıs 2016 Dergi: Nisan-2016

Bir yapının iklimlendirilmesi için ilk olarak karar verilmesi gereken nokta sistem seçimidir. Yapının özelliği ve konumu sistem seçiminde en önemli parametredir. Sistem seçimini etkileyen diğer bir kriter ise kullanılabilecek enerji kaynaklarının belirlenmesidir. Sistem seçimi enerjinin en etkin ve verimli kullanılacağı şekilde yapılmalıdır. İklimlendirme sistemi tasarımı yapılırken, istenen fonksiyonları etkin olarak yerine getiren, enerji etkinliği yüksek ve ilk yatırım maliyetlerinin uygun olmasına dikkat edilmelidir. Yerden ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyunu tek bir cihazla elde etme imkânı sağlayan hava kaynaklı ısı pompaları özellikle villa-otel-rezidans projelerinde kullanılmaktadır. Gelişen ar-ge teknolojileri ile ısı pompalarının sezonsal verimlilikleri 3.5-4.5 arasında değişmektedir. Doğalgaza göre daha verimli olduğundan kullanım sıcak suyu hazırlamada özellikle tercih edilmektedirler.

Otellerde Hava Kaynaklı Isı Pompası UygulamalarıÖrneğin Antalya’da yapılan Rixos Temalı Park Otel, Sirius Deluxe Hotel gibi 5 yıldızlı tesisler, kullanım sıcak suyu hazırlamada ısı pompasını tercih etmişlerdir.
Her iki projede de 4 adet Clivet marka WSAN-XIN 30.2 (75 kW) ısı pompası kullanılmış, 12 adet 2000 lt çift serpantinli boyler kullanılmıştır. Proje; Güneş kollektörü, ısı pompası, kaskat kazan (kombi) takviyesi olacak şekilde çözülmüştür. Uygulama esnasında gün ısı yapılmamıştır. İstenilirse daha sonra sisteme entegre edilebilecektir. Yılın büyük bir bölümünde ısı pompaları ile sıcak su ihtiyacı karşılanacaktır. Otellerde Hava Kaynaklı Isı Pompası UygulamalarıBu sayede Sezon süresince belki de doğal gaz ihtiyacına hiç gerek kalmayacak veya doğalgaz giderinde ciddi bir azalma meydana gelecektir. Tesislerde doğalgaz kazanlarına ve ısı pompası sistemine ek olarak ileride kullanılmak üzere güneş enerjisi sisteminin alt yapısı da oluşturulmuştur. Güneş enerjisi kolektörleri alınmamıştır. Her 3 sistemde de gereğinde yapının akümülasyon tankları besleyecek şekilde sistem entegrasyonu sağlanmıştır.  Öncelik sırası ısı pompası, güneş enerjisi sistemi ve doğalgaz yakıtlı sistem (kombi) olarak planlanmıştır.Ayrıca; Atlas Yaşam Hastanesi (Manavgat/Antalya) kullanım sıcak suyu için 2 adet Clivet marka WSAN-XIN 141 (30 kW) model cihaz kullanılmaktadır. Bununla beraber otellerin merkezi sistemden bağımsız çalışan özellikle spa bölümlerinin soğutmasında kullanılmaktadır. Otellerde Hava Kaynaklı Isı Pompası UygulamalarıÖrneğin Carya Golf Otel SPA (Belek/Antalya) bölümünde 1 adet (50 kW) Clivet WSAN-XIN 171 ısı pompası kullanılmıştır.Slider Altına
Söyleşi