Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin Klimatizasyon Sistemi Uygulaması

18 Ağustos 2008 Dergi: Haziran 2005
Ana müteahhitliğini Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş. 'nin üstlendiği Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi mimari projesi Ahmet Erdinç, mekanik tesisat projesi GNMühendislik tarafından hazırlandı. Binanın mekanik tesisat uygulamaları Unitermak Mühendislik Ltd. Şti. tarafından yapıldı. Unitermak Mühendislik Şirketi ortaklarından Tekin Parlak, projenin iklimlendirme ve diğer mekanik tesisat uygulamaları ile ilgili tüm detayları Tesisat Market'e anlattı...

Hastane projesinin konsepti tam olarak oturtulduktan, her detay en ince ayrıntısına kadar düşünüldükten sonra tüm sistemin uygulamasına başlandı

Tüm projelerde olduğu gibi, uygulama bizim tarafımızdan yapılacağı için, öncelikle shop dravvings çalışmalarını yaptık. Bu çalışmada tesisatın, mimari ve dekorasyonla uyumu sağlandı. Mimari imkanların el vermediği yerlerde projeci arkadaşlarla görüşerek, sistemi iyileştirmek yönünde değişiklikler yaptık. Binada kullanılan ana cihazlar Güriş İnşaat tarafından, diğer ürünler ve komponentler bizim tarafımızdan satın alındı.

Binanın mekanik tesisatında Türkiye'de çok fazla uygulanmayan bir yöntem uygulandı. Ana mekanik sistemlerin (kazanlar, buhar jenaratörleri, pompa sistemleri ve ana dağıtım hatları)tümü çatı katına yerleştirildi. Mekanik sistemlerin çatı katında olmasında, herhangi bir patlama veya orada oluşabilecek olumsuz bir durumunun binaya zarar vermemesi amaçlandı. Bu duruma uygulama anlamında bakacak olursak, baca mesafelerinin azalması, büyük bir avantaj sağladı. Genellikle binalarda tüm bu sistemler, bodrum katına yerleştirilir ve yukarıya doğru beslenir. Burada ise çatıda yerleştirildiği için, aşağıya doğru besleme sağlandı.

Klima santrallan ve Hücreli apiratörler ağırlıklı olarak, ara tesisat katındaki ve bodrum kattaki HVAC merkezlerinde, bir kısmı da soğutma gruplarının da bulunduğu çatı teras mahallerinde konuşlandırılmıştır.

Bina, kayalık bir zemine oturtulmasının yanı sıra deprem izolatörlerine de sahip

Bodrumla zemin arasındaki tüm inşai kolonlarda deprem izolatörleri vasıtasıyla, 9 şiddetindeki depremde bile yıkılmadan, hasar görmeden hareket edebilecek bir yapı oluşturuldu. Binada 40 cm. ye varan dilatasyonlar var. 40 cm. e kadar binanın tüm blokları birbirine çarpmadan, dağılmadan hareket edebilecek. Bu durumun tesisat uygulamasına etkisini şu şekilde açıklayabiliriz: Tüm boru ve kanal sistemi bu dilatasyonlardaki hareketler göz önüne alınarak, esnek parçalarla bağlandı. Isıtma, soğutma ve yangın tesisatında mafsallı kompansatörler kullanıldı. Havalandırma tesisatında da esnek flexible parçalarla kanallar birbirlerine bağlandı. Büyük hareketler sonucu sistemin işlevini sürdüre bilmesi için yapılan bu boyuttaki dilatasyon geçiş uygulamalarını biz de ilk defa yaptık.

Hastanenin iklimlendirilmesinde kullanılan cihazlarla, uygun standartlarda hava kalitesi elde edildi

Bilindiği gibi bir çok hastanede ameliyathaneler ve hijyenik bölgeler klimatize edilir ve bu alanlara özel filtrasyon sistemi uygulaması yapılır. Hasta odalarının iklimlendirilmesi ise sadece ısıtma, bazen ısıtma ve havalandırma uygulamalarıyla sağlanır. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde her bir bölümün ihtiyacı olan çözümler uygulandı. 70.000 nr hastane kapalı inşaat alanının neredeyse tamamı ısıtılıyor, soğutuluyor ve havalandırılıyor. Yani mekanik sistemler düşünüldüğünde, nitelikli bir özel hastaneden hiçbir eksiği yoktur.Ekipman olarak, 4 adet York soğutma grubu+2 adet Tanı merkezini besleyen Lennox soğutma grubu olmak I üzere toplam 6 adet soğutma gruI bu, 50 adet klima santralı, 70 adet hücreli aspiratör ve yaklaşık 1350 adet dört borulu fancoil cihazlarının montajı yapıldı. Hijyenik alanlar için Rox ve Halton marka, hepa filtre kutuları, laminer akım üniteleri, VAV ve CAV cihazları ve shutoff damperler kullanıldı. Klima santrallerinde hat üzerinde kaba filtre, torba filtre ve hijyen bölgeleri besleyen hatlarda hepa filtreler yer alıyor. Buradan geçen % 99,999 temiz hava hijyen bölgelere, ameliyathanelere, yoğun bakım ünitelerine veriliyor. Binadaki tüm klima santralları % 100 taze havayı şartlandırarak gerekli mekanlara iletiyor. Kullandığımız cihazlarla içerideki klimatizasyon değerlerinin ölçülmesi, iklimlendirme ve hijyenin tam anlamıyla yapılması^ sağlandı. Bu bölgelere yapılan uMlj gulamalarda en çok filtrasyon s|H temine dikkat edilmeli. Kanallflfl daki kaçak miktarlarının minimBM olması gerekiyor. Burada 700MB pa. basınç test teri yaptık. Bu H lere olumlu yanıt veren bir kflj tesisatı kuruldu. Tesisatta kendinden flanşlı fabrikasyon kanallar kullanıldı. Kanalda hem montaj ı hem de montaj sonrası oluşabilecek tüm problemlerin önlemleri uygulama aşamasında alınmalı. Ayrıca hijyen bölgeler mutlaka pozitif basınçta tutulmalı ve bu da Hijyen bölgelerinin dışında kalan alanlarda 4 borulu fancoil sistemi ile primer havalandırma uygulaması yapıldı.Hijyen bölgelerin dışındaki mahallerde yaklaşık 7000 adet diffüzör, anemostat, menfez, hava damperi vb. Kes Klimadan alınarak montajı yapılmıştır. Yangın damperleri, yangın senaryosuna göre yangın panelinden izlenmektedir.

Hastanelerdeki klimatizasyon sistemini işletmeye almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, havalandırma sisteminin temizliğidir.. Bu alanlarda temizliğin çok iyi yapılması, sistem temizledikten sonra hepa filtrelerin takılması gerekir. Santral ve uç noktalar arasındaki sistem, diğer binalarda olduğundan çok daha iyi temizlemeli, enfeksiyon riski yaratabilecek tüm noktalar oradan kaldırılmalıdır.

Binadaki diğer mekanik tesisat uygulamaları, iklimlendirme sistemi uygulaması gibi titizlikle yapıldı

Su deposu, hidrofor sistemi ve filtrasyon cihazları bodrum kata yerleştirildi. Su deposu gibi ağır bir kütlenin çatı katında yer alması oldukça risklidir. Çünkü binanın sıcak ve soğuk su ihtiyacının yanında bir bölümünü yangın rezervi olarak depolanan suyun hacmi ciddi boyutlardadır. Tüm binanın temiz su tesisatında Aquatherm polipropilen boru, pissu tesisatında Wavinas sessiz boru kullanıldı. Polipropilen borunun tercih edilmesinin en önemli nedeni; galvaniz boruların belli bir zaman sonra galvanizleri çözülüyor ve borular özelliklerini kaybediyorlar. Binada hidrofor, yangın pompaları, Pis su pompaları ve tüm sirkülasyon pompaları Grundfos marka, sıcak su akümülasyon tankları Wilo marka kullanıldı. Su tesisatı için yaptığımız filtrasyon uygulamasında, Culligan marka ürünler kullanıldı. Bu uygulamada, kaba filtreleri, aktif karbon filtreleri, yumuşatma cihazları ve ultraviyole cihazı kullanıldı. Isıtma tesisatında 4 adet Viessmann yoğuşmalı kazan+Weishaupt doğalgaz brülörü, 2 tane Buderus buhar jeneratörü kullanıldı. Sterilizasyon ve çamaşırhane için buhar tesisatı uygulaması yapıldı.Binanın, hasta yatak odaları da dahil, olması gereken tüm mahalleri sprinklerler ve yangın dolapları vasıtasıyla yangından korunmaktadır.

Binanın tüm mekanik tesisat sistemi otomasyon sistemi ile kontrol ediliyor

Tüm ekipmanlar ve tüm noktaların durumları sürekli izleniyor. Senaryoya göre, otomasyondan startstop yapılması gereken ekipmanlar çalıştırılıyor, diğerlerinin arıza dusistemi ile ilgili olarak, saha elemanları diye adlandırdığımız motorlu vanaların, duyar elemanlarının ve diğer komponentlerin klima santralleri, kanallar ve boruların üzerine montajı ile ilgili uygulamaları yaptık.Bu elemanların, elektriksel uç bağlantılarını ve bilgisayar üzerine aktarılmasını Satchwell firması yetkilileri yapmaktadır. Hem pompa hem de hijyen bölgelere hitap eden sistemlerde, otomasyonla birlikte enerji tasarrufuna yönelik uygulamalar yapıldı Kullanılan tüm pompalar frekans konvertörlüdür. Tüm ısıtma ve soğutma sisteminde iki yollu motorlu vanalar kullanılmıştır. Dolayısıyla ihtiyaçtan fazla enerji motorlu vanalar kısılarak engellenebilir, pompalar da buna bağlı olarak devrini düşürür. Özellikle hijyen bölgelere yönelik santrallerin, vantilatör ve aspiratörleri de frekans konvertörlüdür. Hem pompa sisteminde hem de hijyen bölgelere hitap eden sistemlerde otomasyonla birlikte enerji tasarrufuna yönelik uygulamalar yapıldı. Diğer bölgelerdeki primer santrallerde frekans konvertörü yoktur. Odalarda kullandığımız dört borulu fancoillerin de iki yollu motorlu vanaları ve oda termostatları var. Böylece sistemde dolaşan suyu azaltıp artırarak pompa debisini otomatik olarak düşürebilir veya artırabilirsiniz. Bu durumda ihtiyaç kadar debi kullanıldığı için, ısıtmada kazanın, soğutmada ehiller grubunun, ısı ekonomisi yapmasını sağlar. Dört borulu fancoil sistemin diğer bir faydası, özellikle mevsim geçişlerinde bazı bölgelerde ısıtma yaparken, bazı bölgelerde soğutma yapılmasına olanak tanımasıdır. İç mekanlardaki iklimlendirme sistemi tüm koşullar ve ayrıntılar düşünülerek planlandı ve uygulandı.Binada zonlara doğru debileri ulaştırabilmek için, Oventrop marka balans vanaları kullanıldı.

Üniversite hastanelerini bir çok hastaneden ayıran belli özellikler vardır

Diğer hastanelerde de bulunan bölümlerin ve ünitelerin dışında, öğrencilerin ders gördüğü, uygulama yaptıkları alanların da yer alıyor olmasıdır. Derslikler, kütüphane ve konferans salonu vb. gibi. Bu bölümlerde de hem inşai, hem mekanik, hem de elektrik tesisatı son derece özenle projelendirildi ve uygulamalar ona göre yapıldı. Şu anda hastanede geçici kabul işlemleri gerçekleşiyor, biz de tüm tesisatın test ve işletmeye alma çalışmalarını sürdürüyoruz. Hastane tamamen açıldıktan sonra, işletmeyi devredeceğiz.

Son olarak şunu belirtmek isterim: Öncelikle proje doğru olmalı, malzeme doğru seçilmeli, işçilik kaliteli olmalı...Mühendislik hizmetinin de tüm bu parametrelere uygun olması, projeden mükemmel sonuç alınmasını sağlar...


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi