Header Reklam
Header Reklam

Standart Borulu Yağ Soğutma Eşanjörleri ve Kullanım Alanları

11 Aralık 2021 Dergi: Aralık-2021
Standart Borulu Yağ Soğutma Eşanjörleri ve Kullanım Alanları

Yazan: Kadir Burak Soylu, Ekin Endüstriyel, Makina Mühendisi

Endüstride kullanılan makinelerin birçoğu çalışma sırasında yüksek sıcaklıklara çıkmaktadır. Bilindiği üzere makinenin ısınması çok büyük problemlere sebep olur. Makine ısındığında makine elemanlarının uzun süreler boyunca sorunsuz çalışması beklenemez. Ayrıca makine verimliliği bir hayli düşer. Tüm bu sorunlar göz önüne alındığında bu makinelerin soğutulması büyük önem arz etmektedir. Makinelerin soğutulması genellikle ısı transfer yağı ile makinenin üzerinden çekilen ısı ile sağlanmaktadır. Bu yağın su ile soğutulmasında MIT MOR eşanjörleri önemli rol oynar. 

Yağ soğutma işlemi genellikle soğutma kulesi veya chillerden gelen suyun MIT MOR eşanjör içinde sıcak yağ ile endirekt temaslı şekilde soğutulmasıyla sağlanır. 

Borulu yağ soğutma eşanjörlerinin imalatında kullanım alanına göre ve soğutan akışkanın çeşidine göre farklı boru malzemeleri seçilebilir. Piyasada en çok karşılaşılan yağ soğutma eşanjörlerinin iç boruları bakır boru, gövde tarafı ise karbon çelik olacak şekilde tasarlanmıştır. Boruların yivli olması ısı transfer katsayısını ve ısı transfer alanını artırmaktadır. Bakır boru seçiminin başlıca sebebi ısı iletim katsayısının yüksek olmasından dolayıdır. Kullanım alanına göre eşanjör malzemesi değişebilir. Örneğin deniz suyu ile çalışacak bir yağ soğutma eşanjöründe bafon boru tercih edilmelidir. Bunun sebebi bafon borunun, bakır, nikel ve demir alaşımı olması sebebiyle deniz suyuna dayanıklı olmasıdır. Genellikle gemi sanayinde bafon boru tercih edilir.

Ekin Endüstriyel’in standart borulu yağ soğutma eşanjörleri, maksimum 180°C’ye kadar çalışma sıcaklığına sahiptir. 180°C üzerinde yağ soğutma işlemi yapılacaksa özel dizayn eşanjörler kullanılması önerilir. Kapasiteye ve çalışma şartlarına göre ΔT sıcaklık farkı değişkenlik gösterebilir. Ortalama 9 bar çalışma basıncına uygundur. 

Borulu yağ soğutma eşanjörü, silindirik bir gövde ve içerisinden geçen küçük çapta borulardan oluşmaktadır. Bir akışkan gövde tarafından geçirilirken diğer akışkan küçük çaptaki borulardan geçirilerek ısı transferi sağlanır. Isı transferini sağlarken buradaki en önemli noktalardan biri akışın türbülanslı akış ve laminer akış olma halidir. Isı transfer hızını artırmak için akışın türbülanslı olmasına önem verilmektedir. Akış rejiminin laminer veya türbülanslı akışa sebep olup olmadığını (boyutsuz) Reynolds sayıları tanımlar. Reynolds sayısı, akışın hızı ve borunun hidrolik çapıyla doğru orantılı olup, akışkanın kinematik viskozitesiyle ters orantılı olarak hesaplanır.

reynolds-numberBuna göre akış;
Re <2300 ise laminer
2.300 4000


Prandtl sayısı, Reynolds sayısının aksine akışkanın türüne ve haline bağlıdır. Nusselt sayısı Prandtl ve Reynolds sayılarıyla doğru orantılı olarak (Reynolds sayısına göre değişkenlik gösteren farklı formülizayonlar ile hesaplanır) akışkanın, ısı taşınım katsayısı hesaplanmasında önemli rol oynar.

Borulu yağ soğutma eşanjörlerinin en büyük avantajlarından biri de hem düşük sıcaklıklarda hem yüksek sıcaklıklarda yüksek performans ile çalışmasıdır. Kullanıldığı alana, ortam koşullarına ve çalışma şartlarına göre farklı niteliklere sahip olması bir diğer avantajı olarak söylenebilir. Borulu yağ soğutma eşanjörleri yüksek basınçlar altında çalışabilir. Uzun ömürlerinin yanı sıra bakımı ve onarımı da basitçe yapılabilen borulu yağ soğutma eşanjörleri, bu sebeple endüstri sektörünün vazgeçilmezleri arasındadır.

Yağ Soğutma Eşanjörlerinin Kullanım Alanları 

Endüstri sektörünün hemen hemen her alanında ihtiyaç duyulan yağ soğutma eşanjörleri, başlıca demir-çelik üretim proseslerinde, kimya endüstrisi, otomotiv sektörü, tekstil sektörü, ilaç sektörü ve hidroelektrik santrallerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin hidrolik sistemlerde, kompresörlerde piston tarafından ısınan yağ, borulu yağ soğutma eşanjörleri ile soğutulmaktadır. Pres makinelerinde aşırı ısınan yağ, borulu yağ soğutma eşanjöründen geçerek kullanım sıcaklığına tekrar düşürülür. Plastik enjeksiyon makinelerinde ve redüktörlerde yağ soğutma eşanjörleri ile soğutma yapılmaktadır.

MIT MOR yağ soğutma eşanjörleri stok çeşitliliği ve fiyat avantajlarıyla sektördeki kullanıcıların gözdesidir. Bu ürünlere kullanım alanlarından dolayı ani ihtiyaç doğabilir. Bu sebeple akla ilk gelen ürün olan MIT MOR yağ soğutma eşanjörleri, makinalarınızın serviste bekleme süresini en aza indirmeyi hedeflemiş ve bunu başarmıştır.Slider Altına