Header Reklam
Header Reklam

Doğru Ortam Havası Virüslerden Korur mu?

18 Mart 2020 Dergi: Mart-2020
Doğru Ortam Havası Virüslerden Korur mu?

Daha çok kış aylarında görülen virütik hastalıklar hayat kalitesini düşürüyor. Nezle ve gripten sonra bütün dünyanın üzerine kabus gibi çöken ‘corona’ virüsü de başta Çin olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ölümlere sebep olarak hayatı durma noktasına getirdi. Bu tür hastalıklarda iç ortam hava kalitesine dikkat çeken uzmanlar; klimaların bakımlarının düzenli yapılmasını, hava temizleme cihazları veya havayı temizleyen, nemi ayarlayabilen ve hatta taze hava sunabilen üstün teknolojili klimaların tercih edilmesini öneriyor. 

Konut ve işyerlerindeki soluduğunuz havanın ‘doğru hava’ olması sağlık açısından büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar, virüs ve mikropların klimalardan bulaşabileceği konusundaki algının gerçeği yansıtmadığını gösteriyor. Aslında klima değil, yanlış kullanım hasta ediyor. Sektörün inovatif markası Daikin’in uzmanları, ‘doğru hava’ ile iç ortam hava kalitesinin artmasını sağlayarak sizi virüs ve mikroplardan koruyacak ürünleri tavsiye ediyor. Bulunduğunuz ortamın sağlıklı olması hastalıkların önünü keserek vücut direncine destek oluyor. 

Temiz ve sağlıklı hava sadece dışarıda soluduğumuz havayı tarif etmiyor. İç ortam havasının da sağlıklı bir solunum için ‘doğru hava’ olması gerekiyor. Temiz hava için en etkili ve bilinen yöntem sık sık havalandırma yapmak. Ancak bu her zaman mümkün olmuyor ve cihazlardan yardım almak gerekiyor. Konunun uzmanları mekanlarda ‘doğru hava’ya ulaşmak için birkaç kriterde birleşiyor: Mevcut klimaların periyodik olarak bakımlarının yapılarak filtrelerinin temizlenmesi, hava temizleme cihazlarının kullanılması veya hem havayı temizleyen hem de nemi ayarlayabilen üstün teknolojili klimaların kullanılması. 

Periyodik klima bakımı ne sağlar?
Uzman yetkili servislerce yapılan klima bakımları öncelikle cihazın performansını artırarak, ilk günkü gibi çalışmasına olanak verir ve enerji tasarrufu sağlar. En önemlisi de klima bakımlarından sonra ortam temiz havaya kavuşur. Çünkü bakım sayesinde filtrelerde biriken ve zamanla istenmeyen kokulara neden olan atıklar temizlenir, gerekirse filtreler yenilenir. 

Hava temizleme cihazının avantajı nedir?
Havalandırma yapmak en iyi yöntemlerden biri ancak pencere açmanın mümkün olmadığı plazalarda veya hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde bu koşulu işletmek mümkün olmaz. O zaman en iyi çözüm hava temizleme cihazlarıyla bu işlemi yapmaktır. Hava temizleme cihazları sadece koku veya tozları çekmekle kalmaz; havadaki alerjen ve mikroorganizmalara karşı da etki gösterir. Böylece virütik hastalıklardan korunmaya ve sağlıklı hava solumaya katkı sağlar.

Flash StreamerDaikin MC70L hava temizleme cihazı, Daikin’in geliştirdiği ve yüksek hızlı elektronların toz, polen, küf, koku gibi istenmeyen faktörlerin moleküllerini ayrıştırarak parçalanması esasına dayalı ‘Flash Streamer’ teknolojisini kullanır. Bu teknoloji sayesinde partiküller daha ilk aşamada etkisizleşmeye başlar. Cihazın önemli parçalarından olan ‘titanyum apatit filtre’ ise havanın temizlenmesinde etkin bir rol oynar. 6 kademeli filtreleme özelliği ile yüksek konfor sağlar. Daikin MC70L hava temizleme cihazını üstün kılan ‘Flash Streamer’ ve ‘titanyum apatit filtre’; markanın Ururu Sarara, Nexura, Emura, Shira Plus ve Shira Eco model klimalarında da kullanılır. Böylece klimalar klasik işlevlerinin yanı sıra iç hava temizliğine de katkı sağlar.

 

Klimanın zirve noktası: Ururu Sarara 
Daikin Ururu SararaTemel görevi ısıtma ve soğutma olan klimalar artık iç hava kalitesini olumlu etkileyen, zararlı partiküllere karşı savaşan hava temizleme teknolojileri ve filtreleme yöntemleriyle donatılıyor. Çok kuru bir hava da çok nemli bir hava da sağlığa zararlıdır. İdeal iç ortam koşulları ortalama yüzde 40-50 nem oranından, 20 ila 25 santigrat derece sıcaklıktan oluşuyor. Daikin’in üstün teknolojili kliması Ururu Sarara, hem ideal nemi sağlıyor hem ortamdaki havayı flash streamer teknolojisi (partikülleri parçalama) ile temizlerken dışarıdan da taze hava beslemesi yapıyor. Klima, temel işlev olarak, iç ortamdaki havayı alıyor, süzüyor ve daha sıcak veya soğuk bir hava olarak iç ortama geri gönderiyor. Bunun yanı sıra eğer klimanızda flash streamer gibi teknolojiler varsa havanın temizliği garanti altına alınıyor. Daikin, Ururu Sarara ile hem konforunuzu düşünüyor hem de güveneceğiniz ‘doğru hava’yı sağlıyor.



Slider Altına