Slider Altına

“Yeni tesisimizde, karışım gazlarını kendimiz üreteceğiz”

28 Kasım 2018 Dergi: Kasım-2018

Cantaş Soğutma CDU Operasyon Müdürü Emre Bulut

Cantaş Soğutma Üretim Müdürü Burak Yılmaz

Cantaş Soğutma, yaklaşık 40 yıldır ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Geçen sene 8.500 m2 kapalı alana sahip yeni tesisine taşınan Cantaş Soğutma, son olarak yeni bir yatırım daha yaptı ve Gebze Kimyasalcılar Organize Sanayi Bölgesi’nde bir tesis kurma kararı aldı. Sene sonunda tamamlanacak olan bu tesiste karışım gazları üreteceklerini söyleyen Cantaş Soğutma CDU Operasyon Müdürü Emre Bulut ve Cantaş Soğutma Üretim Müdürü Burak Yılmaz detayları, dergimiz okurlarına anlattı…

Şirketi katma değerli hale getirmenin yolu, ürünlere katma değer sağlamaktan geçer

Emre Bulut: Cantaş Soğutma, 1979 yılında Ragıp Ekşioğlu tarafından kuruldu. Şu anda şirketin yönetim kurulunda Ragıp Bey’in oğulları Erim ve Ekin Ekşioğlu yer alıyor. Üretim olarak 55 kişilik bir ekibiz. Cantaş Soğutma olarak al-sat üzerine kurulu bir yapımız var ve işimizi “gaz”, “bakır boru” ve “kompresör” olmak üzere üç ana başlığa ayırdık. Zaman içerisinde bu üç ana kolda Türkiye pazarını domine ettik. Bilindiği gibi her geçen gün domine ettiğiniz pazarda, pazar payını korumak zorlaşıyor ve yaptığınız işi geliştirmek özellikle al-sat yapan firmalar için mümkün olmuyor. Cantaş Soğutma olarak bunu deneyimledik. Yapılanma içerisinde bu kadar büyük bir ciro varken, şirketimizi daha katma değerli hale getirmenin yolunun, al-sat haricinde ürünlere katma değer sağlayarak olacağını fark ettik. Bu yüzden daha önce belirttiğimiz 3 ana iş kolumuz üzerinde katma değer oluşturacak yatırımlarda bulunuyoruz.

Gaz alanında yatırım yaparak Gebze Kimyasalcılar Organize Sanayi Bölgesi’nde bir tesis kurma kararı aldık. Sene sonunda tamamlanacak olan bu tesiste karışım gazlarını kendimiz üreteceğimiz.

Uzman olduğumuz bir diğer alan bakır boru. Bakır boruda da ise, belirtilen yatırımı izolasyonlu bakır boru üretiminde sağladık. 2014 yılında Gebze Tesisimizde, bakır boru üreticisi olan Halcor ile ortak olarak yürüttüğümüz bu yatırım yükselen ivmesiyle sektörde öncü marka olarak ilerlemeye devam etmektedir.

Diğer uzmanlık alanımız kompresör teknolojilerinde de katma değerli bir üretim yapmak için öncelikle pazar araştırması yaptık. Cantaş Soğutma olarak kompresörde yıllık satış rakamlarımız oldukça fazla. Özellikle Embraco, dünyada en büyük kompresör üreticisi. Firma zaten yıllık bazda yaklaşık 37 milyon adet kompresör üretiyor. Bizim de satış rakamlarımız buna paralel olacak şekilde Türkiye pazarını domine ediyor. Kompresör satışı yaptığımız müşterilerin genellikle OEM üreticiler, belli bir kısmının da malzemeciler olduğunu gördük. Durum böyle olunca biz öncelikle kondenser ünitesi üretimini hedef aldık, kompresörde katma değerli bir ürün sergilemek amacıyla kondenser ünitesi üretimine başladık. Yaklaşık dört yıldır kondenser ünitelerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz. Cantaş Soğutma olarak FrigoCraft ve Cbox adlı iki tane tescilli markamız var. Bu iki ürün de kondenser ünitesi ancak donanım açısından her ikisi de farklı özelliklere sahip.

İlerleyen dönemde öngörümüz, yurtdışı satışın yurtiçi satışa göre daha ön planda olacağı yönünde

Geçen yıl itibarıyla hem ciromuz hem de üretim adetlerimiz belli bir noktaya geldi. Cantaş Soğutma olarak Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde uzun yıllardır mevcut olan, içinde gaz dolum istasyonumuzun da olduğu, toplam 20.000 m2’lik tesiste yaklaşık 1700 m2’lik bir alanda üretimimizi gerçekleştiriyorduk. Ancak yer darlığından dolayı oraya sığamaz olduk ve üretimde verim alamamaya başladık. Bu sebeple daha büyük bir yer arayışına girdik ve Gebze ana depodan kopmadan şu an bulunduğumuz yere taşındık. Burada da üretim adedi olarak beklediğimiz randımanı aldık. Yeni tesisimiz 8500 m2 kapalı alana sahip. Cantaş Soğutma olarak sürüm yapılmayan bir ürün gamının sürdürülebilir olmadığını düşünüyoruz. Agresif fiyat politikası sunabilmek için sürüm yapabiliyor olmak gerekiyor. Bundan dolayı ciddi oranda stokumuzla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Cantaş Soğutma’da yurt içi ve yurt dışı satış net bir şekilde ayrılıyor. Yurtiçi satışta İstanbul Anadolu Yakası’na bir kişi, İstanbul Avrupa Yakası’nda OEM’e bir kişi, malzeme satıcılarına bir kişi bakıyor. Ayrıca Dolapdere’de bulunan shoowroom’da ise iki kişi bulunuyor. Bu tarafta piyasa biraz daha büyük. İç Anadolu, Karadeniz ve Antalya bölgelerinden iki kişi, Adana bölgesinden Adana Bölge Müdürümüz Barkın Bey önderliğinde üç kişi sorumlu. Adana’da bir ara lojistik depomuz var, bu depoda ürünlerimiz yer alıyor ve Güneydoğu bölgesindeki müşterilerimizin memnuniyeti Adana’da yer alan lojistik depomuz sayesinde üst seviyelerde. İzmir bölgesinden sorumlu olan bir kişi bulunuyor. Yurtdışındaki satış yapılanmamız ise şöyle; Balkan ülkeleri ve Avrupa ülkelerinden sorumlu iki kişi, Türki cumhuriyetler, eski Sovyet ülkeleri, KKTC ve BAE’den sorumlu bir kişi, Afrika, Fransa ve Ortadoğu’dan bir kişi sorumlu. Avrupa pazarı çok büyük bir pazar olduğu için bu pazarda iş geliştirmeden sorumlu olmak üzere bir personelimiz daha Cantaş bünyesinde işe başladı. Yurtdışı satış ekibimiz, kendi bölgelerini ayda bir kez ziyaret ediyor. Bu sayede müşterilerimizle sürekli iletişim halindeyiz ve piyasadaki anlık değişikliklerden haberdar oluyoruz.

İlk başladığımız noktada, özellikle kondenser ünitesi satışında çok ciddi ilerleme kaydettik. Keza market sektöründe de Cantaş Soğutma tercih ediliyor. Durum böyle olunca yurtdışı pazarlarına da açıldık. Önceleri ağırlıklı olarak yurtiçinde satış yapıyorduk çünkü yurtiçinde satış kabiliyetimiz köklü bir firmanın getirdiği avantajdan dolayı daha fazlaydı. Ancak şu an itibarıyla yüzde 50 yurtiçi yüzde 50 yurtdışı olacak şekilde bir satış dengemiz mevcut. İlerleyen dönemde öngörümüz, yurtdışı satışın yurtiçi satışa göre daha ön planda olacağı yönünde.

Gebze Kimyasalcılar Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden depomuz, bizim için çok önemli bir katma değer

Cantaş Soğutma olarak Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ana lojistik depomuzda toplam 9 tankımız var ve onlar üzerinden gaz dolumu yapıyoruz. Ancak bizim bu zamana kadar gaz üretici kimliğimiz yoktu. Çin, Hindistan gibi ülkelerden getiriyorduk ya da Dupont, Honeywell, Arkema gibi firmaların distribütörlüğü ve dolum lisansları bizde olduğu için gaz dolumlarını istasyonumuzda yapıyorduk. Sözü gelmişken şunu da vurgulamak isterim, dünyada Dupont ve Honeywell’in dolum lisansına sahip tek firma biziz. Bahsettiğim tüm karışım gazlar bize yurtdışından geliyordu ve üretimimiz söz konusu değildi. Bu gazlar, belli bir oranda bazı kimyasalların karışmasıyla meydana gelen soğutucu akışkanlar ve biz o soğutucu akışkanı meydana getiren o saf gazları üreticisinden alarak gerekli karışımları artık Gebze Kimyasalcılar Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden depomuzda gerçekleştirip soğutucu akışkanları oluşturacağız. Mevcutta aldığımız üründen farklı bir ürünü sektörümüze sunacağımız için Türk malı başlığı altında ürün satabileceğiz. Bu bizim için çok önemli bir katma değer.

Çok uzun zamandır Danfoss ile partnerliğimiz devam ediyor ve Danfoss’un üç Türkiye distribütöründen biriyiz. Embraco tarafında kondenser üniteleri imalatı ile ilgili bir yenilik söz konusu. Embraco bu zamana kadar tek pistonlu hermetik kompresör üreticisiydi. Bu senenin başı itibarıyla scroll kompresör üretimine de başladı. Normalde tek pistonlu kompresörde alınabilecek en büyük güç 2 HP’ye kadardı ama artık scroll kompresör vasıtasıyla artı uygulamalarda 13 HP, eksi uygulamalarda 6 HP’ye kadar aralığını genişletmiş oldu. Embraco, kendi alanında dünya pazarını domine eden bir firma ve ciddi rekabetçi fiyatlarla bu ürünleri bize sağladığı için scroll kompresör üretimi anlayışında Türkiye’de belki de en önde firma olduğumuzu söyleyebilirim. Scroll kompresör ayrıca Türkiye pazarı için yeni bir teknoloji. Müşterilerimizin birtakım önyargıları vardı ancak zaman içinde bu önyargılar yıkıldı, sistemin verimli olduğu anlaşıldı. Önemli olan müşterinin fiyat avantajı elde etmesi değildi, son kullanıcının daha az miktarda elektrik faturası ödemesi, çok daha büyük bir değerdi. Çünkü ürün bir defa satılıyor, müşterimiz de bir defa montajı yapıyor, ama diğer taraftan son kullanıcı o ürünü yıllar boyunca kullanıyor. Demek istediğim bu bir seferlik değil, sürdürülebilir bir avantaj. Bundan dolayı bu ürünün katma değeri bizim için çok yüksek oldu, müşterilerimiz de şu an çok memnun. Yurtdışı satışlarımızın çoğu da zaten bu marka üzerinden ilerliyor. Yurtiçi pazarını da bu ürünle tanıştırmış olduk ve aldığımız geri dönüşler gayet olumlu.

Bu ayın sonunda Yerli Malı Belgemizi alacağız

Burak Yılmaz: Ürünlerimiz, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm sertifikalara sahip. Kapasite raporlarımız ve TSEK Belgemiz mevcut, bu belge çok önemli çünkü özellikle TKDK, tarımsal kalkınma gibi devlet destekli hibe alan projelerde istenen bir evrak bu. Zaten CE sertifikasyonuna da sahibiz, Rusya bölgesinde istenen GHOST Belgemiz de mevcut. Ayrıca bu ayın sonunda Yerli Malı Belgemizi de alacağız.

Söz sertifikalara gelmişken Eurovent’ten bahsetmemek olmaz. Eurovent, kondenser ünitelerine belge verir durumda değil, Eurovent’in bu konuda herhangi bir sertifikasyon süreci henüz yok ancak konuyla ilgili çalışmaları halihazırda devam ediyor, çalışmanın sonuçları bu yıl sonu yayımlanacak ve sektöre açıklanacak. Bu komisyonda Türkiye’den yer alan tek firma Cantaş Soğutma olarak, ülkemizi ben temsil ediyorum. Cihazların kapasitelerinin belirlenmesi, test süreçleri, testlerin nerede yapılacağı, nasıl bir sertifikasyon sürecinden geçeceği gibi konular şu an gündemde. Daha önceleri bildiğim kadarıyla sadece kompresör bazında Asercom’un böyle bir sertifikasyonu vardı. Şimdi ise kondenser ünitesi de bu sürece dahil oldu. Bilindiği gibi yeni nesil akışkanlar çıktı ve sistemler artık eskisi gibi değil. Hem gaz regülasyonları hem sistem verimliliği hem de enerji verimliliği, artık dünyada son derece had safhada önem taşıyor. Aldığınız klimada bile son 10 yılda üç kere enerji sınıfı değişti, A’dan A+++’a kadar sınıflar ortaya çıktı. Bu iş bu kadar önem arz ediyorken, endüstriyel uygulamada kullanılan cihazların da enerji tüketimi, ev endüstrisi kadar mevcut. Durum böyle olunca endüstriyel uygulamada kullanılan cihazlarda da sınıflandırmaya gidildi. Önceden Asercom’da kompresörlere dair bir sertifika vardı, çünkü kompresör en çok enerji tüketen ana komponentti. Optimizasyonlarla birlikte bir enerji verimliliği sağlanabilirdi ama sistemde en çok enerji tüketen cihaz kompresördür. Ama şimdi kondenser ünitelerinin de enerji tüketim seviyelerinin önem kazanmasıyla birlikte, bu üründe de sınıflandırmaya gidilmesi söz konusu oldu. Bundan dolayı hem Eurovent hem de kompresörlere sertifika veren Asercom’un da kondenser üniteleriyle ilgili çalışmaları mevcut. Biz Cantaş Soğutma olarak Eurovent tarafında yer alıyoruz. Özellikle “sezonsal enerji verimliliği” Avrupa’da son derece revaçta. Çünkü biz bütün sistem dizaynlarını kötü senaryo olan yaz şartına göre yapıyoruz, ancak sezonsal enerji verimliliğine göre optimal dizayn yapmak için aradaki oranın belli bir mertebede kalması gerekiyor.

En iyi hizmeti sunmayı temel ilke edinme misyonu ile emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz

Türkiye’de soğutma sektörünün gelişim aşamasında olduğunu söyleyebiliriz ve regülasyon olarak Avrupa’nın ne yazık ki hâlâ gerisindeyiz. Çünkü yeni nesil akışkanlar konusunda Türkiye’de üretim bilincinin olmadığını görüyoruz. Üretim bilinci olmadığı için bu zincirleme bir şekilde son kullanıcıya yansıyor. Diğer taraftan üzülerek merdiven altı üretimin devam ettiğini görüyoruz, basmakalıp düşüncelerle üretim yapanlardan tutun, kondenser kapasitesini metrekare üzerinden hesaplayan insanlar var. Rekabet ettiğimiz tarafta bu tarz negatif durumlar da oluyor. Ancak soğutma sektörü, bunlara rağmen sürekli gelişime açık bir sektör. Çünkü çevre ülkelerde, Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere Türk markalarının bilinirliği oldukça arttı. Özellikle İsrail, Türki cumhuriyetler gibi doğu ülkelerinde Türk markalarına güven duyuluyor. Avrupa tarafında ise Çinli üreticilerle Avrupalı üreticiler arasında bir yerde konumlanmış durumdayız. Ama zaman içerisinde bu durum bizim için olumlu anlamda seyir gösterecektir. Avrupa ülkelerinde de marka bilinirliğimiz ve Türk markalarına güven artacaktır.

Cantaş Soğutma olarak, TL büyümeyi değil sürekli olarak döviz bazlı büyümeyi baz alıyoruz. Yurtiçi pazarda ekonomik dalgalanmalar nedeniyle bir daralma söz konusu ancak bünyemizde herhangi bir problem yaşanmadı. Müşterilerimizle ilişkilerimiz sağlam bir şekilde devam ediyor. Diğer taraftan Türkiye pazarındaki bütün otomotiv üreticilerinin gaz tedarikini sağlıyoruz. Dolayısıyla hem yurtdışı hem de yurtiçinde çalışmalarımız sağlıklı ilerliyor. Yaklaşık 40 senedir ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz, en iyi hizmeti sunmayı temel ilke edinme misyonu ile emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.Söyleşi