Yeni teknolojileri Türkiye pazarıyla tanıştırıyor, Türk üreticilerin yurtdışı pazarlarda yer bulmasına yardımcı oluyoruz

24 Aralık 2019 Dergi: Aralık-2019

Vente Teknoloji ve Uluslararası Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürü Murat Adaköy

Murat Adaköy tarafından 2015 yılının Ocak ayında kurulan Vente Teknoloji ve Uluslararası Danışmanlık Hizmetleri; Türkiye pazarına girmek isteyen, iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak isteyen uluslararası firmalara ve uluslararası pazarlara açılmak isteyen Türk firmalara hizmet veren bir firma. Vente’nin ısıtma, soğutma, havalandırma, enerji ve çevre sektörlerine öncelikli olarak hizmet verdiğini söyleyen ve “Hedefimiz, yeni teknolojileri Türkiye pazarına tanıştırmakla birlikte, aynı zamanda Türk üreticilerin de yurtdışı pazarlarda yer bulmasına yardımcı olmaktır” diyen Adaköy ile Vente’yi ve faaliyetlerini konuştuk…

Öncelikli olarak ısıtma, soğutma, havalandırma, enerji ve çevre sektörlerine hizmet veriyoruz
1979’da İstanbul’da doğdum. Saint Benoît Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İngilizce Çevre Mühendisliği bölümünde eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 14 senedir iklimlendirme sektörü içindeyim. Vente Teknoloji ve Uluslararası Danışmanlık Hizmetleri’ni 2015 yılının Ocak ayında kurdum, 2020’de 5. yaşımızı kutlayacağız. Vente olarak “danışmanlık”, “ithalat” ve “ihracat” üzerine bir çalışma alanımız var. Öncelikli olarak ısıtma, soğutma, havalandırma, enerji ve çevre sektörlerine hizmet veriyoruz.
Danışmanlık yaptığımız kanalda; Türkiye pazarına girmek ve bu pazarda iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak isteyen uluslararası firmalara ve uluslararası pazarlara açılmak isteyen Türk firmalara hizmet veriyoruz. Yeni teknolojileri Türkiye pazarına tanıştırmakla birlikte, Türk üreticilerin de yurtdışı pazarlarda yer bulmasına yardımcı oluyoruz. Danışmanlık yaptığımız kanalda Fieldpiece Instruments ile çalışıyoruz. Amerika’nın iklimlendirme sektörüne test ve ölçüm cihazları üreten en önemli firmalarından biri olan Fieldpiece Instruments, Amerika’nın dışına açılmak istiyordu ve Türkiye’de bayi organizasyonunu kurarak beraber çalışmaya başladık. Yaklaşık bir yıl önce Doğu Avrupa ve Ortadoğu bölgesi de bizim alanımıza girdi, oradaki bayi organizasyonlarını da yine biz kuruyoruz. 

Lokal pazarda başarılı olunması için en uygun yöntemleri buluyor, sarf edilen eforu azaltıyor ve riski minimize ediyoruz
Danışmanlık kanadındaki çalışmalarımız, sektörde çok iyi yabancı markaların gerektikleri yere ve satış hacmine gelememelerini fark etmemizle başladı. Bunun da sebebi, onların lokal pazarlamasını, iş geliştirmesini yapamaması. Bilindiği gibi pazara giriş artan rekabet koşullarında her geçen gün daha da zorlaşıyor. Uygun bayileri bulmak bile çoğu zaman yeterli olmuyor. Pazarlama ve kilit müşteri yönetimi, iş geliştirme işin olmazsa olmazları. Aynı zamanda ürünü lokal kültüre uygun hale getirmek de yapılması gereken en önemli işlemlerden biri. Çoğu firma bir bayi ile çalışıyor ancak ürünlerin iş geliştirmesi ve lokal pazarlaması yapılmayınca başarılı olunamıyor. Biz de Vente olarak lokal pazarda başarılı olunması için en uygun yöntemleri buluyor, sarf edilen eforu azaltıyor ve riski minimize ediyoruz. Onların Türkiye ofisi gibi çalışıyoruz. Gerekli tüm iş geliştirme ve pazarlama çalışmaları, ürünlerin Türkçeleştirilmesi, lokal pazarlara uygun hale getirilmesi, bayilerin eğitimi, periyodik ziyaretleri gibi faaliyetleri biz burada yapıyoruz, aracı oluyoruz gibi düşünülebilir. Bu şekilde bir iş planı kurduk. 
İthalat kanadında distribütörlüğünü yaptığımız birçok marka var. Vente olarak el aletleri, servis ekipmanları ve ölçüm cihazları üzerine çalışıyoruz. Sahada çalışan profesyoneller için zamanın ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Onların zamandan tasarruf etmelerini sağlayacak ve aynı zamanda onları yarı yolda bırakmayacak kaliteli, nitelikli ürünlerin ithalatını ve danışmanlığını yapıyoruz. Spin, Neutronics, AccuTrak, Spectroline, Black Diamond temsilciliklerimizden bazıları. Temsilciliğini yaptığımız markaların ürünlerinin hepsi nitelikli, birbirinden farklı ürünler ve birbiriyle çakışan cihazlar yok. Black Diamond’ın boru makası, boru bükme aparatları, boru şişirme aparatları gibi servis el aletleriyle ilgili üretimi mevcut. Spectroline, soğutma sistemlerinde kimyasal üzerine kaçak bulma ve tıkama kimyasalları üzerine çalışan, bu işin aslında mucidi olan firma. Spectroline kaçak bulma ve tıkama sıvıları ile sisteme herhangi bir zararı olmadan kısa süre içinde kaçak yeri tespit ediliyor. Spin yeni nesil havşa açma ve boru şişirme setleri üretmektedir. Spin uçları standart matkaplara takılmakta ve matkabın torku sayesinde bakır veya alüminyum boruyu ısıtarak, daha düzgün bir şekilde 5 saniye içerisinde açabiliyor. Spin ürünlerinin Türkiye’deki tek yetkili ithalatçı ve distribütörü biziz. Son dönemde ultrasonik kaçak dedektörü ürününü pazara sunduk. Bu alanda AccuTrack ile çalışıyoruz. AccuTrak kaçak dedektörleri her türlü gaz kaçağını tespit etmek için çözüm sunuyor. Bir diğer temsilciğimiz Amerika menşeli Neutronics’in soğutucu akışkan analiz cihazları soğutucu akışkanın ne kadar saf olduğunu, akışkanın içeriğinde hangi akışkandan yüzde kaç olduğunu ve içerisinde hava olup olmadığının analizini yapıyor. Bu cihazlar da sahada soğutucu akışkanın analizini yapabilen ender cihazlardan biri ve birçok uygulamada hayat kurtaran bir cihaz. 
Ürünlerin satışını hem bayi üzerinden hem de direkt olarak gerçekleştiriyoruz. Ürün grubuna göre değişiyor ama çoğu ürün grubunda bayi üzerinden gitmeyi tercih ediyoruz. Her ürün grubu için ayrı bayi yapılanmamız mevcut. E-ticaret tarafında da çalışmalarımız var. Ventecihaz web sitemizde de tüm bu ürün gruplarının satışını gerçekleştiriyoruz.

Türk malı ürünleri yurtdışındaki müşterilerle buluşturuyoruz
Son zamanlarda biraz daha önem vermeye başladığımız ihracat kanadında; potansiyeli olabilecek firmalarla biz iletişime geçiyoruz. Nasıl yurtdışından gelen firmalara Türkiye pazarı için danışmanlık veriyorsak, artık Türk üreticiler için de yurtdışına açılmaları ve bayi organizasyonlarını kurmaları için de danışmanlık vermeye, bu konuda onlara yardımcı olmaya başladık. Yabancı dil bilgimizi ve yabancı pazarlardaki deneyimimizi kullanarak Türkiye’deki üreticileri de yurtdışına açmak istedik. Bu doğrultuda ihracat faaliyetlerine başladık. Zaten halihazırda yabancı firmalar için de Doğu Avrupa tarafıyla çalışıyorduk ve özellikle Fransızca konuşulan ülkeler başta olmak üzere, Afrika pazarında da yine aktifiz. Geçen sene özellikle kur problemi sonrasında ithalat çalışmalarının duraksayacağını, uzun süre de bu şekilde devam edeceğini öngörerek biz de ihracat kanadına odaklandık. Kurdaki bu problemi, biz fırsata dönüştürdük ve aslında bu tarafın çok daha iyi geliştiğini söyleyebilirim. Türk Lirasının değer kaybetmesi, yurtdışında Türk ürünlerinin çekiciliğinin artmasına yol açtı ve oradaki bayilerimiz ile daha yoğun çalışmaya başladık. İhracat kanadında, kendi ürettiğimiz bir ürün yok. Biz Türk malı ürünleri yurtdışındaki müşterilerle buluşturuyoruz. Uzmanlık alanımız olan iklimlendirme alanında yoğun bilgimiz olduğu için özellikle iklimlendirme alanındaki Türk firmalarını yurtdışındaki müşterilerle buluşturuyoruz. İklimlendirme alanı dışında farklı sektörden müşterilerimiz de var. Çünkü yurtdışında yerleşik partnerlerimiz mevcut ve onları yönlendirebiliyoruz. Örneğin ‘şu alanda şöyle bir ürün var, bunun üzerine çalışmanı yap’ diyebiliyoruz veya onlardan gelen talepler olabiliyor, o talepler doğrultusunda dış ticaret firması gibi birden fazla firmadan satın alma yapıp tek bir konteynerde birleştirerek yurtdışına gönderme şansımız oluyor. Bu yabancı firmalara da çok büyük avantaj sağlıyor. Yurtdışında görüştüğümüz firmaların çoğu, Türk üreticilerine güvendiklerini söylüyor. Türk üreticilerinin ve üretilen ürünlerin kalitesini bildiklerini ancak iletişim konusunda sıkıntı çektiklerini belirtiyor. Tabii birden fazla firmadan ürün almak istiyorlar. Ama her biriyle ayrı ayrı bu işlemi yaptıklarında ayrı bir gümrük ücreti, ayrı bir nakliye ücreti ödüyorlar. Biz Vente olarak burada onların iletişimini kolaylaştırıyoruz. Malzemelerin kalite kontrolünü göndermeden önce yapıyoruz ve tüm ürünlerin satınalmasını tek bir merkezden yaparak, tek bir gümrük ve tek bir nakliye ücreti ödemelerini sağlıyoruz. 

Çalıştığımız firmalardan destek alıyoruz, bu yüzden de başarılıyız
Türkiye’de çok iyi üreticiler var ve tamamen Türkiye pazarına odaklanmış durumdalar. Dünyada haliyle daha büyük potansiyel var ve bu üreticiler yurtdışına açılırsa herkesin kazancı artacak. Sonuç olarak yurtiçine döviz girmiş olacak, bu da hepimiz için önemli. Bunun yanında Türkiye pazarı, yurtdışındaki firmalar için ve üreticiler için ağız sulandıran bir pazar. İklim şartlarının uygun ve nüfusun kalabalık olması, yabancı firmalar için önemli unsurlar. Türkiye’nin nüfusu, Doğu Avrupa’nın toplam nüfusuyla neredeyse kafa kafaya. Yabancı üreticilerden Türkiye’nin potansiyelinin büyük olduğunu ve rekabetçi fiyatlar sunulması gerektiğini anlayan firma kazanıyor. Yani bu üreticiler fiyatlandırma konusunda örneğin Almanya’da sattığı fiyatla Türkiye’de de satmaya çalışırsa, başarılı olamaz. Yabancı bir firma Türkiye’de çalışmak istiyorsa, özel fiyatlandırma politikasının olması gerekiyor. Sadece distribütörden veya buradaki bayiden beklemenin dışında kendisinin de pazarlama alanına bir bütçe ayırması gerekiyor. Tüm bunları yapan firma kazanıyor. Biz çalıştığımız firmalardan destek alıyoruz, bu yüzden de başarılıyız. 

Türkiye’nin önemli bir tedarikçi ülke olarak çok daha iyi yerlere geleceğine eminim
Son beş senedir ülke olarak zor zamanlar geçiriyoruz. Vente’nin kuruluşu da bu zamana denk geldi. Özellikle kurdaki dalgalanmalar, ithal edilen işleri sıkıntıya soktu. Biz de bu dönemi ihracatla dengeledik, bu bizim şansımızdı. Sadece iç pazara çalışan firmalar için bu dönem zorlu geçmiştir diye düşünüyorum. Bayilerin de büyük bir çoğunluğunun iç pazara çalışıyor olması, biraz sıkıntı yarattı. Ama ne olursa olsun şu dönemlerde artık bu kurlara alışıldığı kanısındayım. Sonuç olarak eski kurları bir daha göremeyeceğiz. Onun için bunu idrak etmemiz lazım ve yavaş yavaş bu duruma alışıyoruz. Bu da işlerin hem ithalat hem de ihracat kanadında canlanmasına yol açıyor. Ben özellikle kısa vadede Türkiye’nin önemli bir tedarikçi ülke olarak çok daha iyi yerlere geleceğine eminim. Çünkü Avrupa’ya mesafe anlamında çok yakınız, birkaç gün içerisinde malzemeyi Avrupa ülkelerine ulaştırabiliyorsunuz, işçilik diğer ülkelere göre daha uygun ve yüksek kalitede malzeme üretiyoruz. Zaten kendi iç pazarımız için de yeterince ürün ürettiğimizden dolayı parlayan bir yıldız olacağımızı düşünüyorum. O yüzden Vente olarak ihracat konusuna da yatırım yapıyoruz. 

Doğru ve sağlam adımlar atarak ilerliyoruz 
Herkesin içinde ‘bir gün kendi işini yapma arzusu’ vardır, ama o ilk adımı atmak kolay olmuyor elbette. Çünkü sorumluluklarımız, o ilk adımı atmayı geciktiriyor ne yazık ki. Ama o adımı attıktan sonra da işler bir şekilde yürüyor. Sadece biraz cesaret gerekiyor. 5 sene önce o cesareti gösterdik. Çalıştığım işten yeni ayrılmıştım ve o dönemde evlenmek üzereydim, benim için hiç de kolay bir süreç değildi. Ama hayatta engeller hep var, her zaman karşımıza çıkıyor. Cesaret gösterip gecikmeden adım atmak gerekiyor. Ben de bunu yaptım, işe sıfırdan başladık desem yeridir. Home office olarak çalışmaya başladıktan bir sene sonra da kendi ofisimize geçtik, ekibimizi büyüttük. Her sene artan bir ivmeyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çok hırslı çalışmıyoruz, keyif alacak şekilde iş yapmaya çalışıyoruz. Belki de biraz bu başarıyı getiriyor. Bu sene yaklaşık yüzde 45’lik bir büyüme ile yılı tamamlayacağız. Yeni firmalarda büyüme hızı, eski firmalara göre daha yüksek olur, bunun farkındayız. Özetle doğru ve sağlam adımlar atarak ilerlemeye çalışıyoruz.
 Slider Altına
Söyleşi