Header Reklam
Header Reklam

'Yanlış Fan Seçimi Kullanıcı Firmaları Zarara Uğratıyor...'

12 Haziran 2008 Dergi: Mayıs-2007
'Yanlış Fan Seçimi Kullanıcı Firmaları Zarara Uğratıyor...'

Otuz yıldır endüstriyel fan alanında üretim yaptıklarını ve son on yıldır farklı bir çizgide ilerlediklerini söyleyen Ergeldi Makina Genel Müdürü M. Cem Ergeldi, endüstriyel tesislerde kullanılan fanların bilinçli kullanımının önemini vurgulayarak, bilinçsiz kullanımın enerji tüketimini artırdığının ve prosese göre yanlış fan seçiminin kullanıcı firmaları zarara uğrattığının altını çizdi.Yirmi yılın sonunda yeni bir yapılanmaya karar veren ve 1997 yılında bu anlamda ilk olarak ünvan değişikliği yaparak Ergeldi adını alan Ergeldi Makina?nın, geçtiğimiz on yıl içinde yaptıklarını ve gelecek dönem hedeflerini
M. Cem Ergeldi dergimize anlattı...Çalıştığımız sektörleri çeşitlendirmek en önemli hedefimiz...

On yıllık süre zarfında imalat akış ve üretim sistemimizi değiştirdik. Kadromuzu yenileyerek verimli çalışma konusu üzerine yoğunlaştık. Hataların minimuma düşürülmesi üzerinde çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Kalite belgelerimizi tamamlayarak, uzun vadeli planlar yaptık. Planlarımız çerçevesinde hedeflerimiz değişti. O yıllara kadar çalıştığımız sektörleri çeşitlendirmek en önemli hedefimiz oldu. Hatırlıyorum, ilk başladığım dönemde sadece un fabrikalarına yönelik çalışma yapıyorduk. Üretim anlamında tam kapasite çalışıyorduk. Oldukça fazla talep olmasına rağmen bizim için risk taşıdığına inandım. Çünkü o sektörde olabilecek bir sıkıntı, yaşanacak bir kriz, firmamızı doğrudan etkileyebilirdi.

O güne kadar tek bir sektöre yönelik olarak çalışma, bizi diğer sektörlerden uzaklaştırdığı gibi rakiplerimizin de boşlukları rahatlıkla doldurmasına olanak tanıdı. Bu duruma karşı on yıldır farklı stratejiler izliyor olmamıza rağmen, şu anda bile bunun sıkıntısını yaşadığımız bir gerçek... Son yıllarda makine yatırımlarına ağırlık verdik. Özellikle 2005 yılında Chicago Blower Corporation ile yaptığımız lisans anlaşması, bizi oldukça ileriye taşıdı.  2007 yılını ve sonraki yılları bizim için bir dönüm noktası olarak görüyorum.

Gıda sektörü dışında, demir çelik, çimento, metalurji, kimya sektörleri, hedeflediğimiz alanlar. Bu alanlarda çalışmalarımıza başladık. Değişen müşteri taleplerine uygun cevaplar vermenin, teklifi hazırlamakta gösterilen özenin ürüne yansıdığına ve başarıyı getirdiğine inanıyorum.

Teknolojinin yoğun kullanıldığı demir çelik ve çimento sektörlerinde fan konusunda yeterli bilincin oluşmadığını görebiliyoruz. Fanın çok spesifik bir makine olduğunu, sağlam şekilde çalışması, uygulamaya göre doğru fan seçiminin yapılması gerektiğinin tüm teknik kadrolar tarafından bilinmesi gerekli. Çünkü fanlar sürekli çalışan ve enerji tüketimleri yüksek ürünlerdir. Enerji verimliliğinin gündemimizden düşmediği bir dönemde, doğru seçim ve kullanım büyük önem taşıyor.

Çalıştığımız sektörlerde oluşabilecek işletme ve uygulama hatalarının önüne geçmek amacıyla bir eğitim seminer programı hazırladık. Özellikle  demir çelik ve çimento fabrikalarının teknik yetkililerine yönelik seminerlerimize haziran ayında başlıyoruz. Seminerlerimize Chicago Blower?ın Satış & Pazarlama Müdürü John J. Lambert da katılacak.

Endüstriyel filtre üretimi için yeni lisans anlaşması...

Yolun başında değiliz. İş birliklerimizin de  katkılarıyla fan  konusundaki tecrübemizi toz toplama sistemlerine aktarmayı hedefliyoruz.  Ayrıca endüstriyel filtrelere olan talebin de farkında olduğumuz için filtre üretimini de lisanslı olarak yapmak istiyoruz. Bu üretim çalışmamıza ilişkin Amerika menşei Dustex Corporation firmasıyla ön anlaşma yaptık. Temmuz ayında resmi anlaşmayı imzalayıp, eğitimlerimize başlıyoruz. Chicago Blower ile yürüttüğümüz başarılı çalışmalarımız Dustex firmasıyla anlaşmamıza referans oldu diyebilirim. Çünkü dünyada bu firmanın çalıştığı başka lisansör yok. Bu yönde çalışacakları ilk firma olmak gurur verici...  Üretim anlamında hedeflediğimiz tüm sistemler, gelen talepler doğrultusunda şekillendi. Artık paket sistemlerin tercih edilmeye başlaması da, bu yönde bir üretim politikası hedeflememize neden oldu diyebilirim. Uzun vadeli hedeflerimizin, yeni iş birliklerimizin ve farklı sektörlerden oluşan portföyümüzün bizi sektörün lider markalarından biri konumuna getireceğine inanıyorum...


Etiketler


Slider Altına