Header Reklam
Header Reklam

Warmhaus Genel Müdürü M. Kağan Turan: ''Tüm ürünlerimiz gibi yeni çıkardığımız ürünlerimiz de ülke ekonomisine katkı sağlayacak''

27 Aralık 2018 Dergi: Aralık-2018
Warmhaus Genel Müdürü M. Kağan Turan: ''Tüm ürünlerimiz gibi yeni çıkardığımız ürünlerimiz de ülke ekonomisine katkı sağlayacak''

M. Kağan Turan
Warmhaus Genel Müdürü

Beyçelik Holding’in gücü ile ısıtma ve soğutma sektöründe faaliyet göstermek amacıyla 1996 yılında kurulan Warmhaus, geçen sene 40. yılını kutladı. Bursa’da 27 bin 500 metrekarelik panel radyatör ve 8 bin metrekarelik kombi ve duvar tipi yoğuşmalı kazan fabrikasında yüzde 100 yerli sermaye ile üretim yapan Warmhaus, TİM’in açıkladığı ilk 1000 ihracat firması listesinde yer alıyor ve 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Warmhaus Genel Müdürü M. Kağan Turan, firmanın çalışmalarını, yeni ürünlerini ve hedeflerini Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

Grubumuzun ana faaliyet alanının otomotiv olması, bizi ısıtma ve soğutma sektöründe farklılaştıran unsurlardan biri

Warmhaus, 1996 yılında arkasında Beyçelik Holding’in gücü ile ısıtma ve soğutma sektöründe faaliyet göstermek amacıyla kuruldu. 40. yılını geçen sene kutlayan grubumuzun ana faaliyet alanının otomotiv olması, bizi ısıtma ve soğutma sektöründe farklılaştıran unsurlardan biri. Otomotivden aldığımız üretim disiplini, kaynak ve sac konusundaki tecrübe ve bilgimiz; bizi radyatör, kombi ve duvar tipi yoğuşmalı kazan üretiminde bir adım öne taşıyor.

Şu anda Bursa’da 27 bin 500 metrekarelik panel radyatör ve 8 bin metrekarelik kombi ve duvar tipi yoğuşmalı kazan fabrikamızda yüzde 100 yerli sermaye ile üretim yapıyoruz. Toplamda 400 mavi ve beyaz yakayı istihdam ediyoruz. Yılda 2 milyon 700 bin mtül panel radyatör ve 150 bin adet kombi ve kazan üretim kapasitesine sahip olan üretim tesislerimiz içerisinde panel radyatör tesisimiz kapasite açısından Türkiye’de 4’üncü dünyada 10’uncu sırada yer alıyor. 30’dan fazla ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine katma değer sağlıyoruz. 2017 yılında ISO ikinci 500 listesinde 80 basamak yükseldik ve TİM’in açıklamış olduğu ilk 1000 ihracat firması listesine girdik ama hedefimiz en kısa süre içerisinde ilk 500’e girebilmek.

Tüm kombilerimizin endüstriyel ve kalıp tasarımı, sac aksamları ve en önemlisi yazılımları bize ait

Warmhaus olarak tüketiciye ısınma zincirinin her noktasında dokunmayı çok önemsiyoruz. Yirmi yıl önce panel radyatör ile başlattığımız yolculuğumuza kombi, dekoratif panel radyatör, dizayn radyatör, havlupan ve dijital oda termostatlarını ekledik. Baştan beri ürünlerde ve hizmette farklılaşmak en önemli hedefimiz oldu. Türkiye’nin ilk elektronik gaz adaptif yoğuşmalı premix kombi üretimini gerçekleştirdik. Kombi üretimine başladığımızda kaliteli bir ürünü tüketici ile buluşturmak bizim için öncelikli stratejimizdi. En gurur duyduğumuz yanımız ise, tüm kombilerimizin endüstriyel ve kalıp tasarımı, sac aksamları ve en önemlisi yazılımlarının bize ait olup hiçbir lisans kullanmamamız.

Duvar tipi yoğuşmalı kazanlarımızı ise temmuz ayında piyasaya sürdük. 50, 65, 90, 115, 125 ve 150 kW olmak üzere altı farklı kapasitede oldukça güçlü ve geniş bir ürün gamı ile sektördeki konumumuzu güçlendirdik. Yeni ürün grubumuz ile merkezi ısıtma sistemlerine de artık çözüm sunabiliyoruz. Tüm ürünlerimiz gibi yeni çıkardığımız ürünlerimiz de ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Mobil cihazlar için üç yeni uygulama: Warmhaus Tüketici, Warmhaus Partner ve Warmhaus Servis

Bizim için farklılaşmanın en önemli noktası akıllı teknolojileri tüketici ve iş ortakları ile buluşturmak ve teknolojiden faydalanarak hizmet kalitemizi yükseltmek. Bu çerçevede, mobil cihazlar için üç yeni uygulama geliştirdik. Bunlar; Warmhaus Tüketici, Warmhaus Partner ve Warmhaus Servis.

Warmhaus Tüketici ile tüketicilerimiz ilk çalıştırma, bakım, arıza servis talepleri, yedek parça ve işçilik fiyatları, şikâyet ve memnuniyet bildirimleri, self servis uygulaması ile basit arıza çözümlerine ulaşabiliyor. Warmhaus Tüketici ile Türkiye’de ilk defa evinizdeki bir ürün için servisi bir uygulama üzerinden çağırabiliyorsunuz.

Warmhaus Partner ise Warmhaus tarafından bayilerimizin puan ve kampanyalardan kolayca yararlanabilmesi için geliştirilen iş ortakları uygulamamız. İş ortaklarımız devreye aldıkları her kombi için puan kazanıyor ve bu puanlar ile altın kazanma şansı elde ediyor; özel kampanya ve tekliflerden faydalanabiliyor.

Warmhaus Servis ise servislerimizin ve tüketicinin hayatını kolaylaştırma amacıyla geliştirdiğimiz servis uygulamamız. Warmhaus Servis uygulaması yetkili servislerimizin telefonlarına yükledikleri bir uygulama. Warmhaus Tüketici ile bağlantılı olarak çalışıyor. Tüketici uygulamamızı kullanan bir Warmhaus kullanıcısı servis talebi girdiğinde, anında o bölgedeki yetkili servisin telefonuna bildirim düşüyor. Uygulama sayesinde tüketicimiz kolayca telefonundan servis çağırırken, yetkili servisimiz ise tüketicinin iletişim bilgilerine telefonu üzerinden erişebiliyor ve talebin geldiği bölgede ise hızla müdahale edebiliyor. Warmhaus olarak bu uygulamaların da gücüyle, şu anda müşterilerimize 24 saatte müdahale garantisi veriyoruz.

İtalya, Moldova ve Moğolistan’da kombi ve radyatör satışlarına başladık

Warmhaus olarak 30’dan fazla ülkeye kombi ve radyatör satışı yapıyoruz, son olarak İtalya, Moldova ve Moğolistan’da kombi ve radyatör satışlarına başladık. Yüzde 100 yerli sermaye ile üretilen Warmhaus ürünleri global pazarlarda da rekabet gücünü kanıtlamış oldu. Warmhaus olarak globalleşme stratejisi kapsamında yeni pazarlara da girmeyi hedefliyoruz. Şirketin odak pazarları arasında İngiltere, İtalya, İspanya, Romanya ve Polonya yer alıyor. Avrupa, Balkanlar, Yakın Doğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Latin Amerika ülkeleri ve Çin, hedeflediğimiz pazarlar arasındadır.

Ürünlerimizin tamamı Avrupa standartlarında ve kalitesindedir. Bu sene yaklaşık bir senedir üzerinde çalıştığımız Turquality programındaki Marka Destek Programı’na kabul edildik. 2018’de Turquality programı teşviklerinden faydalanarak globalleşme stratejimiz doğrultusunda yolumuza büyüyerek devam edeceğiz.

Dünyanın en küçük kombisi olan Minerwa kombi serisini tüketicilerin beğenisine sunacağız

Bu sene yoğun çalışmalarımızın meyvesini aldığımız bir yıl olma özelliğini taşıyor. 2019 yılı birinci çeyrek itibarıyla dünyanın en küçük kombisi olan Minerwa kombi serisini de tüketicilerin beğenisine sunacağız. Minerwa, firmamıza uluslararası prestije sahip iF tasarım ödülünü ve Design Turkey Üstün Tasarım Ödülü’nü getirdi. Bu, bizim ve ülkemiz için bir gurur kaynağı. Birçok ülkeden fabrikamızı ziyaret eden müşterilerimizden bu ürün ile ilgili oldukça güzel yorumlar aldık. Minerwa henüz piyasaya sürülmemesine rağmen müşterilerimiz tarafından yoğun talep gördü.

2018’in sonu itibarıyla uzaktan kontrol özelliğine sahip oda termostatlarımızın da seri üretimi başlayacak. iOS ve Android uyumlu uygulamalar ile tüketicilerimiz istedikleri yerden ve istedikleri zamanda kombilerini kontrol edebilecek, haftalık ve günlük programlama yapabilecekler. Bu sistem ve uygulama Ar-Ge departmanımız tarafından geliştiriliyor çünkü müşterilerimizin neye ihtiyacı olduğunu Warmhaus olarak çok iyi biliyoruz.

Termosifon, şofben, klima ise şu anda üzerinde çalıştığımız projeler arasında. Orta vadede bu ürünleri de piyasaya sürmeyi planlıyoruz.

Bayi kanalımız her geçen gün biraz daha büyüyor

Türkiye genelinde toplamda 400’ün üzerinde satış noktamız ve 125 yetkili servisimiz var. Önümüzdeki dönemde bayi ve servis sayısını artırmayı hedefliyoruz. Bayi kanalımız her geçen gün biraz daha büyüyor. Warmhaus Müşteri Memnuniyet Merkezi adını verdiğimiz telefonla destek hattımız 7/24 hizmet veriyor. Tüketiciler ve iş ortaklarımız bize dijital uygulamalarımız, web sitemiz ve Müşteri Memnuniyet Merkezi aracılığıyla sorun yaşadıkları anda her zaman ulaşabiliyorlar.

Büyümeyi yeni pazarlar ve yeni ürünler ile desteklememiz gerekiyor

2017 yılında ciromuzda yüzde 59 artış sağladık. Toplam satışlarımızın yüzde 45’ini 30’dan fazla ülkeye ihraç ettiğimiz ürünlerimizin satışlarından sağlıyoruz. 2018 yılını ihracat oranımızı yüzde 55-60 bandına çıkararak tamamlamayı planlıyoruz. Yurtiçinde satışlarımızı daha da artırarak ve yurtdışında yeni pazarlara girerek hedeflerimize ulaşacağız. İngiltere, en önemli odak pazarlarımızdan birini oluşturuyor. 2017’de 3 bin m2’lik depo ve satış ofisimizi İngiltere’de açarak aktif satışlarımıza başladık. British Gas ve WRASS sertifikalarını da alarak dünyada en sert regülasyonların bulunduğu

İngiltere’de kombilerimizi piyasaya sunduk.

Önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde stratejik planlamamıza uygun büyümemizi sürdüreceğiz. Bu büyümeyi yeni pazarlar ve yeni ürünler ile desteklememiz gerekiyor. Bireysel ısıtma alanında kombi ürünlerimiz son iki yıllık süreçte bize hedeflediğimiz büyümeyi sağladı. Yeni piyasaya sürdüğümüz duvar tipi yoğuşmalı kazanlar ise merkezi ısıtma alanında bize yeni büyüme alanları sağlayacak. Bu alanda ilk 3 firma arasına girerek önemli bir pazar payı ve ciro elde etmeyi hedefliyoruz.

Ülkemizin 5 yıl içerisinde dünyanın 3. büyük pazarı olacağını düşünüyoruz

Dünyada satılan kombi adetlerini karşılaştırdığımızda Türkiye; Çin, Güney Kore ve İngiltere’den sonra dördüncü sırada yer almaktadır. Türkiye kombi pazarı 2017 yılını 2016’ya kıyasla yüzde 12 büyüme ile kapattı. Geçen yıl ülkemizde 1 milyon 300 bin adet kombi satıldı. 2018’de bu rakamın gerek regülasyon değişikliği gerekse son çeyrekteki daralma sebebiyle yüzde 20-30 civarında düşeceğini tahmin ediyoruz. 2018 Mayıs ayında 103 ilçede daha doğalgaz yatırımları gerçekleşti. Bu yatırımların satışlara dönüşmesi ile birlikte sektör büyüme yönünde ivme kazanacaktır. Ülkemizin 5 yıl içerisinde dünyanın 3. büyük pazarı olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte Türkiye’de gerçekleşen kombi üretimi iki milyon adetlere ulaştı. Bu ürünlerin üretiminde maalesef halen ithal ürün sayısı oldukça fazla. Şayet ithalat yaptığımız ürünleri de üretmemiz durumunda ısıtma sektörünün cari açığının azaltılmasına olan katkısı yadsınamayacak seviyelere gelecektir.Slider Altına