Ventas Genel Müdürü Levent Yavuz: “Ventas hem Türkiye pazarında hem de küresel pazarda aranan marka olacak”

31 Temmuz 2012 Dergi: Haziran-2012

Özel üretimler yapabiliyor, her türlü ihtiyaca cevap verebiliyoruz

Ventas bir yılını doldurdu; aslında çok yeni bir firma. Fakat bizim sektördeki tecrübemiz 15 yıla dayanıyor. Yani firma yeni ama çok tecrübeli. Geçen sene 1 Mayıs’ta kapılarımızı açtık. Bir sene içinde organizasyonumuzu oluşturduk; gerekli standartlarda üretimlerimize başladık ve ürünlerimiz için gereken sertifikasyon sürecimizi tamamladık. Ana ürünümüz Klima Santralı. Diğer ürünlerimiz arasında Fan Coil, HRV Isı Geri Kazanım cihazları ve özel VEB serisi aspiratörler bulunuyor. Ventas olarak katıldığımız ilk fuar ISK Sodex oldu. Fuardan hemen önce konvektör üretimine de başladık. Bu konuda da siparişler aldık ve üretimimiz sürüyor. Fabrikamızda, havalandırma cihazları, klima santrali ve yan ürünler, paket olarak üretiliyor. Ürünlerimiz, ISK sektörü için kritik ürünler. Zaten üretim için karar verme aşamasında sektörümüzün kritik ürünlerde kalite konusundaki açığı rol oynadı. Kaliteli, uzun ömürlü, gereken tüm sertifikalara sahip ürünleri üretme amacıyla yola çıktık. Üretimlerimizde biraz terzi usulü yol aldığımızı söyleyebilirim. Özel üretimler yapabiliyor, ihtiyaçlara cevap verebiliyoruz. 

 

Türkiye’de üretici olmanın getirdiği birtakım zorluklar var...

Firmamızı bir yıl önce kurduk. Bugüne kadar işin her aşamasında yer almıştık ama kendi işimiz ve yatırımcı olarak  kısmında ilk kez yer alıyoruz. Bu kısım elbette çok zor ve ciddi konsantrasyon gerektiriyor. Sadece cihaz üretimi değil işin muhasebe, satış, servis ve yönetim kısımları da var ve hepsini bir arada hakkıyla yürütebilmek, büyük çaba gerektiriyor. Bu konuda ortağım Hakan Bey’in destekleri çok büyük. İyi bir ekip kurduk ve bu heyecanla yolumuza devam ediyoruz. Ülkemizde üretici olmanın da getirdiği bazı zorluklar var elbette. Bir kere eşit rekabet koşullarından bahsetmek mümkün değil. Bunun dışında yeni bir fabrika, bir firma kurduk ve tek kuruş devlet desteği almadık; % 100 kendi sermayemiz ile bu güne geldik. Üretim, bilindiği gibi bir ülkenin ekonomisinin temel taşıdır. Bu anlamda devletin işleri biraz kolaylaştırması gerektiğini düşünüyoruz. Bir kere destek almak istediğinizde önünüzde ciddi bir prosedür var ve sırf gereken evrakı derleyip toplamanız çok uzun zaman alıyor. Ar-ge desteği almak hiç de kolay değil. Türkiye’deki firmaların adetsel anlamda % 95’inin  KOBİ olduğu gerçeğinden hareketle bu teşvikten yararlanabilecek firma sayısı çok sınırlı. Dolayısıyla yeniden değerlendirilmesi gereken bir yasa var ortada...

 

Belge ve sertifikasyon konusunda herhangi bir eksiğimiz yok

Fabrikamızı kurmaya niyetlendiğimizden itibaren sektörden de fason üretim için çok teklif aldık ama hiçbirini kabul etmedik. Kendi markamız olan Ventas üzerine yoğunlaştık. Amacımız Ventas’ı Türkiye’de ve dünyada bilinir bir marka haline getirmek.

Klima santrali hariç, diğer ürünlerimiz seri üretime uygun standart ürünlerdir. Ama klima santralinin sipariş üzerine üretilir ve işe özel üründür. Klima santrali sistemimizi oluşturduktan iki buçuk ay sonra ISO 9001 belgemizi aldık. Ardından TS, CE, EN ve GOST belgelerimizi de aldık. Hijyen belgemiz için de başvurumuzu yaptık, gerekli işlemleri tamamladık, kısa bir süre içinde o da elimizde olacak. Belge ve sertifikasyon konusunda herhangi bir eksiğimiz yok.

Klima santrali spesifik bir ürün olduğu için, müşterinin çok farklı talepleri olabiliyor. Bu talepleri karşılamak ve gerektiği an teknik destek sağlayabilmek her şeyden önemli. Gerek cihaz gerekse teknik destek kalitesi, her zaman sizi yukarı taşıyacak kritik iki anahtardır. Dahil olduğumuz her işte bu iki faktöre çok özen gösteriyoruz. Özellikle üretici firmalar, yurtdışında sadece markasını ya da cihazlarını değil, ülkesini de temsil ediyor. Bu yüzden hizmet ve ürün kalitesinden asla ödün vermemek gerekiyor.

Bugün “Alman malı” denildiğinde herkes gözü kapalı alabiliyor bir ürünü; ben aynı algının “Türk malı” için de oluşmasını istiyorum.

Kaliteyi belli bir düzeyde tuttuğunuzda doğal olarak ihracat çalışmalarınız da hız kazanıyor. Bizim de ihracat yaptığımız ülke sayısı beşe yükseldi. Bu ülkelerde satış kanallarımızı kurmak üzere çalışıyoruz.  Türkiye’de ise Marmara Bölgesi’ndeki faaliyetlerimizi genel merkezimizden yönetiyoruz. Ankara, Bursa, Ege Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde satış organizasyonumuzu kurmak üzere faaliyetlerimiz sürüyor.

 

Cihazlarımız ilaç fabrikalarında ve hastanelerde kullanılıyor

Pazara hızlı bir giriş yaptık. Bilindiği gibi proje bazlı işler biraz ağır yürüyor. Dolayısıyla işin meyvelerini toplamak biraz zaman alıyor. Şimdiye kadar çalışmalarımızda geçmiş birikimlerimizin çok faydası oldu. Çok büyük gruplardan destek aldık, yaklaşık 30 büyük projeye cihaz verdik. Bunlar arasında Sandoz, Deva gibi büyük ilaç firmaları, Borusan Oto, Sinpaş Grup, Ekur inşaat gibi firmalar var.

Hastanelerle de çalışıyor; hastanelere paket hijyenik cihaz üretiyoruz. Türkiye şu an çok önemli ilaç üretim merkezi oldu. İlaç üretimi yapan firmalara cihaz veriyorsanız tanımlanmış standartların dışına çıkmanız söz konusu bile olamaz.

Kullanılacak fan, filtre, batarya gibi her türlü cihazın sağlaması gereken koşullar ve üretim standartları belli... Büyük ilaç firmaları tarafından ürünlerimizin tercih edilmesi zaten bir anlamda kalitemizin de göstergesi sayılabilir.

 

Ekip arkadaşlarımızın ürüne yabancılaşmasını istemiyoruz

Fabrikamız 2000 metrekare alana sahip. Kurulduktan sonraki birkaç ay, üretimimizin düşük kapasitede olacağını öngörüyorduk ama planlarımızı önümüzdeki 10 yılı düşünerek yaptık. Hatta şimdiden ilave kapasite için de araştırmalarımız devam ediyor. Yıllık 1000 adet klima santrali 20.000 fancoil, 5 bin civarında ısı geri kazanım cihazı üretebilecek kapasiteye sahibiz.

Fabrika binamız çok yeni. Bina ararken en önemli kriterimiz, herkesin işe dahil olabileceği bir ortamda çalışma koşulları sağlayacak bir bina bulmaktı. Yani yönetimin üretimi, üretiminse yönetimi göreceği, tanıyacağı, iç içe çalışabileceği bir ortam yaratmak istedik. Bunun çok büyük faydaları var. Böylece satış ekibi neyi sattığını, sattığı ürünün üretim sürecini, nasıl çalışılıp emek verildiğini görebiliyor; üretimdeki arkadaşlarımızsa ürettikleri cihazlar için yönetimdeki satıştaki ekibin nasıl çaba harcadığını fark ediyorlar. Kimse ürüne yabancı kalmıyor. Herkes cihazların her üretimden satışa her aşamasını biliyor. Herkes birbirinin emeğine saygı gösteriyor. Böylece bir ekip ruhu yakalayabiliyorsunuz.

Ekibinizde en ufak bir aksama varsa, bu aksaklık ürüne de yansıyor. Mesela klima santrali emek yoğun bir iş. Çok fazla sayıda insan emeği var ve belki de işsizliğe çözüm olabilecek ürünlerden biri. İş büyüdükçe, personel sayısını artırmanız gerekiyor, dolayısıyla ciddi anlamda istihdam sağlıyorsunuz. Yurtdışına açılarak kapasitenizi artırdığınız zaman, ülkenize hatırı sayılır miktarda döviz girdisi sağlayabiliyorsunuz.

 

Isı geri kazanımlı cihazlarda ÖTV kaldırılmalı

Şirket yönetimi anlayışımız, hissedarların paylarına göre değil, ortak fikir ile varlığımızı sürdürmek üzerine dayalıdır. Ventas ismi de hepimizin ortak fikri ile ortaya çıktı. Global pazarda da adımızı duyurma hedefiyle yola çıktığımızdan ismimizde Türkçe karakter olmasına pek sıcak bakmadık. Aynı zamanda havalandırmayı (ventilation) çağrıştırmasını istedik. Böylece Ventas ismi ortaya çıktı. Logo rengi olarak yeşili seçmemizin de bir anlamı var elbette... Çevreye çok duyarlı bir şirketiz ve üretimimiz esnasında çevreyi kirletmiyoruz. ISO 14000 Çevre belgemizi de yakında almış olacağız. Tasarımlarımızı mümkün olduğunca çevre dostu olarak yeniledik. Enerji verimliliği konusunda da çok hassasız. Cihazlarımızın tümünü maksimum verimlilik sağlayacak şekilde tasarladık. Müşteri portföyümüz bilinçli olduğundan cihazların verimliliğine özen gösteriyorlar ve ilk yatırım maliyeti ile ilgili bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Isı geri kazanım cihazlarının kullanımı da son yıllarda arttı. Özellikle çok yüksek verimli modeller kullanılmaya başladı. Şu an aşağı yukarı tüm santraller ısı geri kazanımlı. Önümüzdeki süreçte % 100 taze hava santrali diye bir şey kalmayacak; çünkü çok ciddi bir enerji kaybı söz konusu. Bu konuda devlet teşviği de verilmeli. Ne yazık ki ülkemizde hâlâ soğutma lüks sayılıyor. Isı geri kazanım cihazları için hem KDV hem de ÖTV uygulanıyor. Enerji Verimliliği Yasası kapsamında yapılan çalışmalar arasına böyle bir teşvik alınmalı ve bu cihazlarda en azından ÖTV uygulaması kaldırılmalı. Çünkü cihazların kullanılması halinde sağladıkları verimlilik ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkısı çok yüksek...

 

 


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi