“Vaillant’ın en önemli gücü, yenilikçi ürün gelişimine olan yatırımlarıdır”

27 Eylül 2019 Dergi: Eylül-2019

Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu

145 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Vaillant, Türkiye ısıtma pazarında, en geniş ürün gamına sahip markalardan biri. Geliştirdiği çevreci ürün ve çözümlerle iklimlendirme sektöründe tasarruf etmek isteyenlerin markası olmaya devam ettiklerini söyleyen Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu ile Vaillant’ın çalışmaları, yatırımları, hedefleri ve sektörün güncel durumu hakkında konuştuk…

Türkiye ısıtma pazarında, en geniş ürün gamına sahip markalardan biriyiz
Vaillant, 1874 yılında şofbenin mucidi olarak bilinen Johann Vaillant tarafından Remscheid’da kuruldu. Sektörde pek çok yenilik ve ilki gerçekleştirmiş olan Vaillant doğalgazlı, LPG’li, fuel-oil’li, elektrikli ve güneş enerjili sıcak su ve ısıtma sistemlerinde komple çözümler sunmaktadır. 
145 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Vaillant olarak, Türkiye ısıtma pazarında, en geniş ürün gamına sahip markalardan biriyiz. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklı ürünler, kaskad yoğuşmalı ısıtma çözümleri, sistem otomasyonu, yenilenebilir enerjiler ve konvansiyonel sistemlerin beraber kullanıldığı hibrid sistemler üzerine odaklanıyoruz. Türkiye’de 250 yetkili satıcı ve 300’den fazla satış noktası ile toplamda 550’den fazla noktada son kullanıcılar ile buluşuyoruz. 
Sunduğumuz ürünlerin yanı sıra kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıracak projeler hayata geçiriyoruz. Vaillant Türkiye olarak çevreci ve yenilenebilir enerjilere yönelik geniş ürün yelpazemiz ile doğa dostu bir kuruluş olma özelliğine sahibiz. Bu kapsamda 2012 yılından bu yana Doğa Derneği ile sürdürdüğümüz işbirliği çerçevesinde Türkiye’de doğal hayatın ve çevrenin korunmasına yönelik kurumsal sosyal sorumluluk projelerine imza atıyoruz. 

İklimlendirme sektöründe tasarruf etmek isteyenlerin markası olmaya devam ediyoruz
Kuruluşumuzdan bu yana ürünlerimizdeki üstün mühendislik, teknoloji ve kalitenin yanı sıra sektördeki eşsiz yapılanmamız ile tüketici nezdinde fark yaratıyor, güçlü ve tecrübeli iş ortaklarımız ile yola devam ediyoruz. Vaillant olarak enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran geniş ürün yelpazemizle müşterilerimizin ihtiyaçlarına en etkin şekilde yanıt veriyoruz. Geçen yıl Vaillant Group içerisinde seçili ürünlerimizde uyguladığımız Green IQ felsefesi ile tasarlanmış ürünlerimizle yoğuşmalı ürün ailemizi daha da genişlettik. ecoTEC Plus, ecoTEC Pro ve ecoFIT Start’dan oluşan yoğuşmalı kombi ailemizi 2018 yılında ecoTEC Pure ürünü ile genişleterek tüketicilerimizin yoğuşmalı kombi alternatiflerini artırmıştık. Yüzde 85 geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen, beraberindeki VRC700f ile birlikte A+ ısıtma verimliliğine sahip olan ecoTEC Exclusive multi yoğuşmalı kombimizi de yine geçen yıl Mayıs ayında piyasaya çıkarttık.
Ekim ayında pazara sunulacak ecoTEC INTRO kombimiz ise 18 kW ile 24 kW olmak üzere iki farklı kapasite seçeneğine sahip, yüksek verimlilik oranlarıyla daha fazla tasarruf sağlıyor. Isıtmada A sınıfı verimliliğe sahip ve XL sıcak su kapasitesi ile ErP yönetmeliğine göre 55°C’de minimum 16 lt/dak. kullanım suyu verme özelliğini temsil ediyor. Kanıtlanmış uzun ömre sahip ecoTEC INTRO, kullanıcı dostu arayüzü, LCD ekranı ve dokunmatik ön paneli ile kolay kullanım olanağı sunmaktadır. Kompakt yapıdaki ürün, piyasadaki en küçük ürünle eşdeğer olacak. Bu ürünümüz tüm Vaillant kombi ailesinin DNA’sında bulunan paslanmaz çelik eşanjörü ile segmentteki rakiplerinden farklılaşmaktadır. Kombinin yanı sıra Vaillant markası olarak Türkiye pazarında hem bireysel kullanıma yönelik klimalarımız hem de okul, hastane, iş merkezleri gibi büyük yapılara hitap eden VRF sistemlerimiz ile tüketicilerimize akıllı çözümler sunuyor, her yıl ısıtma pazarında olduğu gibi soğutma pazarında da ürün gamımızı genişletmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda VAI6 Inverter Split klima serimizden sonra, 2018 yılında A++ enerji verimlilik sınıfında olan VAI8 Inverter Split klimalarımız ve VAI8 Multi inverter klima ailemizle birlikte kombide olduğu kadar klima alanında da dört dörtlük bir ürün gamına sahip hale geldik.
2019 Vaillant için oldukça hareketli başladı. Bu sene de markamıza yaptığımız yatırımlara devam ettik ve etmekteyiz. Geliştirdiğimiz çevreci ürün ve çözümlerle iklimlendirme sektöründe tasarruf etmek isteyenlerin markası olmaya devam ediyoruz. Yakaladığımız bu ivmenin konvansiyonel cihazların piyasadan kalkması ile önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünüyoruz. 

Dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yapmayı sürdüreceğiz
Vaillant’ın en önemli gücü, yenilikçi ürün gelişimine olan yatırımlarıdır. İş ortaklarımıza sunacağımız dijital çözümlerle Vaillant’ı kolay erişilebilir ve iletişim kurulabilen bir platform haline getiriyoruz. Dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarına ait ürünlere odaklanmış bir firmayız ve bu ürünlerin gelecekte tüketiciler için yeni trendler yaratacağı bilinci ile Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz ve büyük yatırımlar yapıyoruz. Enerji verimlilik yasalarına uyum süreci üretim trendini daha verimli cihazlara doğru yöneltirken, çevre ve enerji verimliliği konusunda kullanıcılarda artan bilinç, yoğuşmalı kombilere olan talebi de hızla artırıyor. Kombinin yanı sıra Vaillant markası olarak Türkiye pazarında hem bireysel kullanıma yönelik klimalarımız hem de okul, hastane, iş merkezleri gibi büyük yapılara hitap eden VRF sistemlerimiz ile tüketicilerimize akıllı çözümler sunuyor, her yıl ısıtma pazarında olduğu gibi soğutma pazarında da ürün gamımızı genişletmeye devam ediyoruz. 
Vaillant olarak kombi kategorisindeki başarımızı bu sene ısıtma cihazlarına ve ısı pompasına da yansıttık. Yüksek verimlilik değerlerine sahip monoblok ısı pompalarından oluşan ürün gamımızı yeni split serimiz ile genişleterek farklı müşteri taleplerini de karşılamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda çevre dostu aroTHERM hava kaynaklı ısı pompası serisini genişlettik. 5 farklı geniş kapasite seçeneği bulunan yeni Vaillant aroTHERM Split Isı Pompası ile kullanıcılar enerji verimliliği sağlayabiliyor. Isı pompasının yanı sıra sektörde elektrikli kombi olarak da anılan yeni nesil elektrikli ısıtma cihazı eloBLOCK’u kullanıcılarla buluşturduk. eloBLOCK gerek ısı pompaları ile akuple edilen sistem çözümleri, gerekse gaz bulunmayan yerlerde sunduğu konfor ile çok önem verdiğimiz bir ürün. Yüksek enerji tasarrufu sağlayan eloBLOCK, 9 kW’tan 18 kW’a kadar 4 farklı kapasite seçeneği ile ihtiyaca göre çözüm önerisi sunuyor. Geniş arayüz LCD ekranı ile kullanıcıya avantaj sağlayan eloBLOCK, modülasyonlu oda termostatları tüketiciye ekstra konfor getiriyor. İsteğe bağlı olarak kurulan multiMATIC uygulaması ile cep telefonundan kontrol edilebilen eloBLOCK, harici bir boyler ile sıcak su da hazırlıyor.  
Bunların yanı sıra, dünyadaki dijitalleşmeye paralel olarak ısıtma sektöründe de dijital ürünlerin payı artış gösteriyor ve sektör trendlerinde belirleyici rol üstleniyor. Vaillant olarak hem doğayı koruma anlayışımız hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yapmayı sürdüreceğiz. 

Vaillant Türkiye olarak müşterilerimize yalnızca ürün değil, komple bir deneyim sunma hedefiyle hareket ediyoruz 
Vaillant Türkiye olarak müşteri deneyimi en önem verdiğimiz konulardan biri. “Müşterilerini ve paydaşlarını dinle. Her zaman bilgi birikimini genişlet” vizyonuyla hareket ederek yaptığımız araştırmalar aracılığıyla müşteri deneyimimizi ve müşteri satın alma serüvenini yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizin beklentilerini öğrenip onlara en kusursuz hizmeti verebilmek üzere sürekli proje geliştiriyoruz. Her bir kullanıcı için temas noktalarını iyileştirebileceğimiz irili ufaklı projeleri aylık müşteri deneyimi toplantılarında önceliklendirerek hayata geçiriyoruz. 
Vaillant Türkiye olarak müşterilerimize yalnızca ürün değil, komple bir deneyim sunma hedefiyle hareket ediyoruz. Müşteri odaklı iş anlayışımız ile yalnızca bir hikaye anlatıcısı olmayı değil hikayeyi yaşatmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin satın almadan itibaren, ürünü kullanmaya kadar tüm hizmet sürecindeki deneyimleri bizler için ayrı birer bilgi birikimi. 
Günümüzde sadece ürünü satın alma süreci değil ürünü kullanırken yaşadıkları tüm deneyimler müşteriler için bir değer ifade ediyor. Müşteri artık ürün ve hizmeti içine alan komple deneyim arıyor. Ve bu deneyimi iyi bir şekilde anlatmak gerekiyor.  Vaillant Türkiye olarak bizler de bu çıkış noktasından hareketle müşterilerimizin istek ve talepleri doğrultusunda, trendlere uygun ürün ve hizmet geliştiriyor, onlara en iyi müşteri deneyimini yaşatma ve en yüksek oranda memnuniyeti sağlamaya yönelik projeler hayata geçiriyoruz. Müşteri deneyimini “öğrenme, eğlence, estetik, akışa kapılma, nostaljik bileşenler ile müşteri deneyimleri” olarak kategorilere ayrılarak bu doğrultuda hizmet sunmaya gayret ediyoruz. 
Kombi Avcıları kampanyamız ile müşterilerimizin nelere önem verdiğini düzenli olarak takip ediyor, yaşadıkları sorunlara çözüm buluyor ve kafalarındaki soru işaretlerini gidermelerine yardımcı oluyoruz. Kombi Avcıları kampanyamızın bir parçası olarak başlattığımız ‘Kombinin Mucidi’ blog sayfası ile tüketicilerin kombinin yanı sıra ısıtma ile ilgili sorabileceği her türlü soruya referans oluşturabilecek bir mecra oluşturduk. Burada kombi kullanıcıları ile tasarruf tüyoları, teknik bilgiler, tavsiyeler ve Vaillant’tan haberlere kadar birçok bilgiyi paylaşıyoruz. Müşterilerimiz mağazalarımıza girdiğinde de farklı bir deneyim yaşıyor. Vaillant Türkiye olarak bizi biz yapan markamızı ve geçmişimizi showroom’larımızda yansıtıyoruz. Mağazalarımızdaki satış personelimiz de farklı bir satış stratejisine geçiş yapıyor. Müşterilerimiz ile satış personelimiz artık sadece kombinin yoğuşmalı olup olmadığından bahsetmiyor. Müşterimiz yaşadığımız tüm deneyimi yaşıyor.

Sektörde 7/24 Çağrı Merkezi, mobil servis hizmeti gibi birçok ilki hayata geçirdik 
Kullanıcılar artık ürün satın alırken, özelliklerin yanı sıra deneyime de önem veriyor. Kendi bünyemizde bulunan 7/24 çözüm merkezimiz, tüketici deneyimi geliştirme birimimiz, 200’ün üzerinde 7/24 faaliyet gösteren mobil servis araçlarımız ile ürünün yanı sıra komple “deneyim” sunuyoruz. Sektörde ilk 7/24 Çağrı Merkezi, ilk mobil servis hizmeti gibi birçok ilki hayata geçirdik. Müşterilerimizin şikayetlerini 10 saat içerisinde çözüm ve memnuniyet hedefiyle çalışıyoruz.
Hem tüketicileri hem de ustaları kapsayan sadakat kulübümüz Vaillant Club sayesinde hedef kitlemiz ile sürekli temas halinde bulunuyor, aynı zamanda kendilerini ödüllendiren birçok fırsat sunuyoruz. 400 bine yakın üyeye ulaştığımız Vaillant Club ile hem müşterilerimize hem de yetkili satıcılarımıza; hayat tarzlarına, günlük ihtiyaçlarına, kullandıkları Vaillant ürünlerine göre konfor, sağlık ve yaşam tarzı gibi kategorilerde ayrıcalıklar tasarlıyoruz. Kulübümüzün sunduğu ayrıcalıklar arasında mobil sağlık hizmetleri, özel etkinlik ve organizasyonlara katılma fırsatları, satış sonrası hizmetlerde çağrı merkezi önceliği ve yeniden Vaillant ürünü alımında sadakat indirimleri gibi seçenekler bulunuyor. Bu kapsamda farklı işbirlikleri de yapıyoruz. Medline Acil Sağlık ile yaptığımız işbirliği en önemlilerinden biri. Üyelerimize sunduğumuz Medline Acil Sağlık sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağının kapsamını bu yıl genişlettik ve çalışanlarımızı da bu fırsata ortak ettik. Vaillant Club üyeleri ile çalışanlarımız Medline’ın telefon ile tıbbi danışmanlık, doktorlu kara ambulansı ve medikal bilgi köprüsü hizmetleri başta olmak üzere birçok hizmetinden ücretsiz faydalanabiliyor.   
2018 yılında Türkiye’nin ilk ve tek müşteri memnuniyetini ölçen platformu Sikayetvar.com sitesi üzerinden iletilen şikayetlerin, yüzde 82’sini müşteri memnuniyetini sağlayarak çözmeyi başardık, bu sayede 2018 yılında ‘Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri’nde Isı Sistemleri kategorisinde birinci olduk. Yıllardır sektörümüze kazandırdığımız birçok yeniliğe, dijital dünyanın bize sunduğu yeni çözümler ile yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Türkiye’nin dijital kombisi olma yönünde çalışmalarımız devam edecek.

Sosyal sorumluluk projelerimizle de topluma ve çevreye destek veriyoruz
Doğayı ve çevreyi korumaya yönelik enerji verimliliği sağlayan ürünlerimizin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerimizle de topluma ve çevreye destek veriyoruz. Bu kapsamda da Doğa Derneği işbirliğinde projeler hayata geçiriyoruz. Doğa Derneği ile işbirliğimiz çerçevesinde, 2015 yılında küçük akbabaların Balkanlardaki en geniş üreme alanı olan Ankara Beypazarı’nda “Küçük Akbaba Projesi”ni başlattık. 2017 yılı sonu itibarıyla ilk aşaması tamamlanan proje sayesinde Beypazarı’nda 96 yuvada yaşamlarını devam ettiren 120 çift küçük akbaba, Balkanlardaki en büyük nüfusu da oluşturuyor. Beypazarı’nda gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda projenin uluslararası platforma taşınarak daha etkin olarak ele alınması, türün soyunun korunması yönünde atılan çok önemli bir adım oldu. Projenin ikinci etabı ise kuşların göç yolları üzerinde yer alan Mersin’de başlattık. İkinci etabında uluslararası boyut kazanan projenin Mersin il sınırları içerisinde küçük akbabaların yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. 

2020 için koyduğumuz iki kat büyüme hedefimize doğru, kararlı adımlarla ilerliyoruz
2018’de Vaillant olarak başarılı bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. 2018 bizim için rekorları yinelediğimiz bir yıl oldu. 2019’da pazarın bir miktar daralacağını öngörmekle birlikte ErP Yönetmeliği ile oyunun Vaillant’ın kuvvetli olduğu alana gelmesini avantaj olarak gördük. 2019 yılının başında gelen devreye alım rakamlarımızdan yola çıkarak yaptığımız değerlendirmeler sonucunda bu sene de payımızı artırarak bitireceğimizi düşünüyoruz. Vaillant Türkiye olarak 2020 için koyduğumuz iki kat büyüme hedefimize doğru, kararlı adımlarla ilerliyoruz.  

Yenilenebilir ürünlere son kullanıcı teşvik sisteminin inşa edilmesi, ülkemiz ve sektörümüzün geleceği için büyük önem taşıyor
Son dönemde sektörümüzün en önemli gündem maddesi 2018’in sonunda devreye alınan ErP Yönetmeliği oldu. ErP Yönetmeliği doğrultusunda pazarın üçte ikisini oluşturan konvansiyonel cihazların satışı kademeli olarak sonlandırıldı. Türkiye’ de geçen yıldan bu yana belli bir oranda durağanlık yaşansa da hayata geçirilen yeni konut projeleri, kentsel dönüşüm nedeniyle eski binaların yenilenmesi, küresel iklim değişikliklerinin etkisiyle yaşanan kavurucu sıcaklar, dondurucu soğuklar gibi ani sıcaklık değişimleri, dünyada ve Türkiye’de iklimlendirme sektörünü canlı tutuyor. 
Ayrıca tüketicinin bilinç seviyesinin artması ile mevcut cihazlarını daha verimli cihazlar ile değiştirme yolunu tercih etmeleri, tüketici ile üretici arasındaki mesafenin kısalması, tüketici konfor beklentisindeki artış, yenilenebilir enerji sistemlerine olan talep Türkiye’de sektör büyümesine olumlu yansıyor. 
2018 yılında dövizde yaşanan dalgalanmalar, son kullanıcılar nezdinde yeni ürünlere ve satın almalara karşı bir çekimserlik yaşanmasına sebep oldu. Ekonomide ve kullanıcıların satın alma alışkanlıklarında yaşanan olumsuzluklara karşın kombi pazarı 1 milyon adedin üzerinde gerçekleşti. Fakat inşaat firmalarının yatırımlarını ertelemesi ve yeni projelerin hayata geçirilememesi sebebiyle panel radyatör, şofben vb. iş birimlerinde sınırlı oranda bir büyüme gerçekleşti.
Kurdaki dalgalanmalar birçok sektörü etkilediği gibi, bizim sektörümüzü ve tüketicinin satın alma kararlarını da etkiledi. Vaillant olarak bu süreci daha iyi yönetebilmek adına kur riskini üstlenerek iş ortaklarımıza ve tüketicilerimize daha kolay bir satın alma süreci sağlamaktayız. Ülke ekonomisinde düzelme trendinin devam etmesi ile sektörümüze de olumlu yönde yansıyacağına olan inancımız tam. Bunun yanı sıra Türkiye’de Avrupa Birliği Mevzuatlarına uygun tüm regülasyonlar çerçevesinde yenilenebilir ürünlere son kullanıcı teşvik sisteminin de inşa edilmesi, ülkemiz ve sektörümüzün geleceği için büyük önem taşımaktadır.Slider Altına
Söyleşi