Header Reklam
Header Reklam

'Uzaktan İzlenebilir ve Yönetilebilir Soğutma Makineleri Otomatik Kontrol Sistemleri'

23 Haziran 2008 Dergi: Aralık-2007
'Uzaktan İzlenebilir ve Yönetilebilir Soğutma Makineleri Otomatik Kontrol Sistemleri'

 Türkiye için en büyük risklerden biri dışa bağımlılıkÉ Türk üreticilerin kendi adına karar verip, ürün ve teknolojilerini geliştirmeleri için örnek bir tablo sergileyen Cantek Soğutma, geliştirdiği "Uzaktan İzlenebilir ve Yönetilebilir Soğutma Makineleri Otomatik Kontrol Sistemleri" projesi üzerinde

2006 yılının ilk yarısından beri kafa yoruyor.  Dışa bağımlılığı bir nebze de olsa azaltabilecek potansiyele sahip bu yeni proje hakkında,Cantek Soğutma Araştırma Geliştirme Müdürü A. Mert Alta ile konuştuk.Tecrübe ve Teknolojinin Birleşimi

Uzaktan İzlenebilir ve Yönetilebilir Soğutma Makineleri Otomatik Kontrol Sistemleri" projesi soğutma makineleri sektöründe 15 yıldır faaliyet gösteren firmamızın soğutma sistemleri bilgi birikimi ile gelişen teknolojinin sunduğu olanaklarının başarılı bir birleşimiÉ Proje başlarken tek düşündüğümüz şey; dışa bağımlılığı azaltmak ve koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamaktı. Bu amacımız doğrultusunda ilk olarak firmamız bünyesinde araştırma geliştirme birimi kurduk. Gerekli fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra bu birimin elektronik bölümü, sistemde kullanılacak yazılım ve donanımın tasarım ve üretimi gerçekleştirdi. Akdeniz Üniversitesi bünyesindeki Teknokent ofisimizde de üniversitedeki danışman hocalarımızdan destek alarak, sistem üzerinde çalıştık. Tüm bu çabalarımız neticesinde sistemimiz hem ticari hem de bilimsel başarıyı sağlamış oldu. Türkiye?nin bilimsel gelişimini destekleyen TÜBİTAK ile yaptığımız teknoloji destek sözleşmesi kapsamında, proje maliyetlerimizin belli bir miktarı da karşılanacak.

Sistemin Detayı, Servis Yönteminde Saklı

Müşterilerimizin tesislerini servis sözleşmesi dáhilinde ya belli sıklıklarla ziyaret ediyorduk ya da sistemde arıza gerçekleştiğindeÉ Arızanın meydana gelmesiyle birlikte tabii ki müşteri memnuniyetsizliği ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçebilmek için geliştirdiğimiz bu sistemin detayı işte tam bu noktada kendini gösteriyorÉ Octopush Technology markası ile üretilen kontrol üniteleri, uzaktan izleme ve yönetim sistemine bağlanabiliyor. Tesis içindeki bütün soğutma makinelerini de herhangi bir noktadan takip edilebiliyor. Tesiste meydana gelen hataları müşteri fark etmeden algılayabilen bu sistem, hem görsel hem de sesli olarak ikaz vermeye başlıyor. Sistemi 24 saat gözlemleyen servis merkezimiz de hatayı bilgisayarda tespit edip, servis ekibini sahaya yönlendiriyor, hatta sorunu çözmüş oluyor. Yani cihazın yanında olmanıza ve tuşa basmanıza gerek kalmıyor. Dünyanın neresinde olursanız olun, ekrandan hatayı giderilebiliyorsunuz. Cihazların üzerindeki yazılımın gelişmiş olması sebebiyle, veri tabanına kayıtlı cep telefonlarından da tesisin soğuk hava depolarının sıcaklıkları görüntülenebiliyor ve gerekli müdahaleler yapılabiliyor. Hatta arıza olduğunda, cep telefonlarına bilgi mesajı da gönderiliyor. Kısacası bu sistem sayesinde müşterilerimiz, yükleme ve boşaltma dışında soğuk hava depolarının varlığını hatırlamayacaktır.

Görsel İletişim ile Kolay Erişim

"Uzaktan İzlenebilir ve Yönetilebilir Soğutma Makineleri Otomatik Kontrol Sistemleri" üzerinde görüntülü bir haberleşme ara yüzü mevcut. Bu ara yüz sayesinde, hatanın giderilmesi için tesisinize yardım gönderip göndermediğini telefon açarak öğrenmenize gerek kalmıyor. Tek yapmanız gereken, cihaz üzerindeki "Görüntülü Servis Bağlantısı" butonuna basarak çağrı merkezindeki görevli ile yüz yüze konuşmakÉ

Adım Adım Bilgi Aktarımı

Tesiste bir arıza oluştuğunda, dilerseniz kendiniz de hatayı düzeltebilir, sistemi eskisi gibi çalıştırabilirsiniz. Sistem üzerindeki "Gaz Tesisatı, Elektrik ve İşletme Arızaları" gibi yardım menülerinden oluşan arızayı nasıl gidereceğinize dair tüm bilgilere adım adım görsel ve sesli olarak ulaşabiliyorsunuz. Kısacası, kullanım kılavuzu okumanıza artık gerek yok. Ayrıca yanlış bir işlem gerçekleştirip sistemi bozma riskiniz de yok. Unutmayın ki sisteminizi 24 saat takip ediyor ve gerektiğinde müdahale edebiliyoruz. Sistemimiz zaten temel soğutma bilgisinin dışında başka bir bilgiye ihtiyaç duymuyor. Dolayısıyla soğutma ile ilgili herhangi bir bilgisi olmayan birisi bile sistemi çalıştırıp, işletebilir.

Enerji Tüketimi Geri Bildirimi

Sistemin en kıymetli özelliklerinden biri de sisteme bağlı olan bütün soğutma makinelerinin sıcaklık değişimlerini ve enerji tüketimlerini kayıt altına alabilmesi. Sistem, geçmiş sıcaklık eğrilerinin incelenmesiyle ile birlikte, incelenen her zaman aralığı için soğutma makinesi komponentleri tarafından tüketilen enerji miktarını kullanıcıya sunuyor. İki yıl boyunca istediğiniz aralıktaki sıcaklık değişim ve enerji tüketim eğrilerini, değişken erişim butonları aracılığıyla haftalık, günlük, altı saatlik ve saatlik olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde gerekli olduğunda enerji tüketimi incelenerek, odanın kullanım rejimi değiştirilebiliyor, oda ile ilgili enerji tüketimini azaltıcı tedbirler alınabiliyor. Sistem, alınacak tedbirleri sunmanın yanı sıra evaparatörde buzlanmayı, kondanser kirliliğini ve kapının açık kaldığını bildiren ikazları sayesinde de enerji tüketimini düşürüyor.

"Uzaktan İzlenebilir ve Yönetilebilir Soğutma Makineleri Otomatik Kontrol Sistemleri" enerji tüketimi geri bildirimi, görüntülü haberleşme arayüzü ve görsel yardım menüleri özellikleri sayesinde uluslararası patent (Uzaktan Servis Yöntemi) aldı. Bu patent ile Türkiye?de üretilen sistemimiz, farklı sektörlere uygulanabilecek ve yurtdışına ihraç edilebilecek. 

Sahip olduğu özgün nitelikleriyle dünyadaki tek soğutma sistemi olma özelliğini taşıyan "Uzaktan İzlenebilir ve Yönetilebilir Soğutma Makineleri Otomatik Kontrol Sistemleri" beş yıldızlı tatil köyü, et işleme tesisi, aşı deposu, gıda ve kimyasal saklama depoları olmak üzere 6 pilot tesiste bir yıldır çalışıyor.


Etiketler


Slider Altına