Uponor Türkiye Genel Müdürü Okan Öztürk: 'Kurduğumuz sistemler, vadettiğimiz kalitenin örneklerini teşkil ediyor'

27 Ekim 2008 Dergi: Ekim-2008

Faaliyet gösterdiğimiz pazarların birçoğunda lider konumdayız

 

Uponor Türkiye ofisimizi, 10 Ekim 2008 tarihi itibariyle açtık. Türkiye için yeni bir firma olsak da, aslında bu yıl 90. yılımızı kutlayan çok köklü bir şirketiz. Uponor, 1918 yılında Finlandiya'da kurulmuş ve 23 ülkede kendine ait şirketleri olan bir firma. Şirketimiz Finlandiya, Almanya, İsveç, İrlanda, İngiltere, İspanya, Danimarka, Kanada ve ABD olmak üzere dokuz ülkede 17 fabrika ile üretim yapıyor. Uponor yerden ısıtma, tesisat ve altyapı çözümleri konularında faaliyet gösteriyor.

 

Geçen yıl Uponor'un net satışı 1.2 milyar eurodan fazla ve 4.700 çalışanı var. Şirketin hedefi kurulduğundan beri öncü olarak çıtayı yükseltmek ve her zaman servis verdiği sektörde en ön sırada olmaktır. Zaten şu anda faaliyet gösterdiğimiz pazarların birçoğunda da lider konumdayız; özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'da. Uponor'un ürünleri yüzden fazla ülkede satılıyor. Faaliyet gösterdiğimiz alanları temel olarak ayıracak olursak; çapraz bağlı polietilen ve çok katmanlı kompozit borularla tesisat, radyatör ve yerden ısıtma sistemleri ile altyapı çözümleri diyebiliriz. Türkiye'de odaklanmayı düşündüğümüz alanlar arasında altyapı çözümleri yer almıyor.

 

Uponor, 2003 yılında Wirsbo şirketini tamamıyla kendi bünyesine kattı. Aslında Wirsbo, Uponor'dan çok daha eski bir şirket ve geçmişi 1620 yılına kadar uzanıyor. 1989 yılından beri Isıyer aracılığıyla Wirsbo, Türkiye pazarında yer alıyor. Isıyer, Wirsbo temsilciliği ile Türkiye'de PEx borularının kullanıldığı yerden ısıtma sistemlerini başarılı bir şekilde uyguladı. Bu sayede Uponor'un ismi Türkiye'de çok bilinmese de Wirsbo tanınıyor. 2006 yılında Uponor'un yönetim kurulunun aldığı kararla Uponor bünyesindeki tüm markalar "Uponor" adı altında birleştirildi. Artık Wirsbo'nun ürettiği PEx-a boruları da Uponor Wirsbo Pex-a boruları olarak anılıyor.

 

Öncelikli hedefimiz kendimizi ve ürünlerimizi Türkiye pazarında tanıtmak

 

Uponor Türkiye'nin halihazırda iki satış kanalı var, Isıyer ve GC Tesisat. Pazarın büyüklüğüne paralel olarak satış kanallarının sayısını artırıp Türkiye genelinde aktif olmak ve satış kanallarımız yoluyla firmamızı ve ürünlerimizi tanıtmak amacındayız.

Türkiye'deki irtibat bürosu olarak faaliyet gösteren ofisimizi  süreç içinde hedeflerine ulaştırıp Uponor'u oturmuş bir şirketi haline getirmek ve pazarda kalıcı olmak öncelikli hedeflerimiz arasında.

 

Yerden ısıtma sistemleri, enerjiyi daha az harcayan, çok verimli sistemlerdir

 

Türkiye'de asıl odaklanacağımız alan, tesisat ve yerden ısıtma sistemleri olacak. Yerden ısıtma sistemleri Avrupa ve Kuzey Amerika ile kıyaslandığında Türkiye'de çok küçük bir paya sahip. Bu sistemler, enerjiyi daha az harcayan, çok verimli sistemlerdir. Isı transferi yüzey alanının geniş olması ve sistemde kullanılan suyun daha düşük bir sıcaklık aralığında çalışması sistemi radyatör sistemlerine oranla çok daha verimli ve tasarruflu kılar. Düşük besleme sıcaklığı yerden ısıtma sisteminin alternatif ısı kaynakları (ısı pompası vb.) ile kullanılmasına da olanak verir. Yerden ısıtma sistemleri radyatörle ısıtmaya göre alanı daha özgürce kullanma imkânı sunar, radyatör sisteminde olduğu gibi kullanım alanı kaybı yaşanmaz.

 

Yerden ısıtma sistemleri, dünyada hatırı sayılır bir pazar payına sahipken Türkiye'de sadece lüks konutlarda, villalarda kullanılıyor. Bunun sonucunda da "lüks" bir sistem olarak algılanıyor. Oysa yerden ısıtma, sanıldığı gibi pahalı ya da lüks bir sistem değil. Uzun vadede düşünüldüğünde, aslında ilk yatırım maliyetini çok kısa sürede amorti edebilen bir sistem, çünkü verimi, diğer sistemlere göre daha yüksek. Sağladığı enerji tasarrufu % 50'lere kadar çıkabiliyor. Türkiye'deki enerji fiyatları dikkate alındığında yerden ısıtmanın lüks değil ihtiyaç olduğunu bile söyleyebiliriz. Yerden ısıtma sistemleri her yönden hayatı kolaylaştırıyor. Kullanım açısından da yine diğer sistemlere kıyaslandığında pek çok avantaj sunuyor. Fakat bunlar Türkiye'de yeteri kadar bilinmiyor. Ayrıca daha önceki yanlış ya da eksik uygulamaların da yerden ısıtma sistemlerinin Türkiye'de yaygın olarak kullanılmamasında etkili olduğunu düşünüyorum. Yerden ısıtma sistemleri döşemenin altına yerleştirilen bir sistem. Yapılan bir hata ya da yanlış malzeme seçimi, sistemde çıkabilecek bir arıza durumunda büyük maliyetleri de beraberinde getiriyor. Çünkü sistemdeki arızanın giderilebilmesi için döşemelerin de sökülmesi gerekiyor. Oysa sistem doğru projelendirildiğinde ve kaliteli malzeme seçimi yapıldığında arıza oranı neredeyse sıfırdır. Biz aslında bir yandan Uponor'u Türk pazarına tanıtırken, öte yandan da bu konudaki yanlış izlenimlerin silinmesi için de çaba harcayacağız.

 

Tesisat ve radyatör bağlantı sistemleri konusunda uzmanız

 

Uponor tesisat ve radyatör bağlantı sistemleri konusunda yılların verdiği tecrübeyle sektörde çok önemli bir aktördür. PEx-a (engel metoduyla çapraz bağlanmış polietien boru) ve Quick & Easy (hızlı ve kolay) bağlantı yöntemi Uponor'u bu konuda diğer firmalardan ayıran özelliklerdir. Pex-a borunun esnekliği üzerine kurulu olan bu sistem sayesinde tesisat, radyatör ve yerden ısıtma sistemlerinin uygulaması çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanır. Pex-a boruları ve bağlantı elemenları 16 mm'den 110 mm'ye kadar üretilmektedir.

 

MLCP (Isısı yükseltilmiş polietilen ve alüminyumdan oluşan çok katmanlı kompozit boru) Uponor'un tesisat, radyatör ve yerden ısıtma sistemleriyle ilgili bir diğer çözümüdür. MLCP alüminyum ve PERT malzemelerin özelliklerini bünyesinde toplayan ve pres bağlantıları sayesinde uygulaması çok kolay ve hızlı olan bir boru sistemi olarak tanımlanabilir. MLCP boruları ve bağlantı elemanları 14 mm'den 110 mm'ye kadar üretilmektedir.

 

Uponor tarafından geliştirilen ve çok çeşitli üretilen Pirinç ve PPSU'dan imal bağlantı ekipmanları ile hızlı ve güvenli bağlantılar kolaylıkla yapılabilmektedir.

 

Müşterilemize yazılım desteği de sağlıyoruz

 

Uponor tarafından geliştirilen HSE adlı bir yazılımımız var. Bu yazılım ile sistemin gereksinimlerine göre kullanılacak malzemeler hesaplanabiliyor. Gerek kapalı gerekse açık alanlar için yerden ısıtma, tesisat ve radyatör sistemleri kurabiliyoruz. Bunları projelendirmek üzere de söz konusu yazılımımızı kullanıyoruz.

 

10 yıl sistem ve ürün garantisi veriyoruz

 

Uponor sistemlerinin ve sistemde kullanılan her bir ürünün 10 yıl garanti süresi bulunuyor. Bu garanti süresi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de geçerlidir. Uponor'un Finlandiyalı bir şirket olduğunu söylemiştik. Kuzey ülkelerinde insanlar evlerini yaparken en uzun süre, en verimli ve konforlu kullanabilecekleri sistemleri tercih eder, geçici çözümlerle ilgilenmezler. Uponor'un özellikle kuzey ülkelerindeki liderliği bu bağlamda zaten sistemlerinin kalitesini ispatlıyor. Uponor sistemleri ile evinizdeki odaları, isteğiniz doğrultusunda farklı sıcaklıklarda ısıtabilirsiniz. Bu sistemlerdeki ısı içerideki ve dışarıdaki sensörlerle otomatik olarak ayarlanır.

 

Uponor'un Türkiye irtibat bürosu olarak, önümüzdeki süreçte "Uponor Akademi" planımızı da hayata geçireceğiz. Burada yerden ısıtma sistemleri ve Uponor çözümleri ile ilgili hem tanıtım, hem de eğitim çalışmaları yapacağız. Zaten kurduğumuz sistemler, vaadettiğimiz kalitenin örneklerini teşkil ediyor. Böylece insanlar, yerden ısıtma sistemlerinin kendilerine sağlayacağı avantajları yaşayarak görebilecekler.

 

Krizlerin doğru analizlerle avantaja çevrilebileceğine inanıyoruz

 

Türkiye'de inşaat sektörünün büyüme hızında ciddi bir yavaşlama var ama pazarın hala büyük olduğu da aşikar. Dünyanın içinde bulunduğu kriz, şirketlere zarar verse de biz krizlerin doğru analizlerle avantaja çevrilebileceğine inanıyoruz. Bu nedenle Türkiye gibi büyük bir pazarda da tüm dünyada gösterdiğimiz başarıyı yakalayabileceğimizden kuşkumuz yok. Uponor, Türkiye pazarında irtibat bürosu kurarak sadece kapıyı araladı. Bundan sonraki süreçte dahil olduğumuz projelerle kendimizi ispatlayacağız.

 

Türkiye'de aynı kulvarda olduğumuz çok fazla şirket yok

 

Uponor dünya üzerinde coğrafi olarak genişleme stratejisi izliyor, bu bağlamda yakın zamanda Hırvatistan ve Slovakya'da da ofisler açacak. Ancak Türkiye, hem pazarının büyüklüğü, hem de coğrafi konumu itibariyle Uponor'un daha çok önemsediği bir ülke. Türkiye'de büyümek, Uponor'un öncelikli hedeflerinden biri. Uponor olarak kendimizi sistem ve çözüm üreticisi olarak tanımlıyoruz, bu anlamda Türkiye'de aynı kulvarda olduğumuz çok fazla şirket yok.

 

Uponor, sadece yerden ısıtma değil, yerden-duvardan-tavandan soğutma da yapıyor

 

Uponor, sadece yerden ısıtma değil, yerden-duvardan-tavandan soğutma da yapıyor. Örneğin Bangkok Havalimanı'nda Uponor yerden soğutma sistemleri kullanıldı. Sistem, 150.000 metrekarelik bir alanda başarıyla uygulandı. Bu sistemlerin, bildiğim kadarıyla Türkiye'de bir örneği yok. Bu sistemler, yerden ya da duvardan paneller kullanılarak uygulanıyor. Daha çok Körfez ülkelerinde yerden soğutma sistemleri tercih ediliyor. Sistem yerden ısıtma sistemi ile benzerlik gösteriyor. Ancak sistemi besleyen bir ısıtıcı değil, soğutucu. Bu sistemle de ciddi enerji tasarrufları sağlanabiliyor. Sorunsuz bir uygulamayı garanti altına almak için, uygulayıcıları da mutlaka eğitiyoruz. Uponor olarak uyguladığımız aktif beton sistemimiz var. Bina yapılırken borular doğrudan zeminin içine yerleştiriliyor. Böylece binanın kendisi ısıtılıp soğutuluyor. Bu sistemin uygulandığı bir binada, sistemi geceleyin aktif hale getirdiğinizde, binanın soğumamasını ya da ısınmamasını sağlayabiliyorsunuz. Bu sistem ısıtma ya da soğutma için tek başına bir çözüm değildir ancak sağladığı % 60'a kadar enerji tasarrufuyla ciddi bir avantaj sunar.

 

Uponor'un bazı referansları

 

Dünyada:

 • Yerden ısıtma ve kılcal soğutma sistemleri, Villla Jova Otel, Algarve, Portekiz
 • Uponor soğutma sistemi-Suvarnabhumi havalimanı, Bangkok
 • Uponor tesisat sistemi. 42 katlı konut binası Benidorm, İspanya
 • İspanya'nın üçüncü yüksek binası Sacyr Vallehermoso'da, Uponor Quick&Easy sistemi
 • Kopenhag'daki yeni opera evi Uponor ısıtma ve soğutma sistemleriyle donatılmıştır. Çevreci ve ekonomik soğutma sistemi deniz suyunu kullanmaktadır ve ısıtma, enerji verimli alan ısıtması ile sağlanmıştır.
 • Dubai, Golden Mile bölgesinde otel ve konut olarak değerlendirilen çeşitli yüksek binalarda Uponor tesisat sistemleri kullanılmıştır. 

Türkiye'de:

 • Tepe İnşaat, Nar City, su tesisatı.
 • Neo Yapı, Kemer Country, tesisat sistemi.
 • Sabiha Gökçen THY ve MNG hangarları, yerden ısıtma.
 • Beşiktaş Sporium, yerden ısıtma, 10.000 m2
 • Mayadrom, su tesisatı.
 • Toray İnşaat, Bursa, 1300 konut, tesisat sistemi.
 • Sabancı Üniversitesi lojmanları, radyatör sistemi.

 

Sloganımız "Daha Fazla"

 

Hedefimiz daima daha iyiye ulaşmak olduğu için, ar-ge faaliyetlerimiz de büyük bir hızla sürüyor. Bütün bunlar için çok büyük bütçe ve insan kaynağı ayrılıyor ve çok ciddi çalışılıyor. Bunların sonuçlarını da zaten alıyor ve ürünlerimize de hemen yansıtıyoruz. Bütün ürünlerimiz, konforu artırmak üzere sürekli geliştiriliyor. Sunduğumuz sistemlerle daima öncü olmayı hedefliyoruz. Bu yüzden de sloganımız; "Simply More" (Daha Fazla).


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi