Header Reklam
Header Reklam

“Üntes-Nibe ortaklığı, Üntes’in globalleşme sürecine önemli bir etki yaratacak”

30 Kasım 2020 Dergi: Kasım-2020
“Üntes-Nibe ortaklığı, Üntes’in globalleşme sürecine önemli bir etki yaratacak”

Üntes Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal

Üntes ve Nibe 2020 yılının şubat ayında resmi olarak ortaklık anlaşması yaptı. Böylece Nibe markalı ısı pompası ürünlerinin Türkiye’deki satış organizasyonu Üntes bünyesine katıldı. “İklimlendirme sektöründeki 52 yıllık tecrübesi, yıldan yıla artan ihracat kapasitesi ve başarılarıyla Üntes ve dünya çapında faaliyet gösteren dünya devi Nibe’nin ortaklığı, Üntes’in büyüme ve globalleşme sürecine önemli bir etki yaratacaktır” diyen Üntes Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ile Üntes-Nibe ortaklığını ve bu ortaklığın hedeflerini konuştuk…

Üntes-Nibe ortaklığından bahseder misiniz? Ortaklık fikri nasıl ortaya çıktı? Ortaklığın hedefleri, her iki şirketin birbirlerine sağlayacağı faydalar nelerdir?

Öncelikle sizlere Nibe Grup’u anlatarak başlamak daha uygun olacaktır. Nibe İsveç Borsasına kayıtlı, değişik kıta ve ülkelerde bünyesinde 120’den fazla firmaya sahip global şirketler grubudur. Ana grup bünyesi, endüstriyel element ve iklimlendirme sistemleri olmak üzere iki ana dala ayrılmaktadır.

Ana iştigal konusu ısı pompası üretimi olan Nibe bu alanda kalitesi ve üstün üretim performansı sayesinde Avrupa’da pazar lideri konumundadır. Nibe Grup bünyesinde ana firma dışında ısı pompası üretimi yapan farklı şirketler de mevcuttur. Ayrıca grup bünyesinde iklimlendirme sistemleri alanında, ısıtma alanında, kazan, brülör, boyler, kuzine gibi ürünlerin üretimi yapan çok sayıda firma da bulunmaktadır.  

Nibe diğer alanlardaki başarıları ile merkezi iklimlendirme sistemleri konusunda büyüme kararı almış ve bu doğrultuda 2017 yılında Rhoss firmasını bünyesine katmıştır. Biz de 2012 yılında Türkiye’de chiller üretimi için kurmuş olduğumuz ÜntesRhoss firmasında da Nibe ile ortak olmuş olduk. Bu süreç içerisinde Nibe merkezi iklimlendirme alanındaki büyüme stratejilerini Üntes üzerinden planlamıştır. Bu doğrultuda Nibe’nin bizlere sunmuş olduğu yol haritası doğrultusunda, ortaklığın sürekli büyüyen ve gelişen firmamızın, gelişim ve büyüme sürecine olumlu yönde katkılar yapacağına, böylelikle firmamızın gelişim ve büyüme sürecinin daha da hızlanacağına ikna olduk ve ortaklık sürecini başlattık.

Untes-fabrikaOrtaklık sonrası oluşan sinerji ile her iki taraf için de önemli kazanımlar oluşmaya başladı. Dünya çapında, global güçlü bir şirket olma yolundaki hedeflerimize daha sağlam adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

Üntes ve Nibe ortaklığı Türkiye ve dünya iklimlendirme sektöründe nasıl bir etki yarattı?

Ortaklık anlaşmamızın akabinde pandemi sürecinin başlaması nedeniyle ortaklığımızı ve yeni süreç tanıtımlarına yönelik olarak planladığımız lansman toplantısını maalesef düzenleyemedik. Dolayısıyla birlikteliğimizi sektördeki dostlarımızla, tedarikçilerimizle, kamu kurumlarımızla ve müşterilerimizle topluca bir arada paylaşma imkânı bulamadık. Bu sebeple ortaklığımızı kamuoyuUntes-Nibe ile web sitemiz üzerinden yaptığımız bir açıklama ile paylaşmak durumunda kaldık. 

İklimlendirme sektöründeki 52 yıllık tecrübesi, yıldan yıla artan ihracat kapasitesi ve başarılarıyla Üntes ve dünya çapında faaliyet gösteren dünya devi Nibe’nin ortaklığı, Üntes’in büyüme ve globalleşme sürecine önemli bir etki yaratacaktır. Bu bağlamda sektörümüzden ve müşterilerimizden olumlu yönde tepkiler almaktayız.

İklimlendirme sektöründe yerli üretimin geliştirilmesi, Üntes’in ilke ve stratejilerinin başında yer almaktadır. Üntes bu alanda öncü olmayı misyon edinmiştir. Sektör paydaşlarımızın da bizlerden beklentisi bu yöndedir. Bizim ortaklık öncesi kullandığımız slogan “%100 yerli sermayeli Türkiye’nin en büyük merkezi iklimlendirme firması”  idi. Şu an sermaye yapımız %50 yabancı sermayeli fakat biz yolumuza aynı ilkeler doğrultusunda devam edeceğiz.  

Yapılan ortaklıkta pazara sunulan ürünler nelerdir? Yeni ürün çalışmalarınız var mı?

Untes-Nibe-urunlerNibe ile şubat ayı sonunda resmi olarak yapmış olduğumuz ortaklık anlaşması sonrasında Nibe markalı ısı pompası ürünlerinin Türkiye’deki satış organizasyonunu Üntes bünyesine kattık. 

Yeni ürün çalışmalarımız da Üntes Ar-Ge merkezinin çalışmaları ile her zaman olduğu gibi hız kesmeden devam etmektedir. Son olarak Ar-Ge merkezimiz tarafından geliştirilen eko-dizayn kriterlerine uygun Thermofresh Plus serisi ısı geri kazanım (taze hava ünitelerimiz) ünitelerini müşterilerimiz ile buluşturduk. Ayrıca bu yıl içerisinde EC motorlu yeni seri Fancoillerimizin üretimine başladık. Bu ürünlerin dışında yılbaşında eko-dizayn kriterlerine uygun yeni seri Rooftop ürünlerimizin de üretimine başlayacağız.

Nibe ile birlikte dünya pazarına sunacağımız diğer ürünler hakkında ilerleyen süreçte paylaşımlarda bulunacağız.

Üntes ve Nibe ortaklığı kapsamındaki ürünlerin tercih edildiği güncel projeler hakkında bilgi verir misiniz?

Untes-referanslarGalataport projesi, Atatürk Havalimanı içerisine inşa edilen Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi, BMC fabrikası, Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu yakın zamanda ürünlerimizin kullanıldığı projelerden bazıları. Özellikle çok kısa sürede inşası tamamlanan Yeşilköy hastane projesinden bahsetmek isterim. Üntes 45 günde açılması planlanan Yeşilköy Pandemi Hastanesi için olağanüstü gayret sarf etmiştir, projedeki tüm cihazları üç hafta gibi bir sürede teslim ederek yaşadığımız bu süreçte önemli bir üretim ve sevkiyat başarısı göstermiştir. Önümüzdeki süreçte de her zamanki gibi önde gelen projelerde yer almaya devam edeceğiz. Ayrıca yurtdışında da değişik ülkelerde çok sayıda önemli projelerde ürünlerimiz kullanıldı. İhracattaki büyümemiz pandemi sürecinde de devam etti. Üntes’in asıl hedefi olan yurtdışında büyüme hedefi istikrarlı şekilde devam etmektedir.

Bu ortaklıkla birlikte hem iç pazarda hem de ihracat çalışmalarınızda yaşanan değişimler nelerdir? 

Ortaklık sonrasında oluşan yeni yapı doğrultusunda sürekli geliştirdiğimiz kurumsallaşma çalışmalarımıza biraz daha hız verdik. Bu doğrultuda Nibe kurumsal şirket kültürünü Üntes’e uygun şekilde adapte etmeye çalışıyoruz. Bu gelişimler henüz daha çok yeni olduğu için ihracat tarafında, hızlı büyüme stratejilerimizin ve Nibe’nin yurtdışı satış organizasyonu ile yürüttüğümüz çalışmaların meyvelerini 2021 yılı içerisinde toplamaya başlayacağız.

Nibe’nin Üntes ve Türkiye’den beklentileri nelerdir? 

Mehmet-SanalNibe’nin Türkiye’de yatırımları devam edecektir. Türkiye’de iklimlendirme sektöründe büyümeyi ve genişlemeyi Üntes çatısı altında planlamaktadır. Bu doğrultuda stratejik planlamalarımız devam etmektedir. Üntes sürdürülebilir, yüksek performanslı iklimlendirme çözümleri ile Nibe’yi yeni pazarlara ulaştırmasının yanı sıra, pazar liderliği hedefine de bir adım daha yaklaştıracaktır.

Havalandırma ve iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak, sektörün gelişimini yorumlar mısınız? Özellikle pandemi sürecinde nasıl bir gelişim izleniyor?

Sektörümüzün gelişimi enerji verimliliği ve çevresel ürünlere doğru gidiyor. Son dönemde ürünlerin gelişim trendi, yazılım ve elektronik aksamlar üzerinde ilerliyor. Cihazların ana fonksiyonlarında bir değişiklik yok; enerji verimlilikleri, buna bağımlı olarak da cihazların otomasyonu konusunda gelişmeler kaydediliyor. Pandemi sürecinde iklimlendirme sistemlerinde %100 taze havalı sistemlerin önemi anlaşıldı. Bu süreçte %100 taze havalı sistemlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Bu süreçte ürünlerimizi eko-dizayn kriterlerine hazır duruma getirdik. Ayrıca sektörümüzün önümüzdeki süreçte özellikle Avrupa pazarına ihracatta karşılaşabileceği karbon vergisine karşı, üretim tesislerimizdeki verimliliği ve karbon emisyon yayılımını düşürmeye yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda 2018 yılında üretim tesislerimizde kullandığımız elektriği fabrikamıza yapmış olduğumuz 900 kW PV solar sistem yatırımımız ile karşılamaktayız. Bu alandaki yatırımlarımız da devam edecektir.Slider Altına