Üntes Isıtma Klima Soğutma ve San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal: “İthal ettiğimiz ürünleri üretmeye başladık”

02 Mayıs 2016 Dergi: Nisan-2016

Üntes Isıtma Klima Soğutma ve San. Tic. A.Ş., bugün 300 çalışanı ile üretim faaliyetlerini Ankara’da yer alan iki ayrı fabrikasında sürdürüyor. İklimlendirme sistemleri ihtiyaçları alanındaki yolculuğu neredeyse yarım asra dayanan Üntes, roof top klimaların üretimine başladı ve ithal ettiği üründe üretici oldu. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, “Üntes, çok yakında değişik ürün gruplarındaki yeni ürünleriyle sektörde ses getirecek. Ciromuzun % 50’sini ihracattan elde etmeyi öngörüyoruz” diyor. Şanal; hedefleri ve yeni yatırımlarını Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

Üntes, kurulduğu günden bugüne kadar üretici kimliğini koruyor

üntes klima santraliÜntes, bir aile şirketi olarak 1968 yılında kuruldu. 1993 yılından sonra ikinci kuşak, yönetimi devraldı. Ben de ikinci kuşağı temsilen Üntes’in yönetim kurulu başkanlığını yürütüyorum. İklimlendirme sistemleri ihtiyaçları alanındaki yolculuğumuz neredeyse yarım asra dayanıyor, 2018’de 50. yılımızı kutlayacağız. Üntes, kurulduğu günden bugüne kadar üretici kimliğini her daim korumaya çalıştı. Çalışmalarımıza endüstriyel vantilatör ve aparey üretimi ile başladık. Süreç içerisinde; klima santralleri, aspiratörler, soğutma kuleleri gibi değişik ürünler portföyümüze eklendi. Günümüzde ise ithal ettiğimiz ürünleri millileştirdik ve yerli üretime başladık. Bu noktada ülkemiz sanayisi için son derece önemli bir adım attık ve 2012 yılında soğutma grubu üretimine başladık. Bilindiği gibi Üntes olarak, soğutma grubunda 16 yıldır Rhoss’un Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Üntes ile Rhoss arasındaki bu birliktelik, stratejik ortaklık yapısına dönüştü. 2012 yılının Haziran ayında Üntes ve Rhoss bir araya geldi, Üntes çatısından tamamen bağımsız olarak, 16 yıldır distribütörlüğünü yaptığımız ürünlerin Türkiye’de üretimini yapmak üzere ‘Üntes-Rhoss Soğutma Sistemleri’ni kurduk. Üntes-Rhoss Soğutma Sistemleri, Rhoss’un teknoloji ve know-how denizinden maksimum oranda faydalanarak bu ürünlerin üretimini gerçekleştiriyor. Ürünlerimizi ‘klima ve havalandırma sistemleri’, ‘fan coil cihazları’, ‘soğutma grubu ve ısı pompaları’ ve ‘paket klima cihazları’ olarak dört grupta sınıflandırabiliriz. Üntes markalı ürünler; klima-havalandırma sistemleri, klima santralleri, hijyenik klima cihazları, paket klima cihazları, havuz nem alma cihazları ve fan coil üniteleri. Üntes-Rhoss markasıyla da sadece soğutma gruplarını üretiyoruz. Üretim tesislerimizi de bu şekilde yapılandırdık ve ikiye böldük. Ankara’da yer alan üretim tesisimizin birinde Üntes-Rhoss diğerinde ise Üntes ürünleri üretiliyor. Bugün toplam 300 çalışanımız ile faaliyetlerimizi başarılı bir şekilde sürdürüyoruz.

Rooftop klimaların üretimine başladık

üntes rooftopBu yıl içerisinde soğutma fabrikamız için yeni bir yatırım daha planlıyoruz. İkinci bir test laboratuvarını oluşturacağız. Şu anda Üntes-Rhoss’ta çıkan tüm ürünler, her türlü kapasite, performans testleri yapılarak pazara sunuluyor. Bu firmamızda hem Rhoss hem Üntes-Rhoss hem de Üntes markalı olarak chiller ve soğutma grupları üretimi yapıyoruz. Rhoss tarafının Üntes ile hiçbir ticari ortaklığı yok, Üntes tarafında ise yine üretici kimliğimizi korumak adına daha önceden ithalatını yaptığımız rooftop klimaların üretimine 2015 yılı içinde başladık. Bu alanda özellikle dış pazarda çok ciddi bir büyüme hedefliyoruz. Rooftop klima üretimini üç aşamada gerçekleştireceğiz. Üretimin birinci aşamasını geçen sene gerçekleştirdik. Ağustos itibarıyla üretimin ikinci aşamasını tamamlayacağız. İkinci aşamadan kast ettiğim; 130 kW’ın üzerindeki seriye geçeceğiz. Üretimin üçüncü aşamasında ise bu kapasite marjını daha üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz. Her şey doğru ve yolunda giderse önümüzdeki yıl içinde üçüncü adımı da tamamlamış olacağız. Bu bağlamda paket klimalar ve rooftop klimalara ciddi oranda yatırım yaptık. Bu konuda uluslararası normlara uygun bir test laboratuvarımız mevcut. Zaten daha önceden fan coil ve test laboratuvarımızı tamamlamıştık. Merkezi sistem klimalar dikkate alındığında şu anda Üntes, Türkiye’deki en geniş test laboratuvarlarına sahip. Bu laboratuvarlarımız tüm sektör firmalarımıza açık fakat ne yazık ki şu ana kadar iç pazardan bu yönde hiçbir talep bize ulaşmadı. Bazı Ortadoğu ülkelerinden birkaç talep geldi. Test laboratuvarımızda kendi müşahitlikleri doğrultusunda kullandıkları ürünlerin testlerini ve kontrollerini yaptılar.

Ar-Ge departmanımızı Ar-Ge merkezine dönüştüreceğiz

2006 yılında başladığımız fan coil üretiminde de çok güzel bir noktaya geldik. Rooftop klimalardaki beklentimiz de yine özellikle Avrupa pazarı ve yakın coğrafyada ciddi bir potansiyel tutturmak ki o konuda dünyada üretici sayısı az olduğundan Üntes’in dışa açılımında önemli bir unsur olarak görüyoruz. 2012’de soğutma grubu üretimine başladığımız zaman, geniş bir üretim portföyüne sahip olduk ve bu da bizim uluslararası alanda gelişmemize yol açtı, ihracatımızı artırdı. Soğutma grupları ve klima santrallerimizin Eurovent sertifikalı olmasının da gelişimimizde çok büyük payı var. Çok yakında fan coil’lerimiz de Eurovent sertifikasına sahip olacak. Bununla birlikte Ar-Ge departmanımızı çok iyi geliştirdik. Bu yıl içinde yeni Ar-Ge merkezlerinin düzenlenmesi ve mevcut kanunda değişiklikler yapılması ile birlikte firmamızın Ar-Ge departmanını bir Ar-Ge merkezine dönüştürmeyi planlıyoruz. Ayrıca 27.000 m2 olan Üntes-Rhoss Soğutma Grubu Üretim Tesisimizde 4000 m2’lik yeni bir test standı kurmayı ve kapasitemizi 31.000 m2’ye çıkartmayı planlıyoruz.

Yer alacağımız projelerde seçici davranıyoruz

üntes vodafone arenaÜretici olduğumuz için satış sonrası ile ilgili oluşabilecek tüm aksaklıkları gidermek çok kolay. Çünkü işin mutfağındayız ve üretimin tüm aşamalarını en başından beri görüyoruz. Satış sonrası hizmetler ile ilgili Üntes olarak kendi birimimiz var. Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir’de olmak üzere dört bölge müdürlüğümüz bulunuyor. Bu bölge müdürlükleri çatısı altında direkt son kullanıcılara satış sonrası hizmetleri sunan ve yetkili servis partnerlerimizi belli periyotlarla eğitim sürecinden geçiren 20 kişilik bir ekibimiz var. Ayrıca Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde 30’un üzerinde anlaşmalı servisimiz var. Teknik hizmetleri bu firmalar aracılığıyla yürütüyoruz. Türkiye dışında İran ve Türkmenistan’da ise satış ofislerimiz var. Kazakistan’da da önümüzdeki ay bir ofis açmayı planlıyoruz, bu konuda personelimiz halen eğitim görüyor. Bu sene içerisinde Ortadoğu pazarına da açılacağız. Ciro olarak çok fazla büyümeyi hedeflememiştik ama buna rağmen Euro bazında % 4 mertebesinde bir büyümemiz oldu. Bunu da dış pazarda büyüyerek gerçekleştirmeye çalıştık. Açıkçası iç pazarda çok ciro yapmak, her zaman çok kâr etmek anlamına gelmiyor. Bu noktada yer alacağımız projelerde seçici davranmaya başladığımızı söyleyebilirim. Güncel önemli referans projelerimiz arasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bağlı kongre merkezi, Kazakistan’daki en büyük AVM, T.C Başbakanlık çalışma binası, Dünya'nın en büyük 2. Golf Oteli, Fransa’daki Lyon – France Golf Otel, Türkmenistan Şamekan Otel ve BJK Vodafone Arena’yı sayabiliriz.

Ciromuzun % 50’sini ihracattan elde etmeyi öngörüyoruz

Özellikle Uzakdoğu’dan gelen ürünler, bizim gibi çoğu üretici firmayı ciddi oranda baskı altına alıyor; hem firmamız hem de sektörümüz bu ürünlerin fiyat baskısından dolayı çok ciddi zarar görüyor. Bu konuda Ekonomi Bakanlığı’na antidamping şikâyetinde bulunduk. Umut ediyorum ki, yakın süreçte bu konu sonuçlanır ve profesyonel manada başka firmalar da Türkiye’de soğutma grubu üretimine başlar. % 100 yerli sermayeli bir firma olduğumuzdan bazı noktalarda yeni, spesifik ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda milliyetçi davranıyoruz ve bu konuda önderlik yapmak istiyoruz. Üntes, bu yıl içerisinde ithalatçı kimliğini artık tamamıyla üretici pozisyonuna dönüştürdü. Sadece üretimde kullandığımız bazı komponentleri ithal ediyoruz. Yan sanayii de teşvik ederek bazı ürünlerimizi millileştiriyoruz. Türkiye’de iç pazarda oldukça iyi bir konumdayız, pazar paylarımız oldukça yüksek. Son dönemde Üntes olarak iç pazara odaklı bir üretim gerçekleştirmiyoruz. Artık dış pazarda, ihracatla büyümeyi hedefliyoruz; zaten tüm yatırımlarımız ve stratejik planlarımız da bu yönde. Yeni pazarlara açılmaya başladık ve Afrika pazarı ile birkaç yıldır ilgileniyoruz. Haritada yerini bile gösteremeyeceğim ülkelere proje bazlı satış yaptık. Neticede hedefimiz Kuzey Afrika gibi cazip pazarlarda kalıcı ve daimi satışlar yapmak.

Buna ek olarak, sektörümüzde eğitimli üretici ve uygulayıcı firmaların var olduğunu düşünmekle birlikte işletme noktasında gelişmemiz gerektiği kanısındayım. Bu konuda eğitim noktasında sıkıntılarımızın olduğunu düşünüyorum. Sektörel açıdan baktığımız zaman, Türkiye’de olumlu gelişmeler elbette oldu ama artık katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gerekiyor. Yabancı sermayelerin de gelmesiyle birlikte Türkiye’nin iç pazarı oldukça büyüdü ama bu yatırımlar sadece iç pazara odaklı olmamalı. Geçmişten bugüne baktığımızda klima santralinde bundan 20 sene öncesinde sadece ithalat vardı, günümüzde ise bu konuda ihracatçı bir ülke haline geldik. Fan coil, rooftop, chiller ve soğutma grubu üretiminde de bunun gerçekleşmesi için sektör olarak ihracatımızı artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bunun bireysel klimalar boyutu da var tabii. Merkezi sistemde Üntes olarak bunun öncülüğünü zaten yapıyoruz ve mevcut kapasitemizle soğutma grubu üretimini artırarak gelecekte rooftop ve soğutma grubu pazarında ciddi oranlarda ihracat yapmayı hedefliyoruz. Üretimimizin % 20’sini ihraç ediyoruz, orta vadede ise ciromuzun % 50’sini ihracattan elde etmeyi öngörüyoruz. Ayrıca Üntes, çok yakında değişik ürün gruplarındaki yeni ürünleriyle sektörde ses getirecek. Slider Altına
Söyleşi