Ulus Yapı A.Ş. E-Ticaret Uzmanı Ali Cenk Tepegöz: “SismikMarket.com, satıştan öte bir bilgi platformu”

25 Mart 2020 Dergi: Mart-2020

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de alışveriş, hızla online platformlara kayıyor. 2013 yılında 14 milyar TL olan online alışveriş hacmi bugün 60 milyar TL’yi aştı. O dönemde %24 olan online müşteri oranı ise neredeyse ikiye katladı ve %45 seviyesini geride bıraktı. Harcamaların toplam tutarına bakacak olursak, internet %20’lik bir pay alıyor diyebiliriz. Tabii ki bu hızlı ilerlemenin birbirlerini ivmelendiren birçok nedeni var. Mekanik tesisat, hatta sismik yalıtım sektörü özelinde bir öncü girişim olan www.sismikmarket.com üzerinden bu konuyu ele aldık ve bu platformun yöneticisi, Ulus Yapı E-Ticaret Uzmanı Ali Cenk Tepegöz ile görüştük.
SismikMarket.com, kendi know-how’ını geliştirdi
Dokuz yıldır Ulus Yapı bünyesinde görev alıyorum. Satış Mühendisi olarak başladığım işimi Teklif Departmanı’nda sismik teklifler hazırlayarak sürdürdüm. Yaklaşık olarak son üç yıldır da, sismik koruma ve titreşim yalıtımı alanında Türkiye’nin ilk ve öncü girişimi olan SismikMarket.com e-ticaret sitemizin yönetiminde görev alıyorum. 
Bir e-ticaret sitesini yönetmek, sadece bir web sitesini internet üzerinde yayına almaktan ibaret değil. Bunun için birbiriyle ilintili çok fazla detayı olan, kompleks yapıya sahip bir sistemin “know-how” bilgisine derinlemesine sahip olmak gerekiyor. Ulus Yapı, e-ticaret alanına adımını attıktan sonra deneyimler yolu ile profesyonel danışmanların yönlendiriciliğinde büyük yol kat etti. Farklı bir servis sağlayıcıya geçmemiz ve akabinde her şeyin yeniden kurgulanması, e-ticaret sitemizin bir üst seviyeye evrilmesini getirdi. Bugün gelindiği nokta itibariyle SismikMarket.com, fevkalade dinamik bir altyapıya sahip, her tür gelişmeye kolaylıkla uyum sağlayabilecek şekilde esnek bir platform halini aldı.
SismikMarket.com sadece bir e-ticaret platformu değil, çok daha fazlası 
Sismik koruma ve titreşim yalıtımı, bildiğiniz gibi niş bir pazar. Yani perakende zincirlerinde satılan ürün gruplarından çok farklı. Bu ürünlerle ilgilenenler “koy sepete” demeden önce, detaylı teknik bilgilere ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle ürün hakkında doyurucu bilgi sunulmadığında alım kararını kolaylıkla veremiyor, klasik yöntemlerle yetkili firmayı arayarak bilgilendirilmeyi istiyorlar. Bu ihtiyaçtan hareketle SismikMarket.com’u bir bilgi platformu olarak, sektörel bir Wikipedia gibi tasarladık. Ürünlerle ilgili teknik kataloglar, uygulama videoları, sertifikalar gibi detaylı bilgilere yer verdik. Bu nedenle bilgi talebi ile ilgili geri dönüşler azaldı. Sadece spesifik bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda klasik yöntemlerle bizi arıyorlar.
E-ticaret hayatı kolaylaştırıyor ama yine de güven şart
E-ticaret alışkanlığı belki emekleme evresini geçti ama hala koşuyor sayılmaz. Zira özellikle X Kuşağı, alışveriş yapacağı e-ticaret sitesinin ardında güveneceği kurumsal bir yapının varlığını hissetmek istiyor. Bu nedenle – her ne kadar gerekli olmasa da – teslimat süresi veya bir kampanya detayı hakkında bilgi almak için telefonla aramak, bir yetkili ile görüşmek isteyebiliyorlar. Bu ihtiyaçları da göz önüne alarak siteye online bir chat-canlı görüşme platformu ekledik. Mesai saatleri dahilinde soruları uzmanlarımız eş zamanlı yanıtlıyor. Mesai saatleri haricinde yöneltilen sorular, uzmanlarımızın e-posta kutularına düşüyor ve takip eden mesai saatleri içinde yanıtlanıyor. Ayrıca bir WhatsApp destek hattı kurduk. Bu kanalla da müşteri geri dönüşleri hızlı biçimde sağlanıyor. Bu enstrümanlar, güveni artıran ve dolayısıyla günden güne potansiyeli yükselten ivmelendiriciler olarak e-ticareti geliştiriyor. Tabii ki X kuşağı sonrası gelen milenyum kuşağı, yani internet döneminin içinde doğanlar, internet üzerinden alışverişe çok daha fazla yatkınlar. Onların ve sonrasında gelen Z kuşağının iş hayatındaki varlıkları arttıkça, e-ticaretin yükselişinin ivmesi de artacak.
SismikMarket.com’un genişleme alanını ve sınırlarını talep belirleyecek
Türkiye’de ve dünyada pazarın dinamiklerini, e-ticaretin yeni yörüngelerini çok yakından takip ediyoruz ve bu bilgileri sahadan topladığımız bilgilerle bütünleştirerek kararlar alıyoruz. Türkiye’nin farklı coğrafyalarında, bölge bölge anket çalışmaları yapıyoruz. Bu anketler bire bir, yüz yüze görüşmelerle gerçekleşiyor. Alıcı profilinin beklentileri analiz ediliyor. Bir başka deyişle, karar verme sürecimizde “talep” çok önemli bir rol oynuyor. Örneğin bu doğrultuda sitemizdeki ürün yelpazesine baret, gözlük, ayakkabı gibi iş güvenliği malzemelerini de ekledik. Genişlemenin hangi ürün gruplarıyla devam edeceğini bugün için söyleyemesek de sürekli devam edeceğini ve giderek daha büyük bir ürün portföyüne sahip olacağımızı söyleyebiliriz. Hepsiburada ve n11 gibi e-ticaret pazaryerlerinde de SismikMarket.com olarak varız. Bu kanallarla şimdilerde kampanyası bulunan klipsli dübellerimiz veya el aletleri gibi ürünlerin satışı hızlı ilerliyor. Satış yerlerinden edindiğimiz tecrübeleri sitemize de uygulayarak, bu kanalları sadece satış değil bilgi genişletme, iş geliştirme amaçları için de kullanıyoruz.
E-ticaretin avantajları öylesine çok ki görmezden gelmek mümkün değil
Her şeyden önce hızlıca teklif alınması gereken projelerde, teklif verilmesini bekleme süresi ortadan kalkıyor. Ürünün tüm bilgileriyle birlikte fiyatına ve stok durumuna 7/24 tek “tık” ile ulaşabiliyorsunuz. Özellikle küçük ve orta ölçekli projelerde klasik yöntemlerle ürünü bulmanız, fiyat almanız, küçük miktarlarda tedarik edebilmeniz ve hatta ödemesini gerçekleştirmenizde sıkıntılar oluyor. E-ticarette ise stok adedi görülüyor, bu sınırlar içinde istediğiniz adette siparişinizi girebiliyor ve size sunulan ödeme alternatiflerinden seçtiğiniz yöntem ile ödeme yapabiliyorsunuz. Havalenin yanı sıra kredi kartı ile yaptığınız ödemeyi, banka tercihinize göre taksitlendirebiliyorsunuz. Dediğim gibi, özellikle küçük ve orta ölçekli siparişlerde bu avantaj, klasik alışveriş yöntemleri arasında bulunmuyor. Ayrıca düzenli olarak kampanyalardan haberdar olabiliyorsunuz ve bu sayede kalite-fiyat optimizasyon çıtasını yükseltebiliyorsunuz. Yani ürünü alınabilecek “en uygun” fiyata tedarik edebiliyorsunuz. İnternet üzerinden fiyat karşılaştırması yapabilmek bu sayede çok kolay oluyor. SismikMarket.com’un stok ve depo kabiliyeti çok yüksek, bu nedenle talep edilen ürüne en hızlı, en uygun fiyatla ulaşmanın çok güvenilir bir yolu olduğunu söyleyebilirim.
Ulus Yapı, hayatı kolaylaştıran yaklaşımlar geliştiriyor
Ulus Yapı, başta şirketin yöneticisi Eren Kalafat olmak üzere, hayatı kolaylaştıran yaklaşımlar getirmeye odaklı bir vizyon geliştirerek ilerliyor. SismikMarket.com’un yanı sıra, sismik keşif hazırlanmasını ve fiyatlandırılmasını dakikalara indiren ve kimseye bağlı kalmadan kolaylıkla hesaplama olanağı sağlayan aSET yazılımı, bunun mükemmel bir diğer örneği. Bu yazılım, sektörün kullanımına ücretsiz olarak sunuldu ve yine ücretsiz seminerleri de devam ediyor. aSET sadece hayatı kolaylaştırmakla kalmıyor, belirlenen fiyata duyulan güveni artırıyor ve böylece sektördeki haksız rekabeti frenleyebilecek güvenilir bir sismik mühendislik enstrümanı sunuyor. aSET eğitimlerimizin son on dakikasında SismikMarket.com’un getireceği avantajlardan bahsediyoruz. Önemli olan sadece ürün kalitesiyle değil, hizmet vizyonuyla da fark yaratabilmek. Gerek aSET gerekse SismikMarket.com bunun için sektörün hizmetinde.Slider Altına
Söyleşi