“Tecrübemizin verdiği güven ve güçlü partnerlerimizle sağlam adımlarla yol alıyoruz”

31 Ocak 2018 Dergi: Ocak-2018

TY Teknik Mekanik Tesisat Ltd. Şti. Kurucu Ortağı Fırat Üçer

Magnum elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin Türkiye’deki tek yetkili distribütörü TY Teknik, üniversiteden sonra yıllarca birlikte çalışan iki arkadaş; Tuncay Yoldaş ve Fırat Üçer’in birkaç yıl sonra tekrar buluştuğu, 2011 yılında kurulmuş bir firma. Şirketin Ortaklarından Fırat Üçer ile TY Teknik’i, faaliyet alanlarını, hedeflerini ve elektrikli yerden ısıtma uygulamalarını konuştuk.

TY Teknik ve Magnum elektrikli yerden ısıtma sistemleri

TY Teknik, 2011 yılında üniversiteden arkadaşım Tuncay Yoldaş tarafından kuruldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra Viessmann’da uzun bir süre Tuncay beyle beraber çalıştık. Yaklaşık 14 sene Viessmann İngiltere’de çalıştıktan sonra 3 sene önce Türkiye’ye döndüm ve TY Teknik’te Tuncay beyle ortak olarak çalışmaya başladım. Benim katılımımla birlikte pazarda rekabet yaratacak ürünlere yöneldik ve Hollanda menşeli Magnum Heating firmasıyla tanıştık ve birkaç görüşmenin ardından 2014 yılında Magnum’un elektrikli yerden ısıtma ürünlerini Türkiye pazarına sunmaya başladık. Ürünlerimizi 2016 yılında İstanbul ISK-Sodex fuarında sergiledik. Fuarda sağladığımız olumlu temaslar neticesinde bayilik çalışmalarına hız verdik.

Bir aile şirketi olan Magnum, 1992’de Hollanda’da kuruldu, bu sene 25. yılını kutluyor. Hollanda ve Hindistan’da fabrikaları mevcut. Belçika, Almanya, Yunanistan, İspanya, Hırvatistan, İrlanda, Portekiz, Sırbistan, Slovakya, Romanya, Türkiye, İngiltere gibi ülkelerde satış ofisleri ve distribütörleri ile faaliyetini sürdürüyor.

Galeri alanları veya resepsiyonlarda çalışanların ayaklarını ısıtmak için radyant ısıtıcıların kullanıldığını hepimiz görmüşüzdür

Galeri alanları, resepsiyonlar, otopark üstü mekânlar veya diğer ısıtılmayan alt zeminlerin bulunduğu mekânlarda zemin sıcaklığının soğuk olması sıkıntı yaratmaktadır. Hepimiz buralardaki çalışanların masa altlarına elektrikli radyant cihazlar koyarak veya ayaklarının altına başka bir döşeme koyarak önlem almaya çalıştığını görmüşüzdür. Yerden ısıtma sistemleri, zemin betonu sayesinde ortamı ısıttığı için böyle bir problem yaşanmaz. Radyatör veya havalandırma yoluyla projelendirilmiş ısıtma sistemlerinde ısıyı zemine indirmek başlı başına bir problemdir. Bu sebeple ısıtma yapılan mekânlarda üst seviyedeki sıcaklık, gerçekte ısıtmaya çalıştığımız etkili hacme göre daha fazla olmaktadır. Bu da işletme giderlerinde ilave bir maliyet oluşturmaktadır.

ty teknik magnum iç mekan ısıtma sistemi

Magnum’un iç ve dış mekân için elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin satışını ve uygulamasını gerçekleştirmekteyiz. İç mekân için elektrikli yerden ısıtma sistemleri; şilte ve kablolu tip olmak üzere ikiye ayrılıyor. Standart kapasitelerde temin edilebilen şilte tipi yerden ısıtma sistemleri, uygulama kolaylığı açısından tercih ediliyor. Kablo tipi sistemler ise özel proje uygulamaları veya farklı kapasite taleplerine cevap vermesi açısından tercih edilmekte olup uygulaması şilte sistemine göre daha uzmanlık gerektiren sistemlerdir. Ülkemizde daha çok kablolu tip sistemler tercih edilmektedir. Kablolu tip sistemlerin 10, 17 ve 30 watt/m kapasite alternatifleri bulunmaktadır. Sisteminin uygulanacağı alanlar için mühendislik hesaplamalarını yaparak, uygun seçim alternatiflerini müşterimizi sunmaktayız. Mekândaki sıcaklık kontrolü oda termostatları üzerinden sağlanıyor. Standart veya dokunmatik tipte kablolu veya akıllı ev sistemlerine uygun termostat opsiyonlarıyla, oda sıcaklığına veya zemin sıcaklığına göre sıcaklık kontrolü sağlanıyor. Özellikle banyo ve hamam gibi nemli mekânlar için zeminden kontrol, sistem güvenliği ve konfor açısından avantaj sağlamaktadır. Ayrıca iç mekân ürünlerimizden, buhar oluşumunu engelleyen ayna arkası rezistanslar bu sorunu ortadan kaldıran pratik bir çözüm sunmaktadır.

Elektrikli zemin ısıtma sistemlerinde güç kablosu ile ısıtma kablosu fabrikadan özel birleştirilmiş haliyle gelmektedir. Böylece döşeme altında sadece ısıtma kabloları bulunmakta ve herhangi bir kaçak riski bulunmamaktadır.

Dış mekân yollarda yapılan zeminden ısıtmanın ana amacı buzlanmayı engellemektir

ty teknik magnum dış mekan ısıtma sistemi

TY Teknik olarak iç mekân için elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin yanında dış mekân için elektrikli yerden ısıtma sistemlerini de pazara sunuyoruz. Viyadükler, işletme iç yolları veya rampalardaki buzlanmaya karşı kullanılan sistemler, boruların donmasını engelleme (heat tracing) amaçlı ve çatılar veya yağmur oluklarında kullanılan sistemler olmak üzere 3 tip dış mekân ısıtma sistemi mevcuttur.

Dış mekânlarda buzlanma birçok tehlike ve iş gücü kaybı oluşturmaktadır. İnsanların kayıp düşmesi, araçların kayarak maddi ve insani kayıplar oluşturması ve ulaşılamayan alanlar sebebiyle iş gücü kaybı oluşması sebebiyle, son dönemde dış mekânlarda buzlanmayı önleyen sistemlerin kullanımı artış göstermiştir. Bizim de bu gelişmeye paralel olarak, son dönemde birçok fabrikanın, konutların ve AVM’lerin giriş-çıkış rampalarında ve özellikle acil durumlarda hayati önem taşıyan hastane iç yolları gibi mekânlarda bu tür sistemler uyguladık.

ty teknik magnum dış mekan ısıtma sistemi

Hava sıcaklığı çok soğuk olsa dahi nemin düşük olduğu bir hava şartında buzlanma görülmez. Bu sebeple tüm dış mekân uygulamalarında elektrikli ısıtma sistemi, sıcaklık ve neme göre çalışan akıllı bir kontrol sistemi ile birlikte planlanmaktadır. Amaç, sistemin sadece donma riski olduğu şartlarda çalışmasının sağlanması ve gereksiz işletme maliyetlerinin önüne geçilmesidir. Beton altı ve 240 ˚C sıcaklığa dayanıklı asfalt altı kablo olmak üzere 2 tür dış mekân kablomuz bulunmaktadır.

Magnum elektrikli yerden ısıtma sistemleri CE belgeli olup, garanti süresi ısıtma kabloları için 10 yıl, elektrikli panolar ve termostatlar için ise 2 yıldır. Ürün satışlarımızdan sonra uygulamanın her aşamasında müşterilerimizin yanında olmayı görev edindik.

Camilerde kullanılan halı altı uygulamalarını doğru bulmuyoruz

Kablo veya karbon film ısıtıcılar gibi elektrikli ısıtma sistemleri tek başına ısı yayıcı sitemler değildir. Bu sistemler ile yapı dinamiğinde ısıyı yayacak sistemler birlikte kullanılmalıdır. Daha önce bahsettiğim gibi kablo tipi ısıtıcılar uygulamada beton içine gömülmektedir. Beton kablo ısısını alarak bir ısı dağıtıcı yüzey olarak çalışır ve zeminden havaya bir radyant ısıtma gerçekleşir. Camilerde yaygın olarak kullanılan halı altı sistemler ise keçe üstüne serilmekte ve üstüne halı gelmektedir. Karbon filmin üreteceği ısıyı yaratacak radyant özellikli bir kaplama yoktur. Aksine ısıyı yutan zemin döşemeleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla hacmi ısıtmaktan ziyade halıyı ısıtabilen bir sistem uygulanmaktadır.   

Referanslarımız 

2017 yılı bizim için çok verimli bir yıl oldu, referanslarımızı ciddi oranda artırdık, her ürün ve uygulama tipinden referansımız oldu. Elektrikli yerden ısıtma, banyo, kuru mekân, ıslak mekân, açık alan, boru ısıtması (treacing), konut otoparkları, villalar, fabrika, otel, cami gibi birçok uygulamaya cevap verdik. Her uygulama, her proje bizim için çok güzel birer tecrübe oldu. TY Teknik olarak tecrübeli mühendis ve teknikerlerden oluşan kaliteli kadromuzla bu projelerin her safhasında müşterilerimizin yanında yer aldık. Tüm personelimiz bu anlayışla çalışmaktadır. Müşteri memnuniyetini üst seviyede sağlayarak referans gösterilen şirket olmak en büyük hedefimizdir.

ty teknik magnum acıbadem hastanesi

Türkiye’nin en büyük özel hastanesi Acıbadem Altunizade Hastanesi’nde iç yollar ve otopark rampalarında buzlanmayı önlemek amaçlı Magnum elektrikli yerden ısıtma kabloları kullanıldı. Bu büyük projede beton altı ve asfalt altı olmak üzere toplam 23 km ısıtma kablosu kullanıldı. Projede alanı 7 farklı zona bölünerek ihtiyaca göre kullanım imkânı sağlandı. Sistemde hem nem hem de sıcaklık değerleri akıllı kumanda sistemleriyle kontrol edilerek gereksiz enerji harcamalarının önüne geçilmiştir.

ty teknik magnum kalyon range

Ayasofya Konakları, Kaplankaya Canyon Ranch, Ortaköy Lotus Evleri, Seyrantepe Skyland, EAE Gebze fabrika, Edirne Kipa, Elmas Ramada Otel, Ortaköy Lotus Evleri, Sivas AVM, Canpark AVM, Saray Alüminyum, Kırıkkale Şarap Oteli, Koton Lojistik Merkezi gibi birçok projede ürünlerimiz başarıyla kullanılmaktadır. Tecrübemizin verdiği güven ve güçlü partnerlerimizle sağlam adımlarla yol alıyoruz.Slider Altına
Söyleşi