Header Reklam
Header Reklam

“Termofan, yenilikleri ve attığı adımlarla yarınlara güvenle bakıyor”

24 Mayıs 2021 Dergi: Mayıs-2021
“Termofan, yenilikleri ve attığı adımlarla yarınlara güvenle bakıyor”

Termofan Kurucu Ortağı Emre Kandemir

2013 yılında sektörde bir başka firmanın ürünlerinin satış/pazarlama ve servis hizmetlerini vermek üzere kurulan Termofan, daha sonra kendi ürünlerini üretmek amacıyla İstanbul Kartal’da fabrika açtı. Termofan’ın ana omurgasını satış ve servis kısmının oluşturduğunu, sektörde belli bir açığı doldurmak üzere kurulduğunu söyleyen Termofan Kurucu Ortağı Emre Kandemir, 2019 yılında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirdikleri fabrika yatırımının, Termofan’ın ihracata olan sevdasının bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Kandemir, Termofan’ın Ar-Ge konusunda elinden gelen tüm gayreti gösteren ve daha iyiyi, daha kaliteliyi devamlı arayan bir organizasyon olduğunu, Termofan’ın en kuvvetli olduğu alanlardan birinin servis ve satış sonrası hizmetler olduğunu vurguluyor. Ayrıntılar söyleşimizde…

termofan-havalandirmaTermofan, sektörde belli bir açığı doldurmak üzere kuruldu

Termofan 2013 yılında, o zamanlar yine aynı sektörde bir başka firmanın ürünlerinin satış/pazarlama ve servis hizmetlerini vermek üzere kuruldu. Daha sonra kendi ürünlerimizi üretmek amacıyla İstanbul Kartal’da fabrikamızı açtık. İlk günden bu yana Termofan’ın ana omurgasını satış ve servis kısmı oluşturmaktadır. Bu bağlamda firmamızın sektörde belli bir açığı doldurmak üzere kurulmuş olduğunu söyleyebilirim. Firmamızın organizasyon yapısında temel noktaları, işinin ehli ve yaptığı işin içinden gelen profesyonel takım arkadaşlarımız oluşturmaktadır.

termofan-klima-santraliAmiral gemimiz, klima santralleri

Ürün gruplarımız içerisinde pek tabii ki amiral gemimiz klima santrallerimiz. Her ürünümüz üzerine titreyen ve kalite konusunda taviz vermeyen bir yapımız var ancak klima santrallerimiz konusunda her zamankinden daha hassas olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle otomasyonlu ürünler ve paket tipi ürünler bizim daha fazla hoşlandığımız klima santralleridir. Örnek olarak standart tip ısı geri kazanım imalatımızın yanında heat pump DX ısı geri kazanımlar da yapıyor olmak işimiz içerisine doğru mühendisliği de kattığımızı hissettiriyor. Hijyenik klima santralleri, apareyler, fancoiller, dikdörtgen kanal tipi fanlar diğer üretim grubumuz içerisinde yer almaktadır.

termofan-taskentTermofan’da ihracat, Ar-Ge ve satış sonrası hizmetler

Bilindiği üzere 2019 yılı içerisinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e bir fabrika yatırımımız daha oldu. Orada da yukarıda saymış olduğum ürün gruplarının tamamını üretebiliyoruz. Bu yatırımı bizim ihracata olan sevdamızın bir göstergesi olarak kabul ediyorum. Özellikle Orta Asya ve Kafkaslar olmak üzere şu ana kadar 20’den fazla ülkeye ihracat yapma başarısı göstermişiz ve ülkemizin adını gururla duyurmuşuz.

Ar-Ge konusunda elinden gelen tüm gayreti gösteren ve daha iyiyi, daha kaliteliyi devamlı arayan bir organizasyonuz. Bunu hem iş yapma süreçlerimizde kendimizi geliştirerek hem de ürün gamımızda yaptığımız iyileştirmelerden görebiliriz. Örnek olarak kısa zaman önce, uzun zamandır üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni profil yapımız, Türkiye’de şu ana kadar alınmış en iyi sınıflardan birini alıp tescillenmiş oldu. Bu da yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımızın meyvesini verdiğini gösteriyor.

Servis ve satış sonrası hizmetler departmanımız ise bizim en kuvvetli olduğumuz alanlardan biridir. Öyle ki sektörümüzde çok nadir rastlanan ve aynı müşterinin defalarca aynı tedarikçi ile çalışması durumu neredeyse bizim birçok müşterimiz ile yaşayıp kanıksadığımız bir durum. Bu bizim karşı tarafa hizmeti en uygun, en hızlı ve en makul şekilde sunduğumuzu gösteriyor.

termofan-dunya-standartlarinda-tescillenmis-urun-gruplariKalıcı başarı, müşteri memnuniyeti ve sadakatini sağlamak ile mümkün

Bugüne kadar ünlü otel zincirlerinden, büyük endüstriyel firmaların yatırımlarına, gözde konut projelerinden metro projeleri gibi büyük altyapı projelerine kadar birçok yerde ürünlerimiz kullanıldı ve her gün yenileri ekleniyor. Bu projelere baktığımızda yaptıklarımızla gurur duyuyoruz.

Çok fazla kamu projelerinde yer alabilen bir firma değiliz. Özel sektör projeler içerisinde daha fazla yer alıyoruz. Daha katma değerli ürünler üretmeye çaba gösteriyoruz. Bundan dolayı özel sektör projeler içerisinde bakıldığında hatırı sayılır bir yerimiz var. Bizim ürettiğimiz ürünler daha çok seri imalat yöntemleri yerine terzi usulü, her ürünün ayrı bir özellik gösterdiği bir yapıya sahip. Bu sebeple eğer kalıcı bir başarı istiyorsanız adede koşmak yerine müşteri memnuniyeti ve sadakatini sağlamak daha önemli diye düşünüyorum. Öyle ki bir zamanında ne kadar büyük firma dediğimiz sektör firmalarının birçoğu bugün yaşamıyor.

Vasata razı olma durumundan kurtulursak sektörümüz daha da gelişecektir

Sektördeki dalgalanma, yerini sürekli büyümeye bırakamıyor maalesef. İvmeli bir büyüme için ayakları yere daha sağlam, daha iyi olmak için çaba gösteren firmalarımızın sayısını artırmalıyız diye düşünüyorum. Ülkemizin asıl problemlerinden olan, vasata razı olma durumundan kurtulursak sektörümüzün çok daha ileri gideceği düşüncesindeyim.Slider Altına