Header Reklam
Header Reklam

Termo Teknik Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Salim Çetinkurşun: “Yeni yatırımımız ile yıllık 5 milyon metre kapasiteye ulaşacağız”

01 Mart 2016 Dergi: Şubat-2016
Termo Teknik Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Salim Çetinkurşun: “Yeni yatırımımız ile yıllık 5 milyon metre kapasiteye ulaşacağız”

1966 yılından günümüze sektörde hizmet veren Termo Teknik bugün, Türkiye panel radyatör pazarında yüzde 15’lik bir pazar payına sahip. Ürün kalitesi, üretim anlayışı ve ar-ge faaliyetleri ile sektöre örnek olmaya çalıştıklarını belirten Termo Teknik Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Salim Çetinkurşun, firmanın en büyük projesinin ise, ‘dünyanın en büyük panel radyatör üretim tesisine sahip olmak’ amacıyla yaptığı yeni yatırım olduğunu söylüyor…

Termo Teknik ürünleri, 50’den fazla ülkede kullanılıyor

Termo Teknik, Türkiye’nin ilk radyatör fabrikalarından biri olarak 1966 yılında İstanbul İstinye’de kurulduktan sonra, 1986’da kat kalorifer sistemleri üretimine başlayarak ısı sistemleri tedarikçisi olmanın ilk adımlarını attı. Bu atılım, 1995’te Türkiye’ye doğalgazın da gelmesi ile beraber bambaşka bir boyut kazanarak doğalgaz yakıtlı kazan ve kombi grubuna yönelmesini sağladı. 2009’da IDEAL Heating ile başlattığı iş birliğini takiben de doğalgaz deneyimi Türkiye’den çok daha fazla olan IDEAL kombi ve kazan serisini sahiplenerek Türk tüketicisine üstün kaliteli ve ayrıcalıklı bir kombi ve kazan serisi sunma hedefine doğru yürümeye başladı. Kısa sürede sektörünün lider ısı sistemleri tedarikçisi konumuna gelen Termo Teknik, 1991 yılında Türk sanayisinin dönüşümüne paralel olarak İstinye’de bulunan fabrikasını yeni ve modern Çorlu üretim tesislerine taşımış; 1999’da ise İngiltere’nin ısı devi Stelrad Radiators Group’a (SRG) katılımı ile birlikte Çorlu’daki üretim tesisi yatırımını 100 milyon doların üzerine çıkarmıştır. Bu zaman zarfı içerisinde 4 kat büyüyen Termo Teknik üretim tesisleri bugün, Türkiye panel radyatör pazarında yüzde 15’lik bir pazar payı ile 3. sırada yer almaktadır. Bununla birlikte 50’den fazla ülkede kullanılan Termo Teknik ürünleri; Rusya’dan Antarktika’ya, Amerika’dan Avustralya’ya kadar geniş bir coğrafi alanda dünya tüketicisine ulaşmaktadır.

İç piyasada, önceki yıla göre % 9 büyüme kaydettik

Termo Teknik’in ana faaliyet alanı panel radyatör üretimidir. Çorlu’da bulunan fabrikamızda yüksek kaliteli Termolux, Softline, TermoStyle, TermoDesign ve Silüet serisi panel radyatörlerimizi üretiyoruz. Ayrıca, 2011’den bu güne de, Türkiye’den çok daha uzun yıllardır doğalgaz deneyimine sahip İngiltere’de 6 Sigma ile üretilen nitelikli kombi ve kazanlarımızı Türk tüketicisine sunuyoruz. Termo Teknik olarak, geçen dört yılda iç pazardaki gücümüzü panel radyatörde yüzde 120; kombi ve kazan grubunda ise yüzde 480 artırmakla birlikte, 2015 yılı içerisinde elde ettiğimiz 100 milyon TL’yi aşan iç piyasa ciromuz ile önceki yıla göre iç piyasada yüzde 9 büyüme kaydettik.  

Bayilerimizi aileden görüyoruz 

Geçtiğimiz dört yıldaki büyüme rakamlarımıza ve pazarda yaşadığımız genişlemeye paralel olarak bayi sayımızda hızlı bir artışa ve eğitimlerimizde yoğunlaşmaya gittik, farklı taleplere en kısa zamanda yanıt verecek güçlü ekipler oluşturduk. Yetkili servislerimize ve bayilerimize yeni çıkan ürünlerimiz için fabrikamızda ve sahada ürün üzerinde bire bir eğitimler verdik. İnşaat sektörü ile yürüttüğümüz işbirliklerimizi artırmak adına ekip çalışmaları yaptık. Bayilerimiz ile her zaman samimiyete ve açıklığa dayalı bir iletişimi tercih ediyoruz. Böyle bir iletişim ve ticaret prensibi, güvenli ve sağlam bir büyümenin temel taşıdır. Termo Teknik olarak bayilerimizi aileden görüyoruz ve gelecek planlarımızı birlikte oluşturuyoruz.

Dünyanın en büyük panel radyatör üretim tesisine sahip olmayı amaçlıyoruz

2015 yılı içinde iç piyasa aksiyonlarımız içerisinde en önemli hedefimiz ürünlerimizin iç pazarda dengeli ve homojen bir şekilde dağılması ve 10’a yakın yeni iş ortağının Termo Teknik ailesine katılması idi. Bunları da öngördüğümüz ölçülerde gerçekleştirdiğimiz için de çok mutluyuz. 2015 yılında güvenle büyümeye devam ederken, üzerinde odaklandığımız en önemli projemiz, dünyanın en büyük panel radyatör üretim tesisine sahip olmak amacıyla yaptığımız yeni yatırımımızdır.  2016 yılı içinde tamamlamayı hedeflediğimiz yeni yatırımımız ile yıllık 5 milyon metre kapasiteye ulaşacağız. Aynı zamanda yine bu yatırım ile birlikte tesisimizin alanı 7.000 metrekare artarak 42.000 metrekareye ulaşacak. Bu kapsamda tesis içerisinde yeni binaların da inşaatı söz konusu olacak.

İnşaat sektörü önümüzdeki 10 yıl daha öncülüğüne devam edecek 

Türkiye 2016’da hafif bir duraklamayla karşılaşsa bile; İnşaat sektöründeki istikrarlı büyümenin, önümüzdeki 10 yıl boyunca devam etmesi bekleniyor. Ayrıca kentsel dönüşüm projelerinin önümüzdeki 8 yıl boyunca yoğunluğunu artırarak devam edeceğini ön görüyoruz. Bu faktörler hem radyatör sektörünü hem de genel anlamda ısıtma pazarını büyütmeye devam edecek. Ayrıca yeni getirilen enerji verimliği düzenlemeleri yüksek enerji verimliliğini destekleyerek yüksek verime sahip Termo Teknik ürünlerinin önünü açacaktır. Bu yıl yüzde 8’lik bir ilave büyüme hedefimizin yanında, yenilikçi ve dekoratif bir radyatör serisi ile tüketicimizin zevkine daha fazla hitap edebilmeyi istiyoruz. Ayrıca İngiltere’de üretilen kombi ve kazan grubumuz ile de Türk tüketicisini Türkiye’den çok daha uzun yıllardır doğalgaz kullanan Avrupa ülkelerinde standartlaşmış ürün kalitesiyle buluşturabilmek.

Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde Termo Teknik ürünlerine çok büyük ilgi var

Termo Teknik olarak uzun vadeli hedefimiz; Türk tüketicisine bugün Avrupa ve Amerika dahil dünyanın dört bir yanında kullanılan panel radyatörlerimizin uluslararası standartlar tarafından kabul görmüş kalitesine alıştırmaktır. Termo Teknik panel radyatör alanında bugün iç piyasadaki öncülüğünün yanında, aralarında ABD, Rusya’nın da bulunduğu 50’den fazla ülkeye de ihracat yapmaktadır. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından verilen İhracatın Yıldızları Ödülü” nü “Panel Radyatör” kategorisinde ihracat lideri olarak 2005’ten bu yana toplamda 9 kez almıştır.Özellikle kaliteye ve iyi hizmete önem veren Batı Avrupa ülkelerinde Termo Teknik ürünlerine çok büyük ilgi gösterilmektedir.

Sektöre örnek olmaya çalışıyoruz

Bugün sektörün en önemli sorunu bazı firmaların kaliteden taviz vermek zorunda kalması ve Türk üretiminin Avrupa’daki kalite algısını olumsuz yönde etkilenmesidir. Termo Teknik olarak yüksek üretim teknolojimiz ve modern yöntemlerimiz, uyguladığımız standartlar ve yüksek kaliteli ürünlerimiz ile sektöre örnek olmaya ve sektörün kalitesini yukarı taşımaya çalışıyoruz. Termo Teknik olarak enerji verimliliğine verdiğimiz önemi; yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile geliştirdiğimiz yüksek verimli radyatörlerimiz ve satışa sunduğumuz ürünlerde sağladığımız verimlilik değerleriyle kanıtladığımızı düşünüyoruz. Yıllardır yüksek verimli ürettiğimiz radyatörlerimizi Türkiye’nin en eski ısı sistemleri tedarikçilerinden biri olarak yüksek verimli kombi ve kazanlarımız ile destekliyoruz. Bu ürünlerden biri, İngiltere’de 110 yıllık tecrübe ve 6 Sigma ile üretilen;yüzde 109’a varan enerji verimliliğine sahip olan LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombidir.LOGIC 26/35 YoğuşmalıKombiler 4 yıldız enerji verimine göre sınıfının en yüksek enerji verimliliğine sahiptir. Aynı zamanda en düşük atık gaz seviyesi olan Sınıf 5 NOx sınıfı ile çevrecidir. EK olarak, İngiltere iş dünyasının en prestijli ödülü “The Queen’s Award” sahibi duvar tipi yoğuşmalı kazan EVOMAX’da yine Termo Teknik tarafından Türkiye’ye sunulmaktadır. EVOMAX; ileri teknoloji teknik tasarımı ve gelişmiş kontrol aksesuarları sayesinde, sabit verimlilikte çalışarak istenen sıcaklığı yakalayabiliyor ve bu sayede minimum enerji tüketimi ile maksimum konfor sağlıyor. EVOMAX, 42, 65, 90, 105, 125, 160 kW ısıtma kapasiteleri ile farklı büyüklükteki ısıtma ihtiyaçları için de kullanılabiliyor. Talep edildiğinde gelişmiş tek kontrol paneli ile 15 adet kazan birlikte kaskad (sıralı) çalışarak 2400 kW’a varan ısıtma kapasitesine ulaşabiliyor. Termo Teknik üstün teknoloji ile yeni ürünler geliştirmeye ve ihraç etmeye, ısıtma sitemleri piyasasında dünyanın önde gelen markalarının seçkin ürünlerini Türkiye’ye sunmaya, iş ortaklarının her zaman yanında olmaya ve son kullanıcılara etkili hizmet vermeye 2016 yılında da devam edecek.Slider Altına