“Systemair HSK, Türkiye pazarını yönlendirmeye hazırlanıyor”

04 Ağustos 2015 Dergi: Temmuz-2015

Türkiye’de klima santrali denildiğinde akla gelen en büyük oyuncular arasında yer alan Systemair HSK, son dönemde yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Her adımı “mükemmele” doğru atmayı hedeflediklerini söyleyen Systemair HSK Fabrika Ekibi, sadece cihaza değil, insana da yatırım yaptıklarını belirtiyor. Kaliteyi artırırken maliyetleri düşürebilmeyi ve daima müşteri odaklı düşünmeyi kılavuz olarak benimseyen Systemair HSK, sadece dile getirdikleriyle değil, kapılar ardındaki yoğun çalışmalarıyla da pazarı yönlendireceği iddiasında…

Ayşegül Eroğlu / Systemair HSK Fabrika Müdürü

“İyiden mükemmele…”

Systemair ve HSK birleşmesi 2012 yılının Ağustos ayında gerçekleşti. Bu birleşme dönemi her iki şirket açısından da çok önemli bir gelişme oldu. Biz bu dönemi “iyiden mükemmele” diye tarifliyoruz. HSK olarak her zaman işimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Systemair ile birleşme sonucunda global pazarda elimiz oldukça güçlendi.  Artık “iyi” bizim için yeterli değil… Hedef “mükemmel” olunca elbette yepyeni atılımlara ihtiyaç duyuldu. İlk adım olarak üç farklı lokasyonda yer alan fabrikalarımızı tek merkezde topladık. Böylece hem maliyetlerimizi düşürdük, hem de mevcut sistemimizin çıtasını biraz daha yükseltmiş olduk. Bu yapısal değişikliğin ardından bir makine yatırımına girdik. Burada Systemair’in tecrübeleri ve yönlendirmeleri çok büyük rol oynadı. Bu hamle sayesinde tüm yarı mamulümüzü % 100 içeride yaptığımız, son teknoloji ile bezenmiş bir makine parkurumuz oldu.

Systemair, Avrupa’da klima santrali pazar lideri ve 11 adet Klima Santrali fabrikasıyla da tüm dünyada etkin bir klima santrali oyuncusudur

Systemair’le ürünlerin tasarımlarıyla ilgili bir benchmark çalışmasına girdik. Bu kapsamda bir komite kuruldu ve Systemair HSK Ar-Ge ve Kalite Müdürü Orkun Yılmaz da bu komitede ciddi görevler alıyor. Hem yurtdışına gönderdiğimiz cihazlar hakkında müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler hem de 11 adet klima santrali fabrikası arasında yaptığımız karşılaştırma tabloları, çalışma programları ve çeşitli workshoplar sayesinde hem diğer Systemair fabrikalarını hem de global pazardaki rakiplerimizi inceleme fırsatımız oldu. Yurtdışı pazarlarda HSK olarak Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerde zaten oldukça başarılıydık. Systemair birlikteliği Avrupa pazarlarındaki etkinliğimizi de artırdı. Bir fabrikanın sadece fiziksel olarak yenilenmesinin yeterli olmayacağını düşündüğümüz için, işi yapan personel konusunda da yatırım yaptık. Böylece tüm organizasyonumuzu gözden geçirerek Ar-Ge/kalite, üretim/planlama ve tedarik zinciri departmanlarında yeniden yapılandırma çalışmaları yaptık; mühendislik yönümüzü bir kademe daha yukarı taşıdık.

Sektörümüzde klima santrali üreten diğer firmalara baktığımızda, ağırlıklı olarak makine mühendisi kökenli olduklarını görüyoruz. Günümüzün değişen koşullarında sadece makine mühendisliğinin yetmeyeceğine olan inancımız, elektrik-elektronik, IT ve endüstri mühendislerinden oluşan bir ekiple yepyeni bir bakış açısı kazanmamıza vesile oldu. Böylece ‘Dijital Fabrika’ dediğimiz sanal bir takip platformu yaratarak mühendislik çalışmalarımızda mükemmele doğru bir kapı daha açmış olduk.

Müşterilerimize ‘maksimum’ fayda sağlamak istiyoruz

Fabrika ekibi olarak en çok önemsediğimiz şeyler arasında pazarın ihtiyaçları ve müşteriden gelen talepler yer alıyor. Sadece mühendislik yapmak değil, gerçekten kullanıcıya fayda sağlayacak işler yapmak istiyoruz. Şirketin içinde tüm departmanlarımızla temas halindeyiz ve hep birlikte pazarın sesini duymaya çalışıyoruz. Dolayısıyla tüm çalışmalarımızın arkasında maliyetleri olabildiğince düşürmek, kaliteyi artırmak ve cihazın yaşam döngüsü boyunca müşteriye sağlayacağı faydayı maksimize etmek amacı yer alıyor.

Yeni ürünler hazır

Türkiye’de üretilen tüm ürünlerimizin tasarımı, % 100 Türk mühendisliğinin eseridir. Türkiye’deki mühendis kadromuz, var olan bilgilerin ışığında tüm ürün gruplarımızı gözden geçirerek, ürünlerimizi bugünün standartlarına ve teknolojik özelliklerine uygun hale getiriyorlar. Elbette bu faaliyetlerimiz esnasında yurtdışı ile bilgi ve görüş alışverişlerimiz oluyor. Yapılan tüm Ar-Ge faaliyetlerimizi Systemair ile paylaşıyoruz. Tüm bu çalışmaların neticesinde şu an detaylı bilgi aktaramayacağımız yeni bazı ürünlerimiz de üretim aşamasına geldi, kısa bir süre sonra onlarla da pazarda yer alacağız.

Sürprizler kapıda…

Systemair birleşmesi ile ana hedefimiz, klima santralini Türkiye’nin en güçlü ihracat kalemleri arasına sokmaktı. Aslında HSK, 2008 yılından beri Türkiye’nin pazar lideri.. Systemair ile birleşmenin kazandırdığı ivme ile Avrupa’da da önemli bir oyuncu olma fırsatı yakaladık. Systemair’in 58 ülkede satış kanalı var. Türkiye’deki fabrikanın yeniden yapılanmasının, teknoloji aktarımının, en büyük hedefi, buradaki fabrikayı bölgesel güç haline getirmek... Hinterlanda baktığınız zaman, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkeleri, Körfez ülkeleri ve Türk müteahhitlerinin iş yaptığı noktalar var.

HSK zamanında, satış her zaman üretimin önünde ilerledi. Bizi daima satış yönlendirdi. Bu birliktelikten sonra Avrupa standartları hakkında yoğun bir bilgi ve yöntem transferi oldu. Avrupalıların kaliteye, ürüne, standardizasyona, üretim teknolojisine bakış açısı bizden çok daha önde, çünkü sanayi devrimini bizden çok daha uzun yıllar önce yaşamışlar. Bu nedenle imalat sürecini onların standartlarıyla yapılandırdık ama ekibimizin yerli olmasını tercih ettik. Lokal pazarda klima santrali üreticileri çok fazla ve her biri birtakım değerler açıklıyor; sınıflar, Eurovent değerleri, sertifikasyonlar gibi… Biz lokal pazarda bunları konuşaduralım, aslında bütün bunlar çok kısa bir süre sonra geride kalacak… Türkiye pazarında AHU kalitesini EUROVENT’in 6 kriterine bakarak değerlendirme alışkanlığı oldukça yaygın..Bu durum yanlış değil ;ancak tek başına da yeterli değil. Örneğin Avrupa’da ki üreticiler için EUROVENT bir gerek şart; ama asla yeter şart değil.  Systemair HSK AR-GE departmanı tarafından yapılmakta olan geliştirmeler ile özellikle “enerji verimliliği” üzerine yeter şartın nasıl sağlanacağına yönelik çalışmalarımızı yakında pazara sunmayı planlıyoruz.

Avrupa’da teknolojinin gelişim hızına paralel realiteler çok farklılaştı. Systemair HSK, artık teknoloji ile mekaniği birleştirerek yoluna devam edecek. Bundan sonra Industry 4.0 dediğimiz ve 50 yıl sonranın bile planlanmış olduğu bir platform içinde kendi ürünlerimizle yer alacağız. Bunlar çok dillendirebileceğimiz bilgiler değil; bu nedenle çok fazla detay veremiyorum. Sadece şu kadarını söyleyebilirim; bugün masada konuştuklarımızla önümüzdeki süreçte Türkiye pazarını yönlendireceğiz…

Orkun Yılmaz / Systemair HSK Ar-Ge ve Kalite Müdürü

“Ürünlerimiz teknolojik yenilikler doğrultusunda geliştirildi”

2013 yılından beri Systemair HSK’da Ar-Ge ve Kalite Müdürü olarak çalışıyorum. Şirketimiz, tüm ürünleri ile ilgili Ar-Ge faaliyetlerini Türkiye’deki fabrikasında gerçekleştiriyor. Bilindiği üzere HVAC sektöründe Türkiye’deki firma sayısı her geçen gün artıyor. Buna paralel olarak rekabet koşulları giderek zorlaşıyor ve firmalar kalitelerini artırmak için sürekli olarak kendilerini geliştiriyor. Müşterilerin taleplerine zamanında ve uygun şekilde cevap verebilmek için bu çetin rekabet koşullarında Ar-Ge’nin önemi giderek artıyor. Systemair HSK olarak biz de Ar-Ge ekiplerimizi ve faaliyetlerimizi sürekli iyileştiriyoruz. İnsan kaynağı çok önemli bu noktada; biz de IT, Yazılım, seçim programları, otomasyon gibi konularda alanında uzman mühendislerle her geçen gün daha güçlü bir ekip olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Genç ve dinamik bir ekibiz. HSK firmasının zaten sektörde 30 yıllık bir geçmişi var. Pek çok konuda ilklere imza atmış bir firma olarak ciddi bilgi birikimi ve tecrübeye sahip. Bizler de şirketimizin yeni nesil temsilcileri olarak Systemair HSK’nın yoluna daha güçlü devam etmesi için çalışıyoruz.

Yaptığımız geliştirme çalışmalarından kısaca bahsetmek isterim: Müşterilerimiz Systemair HSK’nın “amiral gemisi” niteliğindeki Flexline klima santralini bilirler. Geçen sene özellikle bu cihaz üzerinde önemli geliştirme çalışmalarında bulunduk. Çalışmalarımızda, ürünün maliyetini yükseltmeden kalitesini ve teknik özelliklerini yükseltmeyi hedefledik. Ürünün boyutlarını küçülttük, sızdırmazlık sınıfını EN1886 L2’den L1’e çektik. Cihazın esnekliği, yüksek Eurovent sınıfları gibi özelliklerini koruduk. Özellikle panel montajında kullanılan parça sayısını birkaç kat azalttık. Böylece çok daha kolay monte edilebilen ve üretimde standartlaşmayı ve yüksek kaliteyi sağlayabilecek yepyeni bir tasarım ortaya çıktı. Cihazın maliyetini yükseltmeden kalitesini arttırmayı başardık. Flexline Klima Santralinin tüm bu özelliklerine ek olarak estetik açıdan da çok daha şık ve albenisi yüksek bir cihaz haline geldiğini söyleyebilirim. Bu yeni tasarımın Ar-Ge sürecini tamamladık, şu anda sertifikasyon süreci devam ediyor. Eylül ayı içinde ürünün lansmanını yapmayı planlıyoruz; daha sonra ürünümüz yepyeni tasarımıyla pazardaki yerini alacak.

MEDILINE Serisi yenilendi

Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz diğer Ar-Ge faaliyetlerimiz konusunda da şunları söyleyebilirim: Özellikle DIN 1946-4 Hijyen standardına çok önem veriyoruz. Hijyenik cihazların sektörümüzde gerektiği gibi algılanmadığını, bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmediğini söylemek mümkün ne yazık ki… Bu konuda farkındalığın artırılmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda, geçen yıl geliştirdiğimiz yeni nesil “MEDILINE” cihazlarında bu konu üzerinde hassasiyetle durduk. MEDILINE serimizin kapasite aralığını genişletirken, EC fan gibi yüksek verimlilik sağlayan teknolojilerle de cihazları geliştirdik.

Sınıf Havalandırma cihazlarımız da pazardaki yerini aldı

Çocuklarımız geleceğimizdir; biz de onların daha iyi koşullarda ve daha sağlıklı ortamlarda eğitim alabilmelerini bir sosyal sorumluluk olarak değerlendirdik. Bu konuda üzerimize düşeni yapmak istedik ve Teskon Sodex fuarında ki standımızda da sergilediğimiz bir “sınıf havalandırma cihazı” geliştirdik. Sınıfın taze hava ihtiyacına göre teneffüslerde ve ders saatlerinde, karbondioksit miktarını da ölçerek kendi devrini ayarlayabilen ciddi bir kontrolcü birime sahip güzel bir cihaz oldu. Teskon’da da büyük ilgi gördü. İzmir MMO’nun okullarda iç hava kalitesi projesine sponsor olup, pilot okul olarak şeçilen “Nihat Gündüz İlköğretim Okulu”nun iki sınıfının havalandırma cihazını verdik.

IGH serisi cihazlarımızda EC motorlu fanlar kullanarak verimi artırdık. Bunun yanı sıra fancoillerde kaliteyi artırıp maliyeti düşürebilmek için bazı geliştirmeler yaptık. Diğer cihazlarımızda da düzenli olarak geliştirme faaliyetlerimiz sürüyor. Bunların dışında, farklı uygulamalar için önümüzdeki dönemde geliştireceğimiz ileri teknoloji içeren cihazlarla da pazara büyük bir sürpriz yapmayı planlıyoruz. Şu anda çalışmalarımız sürüyor. Ürünler tamamlanıp pazara çıktığında sektörde de heyecan yaratacağını düşünüyoruz.

Arda Alpar / Systemair HSK Üretim ve Planlama Müdürü

“Systemair HSK fabrikası gerçekten gurur verici…”

Yeni fabrikamıza iki yıl önce taşındık ve bu taşınma sadece bir yer değişikliği değildi… Makine parkuru, üretim teknolojileri, üretimle ilgili yatırımlar ve insan kaynağı anlamında da ciddi bir yenilenme söz konusu oldu. Türkiye’de ilk defa uygulanmış rulo besleme ve panç hattı devreye alındı; bu, Systemair için de bir ilkti. Üretimde ve fabrika sahasında yaşadığımız değişikliklere, yalın üretim teknikleri de eklendi; böylece işin çehresi daha da değişti. Şu anda fabrika sahasında yapılan tüm operasyonların metrikleri ölçülüyor, değerlendiriliyor ve iyileştirilmeye çalışılıyor. Bu tabii sürekli bir değişim… Artık çalışmalarımızın meyvelerini de toplamaya başladık. Çünkü bu değişim önce insanların kafasında başlıyor ve ardından eyleme dökülüyor. Bu açıdan ben şu anda fabrikamızın işleyiş tarzını, -sektörde daha önce de aynı alanda faaliyet gösterdiğim ve sektörü tanıdığım için- gurur verici olarak nitelendirebilirim. Üretim teknolojileri açısından, yarı mamul üretiminin neredeyse tamamı fabrika içinde yapılıyor. Bu sayede sac parçalarda, panel ve profillerde yan sanayi kullanmıyoruz. Sahip olduğumuz, patenti de bize ait olan Frame Drill teknolojimiz var. Bu teknoloji, özellikle demonte gönderilmesi gereken santrallerde çok önemli bir avantaj. Çünkü Frame Drill sayesinde cihazlarımız hem sahada çok kolay monte edilebilir hale geliyor hem de nakliye maliyetleri açısından müşterilerimize ciddi avantajlar sağlıyor. “Frame Drill” teknoloji ile sektörde fark yaratan HSK, şimdi de Systemair HSK ikili gücünün yeni açılımlarıyla Türkiye iklimlendirme sektörünü sadece üstün teknoloji ile donatılmış cihazlarla değil, yepyeni bir üretim-yönetim modeli ile tanıştıracak."Slider Altına
Söyleşi