'Şu ana dek yerel üreticilerin inisiyatifinde gelişen güneş kollektörleri pazarının yönünü değiştirmek istiyoruz.'

16 Ağustos 2008 Dergi: Mart 2002
Bugün tüketilen enerji kaynaklarına baktığımızda petrol, doğal gaz, kömür, odun gibi fosil kökenli, doğada sonu yaklaşan ve çevre problemlerine neden olan yakıtların temel yakıtlar olarak kullanıldığı gözlenmektedir. İnsanların enerjiye bağımlılığı sürekli artarken, doğal enerji kaynakları da maalesef hızla azalmaktadır. Bu yakıtların kaynakları zaman içinde doğada biteceğinden, bir çok devlet nükleer enerji, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji gibi alternatif kaynaklara yönlenmiştir. Nükleer enerji, yenilebilir enerji kaynaklarından olmayan, yüksek maliyet ve yüksek teknoloji gerektiren, özellikle insan sağlığına, ve doğaya çok zarar vermesi nedeniyle tercih edilmeyen bir kaynaktır. Rüzgar ve jeotermal enerji ise sadece coğrafyası uygun bölgelerde işe yaraması nedeniyle kullanımı kısıtlıdır. Geriye mevcut tüm enerji kaynaklarının anası sayılan güneş enerjisi kalmaktadır Bilim adamları mümkün olan en kısa zamanda, bu temiz ve bedava enerji kaynağının yaygın olarak kullanımı sağlayacak çalışmalara ağırlık vermişlerdir. Dünya üzerine ışınım yoluyla (radyasyon) gelen enerji aslında o kadar büyütür ki eğer bizler, dünya üzerine düşen bu güneş enerjisini 15 dakika depolayabilseydik, tüm dünya nüfusunun 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilirdik. Güneş ışınımı, güneşten homojen olarak her yöne saçılan enerji akımıdır. Dünyamız atmosferine 1.4 kw/m"lik bir güç ulaşmaktadır. Yansıma, saçılma ve atmosferdeki yutulmadan dolayı bunun bir kısmı yeryüzüne düşmeden kaybolmaktadır. Türkiye'nin bulunduğu enlemde açık, güneşli bir havada öğlen vakti en fazla 1 kwh/m2 kadar bir enerji alabilmekteyiz. Türkiye'nin ortalama yıllık ışınımla aldığı enerji değeri ortalama 1310 kwh/m2 değerindedir. Yıl boyunca ortalama 1800 saat süreyle güneş ışınlarının etkisi altında kalan Ankara'da 1350 kw.saat/nf yıl. 2800 saat ortalama güneş alan Antalya Adana bölgesinde ise 2520 kw.saat/m2.yıl dolayında enerji almak mümkündür. Güneş kolektörünün tipine de bağlı olarak % 7580 varan bir verimle bu ışınımı ısıya dönüştürmek mümkündür.

Bugün İsrail'de 1.000.000. Avustralya'da da 400.000 adetin üzerinde güneş enerjisi ile çalışan sıcak su boylerleri mevcuttur. Güneşi ülkemize göre çok daha az olan Almanya'da 900.000 m1' güneş paneli mevcuttur. Bu panellerin % l'i sadece mahal ısıtmasında, % 25 i sadece yüzme havuzlarının ısıtılmasında, % 43'ü sadece sıcak kullanma suyu ısıtılmasında kullanılmaktadır. Kalan % 31 oranındaki kısmı ise ortaklaşa çalışan kompakt kullanımlar oluşturmaktadır. Türkiye'de de bir aile. mahal ya da havuz ısıtması bir yana, toplam sıcak su ihtiyacının % 70'e varan kısmını bedelsiz güneş enerjisinden sağlayabilecekken ne yazık ki bu kaynağı yeterince iyi değerlendiremediklerini görüyoruz.

Yüksek kaliteli kollektör ve bunlara uyumlu komponentler kullanarak güneş enerjisinden ekonomik olarak faydalanmak gerekliliğine inanan Baymak, bu bağlamda yüksek verimli ve ekonomik güneş kollektörleri ile devreye girmektedir.

1996 yılından bu yana güneş enerji sistemlerini ürün gamında bulunduran Baymak. 2002 yılında bu alanda yaptığı büyük bir yatırımla, güneş kollektörlerinin üretimini kendi bünyesine almıştır. Çok yakında büyük yankı uyandıracağına inandığımız, yepyeni, ileri teknoloji ürünü kollektörlerimizi halkımızın beğenisine sunacağız. Şu ana dek yerel üreticilerin inisiyatifinde gelişen pazarın, yönünü değiştirmek istiyoruz. Güneş enerjisinin ne kadar önemli olduğunu ve kaliteli kollektörlerle bir ailenin % 70 oranında sıcak su ihtiyacının karşılanabileceğini anlatmak istiyoruz. İleri teknoloji ürünü, geniş ürün gamına sahip ekonomik kollektörlerle hiç bu sistemlerle tanışmamış bir kitleyi hedefliyoruz. Güneşi de, karı da bol olan yurdumuzun her köşesinde uygun kullanabilecek bir güneş sistemi. Baymak' ta bulunacaktır. Kollektörlerimiz pencere camından 5 kat daha sağlam, % 40 daha fazla güneşi geçiren, düşük demirli, temperlenmiş özel camla örtülmüştür. 30 yıl ömürlü, UV ışınlarına dayanıklı. EPDM malzemeden sızdırmazlık elemanları kullanılmaktadır. Prizmatik, temperlenmiş cam örtü ile emici yüzeye uygun açıda ışığı içeri alma ve kollektör içinden yansımalar en az düzeye indirilmiştir. Standartlara uygun kalınlıkta kullanılan epoxsal korumalı saf alüminyum kasa ile korozyona ve yüke karşı max. dayanım sağlanmıştır. Kasanın, rüzgar ve ısı köprüsü vasıtasıyla enerji kaybına uğramaması için mükemmel izolasyonu yapılmıştır. Bu sayede saatlerce sıcak suyun saklanması ve yüksek sıcaklıkta kullanma suyu temini mümkün olmuştur.

TiNox seçici yüzey seçeneğiyle, üzerine düşen ışığı emme ve geri yansıtmama özelliği ile emilim % 92 oranına çıkartılmış, kollektörden yansımalar % 85 oranında azaltılmıştır. Bu sayede mat boyalı sistemlere göre 4 kat daha fazla verimlilik sağlanmıştır.

Bakır kollektörlerde en fazla iletkenliği sağlamak amacıyla üçüncü bir malzeme kullanmadan ultrasonik kaynak tekniği ile verim yükseltilmesi sağlanmış, ayrıca taşıyıcı kanalların uçlarındaki özel bükümler sayesinde soğurucu plaka, cam örtüye daha da yakınlaştırarak sabah ve akşam saatlerinde de güneşten daha fazla faydalanma sağlanmıştır. Paralel ya da seri bağlamada oluşabilecek her türlü gerilmeyi absorbe edebilecek paslanmaz çelik flexi nipeller ile sistem güvenirliliği artırılmıştır Özellikle güney illerinde karşılaştığımız, estetikten uzak, görüntü kirliliği yaratan güneş sistemlerinden çekilen sıkıntılar göz önüne alınarak yeni ürünlerde estetiğe çok daha fazla önem verilmiştir. Sararma ve çatlama yapmayan özel ABS plastik kılıflı ve paslanmaz çelik kılıflı depolu modellerle bina estetiğini bozmayan zarif, şık görünümlü, paket sistemler tüketicilerinin beğenisine sunulmuştur

İrfan Karataş

Makina Mühendisi

Etiketler


Slider Altına
Söyleşi