Söyleşi: GF Hakan Plastik Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler

23 Şubat 2022 Dergi: Şubat-2022

“GF Hakan Plastik, hep daha iyisini hedefliyor”

2016 yılında yüzde 100 Georg Fischer bünyesine geçen GF Hakan Plastik, geride kalan 5 yıllık süreçte kendi içerisindeki değişim, inovasyon ve yeni ürün geliştirme, yatırımlar ve Covid-19 pandemi sürecini de içine alan bu zorlu dönemi başarılı bir şekilde yöneterek gelişimini sürdürüyor.  GF Hakan Plastik Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, ürün portföyünün katma değeri yüksek, müşteri ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde genişletildiğini; inovasyonun tüm iş süreçlerine yayılarak hareket edildiğini belirtiyor…  

Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firma

1965 yılında kurulan GF Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır.  Georg Fischer ise 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firma ve 3 ana iş kolunda faaliyet gösteriyor: GF Piping Systems (Boru sistemleri), GF Casting Solutions (Hafif Döküm Çözümleri) ve GF Machining Solutions (Talaşlı İmalat Çözümleri). Biz 2013 yılında gerçekleşen satın almanın ardından GF’nin Piping Systems (Boru Sistemleri)’ne bağlı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biri konumunda. Georg Fischer’in Türkiye ve Ortadoğu ayağı olan GF Hakan Plastik, bağlı olduğu GF Piping Systems iş kolunun tüm dünyadaki 32 üretim tesisi içerisinde hem üretim hem de satış hizmeti veren en büyük ikinci işletmesi konumunda. Bugün Çerkezköy ve Şanlıurfa’da bulunan üretim tesislerimizin üretim kapasitesi ise GF’nin tesisleri arasında ilk 5 içerisinde yer alıyor. İstanbul-Kağıthane’de yer alan Eğitim ve Teknoloji Merkezi’miz, 2 bölge müdürlüğümüz ve 2020 yılında açılan Dağıtım Merkezi’mizle altyapı ve üstyapıya yönelik ürünlerimiz ile hizmet sunuyoruz.
Bununla birlikte GF satın almasının ardından endüstriyel pazara hitap etmeye başladık. Ayrıca GF’nin iddialı alanlarından biri olan denizcilik sektörüne yönelik GF Marine ürünlerini de artık bünyemizde bulunduruyoruz. GF Marine ürün grubu, 20 yılı aşkın bir süredir gemi inşa endüstrisine özel teknolojileri ve yüksek kaliteli ürünleri ile komple sistem çözümleri sunuyor. Marine ürün grubu, geminin balast tesisatları, arıtma uygulamaları, ısıtma-soğutma suyu, sıcak-soğuk kullanım suyu ve gri su sistemleri dahil olmak üzere plastik borunun kullanılabileceği tüm uygulamalar için sistem çözümlerini içeriyor.

Geliştirdiğimiz ürünleri GF markası ile tüm dünyaya sunuyor olmak son derece gurur verici

GF Hakan Plastik Çerkezköy ve Şanlıurfa tesisleri ile yüksek üretim kapasitesine sahip bir firma.  Üretimini yaptığımız ürünlerimizi ve yeni ürünler konusundaki çalışmalarımızı Türkiye’deki Ür-Ge departmanımızla sürdürüyoruz. Ar-Ge çalışmaları konusunda ise GF’in bünyesinde bulunan merkez ile iş birliği halindeyiz. Geliştirdiğimiz ürünleri GF markası ile tüm dünyaya sunuyor olmak son derece gurur verici. Türkiye’de sessiz boruyu üreten ilk firma olarak yine ilklere imza atarak, yeni ürünler geliştiriyoruz.  Türkiye’nin sessiz borusu Silenta Premium’dan sonra aileye eklenen Silenta 3A, Silenta FR ve son olarak Silenta Extreme plastik boru üretiminde geldiğimiz ileri seviyeyi belgeliyor. Çünkü gerçekten zorlu bir üretim süreci olmasına rağmen yangın regülasyonlarına tümüyle uygun, polipropilen bazlı ve halojen grubu elementleri içermeyen formülasyonu ile Silenta Extreme, EN 13501’e göre B-s1; d0 değeri ile yanmaya karşı oldukça dayanıklı bir performans sergiliyor. Yine kendi bünyemizde üretimini gerçekleştirdiğimiz GF Aquasystem PP-RCT ihracat pazarında önemli sistemlerimizden biri. Silenta ürün grubu ve Aquasystem ürün grubu için almış olduğumuz Çevresel Ürün Beyanı (EPD) da sürdürülebilirlik açısından karar verici merciler tarafından ürünün değerlendirebilmesi, ürünlerin çevresel performanslarının karşılaştırabilmesi ve gelişimlerinin takip edebilmesi için en önemli kaynak konumunda. Bu yaklaşım kurum kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte ihracat pazarı için önümüzdeki dönemde olmazsa olmaz bir kriter olacak. Biz bu konudaki çalışmalarımızı geliştirerek sürdürme hedefindeyiz. 

Türkiye’de ve dünyada pek çok prestijli projenin tercih ettiği markayız

Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında pek çok projede yer alıyoruz. Ürün çeşitliliğimizi artırmamız ve ihtiyaca özel çözümler sunmamız farklı pazarlar için bize avantajlar kazandırıyor. Örneğin gökdelenler, rezidanslar, AVM’ler gibi çok katlı binalar için özel olarak geliştirdiğimiz Aerator, Gürcistan pazarına giriş yapan ürünlerimiz arasında bulunuyor. GF Hakan Plastik’in altyapı ürün grubu, Afrika ve Balkanlar’da devam eden projelerde yer aldı. Afrika pazarında, bu bölgeye özel olarak üretimi gerçekleştirilen Orange PVC ile PE100 ürünlerimiz oldu. Yüksek yoğunluklu boru sistemi PE100, içme suyu şebekesi, doğalgaz şebekesi, atık su deşarj ve atık su pompalama hatları, sulama sistemleri, denizaltı geçiş hatları ve derin deniz deşarjları, toprak altı yangın söndürme sistemleri (Hidrant hatları), soğutma suyu sistemleri, telekomünikasyon sistemleri ve madencilikte kullanılabiliyor.  Balkanlarda ise altyapı ürün grubu ile birlikte Derinkuyu Boru Sistemleri ile de satışını gerçekleştirdiğimiz ürün gruplarından.
Son projelerimizden Ankara’da Oyak Seyirce, Tahincioğlu-Emlak Konut GYO işbirliğinde Nidapark İstinye, yurt dışında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’in dev projelerinden biri Tashkent City’de  Lot 3’de yükselen Nest One, Lot 5’de yer alan Hampton by Hilton Hotel ve Lot 2’de bulunan Alışveriş Merkezi gibi projeleri de örnek olarak verebiliriz. 

Yeni ürün gruplarımızla, bugüne kadar kaydettiğimiz başarıların çok daha ilerisine ulaşmayı hedefliyoruz

Pandemi sürecinin devam edeceğini öngörmemize rağmen kademeli bir iyileşmeye ve pazardaki gücümüze inanarak 2021 yılı için %20 oranında bir büyüme hedefi belirlemiştik. Bu öngörümüzü gerçekleştirerek 2021 yılını başarılı bir şekilde kapattık. 2022 yılı için de bu oranın üzerinde bir büyüme rakamı hedefi koyduk. Bunun için tüm aksiyon planlarımızı oluşturduk.
Portföyümüze katmaya devam ettiğimiz yeni ürün grupları ile birlikte geçtiğimiz yıllarda kaydettiğimiz başarıların çok daha ilerisine ulaşmayı hedefliyoruz. 2022 yılında Güney Amerika, Orta Doğu, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya pazarlarında daha aktif olmayı planlıyoruz. Ayrıca uluslararası fuarlara katılarak gerek direkt olarak gerekse Türk müteahhitlik şirketleri aracılığıyla pazarlardaki varoluşumuzu devam ettirmeyi amaçlıyoruz. 2022 yılı için Aquatherm Kiev ve Tashkent, Construct Nijerya katılmayı planlıyoruz.

Önümüzdeki süreçte ağırlıklı yatırımımız üretim aşamasına yönelik olacak

Aslında 2022 yılına bizi motive edici güzel gelişmelerle başladık diyebilirim. 2022 yılı için planlamasını yaptığımız ve yılsonuna doğru tamamladığımız yeni ham madde depo yatırımımız oldu. Yaklaşık 1 milyon Euro’luk bu yatırımla bütün depolama hizmetlerimizi kendi bünyemizde toplamış; yeni otomasyon sistemleri ile kontrolümüz altına almış olduk.
Yine 2021 sonlarına doğru uzun süredir üzerinde çalışmalar yürüttüğümüz Çevresel Ürün Beyanı belgesini aldığımız ürünlerimiz oldu. Silenta Ürün Grubu ve Aquasystem PP-R ve PP-RCT için EPD belgelerini aldık; diğer ürünlerimiz için de 2022 yılında bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Silenta Extreme için yılın hemen başında almış olduğumuz Altın Çekül Yapıda Yenilikçi Ürün Yapı Kataloğu Özel Ödülü de başka bir motivasyon kaynağı oldu. 
Önümüzdeki süreçte ağırlıklı yatırımımız üretim aşamasına yönelik olacak. İki üretim tesisimizden Çerkezköy daha çok üstyapı ve ihracat ürünlerimiz; Şanlıurfa ise altyapı ürünlerimiz ağırlıklı. Özellikle otomasyon kısmına biraz önem vermek istiyoruz. Hem kaliteyi artırabileceğimiz hem de daha verimli, daha hızlı çalışabileceğimiz bir platform yaratmak istiyoruz.
Bizim için önemli bir konu da insan kaynağı. Gerek kendi personelimizle gerekse müşterilerimizle daha fazla zaman geçirmek istiyoruz. Pandemi bize bunu öğretti, evet uzaktan sanal dünyada çok güzel bir şekilde işler devam edebiliyor; ama bire bir iletişimin ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar ihtiyacımız olduğunu gördük. Dolayısıyla en büyük yatırımı insana yapacağız. Ayrıca meslek eğitimlerinin önemini her zaman vurguluyoruz. Kendi bayilerimiz ve tesisatçılarına, iş birliği içerisinde olduğumuz inşaat firmalarının çalışanlarına, vb. düzenli eğitimler gerçekleştiriyor; bu konuda çalışmalar yürüten dernek ve kurumlara da destek vermeyi sürdürüyoruz. 

Hammaddede dışa bağımlılık sektörün yaşadığı en büyük zorluklardan biri

Sektörümüz büyüyen ve gelişen bir sektör. Çok önemli üreticilerimiz var. Her geçen gün hem ürün çeşitliliği hem de ürün kalitesi yükseliyor. Özellikle hammaddede dışa bağımlılık sektörün yaşadığı en büyük zorluklardan biri ki, 2021 yılında bunu daha da yakından deneyimledik. Bununla beraber hâlâ uygun ham madde kullanmayan ya da belli standartların altında üretim yapan firmalar sektörümüzün önemli bir sorunu olarak karşımıza geliyor. Gerek altyapı ihalelerinde gerek yeni proje inşaatlarında gerekse mevcut binaların tesisat yenileme çalışmalarında doğru ürünün seçilmesi için belli standartların aranması ve üreticilerden bu standartların sorulması bu sıkıntıları aşmak için ilk adım olacaktır.  Yönetmeliklerle tesisatlarda kullanılması gereken ürün özellikleri konusuna düzenlemeler önemli; bunların denetimi de şart... Slider Altına
Söyleşi