Söyleşi: AVenS Havalandırma Kurucu Ortağı Orkun Çalış

23 Mart 2022 Dergi: Mart-2022

“Ürün çeşitliliğimiz, pazarın ihtiyaçları doğrultusunda artacak”  

Havalandırma sektöründe faaliyet gösteren AVenS, bu yıl 5. yaşını kutluyor. Firmanın kurucu ortaklarından Orkun Çalış ile hem AVenS’i, hem de pandemi sürecinde havalandırmanın önemini, sektördeki gelişmeleri ve gelecek için öngörülerini konuştuk… 

“Yüzlerce Başarılı projede yer aldık”

AVenS Şubat 2017’de İstanbul’da kuruldu. Sektörde 10 yıllık mühendislik tecrübesi kazanmış, altyapısı ve bilgi birikimiyle alanında uzman kişiler tarafından kurulan firmamız sektördeki yerini aldı.  Firmamızın 5. yılı nedeniyle 2022 yılının bizler için ayrı bir önemi var. Geriye dönüp baktığımızda yüzlerce başarılı projede yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Esas tecrübemiz; havalandırma fanları, klima santralleri, iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemleridir. Kuruluş amacımız sektördeki ihtiyaçları yenilikçi bakış açısıyla değerlendirerek, yeni nesil enerji verimliliği yüksek ürünleri, ihtiyaç – fayda ilkesine göre pazara sunmaktır.

“Geniş ürün yelpazemizle sektörümüzün hizmetindeyiz”

Türkiye ve dünyanın her yerinden ulaşılabilen, güvenilir ve kaliteli hizmet sunan AVenS Havalandırma ekibi olarak, 1954 yılında İtalya’da kurulmuş Vortice ve 1881 yılında kurulan İspanya’da köklü endüstriyel fan üreticisi olan Casals’ın Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. Ürün gruplarımız domestik, ticari ve endüstriyel fanlara ek olarak ısı geri kazanım cihazları, antiviral ürünler, hava perdeleri ve esnek hava kanalları gibi çeşitli havalandırma ürünleri ile hizmet vermekteyiz.  Aksiyal, mini aksiyal, sessiz banyo/WC fanları, çift yönlü cama ve duvara monte edilebilir fanlar, yüksek basınca uygun uygun çift hızlı duvar ve tavan tipi radyal fanlar, yeni ürünlerimiz olan yuvarlak kanal tipi sessiz fanlar, alev yürütmez yuvarlak kanal tipi fanları, yuvarlak kanal tipi radyal fanlar, geriye eğik seyrek kanatlı radyal akustik izolasyonlu fanlar, yatay ve dikey atışlı çatı tipi fanlar, 90°C sürekli, 400°C’ye 2 saat dayanımlı yatay ve dikey atışlı çatı tipi fanlar, 120°C sürekli dayanımlı mutfak davlumbaz, hücreli fanlar, patlamaya karşı dayanımlı ex-proof aksiyal ve santrifüj fanlar, ortam havalı hava perdeleri, elektrikli ısıtıcılı hava perdeleri, nem alma cihazları, %90’a varan ısıl verime sahip seramik eşanjörlü G3 filtreli oda tipi ısı geri kazanım cihazları, konut ve ticari tipi ısı geri kazanım cihazları, hava temizleyici cihazları Vortice ürün gruplarımız arasındadır. Casals cihazlarımız talaş ve odun yongaları gibi katı partikül taşınımı yapan düşük-orta-yüksek basınçlı ortamlarda, kimya ve petrokimya endüstrisinde, laboratuvar ve gaz dolaplarında, makine ve parçaların soğutulmasında, endüstriyel uygulamalarda ve tozlu havanın taşınması olan bölgelerde, toz toplama, boya kabinleri, gıda işleme, sıcak kabin ünite sistemlerinde, büyük binalar, alışveriş merkezleri, fabrikalar, endüstriyel depolar, kazan ve fırınlar, tüneller, metro istasyonları gibi alanlarda kullanılan santrifüj fanlar, popüler cihazlarımızdır. Bunlara ek olarak çatı tipi, merdiven basınçlandırma fanları, aksiyal fanlar, jet fanlarda ürün gamımızda yer almaktadır. 
Ayrıca Casals ürünlerimizin birçoğunun ex-proof modelleri de mevcuttur. Ek olarak AVENS olarak hücreli fanlar, ısı geri kazanım cihazları, sığınak havalandırma üniteleri hizmeti sunmaktayız. 

“AVenS’in uzun vadeli planları arasında dünyanın birçok ülkesine sektör ihtiyaçları doğrultusunda üstün nitelikli havalandırma ürünlerini ihraç etmek var”

Vortice ve Casals ürünleri satış ağımız Türk pazarı, Türki Cumhuriyetler ve Orta Asya coğrafyasından bazı ülkeleri kapsıyor. Şimdilik bu kategorideki ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. AVenS’in uzun vadeli planları arasında dünyanın birçok ülkesine sektör ihtiyaçları doğrultusunda üstün nitelikli havalandırma ürünlerini ihraç etmek var. Bunu gerçekleştirmek için bir ar-ge planı üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’nin her bölgesinde satış ağımız mevcut. Arıza veya bakım talepleri itina ile değerlendirilmekte ve kısa süre içinde cevap verilmektedir. Ayrıca Vortice ürün gruplarının 30-40 bin saate kadar mekanik garanti süresi veren ender firmalar arasında yer almaktadır. Bu taleplere bağlı olarak havalandırma üretimini daha yenilikçi bir bakış açısıyla ülkemizde üretim yapmayı planlamaktayız. Isı geri kazanım cihazları, sığınak havalandırma üniteleri, hücreli fanlar, dikdörtgen kanal tipi fanlar gibi birçok ürünü firmamız olarak imalatını yaptırıyoruz. Fakat pandemi etkisiyle havalandırma sektöründeki ihtiyaçların yoğun bir şekilde artması ile birlikte ilerleyen süreçlerde sağlam adımlarla kendi bünyemizde üretim yapmayı hedefliyoruz.

Çok sayıda prestijli projede imzamız var

5 yıl içinde birçok önemli projede yer aldık, en son söyleyebileceğimiz güncel projelerden bahsetmek gerekirse ASELSAN GÖLBAŞI, İstinye Üniversitesi Gastronomi Bölümü, Antalya Gazipaşa Gösteri merkezi, TUBİTAK, Halkbank ve Vakıfbank şubeleri, NEF 22, DEFACTO şubeleri, Osmangazi Üniversite Hastanesi, Şişecam, PTT şubeleri, OPET ve Shell akaryakıt istasyonları, Mesa Koz,  KFC Restoran şubeleri, LIV Hospital, Yalova tersanesi,  havalandırma cihazlarında en güncel teslim etmiş olduğumuz projelerdir. Aynı zamanda yakın zamanda Özbekistan ve Kazakistan’a ihraç ettiğimiz ürünlerimiz bulunmaktadır.

Hedeflerimizi gerçekleştirmiş olmak ve ülkemize katkıda bulunmak bizim için çok güzel bir duygu…

HVAC pazarı Türkiye’ de çok geniş, sürekli kendini geliştiren yeniliğe açık birçok firma var. Bizim de severek ve sürekli katıldığımız ISK-SODEX İstanbul fuarlarından gözlemlediğimiz sektör olarak büyük bir pazara sahibiz. Giderek büyüyen firmamızla planladığımız hedefleri gerçekleştirmiş olmak ve ülkemize katkıda bulunmak bizim için çok güzel bir duygu. Ama biliyoruz ki pazar çok büyük ve biz kendimizi yolun başında gibi görüyoruz. Pandemi ile birlikte birçok firma olumsuz etkilendi, işsizlik arttı, yatırımlar azaldı, projelerin işleyişleri yavaşladı. Fakat havalandırma ürünlerine karşı ilgi yoğun olarak arttı. Bu sürecin firmamıza olumlu olarak yansımaları oldu ve pandemi bittikten sonra da havalandırma cihazlarına olan ilginin artacağını öngörmekteyiz. Ürün çeşitliliğimizi ihtiyaçlara göre daha da artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. AVenS’ in hedefi pazar ihtiyacını karşılayacak yeni nesil havalandırma üniteleri üretip, kullanıcıların yüksek verim elde ettiği ergonomik ürünleri dünya pazarına sunmaktır. 

Dijitalleşme yatırımlarımız sayesinde artık çok daha kolay ulaşılabilir durumdayız

5 yıl içinde aslında şirket enstrümanlarını geliştirmeye yönelik birçok adım attık, bunların başında dijitalleşme yönelik çalışmalar, e-ticaret web sitemiz faaliyete geçmesi daha kolay ulaşılabilirlik sağlandığımızı söyleyebiliriz. Ürünlerimiz, Vortice tarafından geliştirilen küçük alanların taze hava ihtiyacı karşılayan HRW MONO oda tipi ısı geri kazanım cihazları popülasyonu artacak gibi görünüyor. Ayrıca pandemi dönemiyle evden çalışan/eğitim gören insan sayısının artmasından dolayı sessizlik ve konfor, aranan en önemli şartlardan olmuştur. Özellikle kapalı alanlarda geçirilen sürenin fazla olması, hava ihtiyacını sağlayacak cihazların sessizliği daha fazla önemsenecek bir diğer yeni ürünümüz LINEO QUIET kendinden susturuculu kanal tipi fanların da aranan ürünlerden olacağı kanaatindeyiz. Pandeminin yan etkisi ile havayı hem dezenfekte eden, arındıran ve taze hava sağlayan ARIASALUS gibi hava temizleyici cihazların ön planda tutulacağını ön görmekteyiz. Pandemi sürecinde havalandırmanın ne kadar önemli olduğu açıktır. Pandemi gibi durumları göz önünde bulundurduğumuzda ise havalandırma ihtiyacının zamanla daha da artacağını öngörebiliriz. Bu nedenle ‘havalandırma sektörünün taleplerini karşılayacak yeni sistemler tasarlamalı ve kullanıcıların hizmetine sunmalıyız’ mantığı ile çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. 


 Slider Altına
Söyleşi