Header Reklam
Header Reklam

“Sıcaklık ve nemin kritik öneme sahip olduğu yerlerde varız”

23 Kasım 2015 Dergi: Kasım-2015
“Sıcaklık ve nemin kritik öneme sahip olduğu yerlerde varız”

Altay Grup Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinç

Kurucularının sektörde uzun yıllardır çalışarak edindiği tecrübeleri ile 2002 yılında kurulan Altay Grup, bugün yenilikçi ve yaratıcı personeli ile hassas kontrollü klima, ofis yükseltilmiş döşeme sistemleri, sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri, satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetler  alanlarında faaliyet gösteriyor. Ana faaliyet konularının ‘hassas kontrollü klimalar ve servis hizmetleri’ ve ‘yükseltilmiş döşeme sistemleri’ olduğunu söyleyen Altay Grup Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinç, firmanın hikâyesini ve Türkiye veri merkezi sektörünün gelişimini Tesisat Market okurlarına anlattı…

Ana faaliyet konularımız ‘hassas kontrollü klimalar’ ve ‘yükseltilmiş döşeme sistemleri’

Altay Grup, kurucularımızın sektörde uzun yıllardır çalışarak edindiği tecrübeleri ile 2002 yılında kurulmuş bir firma. Bugün yenilikçi ve yaratıcı personelimiz ile hassas kontrollü klima ve servis hizmetleri, yükseltilmiş döşeme sistemleri, sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri, satış ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Ana faaliyet konularımız ise; ‘hassas kontrollü klimalar ve servis hizmetleri’ ve ‘yükseltilmiş döşeme sistemleri’ olarak ikiye ayrılıyor. Faaliyete başladığımız ilk yıllarda sektöre temsil markalar ile kendimizi kabul ettirdik. Altay Grup olarak asıl atağımız, 2000’li yılların ortalarında önemli projelere imzamızı atmamızla başladı ve 2005 yılında hassas kontrollü klimalar alanında Emerson’un Türkiye distribütörü olduk. Emerson’un Slovakya ve İtalya’da olmak üzere iki fabrikası bulunuyor. Chiller ve evaporatif cihazlar İtalya’da, hassas kontrollü klimalar ise Slovakya’da üretiliyor. Emerson’un Türkiye distribütörü olduktan kısa bir süre sonra Turkcell’in Kartal’daki veri merkezi projesinde yer aldık. Turkcell Kartal, o yıllarda Türkiye’nin veri merkezi alanında en önemli projelerinden biriydi. Bu proje Altay Grup için bir dönüm noktasıydı. Ondan sonra satış adetlerimiz yukarı doğru tırmanmaya başladı ve günümüze kadar geldi.

Ana faaliyet konularımız olan ‘hassas kontrollü klimalar’ ve ‘yükseltilmiş döşeme sistemleri’ veri merkezi projelerinde kullanılan ürün ve sistemler olarak piyasada dikkat çekiyor. Veri merkezleri, ağ operasyon merkezleri ve web hosting uygulama alanları olarak tanımlanabilir. Daha hızlı ve yoğunluklu sunucuların barındırılması günümüzde zorunluluk düzeyine ulaşmıştır. Bu zorunluluktan dolayı sunucu ve ek aksesuarlarının ısı yayılımları gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle bir Emerson markası olan Liebert-Hiross en uygun çözümleri sunar. Liebert-Hiross Hassas Kontrollü Klimaları; en yüksek güvenlik, aşırı yük dengeleme, tek merkezli kontrol ve daha fazla soğutma verimliliğini sağlayarak bilgi-işlem merkezlerinin verimli çalışmasını sağlar.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemlerimiz kendi içinde ‘ofis yükseltilmiş döşeme sistemleri’ ve ‘sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri’ olarak ikiye ayrılıyor. Bu ayrım çok önemli çünkü sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri, Altay Grup olarak ar-ge çalışmasını yaparak geliştirdiğimiz, patentli bir ürün. Bu sistem; günümüz modern yapılaşmasında iş merkezi, ofis, katları, banka binaları, bilgi işlem merkezleri, laboratuvarlar, alışveriş merkezleri, showroom, üniversiteler ve benzeri birçok alanda flexible kullanım ve mimarlara tasarım olanağı sağlıyor ve kullanıcıların estetik beklentileri ile teknik ihtiyaçlarına fonksiyonelliği ile cevap veriyor. Elektrik, telefon, data, ısıtma, soğutma, havalandırma, yangın tesisatları gibi sistemler için döşeme altında hacim yaratarak hızlı ve etkin müdahale olanağı da sağlıyor. Sismik Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri ise; depreme karşı, altyapı kabinlerini, rackleri ve üstünde bulunan tüm cihaz ve ekipmanları korumak için deprem destekli altyapı sistemidir. Veri merkezleri, ups ve kabin odaları, zayıf akım ve yüksek gerilim odalarında kullanılır.

Türkiye’de ‘sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri’ alanında hizmet veren ve patenti olan tek firmayız

Veri merkezleri, bir afet durumunda ayakta kalması gereken yerlerin başında gelir. Telekomünikasyonda cep telefonlarımızın kullanılması, bankaların işlerine devam etmesi, kısaca her alanda işlerin yürümesi için veri merkezlerinin aktif durumda çalışması gerekiyor. Bu yüzden veri merkezlerinde sismik yükseltilmiş döşeme sistemleri tercih edilir. Dolayısıyla bu yerlerin ayakta kalabilmesi için yükseltilmiş döşemenin sismik, yani depreme dayanıklı olması ve testlerden geçmiş olması gerekiyor. Hassas kontrollü klimalar konusunda sektördeki başrol oyuncusu olan Altay Grup olarak, bunun yanında da sismik yükseltilmiş döşeme sistemlerini de sunuyoruz. Dünyada bu hizmeti veren birkaç firma var, Avrupa’da da bu firmaların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Türkiye’de ise bu alanda hizmet veren, patenti olan tek firmayız.

Veri merkezinde kullanılacak ürünlerin ve sistemlerin özenle seçilmesi gerekir

Veri merkezi havalandırması, binanın genel havalandırmasından tamamen bağımsızdır. Hatta veri merkezlerinin havalandırmasının elektrik, enerji ve soğutma olarak da tamamen bağımsız olması özellikle istenir. Örneğin binanın jeneratörü varsa, veri merkezinin ayrıca yedekli jeneratörü vardır, binanın UPS’i varsa veri merkezinin ayrıca yedekli UPS’i vardır. Binanın klimaları ayrı, veri merkezinin klimaları ayrıdır. Dolayısıyla veri merkezinde kullanılacak ürünlerin ve sistemlerin özenle seçilmesi gerekir. Bilindiği gibi karbonmonoksit emisyonunun azaltılması konusu son zamanlarda gündemin en başında yer alıyor. Kyoto Protokolü çerçevesinde, hem karbonmonoksit emisyonunu azaltmak hem de enerji tasarrufu açısından bir sürü yatırım yapılmaya başladı. Örneğin Emerson, geçen sene ar-ge’ye 4 milyon Euro yatırım yaptı. Bu destekle beraber ürün gamını da enerji tasarruflu cihazlardan oluşturuyor. Bunlardan biri de free coling yapan cihazlar. Free cooling; indirect ve direct olmak üzere ikiye ayrılıyor. Türkiye’nin coğrafi konumu gereği, indirect free coling yapan cihazlar çok fazla tercih edilen ürünler olarak öne çıkıyor. Bununla beraber normal hassas kontrollü klimanın dışında EFC (Evaporatif Free Cooling cihazı) dediğimiz ürünümüzün geçen sene lansmanı yapıldı ve lansmanı yapıldıktan sonra da cumhuriyet tarihinin ve Avrupa’nın en büyük projesi olan 29 MW’lık Turkcell Data Center Projesini aldık. Gebze’de yapımı devam eden projenin bu senenin sonunda 1. Faz kurulumları başlayacak, önümüzdeki yıl 2. Faz kurulumları ile devam edecek.

Veri merkezi projelerinde yer alabilecek firmalar çok ciddi bir şekilde araştırılıp seçilir. Çünkü veri merkezlerinde herhangi bir aksaklık yaşanması durumunda sistem riske girer. Örneğin bir bankanın veri merkezi durduğunda; ATM’ler ve kredi kartları çalışmaz, hesap dönmez. Havayolu şirketinin veri merkezi durduğunda ise; uçakların inişlerinde aksaklıklar olur, rezervasyonlar yapılamaz. GSM’in 5 dakika bile durduğunu düşünün, ne büyük bir maliyet… Kısaca, veri merkezlerinin durmasının sonuçları çok ağır olur. Altay Grup olarak; Vodafone Veri Merkezi, Gebze’de yapımı devam eden Turkcell Veri Merkezi, ING Bank Veri Merkezi, Borsa İstanbul’un veri merkezi, Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Veri Merkezi, MİT Veri Merkezi gibi prestijli projelerde yer aldık. Ayrıca müteahhitlerimiz aracılığıyla da ürünlerimiz dünyanın her bölgesine ulaşıyor. Gürcistan’ın enerji altyapısı için Siemens ile bir proje yaptık. Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan’da bazı projelerde yer aldık. Geçen sene Arabistan’da Medine Havaalanı’nın hassas kontrollü cihazları tarafımızdan karşılandı. 134 adet cihaz verdik. Belarus/Minsk’ten Bahreyn’e kadar olan bölgede Altay Grup olarak varız. Hatta SOÇİ Olimpiyat Oyunları’nın veri merkezlerine de ürünlerimizi verdik. Altay Grup olarak yalnızca veri merkezlerinde değil müzelerde de bilinirliğimizi artırmaya devam ediyoruz. Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi ve montajlarını henüz bitirdiğimiz Pargalı İbrahim Paşa Sarayı yer aldığımız önemli projeler arasında. Saray’da Pargalı’nın kullandığı ibrikten kaftana kadar eserler yer alıyor. Orada, sırf müzelerde bulunan cam fanuslara yönelik ‘Mini Klima’ adlı ürünümüzle yer aldık. Padişahların kaftanlarının belli sıcaklık ve nemde tutulması gerekiyor. Mini Klima, cam fanusun içinde iklimlendirme yaparak, fanus içindeki eserleri koruyor. Siz aslında bir masanın üstünde sadece cam fanus görüyorsunuz ama masanın altında cihazımız var, o fanusun içinde sıcaklık ve nemi ayarlıyor. Yani Altay Grup olarak, sıcaklık ve nemin kritik öneme sahip olduğu yerlerde varız.

Türkiye’de neresi olursa olsun 2 saat içinde müdahale ediyoruz

Servis ve bakım konusuna gelince; 7/24 bakım anlaşmalarımız var. Belirli SLA (Service Level Agreement) süreleri içinde cihazlara müdahale etmek durumundayız. Çünkü ofis ortamında bir konfor kliması herhangi bir şekilde bir arıza yaptığında örneğin yazsa camı açarsınız, bir şekilde çaresi var ama veri merkezlerinde herhangi bir şekilde bir cihazın durması demek oradaki sıcaklığın yaklaşık 10 dakika içerisinde 20 C’den 45-50 C’lere kadar yükselmesi ve sistemlerin teker teker kapanması demek. Sistemlerin kapanması ise işin durması demek. Dolayısıyla hassas kontrollü klima cihazlarına çok kısa sürede reaksiyon vermek gerekiyor. Altay Grup olarak, hem kendi bünyemizde bir servis grubumuz hem de dışarıda birlikte çalıştığımız çözüm ortaklarımızla SAL çerçevesinde hizmet veriyoruz. Türkiye’de neresi olursa olsun 2 saat içinde müdahale ediyoruz. Kimi yerlerde kendi personelimiz, kimi yerlerde çözüm ortaklarımızla beraber hizmet veriyoruz.

Türkiye, veri merkezi sektöründe öne çıkan ülkeler arasında kendini göstermeye başladı

Zamanında binaları data center’lara göre yapmadık, data center’ları binalara uydurduk. Türkiye, günümüzde veri merkezi sektöründe öne çıkan ülkeler arasında kendini göstermeye başladı. Veri merkezi sektörü enerji kullanımı açısından gelişti ve enerji tasarrufuna uyum anlamında free cooling’e yönelmemizi sağladı. 10 sene öncesi veri merkezleri 20-30 m2’leri geçmezken şimdi 20.000 m2’lere kadar yükseldi. Eskiden her firma kendi sistem odasını bünyesinde bulundururken şu anda artık büyük veri merkezi yapan firmalarda yer kiralamak suretiyle, bir anlamda veri merkezi otelleri oluştu. Kimi veri merkezlerine, Türkiye’deki projecilerden ziyade yurtdışından da projeciler katılıyor. Belli büyüklüğün üzerindeki işlerde yurtdışından destek alınıyor. Biz Altay Grup olarak satış ve pazarlamadaki gücümüzü yenilikçi ve yaratıcı çalışmalarımızla birleştirip kalite ve hizmet anlayışında sürekliliği sağlama çabası içindeyiz ve standartlara uygun çözümler oluşturmaya ve yenilikler sunmaya devam ediyoruz.Slider Altına