Seton Makina Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Oktay Özatay ve Seton Makina Sanayi A.Ş. Pazarlama Müdürü Tüzin Çankaya: 'Soğutma sektörüne ileri teknolojili ürünler sunuyoruz'

03 Temmuz 2014 Dergi: Haziran-2014
Seton A.Ş.’nin marka serüveni
 
Seton Makina Sanayi A.Ş., soğutma sistemleri, kontrol otomasyon ve enerji optimizasyonu konusunda 25 yılı aşkın iş tecrübesine sahip ekibi tarafından kuruldu ve 1 Aralık 2010 tarihinde resmi olarak faaliyetlerine başladı. Seton Makina Sanayi A.Ş. olarak, Türkiye’de endüstriyel ve ticari soğutma sektörüne ürün ve servis sağlıyoruz. Merkezimiz İstanbul Şişli’de yer alıyor. RDM (Resource Data Management), AKO Electromecanica, SELPRO, WILSPEC Technologies gibi kendi ülkelerinde öncü olan firmalarla yaptığımız distribütörlük anlaşmalarıyla, teknolojisi yüksek ürünler ile birlikte varlığımızı ve etkinliğimizi sürdürüyoruz.
RDM (Resource Data Management) firması, İngiltere’nin enerji kontrolü ve optimizasyonu konusunda uzman bir firma. RDM’in Tayvan Taipei’de fabrikası, Hindistan’da bir yazılım grubu, Glasgow’da da montaj, dizayn ve yükleme konusunda faaliyet gösteren bir tesisi var. Soğutma endüstrisi ve tüm akıllı binalar için kontrol sistemleri tasarımını ve üretimini gerçekleştiriyor. Bu sistemler için gerekli donanımlar (hardware) ve yazılımlar (software), ileri teknoloji ve donanım kullanan tecrübeli tasarım ekibi tarafından İngiltere’nin Glasgow şehrinde geliştiriliyor. Üretim yelpazesindeki tüm ürünler; esnek, kalite güvenirliği tam, ihtiyaca göre yapılandırılabilen kontrolörler olup, kullanıcıya, verilere çabuk ulaşım sağlayan ve enerji tasarrufu yaptıran, montajı kolay, kullanıcı dostu, uzun ömürlü ürünlerdir. RDM ürünleri; evaporatör (kabin-soğuk oda) kontrolü, kompresör grubu/kondenser kontrolü, soğuk odalar için özel geliştirilmiş kontrol, A/C (air-conditioning) iklimlendirme kontrolü, aydınlatma kontrolü ve nem kontrolü konularında kullanıcıya kontrol ve otomasyon imkânı sağlıyor. Biz de Seton A.Ş. olarak RDM’in bina otomasyonu, market ve süpermarketlerin ısıtma, soğutma, havalandırmasına yönelik ürün gruplarını Türkiye pazarına sunuyoruz. RDM ürünleri, özellikle süpermarket otomasyonunda, her marka ve tip elektronik valf kontrolünde uygun ürünlerdir. RDM’in İngiltere’de bulunmasından sebeple soğuk oda tarafında elektrik panosunu da içeren, biraz daha üst segmente hitap eden bir ürün gamı var. RDM, İngiltere’de süpermarket otomasyonu ve enerji optimizasyonu konusunda pazar lideridir. Avrupa’ya da yeni yeni yayılıyor, zaten bu sebeple bizimle mümessillik anlaşması imzaladılar. RDM, Wallmart ve Marks & Spencer(M&S) grublarının otomasyon konusunda resmi tek tedarikçisi olup,  İngiltere’de neredeyse hemen hemen tüm süpermarketlerde RDM ürünlerini görmek mümkündür. RDM’in rakiplerine göre en önemli özelliği, kullanıcı dostu ürünlerinin olması ve firmanın saha tecrübelerini ürünlerine yansıtmasıdır. Bir sistemde, sistemin çalışıp çalışmadığını veya enerjiyi verimli kullanıp kullanmadığını anlayabilmek için bir soğutma mühendisine ihtiyaç vardır; ancak RDM bu ihtiyacı ortadan kaldırarak, tüm sistem ile birlikte, direkt olarak ilgili reyonun çalışma performansından, çalışma detaylarına kadar, soğutma konusunda uzman olmayan kişilerin de kolayca anlayabileceği şekilde kontrol menüsü sunar (ilgili reyon çalışma performansı, 1’den 10’a kadar rakamla tanımlanır; sonuç 1’e ne kadar yakınsa, enerji tüketimi hedeflenen proje değerlerine o kadar yakın demektir). Bu sebeple; RDM, kullanıcılarına kolayca anlayabilecekleri bir kontrol ve optimizasyon sistemiyle, müşteri memnuniyetini yükseltmektedir.
 
Bir diğer Türkiye mümessilliğini yürütmekte olduğumuz, merkezi ve üretim tesisi İspanya’da (Barselona) bulunan AKO firmasının, Meksika, Portekiz, İtalya ve Amerika’da şubeleri bulunmaktadır. AKO firmasının, daha çok süpermarket, endüstriyel mutfak ve soğuk depoculuk sektörlerine yönelik ürünleri mevcut olup; veri kaydedicileri, soğuk oda kontrolü, enerji optimizasyonu ve uzaktan izleme konularında da çok geniş bir ürün gamına sahiptir. Özellikle, soğuk oda ve endüstriyel mutfak sektöründe AKO, çok geniş ürün yelpazesi ve fiyat aralığı ile üreticilere ve taahhüt firmalarına çok alternatifli çözümler sunmaktadır. Bu sebeple, kullanıcılar açısından, ülkemizde çok tercih edilen bir marka olma yolunda hızla ilerlemektedir.
 
Kalitesi ve teknolojik değeri yüksek ürünler ile daima yeni çözümler üreten, SELPRO® İtalya firması, endüstriyel ve ticari uygulamalar için monofaze ve trifaze, senkron asenkron elektrik motorlar için fan hız kontrolörleri ile hvac & soğutma sektörlerinde, makine üreticileri için ideal bir çözüm ortağı olarak, verimli gücün algoritma yönetiminde, gelişmiş bir nitelikte tamamlayıcı ve düzenleyici olarak kullanıldığı, “Akıllı Enerji Tasarrufu - Intelligent Energy Saving (IES)” & “Klima Sinerji - Clima Sinergy (CLS)” sistemi ile soğutma & havalandırma ünitelerinin verimliliğini artırırken, kompresörün enerji tüketimini azaltmaktadır. (-27 %).
SELPRO® firmasının “IES” ve “CLS” çözümleri ve Seton A.Ş. bilgi birikimi ile endüstriyel ve ticari soğutma ve klima sektörünün, fan hız kontrolü alanındaki ihtiyaçlarını, hızlı ve esnek bir şekilde karşılamayı hedeflemektedir.

SELPRO®  firmasının AC ve EC elektrik motorlarının farklı uygulamalarına ve kontrol metotlarına yönelik Monofaze – Trifaze, nominal akımları 8A./12A./16A./20A.vs. ile geniş bir ürün yelpazesinde ürettiği fan hız kontrolörleri; Avrupa Birliği CE belgeleri, Avrupa 73/23EEC ve 89/336EEC normlarıyla ve 93/68EEC direktifleriyle uyumlu olmakla beraber EMC Filtre, VRC, PDS, SURGE, Yüksek Voltaj… vs. korumalarına haizdir. SELPRO fan hız kontrolörlerinin teknolojisi, bilinen fan hız kontrolörlerinin teknolojisinden biraz farklı olarak, fanları 0-100 devir arasında kontrol etme yeteneğine sahiptir.
WILSPEC Technologies ise Amerikan menşeli bir firma olup, Avrupa operasyonunu Almanya’dan yönetmektedir. Soğutma devre elemanları konusunda uzman bir firma olan WILSPEC, özellikle basınç transmitter’leri ve basınç switch’leri alanında, Amerika’daki ve Avrupa’daki OEM’lerde önemli pazar payına sahiptir. Amerika’da ve Çin’de üretim tesisleri bulunan WILSPEC firmasının ürün gamında, filtre kurutucular (Drier), küresel vanalar, servis vanaları, gözetleme camı gibi soğutma devre elemanları olmakla beraber, Seton A.Ş. olarak WILSPEC Technologies’in transmitter ve basınç switch’leri ürün gruplarında ağırlıklı çalışmaktayız.
 
Distribütörü olduğumuz markalara güvenimiz tam
 
Distribütörlüklerini yürütmekte olduğumuz bu dört firma da büyümeye açık, son derece kaliteli ürün çeşitliliğine sahiptir. Seton A.Ş. olarak mümessili olduğumuz bu dört firmanın ürünlerinin dağıtımını ve satışını çözüm ortaklarımız; Frigoterm (İstanbul) ve Aday İklimlendirme (İzmir) aracılığıyla gerçekleştirmekteyiz. Distribütörü olduğumuz dört firmanın da ürünleri hakkında son derece olumlu geri dönüş alıyor olmamız, bizi memnun ediyor. Çünkü müşteri memnuniyeti yüksek olunca pazarda kalıcı olmanız kaçınılmaz hale geliyor.
 
Senaryosunu siz yazın, biz filmi oynatalım
 
RDM (Resource Data Mangement) firmasının özel sistem uygulamalarında, klima santrallerinde, çoklu vidalı kompresörlerin bulunduğu paket cihazlarda, chiller ünitelerinde, bina otomasyonunda sıkça kullanılan, birçok değişik uygulamalara hizmet eden bir ürün & program sistemleri (kısaca TDB diye adlandırdığımız) bulunmaktadır. Bu ürünleri istediğimiz gibi programlayabildiğimiz gibi, bu uygulama için kullanıcılar tarafından, “Senaryosunu siz yazın, biz filmi oynatalım” şeklinde bir slogan oluşturulmuştur. TDB, kullanıcı açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Tabiİ bunda, Seton A.Ş. olarak, edindiğimiz bilgiyi kendimize saklamayı sevmememizin ve bilgi paylaşmamızın önemli etkisi vardır. Her çalıştığımız firmaya, TDB ürünleri hakkında düzenli eğitim düzenleyerek, ilgili firmalardan bu eğitimlere iştirak eden katılımcılara TDB’yi nasıl programlayacaklarını anlatıyor ve onları da en az bizim kadar konuya hâkim noktasına getiriyoruz.
Örneğin Cantek firmasının, “Kar Dünyası” (Antalya) projesinin tüm otomasyon ve kontrol sisteminde RDM ürünleri ile yer almakla beraber, sistemin tüm yazılımı Cantek firmasının kendi ekibi tarafından yapılmıştır. Yine, Kaplanlar firmasının “Smartpack” diye adlandırdıkları; süpermarketlerin, soğutma-klima (A/C)-ısıtma ihtiyaçlarını tek bir paket içinde çözen sistemi, yine Kaplanlar firmasının, kendi ekibi tarafından RDM ürünlerinin programlanması yoluyla hayata geçirilmiştir.
Test odaları, atmosfer kontrollü soğuk muhafaza odaları gibi daha birçok farklı projede, farklı firmalarda ürünlerimizle yer almaktayız.
 
Soğutma sektörünün zaman içerisinde geldiği nokta
 
Kontrol ve otomasyon, soğutma sisteminin beyni olduğu için çalıştığımız firmalara daha iyi hizmet verebilmek adına özverili çalışmaktayız. Sektör, eskiden “soğutsun da nasıl soğutursa soğutsun”, noktasından, kısa zaman öncesine kadar “soğutsun ama kompakt & estetik olsun” noktasına gelmişti. Bugün ise “soğutsun, estetik & kompakt olsun ve mutlaka enerji verimli olsun” bakış açısına sahiptir.
Yıllar içinde ihtiyaçlar değiştikçe; ürünün kalitesi, verimliliği ve estetiği de değişti. SETON A.Ş. olarak mümessilliklerini yürüttüğümüz tüm marka ve ürünler, enerji verimliliğine direkt katkı sağlamakla beraber; teknoloji, kalite, estetik ve fiyat açısından sektörün tüm bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliktedir.
Diğer yandan, sektörde enerji tasarrufu sağladığı ifade edilen o kadar çok ürün ve marka var ki, bu durum herkesin kafasını karıştırmakla kalmıyor, gerçekten enerji verimliliğine katkı yapan ürünlerin ve markaların sektöre girişini engelleyemiyor fakat geciktirebiliyor. Doğal olarak bu durum, kullanıcıların işletme maliyetlerinin artmasına, ülkemizin ise döviz kaybına sebebiyet veriyor.
Bir ürünün ve/veya markanın enerji verimliliği sağladığını söyleyebilmek için, o ürünün belli bir süreçten geçip, ilgili enerji verimliliğini belgelendirmesi ve/veya kanıtlaması gerekir. Bunun yanında, soğutmada enerji tasarrufu ve/veya verimliliği sadece tek başına bir ürüne bağlı değildir; doğru ürünün yanında, ürünün doğru kontrol edilebilmesi için; doğru firma (konusuna vakıf), doğru sistem dizaynı, doğru montaj ve periyodik bakım gerektirir.
 
Yakın gelecek ile ilgili düşüncelerimiz
 
Distribütörü olduğumuz firmaların Türkiye’ye bakış açısı son derece olumlu yönde, faaliyetlerimizden memnun olduklarını her vesile ile dile getiriyorlar. Hemen hemen temsilciliğini yürüttüğümüz tüm markalar, Türkiye’ye Seton A.Ş. ile birlikte geldiler ve gitmeye de hiç niyetleri yok. Firma mensupları olarak sektörde uzun bir tecrübemiz olmasına rağmen, hem bizler genciz hem de firmamız genç. Ciromuzu her yıl katlayarak ilerliyoruz, 2014 için belirlediğimiz hedeflerin üzerinde seyretmekle beraber, seneyi de hedeflerimizin üzerinde kapatacağımız kanısındayım. 2015 yılında ise, mevcut markalarımız ve onların pazara sunacağı yeni ürünleri ile birlikte yeni markalarımızla pazarda hatrı sayılır bir pazar payına sahip olacağımızı düşünüyorum.
Sektör açısından yakın geleceği değerlendirmek gerekirse sektörümüzü 3 gruba ayırmak gerekir; süpermarketlere yönelik üretim yapan firmalarımızın, 2001 yılında yaşadığımız krizden sonra yaptıkları büyük atılımın devamı ile, dünya pazarındaki yerlerini daha da sağlamlaştıracağı, pazar paylarını daha da artırdığı birkaç yıl olacağına inanmaktayım. Diğer birçok Avrupa ve dünya ülkelerine nazaran, yetişmiş insan gücüne ve ileri teknoloji bilgisine sahip olmamıza rağmen, üretim adetleri konusunda diğer üretici ülkelere göre çok gerilerde kaldığımız soğuk depoculukta, hak ettiğimiz adetlere ve dünyadaki pazar payına, ümit ederim önümüzdeki yıllarda sahip oluruz. Ülkemizin bulunduğu iklim kuşağı gereği, en çok ihtiyaç duyduğumuz HVAC ürünleri, özellikle de chiller üniteler konusunda yine çok ümit ederim ki; önümüzdeki birkaç yıl içinde ciddi bir şekilde ve hızla dünya firması olma hedefine koşan üreticileri, ülkemizde görmek mümkün olur.

Etiketler


Slider Altına
Söyleşi