Header Reklam
Header Reklam

Serkon A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Altıntaş: “Büyüme modelimiz sanayiye doğru yönelmeli”

01 Mart 2016 Dergi: Şubat-2016
Serkon A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Altıntaş: “Büyüme modelimiz sanayiye doğru yönelmeli”

Isıtma, soğutma, havalandırma sektöründe 1992 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Serkon A.Ş.; Wilo, Buderus, Honeywell gibi uluslararası kabul görmüş markalarının yanına yangın algılama ve söndürme alanında İngiltere’nin önde gelen üreticilerinden Rapidrop markasını da ekledi ve Rapidrop Global Limited Türkiye ve Türki Cumhuriyetler tek yetkili distribütörü oldu. Rapidrop’un İngiltere’de bulunan merkez fabrikasında ar-ge çalışmalarına aralıksız devam ettiğini ve piyasanın ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak ürünler ürettiğini söyleyen Serkon A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Altıntaş ile Serkon’un faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk…

Dünden bugüne Serkon

Serkon 1992 yılının Temmuz ayında değerli büyüğümüz Sedat Karslı tarafından kuruldu. Kuruluş amacımız; isminden de anlaşılacağı üzere servis kontrol ekipmanlarının en doğru şekilde seçilmesi ve pazara sunulması idi. 1993 yılında Wilo’nun bayisi olmakla başlattığımız bayilik çalışmalarımız bugüne kadar devam etti. 1996 yılında Sayın Harun Serdar Sayılgan ve benim Serkon bünyesine katıldıktan sonra sektörümüzde bulunan diğer tamamlayıcı malzemelerin de bayiliklerini alarak organizasyon alanımızı genişlettik. 2008 yılı sonunda kurucumuz Sedat Karslı şirketimizden ayrıldı ve şirketimiz Serkon End. Malz. San. Tic. A.Ş. oldu. Bu değişiklik sonrası Karaköy’de merkezimizi satın alarak organizasyonumuzu büyütme yolunda ilerledik ve değişik illerde şubeleşme yoluna gittik. Rehau yerden ısıtma sistemleri, Meksis modüler su depoları, Ayvaz tesisat ekipmanları ve Radyal alüminyum bayiliklerini bünyemize ilave ederek daha iyi hizmet verebilmek amaçlı merkez binamızı 2013 yılında Bayrampaşa’ya taşıdık. 2014 yılının Temmuz ayında yangın algılama ve söndürme alanında İngiltere’nin önde gelen üreticilerinden Rapidrop Global Limited firmasının Türkiye ve Türki Cumhuriyetler tek yetkili distribütörü olduk. Serkon A.Ş. olarak geniş ürün yelpazemiz ile kaliteyi her zaman en üst düzeyde tutmayı hedefleyerek satış öncesi ve sonrası mühendislik hizmetleriyle destek veriyoruz.

Arkasında durabileceğimiz, ürünlerinin kalitesine sonsuz güvendiğimiz markalarla çalışıyoruz

Rapidrop’u seçmemizdeki sebeplerin başında; firmanın Avrupalı, ürünlerinin kaliteli, ekonomik ve UL/FM sertifikalarına sahip olması geliyor. Amacımız, Türkiye’ye UL/FM onaylıymış gibi gelen Çin mallarının önünü kesmek ve Rapidrop’un kaliteli ürünlerini pazarımıza sunmak. Serkon olarak asla “ucuz olsun da bir ürün satalım” mantığını gütmüyoruz. Arkasında durabileceğimiz, ürünlerinin kalitesine sonsuz güvendiğimiz markalarla çalışıyoruz. Rapidrop’u da bu yüzden tercih ettik. Rapidrop üretim bandında; Sprinklerler, İzleme Anahtarlı Kelebek Vana, Islak Alarm Vanası, Yükselen Milli Vana, Sprinkler Bağlantı Hortumu, Yükselmeyen Milli Vana, Pislik Tutucu ve Yivli Bağlantı Elemanları yer alıyor. Dubai, Güney Afrika, Rio de Janeiro, Paris, New York, Londra ve İstanbul şehirleri başta olmak üzere dünya çapında pek çok prestijli projede tercih edilen Rapidrop ürünleri UL / FM / VDS ve LPCB onaylarına sahip. Rapidrop markalı ürün satışlarımız ve referans projelerimiz gün geçtikçe artıyor.

Mevcut bayiliklerimizi daha güçlü hale getireceğiz

2016 yılında yeni bayilikler üzerinde durmaktansa mevcut bayiliklerimizi daha güçlü hale getireceğiz. 2016 hem dünya hem Türkiye çapında zor bir yıl olacak. 2016’yı tıpkı 2001 krizinde olduğu gibi hiç yara almadan atlatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Şirketimizin genel politikası her zamanki gibi önce insana yatırım yapmak, sonra da müşterilerimizin istek ve taleplerine en ergonomik şekilde karşılamaktır. Bayiliklerini yapmış olduğumuz markaları önce kendimiz iyi tanıyıp sonrasında piyasaya sürme politikamızda hiçbir değişiklik olmayacaktır.

Sanayileşerek büyümeliyiz

Kalifiye eleman ihtiyacı, sektörün önemli sorunlarından biri. Sektörümüzün, işini iyi yapan teknik elemanlara her zaman ihtiyacı var. Ustalık neredeyse bitmiş durumda. Yeni nesil ne yazık ki diyalogdan çok uzak. Pazarlama yaparken, ürünlerimizi tanıtırken karşılıklı konuşarak anlatmak yerine mail yoluyla sunumla yapılıyor. Sektör çalışanlarımız elektronikleşmeye başladı. Nerdeyse artık her şeyi bilgisayardan bekler duruma geldik. Sektörümüz bu konuda duyarlı olmalı, sadece bugünü değil yarını da düşünmeli. İnsan ilişkilerinin önemli olduğu tüm çalışanlarımıza şirket kültürü olarak verilmektedir. Ayrıca çalışanlarımıza şirket sloganımız olan “yarınları olmayan teknolojilere bugünden hayır” kültürünü aşılıyoruz. Buradaki ana amaç, inanmadığımız ürünü müşterilerimize pazarlamamaktır.

Sektörün en önemli sorunu ise fabrika yatırımlarının yok denecek kadar azalmış olması. Biz eskiden fabrikalara kamyon kamyon malzeme gönderirken, şu anda sayı o kadar düştü ki… Ülkemiz inşaat sektörüne yöneldi. Bu konuda geleceğimiz olan sanayileşmenin önemine dikkat çekmek istiyorum. Çünkü fabrikatörlerimiz bile inşaat sektörüne yönelmiş durumda. Bu soruna bir çözüm bulunmalı. İnşaatta kalkınma modeli bizim çok benimsediğimiz bir olay değil. Sektörümüz de buna ayak uydurmaya çalışıyor ama bunun yanlış olduğu kanısındayım. Büyüme modelimizin sanayiye doğru yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Sanayileşerek büyümeliyiz. Fabrika yatırımları artar ve teknolojiyi üreten bir ülke haline gelebilirsek, işte o zaman çok şey değişecek. Slider Altına