Header Reklam
Header Reklam

Sektörün En Büyük Ekipman Tedarikçilerinden Biri: Frigoduman Soğutma

16 Temmuz 2021
Sektörün En Büyük Ekipman Tedarikçilerinden Biri: Frigoduman Soğutma

Frigoduman Soğutma San. ve Tic. A.Ş. Satış Müdürü Mustafa Engin Deryaaşan

Kemal Duman tarafından 1973 yılında İzmir’de kurulan Frigoduman Soğutma, şu an sektörümüzün en büyük ekipman tedarikçilerinden biri. İkinci nesil yönetici Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaman Duman ile beraber faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyen Frigoduman Soğutma Satış Müdürü Mustafa Engin Deryaaşan’dan Frigoduman’daki güncel gelişmeleri dinledik. Deryaaşan, İzmir Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde gaz dolum tesisi yatırımı yaptıklarının müjdesini verdi. Ayrıntılar söyleşimizde…

1973’ten bugüne Frigoduman

mustafa-engin-deryaasan-yaman-dumanFrigoduman Soğutma, Kemal Duman tarafından 1973 yılında İzmir’de kuruldu. Endüstriyel soğutma ve iklimlendirme ekipmanları tedariki yapan firmamız, temsilcisi olduğu markalardan ithal ettiği ürünleri piyasaya sürerek büyüdü. 2003 yılında İstanbul Şubemizin de faaliyete geçmesi ile sektöre daha iyi hizmet verebilmemiz mümkün oldu. 

İki adreste de ofisler ve depolarımız ile ulusal çapta ve yurt dışında müşterilerimize hizmet veriyoruz. Kurucumuz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Kemal Duman önderliğinde, ikinci nesil yöneticimiz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Yaman Duman ile beraber faaliyetlerimize devam ediyoruz. Köklü firmamız ve kurum kültürümüz sayesinde firmamızı kıymetli kılan değerlere sahip çıkarak geleceğe taşımaya gayret ediyoruz.

Dinamik bir şekilde gelişen ürün portföyü

Ürün gruplarımız bir soğutma sisteminin çalışabilmesi için gerekli ana komponentler etrafında genişliyor. Kompresörler, aksiyel fanlar, soğutucu akışkanlar, hat ekipmanları, nem kontrol cihazları, elektronik kontrol cihazları, ısı eşanjörleri, el aletleri ve diğer tamamlayıcı ekipman ve aksesuarlar tedarik ettiğimiz ürünlerin ana başlıkları. 

Ürün portföyümüz sürekli dinamik bir şekilde gelişiyor. Müşterilerimizin talepleri ya da sektörde ihtiyaç gördüğümüz alanlarda sürekli yeni ürünler araştırıyor ve müşterilerimize sunabileceğimiz kalitede olduğuna inandığımız ürünleri piyasaya sürüyoruz. Özellikle elektronik kontrol alanında farklı uygulamaların farklı talepleri oluyor, burada ana tedarik ettiğimiz markanın yanında, iletişim, uzaktan izleme, kayıt ve bunun gibi isteklere göre tamamlayıcı ekipman ve yazılımlar geliştiriyoruz. Bu alanda müşterilerimizle yaptığımız başarılı uygulamalara her daim devam eden yeni projeler ile bir yenisini eklemenin gurunu yaşıyoruz. 

aliaga-gaz-dolum-insaatSoğutucu akışkan tarafında ise, yeni mevzuatlara göre doldurulabilir tüplerde tedarik etmek ve müşterilerimizin talep ettiği standartlara uygunluğunu güvence altına alabilmek adına İzmir, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde gaz dolum tesisi yatırımımız mevcut. Yaz sonunda faaliyete geçmesini planladığımız, inşaatı tamamlanan modern tesisimizde prosesin mekanik tesisat işleri sürerken her adımda güncel teknolojiyi kullanarak ürün kalitesini yüksek tutacak önlemler almaya çok dikkat ediyoruz. Ekibimize katılan eğitimli ve deneyimli çalışma arkadaşlarımız ile ayakları yere basan, heyecanlı bir proje süreci yönetiyoruz. 

Her zaman ürünümüzün arkasında müşterimizin yanındayız 

frigoduman-1Pek çok markanın distribütörlüğünü yaptığımız, çeşitli ve güçlü stok tuttuğumuz için de sık aralıklarla ithalatlarımız oluyor. Bu sayede müşterilerimizin özel projelerinde ihtiyaç duydukları standart dışı ürün ve numuneleri ivedilikle onlarla buluşturabiliyoruz. 

Sattığımız ürünler de işlenmek üzere yarı mamul statüsünde satıldığı için satış sonrası yoğun bir talep yaşamıyoruz ancak müşterilerimizin muhtelif sebeplerle yaşayabileceği sorunlarda da her zaman ürünümüzün arkasında müşterimizin yanındayız. Bizden tedarik edilmeyen ürünler ve sistemlerde dahi müşterilerimizin talepleri doğrultusunda sorun çözümüne ve neticeye ulaştırmada elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Ar-Ge çalışmalarımız yoğunlukla otomasyon ve elektronik kontrol tarafında gerçekleşiyor. Bu alanda müşterimizin süreçlerini mümkün olduğunda kolaylaştıracak çalışmaları her daim sürdürüyoruz. Sistemin sağlıklı kontrolü noktasında bize güvenen müşterilerimizle beraber çalışarak işlerine değer katmaya, sahada devreye almaktan iş teslimine kadar her aşamada uzaktan erişerek veya bizzat yanlarında olarak herhangi bir eksik olmadan işi teslim edebiliyoruz. Takip eden süreçte de talep edilen eklemeler ve revizyonları gerçekleştirip uzun vadeli bir güvence sağlayabiliyoruz.

En büyük referansımız sektörde tanınırlığımız, bize duyulan güven ve iş ortaklarımızın bizi mutlu eden başarıları

Alışveriş merkezlerinden, hastanelere, gıda işlemesinden telekomünikasyona, her alanda çalışmalarımız mevcut ancak bu projeler müşterilerimizin projeleri olduğu için bizim bu noktada projeyi sahiplenmemiz doğru olmaz. Bizim en büyük referansımız sektörde tanınırlığımız, bize duyulan güven ve iş ortaklarımızın bizi mutlu eden başarıları.

Önce satış değil, önce çözüm

Frigoduman Soğutma şu an sektörümüzün en büyük ekipman tedarikçilerinden biri. Büyük bir aile olarak gördüğümüz soğutma ve iklimlendirme sektörümüzde en büyük hedefimiz bizi bu günlere getiren değerlere sahip çıkmak, kendimizi sürekli geliştirerek bize güvenen iş ortaklarımıza alıştıklarından daha iyi hizmeti onlar talep etmeden sunabilmek. 

mustafa-engin-deryaasanFaal olduğumuz alanlarda pazar payımız hayli büyük olduğu için pazar payı artışını yatırım yaptığımız ve yapacağımız yeni alanlardan sağlamayı planlıyoruz. Yıllardır bu sektörde olmanın verdiği bilinçle pazar büyüklüğünün mali politikalardan ve stratejilerden ziyade insan ilişkilerine ve istikrara dayandığına inanıyor, “önce satış değil, önce çözüm” diyoruz. 

Deryaaşan’dan sektör gelişimi değerlendirmesi

Olası ekonomik krizlerden etkilenmek istemeyen sektör firmalarımızın ihracatı keşfetmesi ile birlikte gelişimin hızlandığını düşünüyorum. İhracat yapmaya başlayan üreticilerimiz, müşterilerinden gelen kalite artırıcı taleplere de hızlı cevap vermeye başlayınca bu gelişim daha da arttı. 

İklimlendirme ve soğutma alanında üretim yapan Türk firmalarının önemli bir yere sahip olmaya başladığını özellikle yurt dışı fuarlarda daha net görebiliyoruz. 

Ar-Ge faaliyetlerine önem veren üretici firmalarımız ve ülkemizde oluşan iklimden etkilenerek yatırım kararı alan yabancı oyuncuların da katkısıyla büyümenin devam edeceğine inanıyoruz.Slider Altına