Header Reklam
Header Reklam

“Provent, dünya markası olma yolunda ilerliyor”

26 Nisan 2021 Dergi: Nisan-2021
“Provent, dünya markası olma yolunda ilerliyor”

Provent Marmara Bölge & Yurtdışı Satış Pazarlama Müdürü Okan İşcan

Faaliyetlerine 2007 yılında İstanbul’da klima ve havalandırma sistemleri üretimi yaparak başlayan Provent, yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve yatırımlarla şu anda yaklaşık 12 ülkede distribütörlüğü olan bir firma konumunda. 2020 Kasım ayı itibarıyla kendi test laboratuvarını da kuran Provent, ürettiği tüm cihazları kendi bünyesinde test ettikten sonra sevk eder hale geldi. “Provent, yerli üretici konumunda sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip firma özelliğini taşıyor. Bizi birçok firmadan ayıran ana özelliğimiz, tüm cihazlarımızın içerisindeki komponentleri gerekli sertifikalara haiz bir şekilde kendimiz üretiyor oluşumuzdur” diyen Provent Marmara Bölge & Yurtdışı Satış Pazarlama Müdürü Okan İşcan ile Provent’i ve hedeflerini konuştuk…

Provent’i tanıyabilir miyiz? Firma ne zaman ve nerede kuruldu? Firma yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

provent-fabrika-1Provent 2007 yılında İstanbul’da klima ve havalandırma sistemleri üretimi yaparak başladığı serüveninde, ilk aşamada daha çok yüksek performanslı ürünler üzerinde çalışıyordu. Yapmış olduğu Ar-Ge ve yatırımlar sayesinde, tasarım ve pazar araştırmalarının ardından güçlü bir kadro ile imalat süreci başladı. Bu süreç, ısı geri kazanım sistemleri ve klima santrali imalatı ile devam etti. 2012 yılında ise Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 20 bin metrekarelik bir arazi üzerine, 16 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere yeni fabrikamızı kurduk. Bu süreç ile birlikte yelpazemizi sürekli genişleterek yeni fabrikamızda devam ettik. 

Bizi birçok firmadan ayıran ana özelliğimiz ise cihaz içerisinde kullanılan hemen hemen tüm komponentlerin kendi bünyemizde üretiliyor olmasıdır. Bununla beraber imalatını yaptığımız tüm cihazların elektronik kartları, yazılımları ve otomasyon sistemleri tamamen kendi bünyemizde imal ediliyor. Doğal gazlı cihazlarda kullanılan atmosferik doğal gaz brülörleri de kendi imalatlarımız arasında. Bunun yanı sıra ISO 9001, ISO 14001 belgelerine, ürün kalite belgeleri olarak da TSEK, CE, EUROVENT, GOST belgelerine sahibiz. Ayrıca GAZMER kayıt belgemiz de mevcut.

Satış ve pazarlama faaliyetlerimizi Kütahya merkez, İstanbul, Ankara ve Adana bölgesinde bulunan satış pazarlama ekiplerimizle sürdürüyoruz. Fabrikamızın ürettiği cihazlar, yurt içi ve yurtdışında birçok prestijli projede kullanılıyorlar. Yurtiçinde özellikle kamu sektörü ve özel projelerde kendini kanıtlamış bir markayız. 

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Yeni ürün ve sistemleriniz olacak mı? 

provent-fabrika-2Provent, yerli üretici konumunda sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip firma özelliğini taşımakta. Chillerden klima santraline, rooftoptan havuz nem alma santrallerine, jet fan ve aksiyel fandan hava apareylerine kadar geniş bir üretim gamımız mevcut. Bir projede ihtiyaç duyulabilecek her türlü iklimlendirme ürününe fiyat verebilecek ürün yelpazesine sahibiz. Bu da rakiplerimiz arasında ciddi bir fark oluşturmakta. Ayrıca tasarımdan Ar-Ge’ye kadar birçok süreci kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğimiz; tüm cihazlarımızın içerisindeki komponentleri gerekli sertifikalara haiz bir şekilde kendimiz üretiyor oluşumuzdur. Piyasadaki birçok rakibimiz, yurt dışından veya yurtiçinden fason üretilen komponentleri kendi bünyesinde montajlarken, bizim tüm bu komponentlerin üretimini yapıyor oluşumuz, hem bize hem de iş ortaklarımıza avantajlar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra cihazlarda kullanılan otomasyon, kendi tasarımımız ve imal ettiğimiz kartlarla, ürettiğimiz sistemlerle kullanıcı dostu cihazlar üretiyoruz. Ayrıca bu yıl, yaptığımız yeni yatırımlar ile birlikte klima santrallerimiz için de Eurovent başvurusunda bulunacağız. 

İhracat ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

provent-fabrika-3Şu anda yaklaşık 12 ülkede distribütörlüğü olan bir firmayız. Yurt dışında başta Almanya, Belçika, Hollanda, Makedonya, Fas, Cezayir, Libya, Katar, Kuzey Kıbrıs, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan, Pakistan gibi ülkeler başta olmak üzere 46 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerden 22 tanesi ise düzenli olarak ihracat yaptığımız ülkelerden oluşuyor. Asıl odağımızda Gulf Bölgesi bulunuyor. Geçen yıl rekabetin çok fazla olduğu Katar, Kuveyt ve Umman’a da ihracat yapmaya başladık. Katar’da ise bir distribütörlük aldık. Önümüzdeki dönemde oldukça hareketli olduğunu düşündüğümüz Afrika Bölgesi’nde de faaliyetlerimize başlamayı düşünüyoruz. Ancak elimizdeki müşteri portföyünü koruyarak, komşu bölgelerinden yeni müşteriler edinmek, bizim için her zaman ilk önceliklerimiz arasında bulunuyor.

Bizim için kalite çok önemli. Kaliteden taviz vermemek ve kalite standartlarını düzenli şekilde artırmak için de Ar-Ge çok önemli. Provent olarak, 2020 Kasım ayı itibarıyla kendi test laboratuvarımızı kurduk. Ürettiğimiz tüm cihazları kendi bünyemizde test ettikten sonra sevk eder hale geldik. Cihazı sevk ettikten sonra, sahada meydana gelebilecek hataların önlenmesi adına tüm cihazlarımızı teste tabi tutup, en az 24 saat laboratuvar içerisinde çalıştırıp, herhangi bir problem varsa orada giderip, ondan sonra sevk ediyoruz. Bu şekilde sahada yaşanılacak herhangi bir problemin önüne geçmiş bulunuyoruz. Marka algımız ve yarattığımız olumlu imajı korumak bizim için çok önemli. Bu konuda her zaman hassas davrandık, davranmayı da sürdüreceğiz. 

Teknolojiyi son derece yakından takip ediyoruz ve ürünlerimiz üzerinde düzenli güncellemeler yaparak daha inovatif hale getiriyoruz. Bu da iş ortaklarımızın her zaman en yeni ve en güncel teknolojiye ulaşmalarına olanak sağlıyor. Kullanıcı dostu cihazlar üreterek, mevcut teknolojiye ayak uydurabilen akıllı cihazlar üretiyoruz. Cihazlarımıza yapmış olduğumuz özel yazılım ile uzaktan bağlantı yaparak müdahale etme olanağı sağlıyoruz. Bu şekilde satış sonrası hizmetler olarak daha konforlu ve kullanıcıların güvenini kazanmış oluyoruz. 

Ürünlerinizle yer aldığınız referans projelerden bahseder misiniz?

provent-fabrika-4Yurtiçinde birçok devlet veya özel sektör projelerinde Provent markasını görmeniz mümkün. Kiptaş, Toki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte birçok yerel belediyenin onaylı markası olma gururunu yaşamaktayız. Son zamanların en büyük projesi olan Reysaş Lojistik firmasının yeni lojistik merkezinin iklimlendirilmesi, 12 adet 400 kW toplamda 4800 kW kapasiteli atmosferik brülörlü Rooftop cihazı ile gerçekleşti. Bununla beraber Kartal Propa Vista ve İBB Pendik Katlı Otopark projesi 2021 yılı başında tamamladığımız projelerimiz. Ayrıca yurtdışı birçok projede Provent olarak imzamızı atmış durumdayız. 

Pazar payı/hedeflerinizden bahseder misiniz?

provent-fabrika-5İlk olarak iç piyasada kendini marka ve kalite anlamında kanıtlamış dünya markası olma yolunda ilerleyen bir Provent var. Lokomotif ürünümüz olan paket tipi klima cihazı olarak tanımlanan rooftop cihazımız ile birçok yenilik yapıp sektörün önde gelen ithal markaları ile yarış eder hale gelmiş bulunmaktayız. Bununla beraber rekabetçi fiyatlarımız ve geniş ürün yelpazemiz ile birçok projede her türlü ihtiyaca karşılık verebilmekteyiz. Mevcut olan rooftop cihazlarımızdaki Eurovent sertifikasının yanına klima santrali ve diğer cihazlarımızda eksik olan Eurovent sertifikasının da bu yılın ilk yarısından önce tamamlanması ile birlikte pazar payımızı çok farklı boyutlarda artırma hedefimiz bulunmaktadır. 

2021 yılı satış hedeflerimiz de tabii ki ihracatın yeri çok önemli. Belirttiğimiz gibi müşteri portföyümüzde bulunan mevcut müşteri ağımızı koruyarak, her geçen gün yeni bölgeler katarak, ihracat hedefimizi yükseltmek arzusundayız.

ISK sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak, Türkiye’de sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genel olarak baktığımızda veriler bazında iklimlendirme sektöründeki büyümenin her yıl istikrarlı bir şekilde devam ettiğini görüyoruz. Buna paralel olarak da Provent olarak bu büyümenin içerisinde olmaktan gurur duyuyoruz. İklimlendirme sektörünün ürettiği ürünlerin herkes için temel bir ihtiyaç olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha görmüş olduk. Bu nedenle içinde bulunduğumuz COVID-19 salgını sürecinde ön plana çıkan “havalandırma kalitesi ve hijyen ihtiyacı” gibi konular, sektörümüzün önemini bir kez daha ortaya koydu. Dünya üzerinde Made in Turkiye logolu ürünlerin her geçen gün artması adına bu sürecin doğru yönetilerek sektörün içinde bulunan tüm firmalara eşit mesafede yaklaşılması ile mümkün olacağı düşüncesindeyiz. Bu süreç zarfında sektörün ilerleyebilmesi adına Provent olarak her zaman elimizden geldiği kadar desteğimizi esirgemeyeceğimizi belirtmek isteriz.Slider Altına