“PFI, soğuk oda kapılarının Türkiye’deki en iddialı markası”

21 Ağustos 2021 Dergi: Ağustos-2021

PFI Satış ve Pazarlama Yöneticisi Alp Berkman 

İtalya’nın Sicilya adasında 1980’li yıllarda faaliyetlerine başlayan PFI, 2008’de Türkiye’ye yatırım yapma kararı alarak Adana Hacı Sabancı OSB’de üretime başladı. 2015 sonunda ise PFI’ın üretim parkurunun büyük bir kısmı Adana’ya taşındı ve Avrupa standartlarında imal edilen ürünlerin tüm dünyaya satışları artık Türkiye fabrikadan yapılmaya başladı. Soğuk oda kapılarının Türkiye’deki en iddialı markasının PFI olduğunu söyleyen PFI Satış ve Pazarlama Yöneticisi Alp Berkman, “Türkiye’de en iyi kapı ne diye sorulduğunda akla gelen ilk markayız” diyor. Berkman ile PFI’ı, çalışmalarını, yeniliklerini ve hedeflerini konuştuk…

Firmanızı tanıyabilir miyiz? Firma ne zaman ve nerede kuruldu? Firma yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

pfi-fabrikaPFI; 1980’li yıllarda İtalya’da Sicilya adasında faaliyete başladı. Endüstriyel soğuk oda kapıları üretimiyle başlayan PFI, soğuk odalarda kullanılan tüm sürgülü (tek/çift kanat, motorlu/manüel) ve menteşeli kapı alternatiflerinin üretimini yapıyor. İlk yıllarında İtalya içi satışlara başlamış, 80’li yılların sonuna doğru öncelikle Avrupa’da sonrasında da kıta dışı ülkelere satış yapmaya başlamıştır. 2008’de Türkiye’ye yatırım yapma kararı alınmış ve Adana Hacı Sabancı OSB’de de üretime başlamıştır. 2015 sonu itibarıyla da üretim parkurunun büyük bir kısmı Adana’ya taşınmış olup Avrupa standartlarında imal edilen ürünlerin tüm dünyaya satışları artık Türkiye fabrikadan yapılmaya başlamıştır. An itibarıyla Adana fabrikamızda 6.000 m² kapalı, 20.000 m² açık alanda üretim yapıyoruz ve konusuyla ilgili Türkiye’de üretim yapan tek Avrupa markasıyız. 

PFI; Türkiye ve İtalya fabrikaları ve ofisleri üzerinden dünyanın dört bir tarafına hizmet veriyor. Ortak Ar-Ge ekiplerimiz sayesinde iki fabrikamızda da aynı kalite ve eş zamanlı üretim yapabiliyoruz. Her iki ülkede de hem yurtiçi hem de yurtdışı ekiplerimiz mevcut.

Avrupa kıtasından, Asya kıtasına, Güney Amerika’dan Avusturalya’ya kadar birçok ülke ile çalışıyoruz. Her sene yeni ihracat pazarları açarak hem yaygınlığımızı hem de satışlarımızı artırıyoruz. 2020 yılı itibarıyla düzenli olarak çalıştığımız 40 ülkeye ihracatımızı gerçekleştirdik. 2021 yılı için bunu 45 ülkeye çıkartmak hedefiyle yola çıktık. 

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Yeni ürün ve sistemleriniz olacak mı? 

komagene-gorselPFI, soğuk oda kapılarının Türkiye’deki en iddialı markasıdır. Üretim hattında dünyada üretilen tüm soğuk oda kapı tipleri bulunuyor. Çift kanat sürgülü veya menteşeli kapılar, motorlu sürgülü kapılar, monoraylı sürgülü veya menteşeli kapılar, kontrol atmosfer kapıları, bar kapıları ve servis kapıları bulunuyor. 

İnovasyon ve gelişmeye sürekli emek ve zaman harcıyoruz. Soğuk oda kapıları dışında, 2018 yılı itibarıyla, yükleme sistemleri ile ilgili ürünlerin imalatlarına başladık. Yaklaşık 3 yıldır, daha çok lojistik sektörüne hizmet veren seksiyonel kapılar, hidrolik rampalar ve körüklerin imalatını yapıyoruz. Soğuk zincir yüklemeleri ve kuru depo yüklemeleri için farklı çözümlerimiz mevcut. Bu alanda hâlâ yeni ürün geliştirmeleri yapmaya devam ediyoruz. 2021 başı itibarıyla 80 mm kalınlığındaki (soğuk zincir yüklemeleri için) seksiyonel kapı çözümümüz devreye girdi. Yükleme sistemleri alanındaki ürün gamımızda kullanılmak üzere farklı ar-ge çalışmalarımızda devam ediyor. Bu alanda da dünya üzerinde tanınan bir marka olmak amacıyla yola çıktık. PFI markasının soğuk odalardaki gücünü bu ürün gamıyla da sağlayabilmek için sürekli çalışıyoruz.  

Pandemi dönemini araştırma ve geliştirme için fırsat olarak kullandığımızı söyleyebilirim. Son dönemde birçok yeni ürün ve mevcut ürünlerde birtakım yenilikler yaptık. Soğuk oda kapılarımızda tasarım değişimine gittik, motorlu kapılarımızın sisteminde iyileştirmeler yaptık. Modüler odalar için özel tasarlanmış PVC profiller üretmeye başladık. Hızlı sarmal branda kapıların üretime başladık. Kısacası pandemiye rağmen sıkı çalıştık ve önümüzdeki yeni normal dönem için müşterilerimize birçok yenilik sunmaya başladık. 

İthalat/İhracat, Ar-Ge çalışmalarınız ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Üretime ilk başladığımızda kapılarımızda kullanılan birçok hammaddeyi İtalya fabrikamızdan ithal ediyorduk. Ancak 2012 sonrasında kalıp yatırımlarımız ile birlikte ithalat oranımızı büyük oranda azalttık. Şimdi İtalya fabrikamıza üretim için hammaddeleri biz gönderiyoruz. %90’ın üzerinde kapılarda kullanılan malzemeler kendi kalıplarımıza ait. Bu da bizi farklılaştıran temel özelliklerden biri. Kapılarımızın üretimini yaparken kaliteden taviz vermeden ve %100 uyumluluğu sağlamak için her aşamayı kontrol ederek hazırlık yapıyoruz. Bu yüzden malzeme kalıpları için ciddi yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 

Devam eden Ar-Ge çalışmalarımızın içinde yangın dayanımlı soğuk oda kapıları, farklı yataklama tiplerinde kullanılabilecek soğuk oda kapıları ve hidrolik rampalarla ilgili farklı ürün alternatifleri bulunuyor.

Satış sonrası hizmetler, bu alandaki önemli konulardan biri. Bunu sağlayamadığınızda ne yurtiçinde ne de yurtdışında uzun süreli olarak var olabilirsiniz. Süreklilik için ürün kalitesinin yanında hızlı ve etkili satış sonrası çözümler de sunmalısınız. PFI olarak biz, gerek yedek parça bulunurluğu, gerek üretim esneklikleri, gerekse hızlı servis imkânımızla birçok firmadan daha öncelikli hizmet sağlıyoruz. Müşterilerimizin isteklerine hızlı ve doğru cevap vermek ilk önceliğimiz her zaman. Mutlu bir müşterinin vereceği  bir referansın ne kadar önemli olduğunu biliyor ve bunun bilinci ile çalışıyoruz. Hedefimiz bizden ürün almış olan tüm müşterilerimizin ürün ve servisimizden memnun kalması sağlamaktır. 

Ürünlerinizle yer aldığınız referans projelerden bahseder misiniz?

noordzee-gorselYıl içerisinde birçok proje tamamlıyoruz. Bunların bazıları çok büyük projeler, bazıları ise küçük orta ölçekli projeler olabiliyor. Ancak Türkiye’de yeni montajı tamamlanan projelerimizden biri olan Noordzee Su Ürünleri A.Ş. Bu projede soğuk oda kapılarımızın her tipini üretme imkânı bulduk. Sürgülü kapılardan menteşeli kapılara, servis kapılarından bar kapılarına tüm soğuk oda kapılarımızı bu tesis için üretme imkânımız oldu. 

Yükleme sistemleri ile ilgili de 2021 yılında Adana Hacı Sabancı OSB’de Beyaz Kağıt A.Ş. firmasının seksiyonel kapılarını, hidrolik rampalarını ve körüklerinin üretimini tamamladık. FMCG sektörüne hizmet sağlayan firmanın yükleme operasyonlarında bizim ürünlerimiz tercih edildi.

Bu senenin en güzel projelerinden biri de Kıbrıs’ta yapacağımız OREO fabrikası olacak. Burada hem soğuk oda kapılarımızın hem de yükleme sistemlerindeki ürünlerimizin hepsi kullanılacak. 

Pazar payı/hedeflerinizden bahseder misiniz? 

Net bir pazardan veya pazar payından bahsetmek zor aslında. Bizim içinde olduğumuz soğuk oda kapıları ve yükleme sistemleri ile ilgili bir pazar büyüklüğü çalışması yok ne yazık ki. Bu yüzden pazar payımıza dair net bir şey söyleyemiyorum. Bu konuda derneklerimize biraz daha fazla iş düşüyor sanırım. Soğutma alanının içinde kapılara ait kısım küçük kaldığından olsa gerek, bu alana yönelik pazar çalışmaları mevcut değil. Bu yüzden, biz daha çok geçmiş yıl adetlerimize ve bunları nasıl daha artırabiliriz kısmına odaklanmış durumdayız. Hem adet, hem çeşit, hem de miktar bazında büyümeler bizi daha çok ilgilendiriyor. Her sene koyduğumuz hedefleri bu çerçevede koymaya ve marka ve ürün tanıtımlarımızı bu çerçevede yapmaya gayret ediyoruz. Ancak A segment projelerin büyük bir kısmında PFI kapıları tercih ediliyor demek yanlış olmaz. Türkiye’de en iyi kapı ne diye sorulduğunda akla gelen ilk markayız. 

ISK sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak, Türkiye’de sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Soğutma sektörü olarak başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Yenilikleri takip eden, ürün kalite ve hizmetini sürekli geliştiren bir sektörümüz var. İhracat miktarlarımızda bunu gösteriyor aslında. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da birçok başarılı işe imza atan firmalarımız var. Yurtdışında gördüğümüz farklılıkları ve yenilikleri de iç pazarımıza da taşıyoruz. Yeni tesislerimizin birçoğu Avrupa seviyelerinde tesisler. İhracattaki başarımız yurtiçindeki gelişimimizi de destekliyor. Sektör olarak kullanıcıyı bilinçlendirmek için ciddi emek harcıyoruz. Çok iyi mühendislik çözümleri sunabiliyoruz. Dernek ve birliklerimizin yapmış olduğu eğitimlerin de sektörün gelişmesinde ciddi fayda sağladığını düşünüyorum.Söyleşi