Pa-Flex Kauçuk, Yeni Fabrikasıyla Pazar Payını Artıracak

23 Ağustos 2021 Dergi: Ağustos-2021

Pa-Flex Kauçuk Genel Müdür Yardımcısı ve Satış Pazarlama Müdürü Cafer Basık

Paralel İnşaat Kauçuk San. İç ve Dış Tic. A.Ş., Pa-Flex Kauçuk markası adı altında 2014 yılı Nisan ayında tamamıyla Türk girişimi olarak elastomerik kauçuk köpüğü imalatına başladı. “7 yıl boyunca her geçen gün yurt içi - yurt dışı pazar payımızı artırıp üretim kapasitemizde çeşitli revizeler de yaparak mümkün olan en iyi verimlikte çalışmaya gayret ettik” diyen Paralel İnşaat Kauçuk Genel Müdür Yardımcısı ve Satış Pazarlama Müdürü Cafer Basık, 2020 yılı sonunda kapasite artırım kararı alarak, hazırlıklara başlayıp yeni bir üretim parkuru siparişi verdiklerini söylüyor. 2021 yılının son çeyreğinde 2. fabrikalarını devreye almayı hedeflediklerinin müjdesini veren sayın Cafer Basık’tan Pa-Flex Kauçuk’u, ürünleri, yeni yatırım ve hedeflerini dinledik…

Çok kısa sürede sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek duruma ve yetkinliğe ulaştık

İklimlendirme, soğutma sektöründe uzun yıllar emek verdiğimiz dostlarımız ile üretim yapıp evrensel, global bir Türk markası yaratma düşüncesi ve hayali ile yola çıktık. Bunun sonucunda da tamamıyla Türk girişimi olarak, Paralel İnşaat Kauçuk San. İç ve Dış Tic. A.Ş. unvanı ve Pa-Flex Kauçuk markası adı altında 2014 yılı Nisan ayında, Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesinde yatırımımızı gerçekleştirdik. Büyük bir şevk ve azimle sektörümüze hizmet etmek için yola çıktık, her geçen yıl büyüyerek, üzerine katarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

İstanbul’da üretim yapmanın daha avantajlı olacağını düşündük. Gerek deniz, hava ve karayolu taşımacılığına hâkimiyeti gerekse hammadde tedarikçilerimize yakın oluşumuz bu tercihin ilk sebeplerindendir. Diğer yandan sektörün çok önemli proje, taahhüt ve uygulama firmalarının da İstanbul’da bulunması, müşterimizle diyalog ve hizmet sürecinde bize kolaylık sağlıyor. 

Fabrika ve ekipmanımızın tamamlanması akabinde, emsallerine oranla yaklaşık 5 ay gibi çok kısa bir süre içinde ilk mamüllerimizi üretmeye başladık. Havalandırma, ısıtma-soğutma ve klima sektörünün ihtiyacı olan elastomerik kauçuk köpüğü, levha ve boru izolasyon üretimi yanında bantlar, kontakt yapıştırıcı gibi yardımcı ürünlerin de tedariğini sağlıyoruz. Know-how’ı kendine ait nadir üreticilerden biri olarak Pa-Flex Kauçuk olarak çok kısa sürede sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek duruma ve yetkinliğe ulaştık.

pa-flex-1Pa-Flex Kauçuk’un geniş ürün gamı ve kullanım alanları

Levha tipi ürünlerimiz havalandırma kanalları başta olmak üzere bant yapımı, araç yalıtımı, otomotiv-beyaz eşya sektörlerinde, soğuk oda vb. farklı alanlarda kullanılıyor. Merkezi havalandırma sisteminde hava kanalları içinden geçen soğuk veya sıcak havanın kanallar boyunca aynı değerde kalmasını sağlamak, sıcaklık soğukluk değişiminden oluşacak yoğuşmayı önlemek, kanal içinden geçen havanın sesini sönümlemek gibi vazifeleri olan elastomerik kauçuk levhalarımız istenen değer ve teknik özelliklerde üretiliyor. Uygulamacı firmalar tarafından özellikle darbelere dayanımı, kolay yırtılmaması, et kalınlığının sönmemesi özelliklerinden dolayı tercih ediliyor. Levha ürünlerimiz kullanılacakları yerin fiziki şartları veya tercihe bağlı olarak alümiyum folyo, ppliner kendinden yapışkanlı bant veya her ikisi ile birlikte kaplamalı yapılabiliyor. Genellikle kontakt yapıştırıcı kullanmayı tercih etmeyen, uygulama zamanından tasarruf etmek ve hijyenik koşullarda yalıtım yapmak isteyen uygulama firmalarına hitap ediyor. Dış ortam kanallarında kauçuk levhayı gelebilecek darbelerden ve güneş ışınlarından korumak, difüzyon direncini artırmak veya etrafında sıcaklık, ateş kaynağı olan kanallarda bu etkenlere karşı koruma sağlamak amaçlı, ağ takviyeli alümiyum folyo kaplamalı levha üretiyoruz. Folyo ve kendinden yapışkan laminasyon işlemini tamamen kendi bünyemizde yapıyoruz. Kauçuk izolasyon gibi laminasyonun da birinci sınıf ürün ve ekipman ile tarafımızca yapılması sonucu kaplamalı ürünlerimizde Pa-Flex farkını ortaya koymuş oluyoruz.

Boru tipi ürünlerimiz ısıtma-soğutma veya sıhhi tesisat borularında (çelik, bakır, pvc, pprc), güneş enerjisi sistemlerinde, klima borularında  yalıtım olarak kullanılıyor. Yine levhada olduğu üzere borular içinden mahallere dağıtılan şartlandırılmış havanın değerini muhafaza etmek, yoğuşmayı önlemek, iç boruyu dış darbelerden korumak vb. görevleri olan elastomerik kauçuk borularımız Türk ve uluslararası standartlara göre imal ediliyor.

Bir de tabii ana ürünlerimiz yanında tedariğini sağladığımız veya kısmen imalatını yaptığımız yardımcı ürünlerimiz de var. Kauçuk levhadan imal edilen kauçuk bantlar kanal izolasyonunda ek yerlerinde sızdırmazlık ve yalıtım amaçlı kullanılıyor. Ağ örgülü takviyeli yapışkan filmleri ile hızlı ve hijyenik uygulama imkânı bulunuyor. Alüminyum folyo kaplamalı levha uygulamalarında yine ek yerlerinde veya folyoda yırtılma olması durumunda kullanılmak üzere takviyeli ve takviyesiz alüminyum folyo bantlarımız mevcut. Kauçuk ve folyo bantlar belirli uzunluk ve genişliklerde yapılabiliyor.

Kauçuk boru ve kanallarda levha uygulamasında kullanılan pvc bantlarımız da yine ek yerlerine, boruların yarılıp uygulanmasından sonra birleşim yerlerine yapıştırılarak kullanılabiliyor. Pvc bantlarda yüksek oranda tutkallı ve elastik yapıda olan, kolayca kopmayan bantlarımızla hizmet vermeyi tercih ediyoruz. Her üründe olduğu gibi kontakt yapıştırıcıda da kaliteli imalattan ödün vermiyoruz. Orta kıvamlı, rulo ve püskürtme tabancası ile tatbik edilebilen, uygulamacıya bu anlamda da tasarruf imkânı sağlayan Pa-Flex Yapıştırıcı ile ürün gamımızı tamamlıyoruz.

Ürünlerimizin kullanılabildiği diğer alanlar da otomotiv ve beyaz eşya sektörleridir. Otomotiv sektöründe, araçların belli bölgeleri ısı ve ses yalıtımı amaçlı levha ile kaplanır. Kapı kenarlarına kauçuk banttan fitil uygulaması yapılabilir. Beyaz eşyada, buzdolabı ve soğutma dolaplarında özellikle sızdırmazlık ve yalıtım amaçlı kauçuk bantlar ve borularımız uygulanabiliyor. İlk yardım veya kamp çadırlarında şilte olarak kullanılabilen levhalarımız yanmaz vana ceketlerinin de en önemli malzemesidir. 

pa-flex-2Son 2 yılda üretim hacmimizi neredeyse iki katına çıkardık

7 yıl boyunca her geçen gün yurt içi - yurt dışı pazar payımızı artırıp üretim kapasitemizde çeşitli revizeler de yaparak mümkün olan en iyi verimlikte çalışmaya gayret ettik. Satış – pazarlama faaliyetleri anlamında da klasik sektör ziyaretleri yanında, yeni bir marka olmamızdan kaynaklı fuar ve benzeri organizasyonlara azami katılım sağlamaya çalışıyoruz. Yurtdışında Köln IEX, Dubai Big 5, Paris Interclima, Ekim ayı başında katılım sağlayacağımız Birmingham UK Construction Week gibi gözde fuarların yanında yurt içinde de sektörümüzün en bilinen ve tercih edilen organizasyonlarından ISK Sodex ve Teskon fuarlarına sürekli katılım sağlıyoruz. Yine bu yıl da 29 Eylül tarihinde TÜYAP’ta ISK-Sodex 2021 fuarında misafirlerimizi ağırlıyor olacağız.

Bunların yanında çeşitli sektörel kuruluşların bünyesinde organize edilen kongre ve sektör buluşmalarında (Four Effects, İnşaat ve Konut Konferansı gibi) stantlarımız ve sponsorluk katılımlarımızla yer aldık. Distribütörlük verdiğimiz ülkelerde organize edilen fuarlarda da markamız temsil edilmiş ve ilgi görmüştür. Yurt içi ve dışı birçok fuarda ürünlerimizi ve ülkemizi temsil etme, anlatma imkânı bulduk. Yeni pazarlar oluşturmaya çalıştık. Ektiğimiz tohumlar yeşermeye, meyve vermeye başladı. Pa-Flex ailesi olarak da bunun kıymetini biliyor ve yaşatmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz.

Tüm bu çalışmalarımız sonucunda 2018 yılı itibarıyla yükselen ihracat satışları grafiğimiz oluştu. Yurt içinde markalaşma çalışmalarımızı devam ettirirken yurt dışında da çok çetin pazarlar olan Avrupa ve Ortadoğu pazarına giriş yaptık. Mevcutta 40 ülke ve 100’e yakın yurtdışı firmasıyla ticaretimiz sürüyor. Coğrafi olarak söz konusu bölge ülkelerine yakınlığımız, uygun fiyat seçeneği yanında kaliteli ürün ve özverili, samimi hizmet anlayışımız çalışma ortaklarımızı cezbeden nedenlerdir. Müşteri gözüyle değil, yol arkadaşı, çalışma ve çözüm ortağı olarak baktığımız dostlarımızdan da karşılığını görmek bizleri mutlu ediyor.

Avrupa bölgesinde önemli miktarda pazar payı elde ettik. Bunun yanı sıra kurulduğumuz günden itibaren bizden ürün almayı tercih eden Orta Asya, Ortadoğu ve belli Afrika ülkelerini de portföyümüze katma başarısını gösterdik. Özellikle rekabetçi koşulların üst düzeyde yaşandığı Ortadoğu pazarında tutunabilmek markamızın geleceği açısından bize şevk ve çalışma azmi aşıladı.

Yukarıda sıraladığım tüm bu gelişmeler sonucunda son 2 yılda üretim hacmimizi nerdeyse iki katına çıkardık. Hem gelen talepleri karşılamak ve pazar kaybetmemek hem de daha önemlisi bize güvenen bayi ve satıcı dostlarımızı zor durumda bırakmamak adına vardiya sistemimizi, çalışma ortamı ve ekipmanımızı geliştirerek daha uygun terminler sunmaya gayret ediyoruz. Kaliteli imalat veya uygun fiyat koşullarının yanına, ürüne hızlı ve sürekli ulaşabilme olgusu geldi. Gün geçtikçe Pa-Flex markasının bilinirliği artıyor, projelerde tercih ediliyor, distribütör ve bölgesel bayi firmalarımıza daha yoğun talepler geliyor ve bu zincirin en sonunda bizler de üretici olarak bu talepleri göğüslemek durumundayız.

Yeni üretim parkurumuzun çalışmaları ve hazırlıkları büyük bir hızla devam ediyor 

2020 yılı sonlarında kapasite artırım kararı alarak, hazırlıklarımıza başlayıp yeni bir üretim parkuru siparişi verdik. 2021 yılı başında bir kısım makinalarımız geldi ve son yüklemelerimiz Ağustos ayı başında yapıldı. Yeni üretim parkurumuzun çalışmaları ve hazırlıkları büyük bir hızla devam ediyor. Hedefimiz 2021 yılının son çeyreği içerisinde 2. fabrikamızı devreye almak. 

Yeni parkurumuz son teknoloji olup mevcut parkurumuzdan daha büyük ve verimli olacak. Kapasitemiz yaklaşık 3-4 kat artacak. Özel ürün ve Ar-Ge çalışmalarımız da hızla devam edecek. 

Mevcut üretim hattımız ile de imalata devam ederek müşteri taleplerini daha hızlı ve etkin karşılamayı amaçlıyoruz. Bunu yapmaktaki niyetimiz fiyatsal rekabet oluşturmaktan ziyade elastomerik kauçuk izolasyon alanında marka olmak, artık yabancı markaların üstünlüğünü kırmak, Türkiye ihracatı ve ekonomisine katkı sağlamak, bu vesile ile istihdam yaratmaktır. Üretim hattını desteklerken bir yandan da nitelikli personel artırımını sağlıyoruz. Nitelikli işe alımlar, şirket içi eğitimler, birimler arası koordinasyon ve yardımlaşma faaliyetleri bu manadaki çalışmalarımızdan birkaçıdır.

Çözüm odaklı, yenilikçi bir bakış açısıyla ilerliyoruz

Ne mutlu bize ki 7 yıldır üretim yaptığımız bu dönemde sektörden hep olumlu dönüşler aldık. Ürünlerimizi standartlara göre imal ediyor, hatta üzerine koyarak çok özel talepleri de karşılama gayreti ile çalışıyoruz. Örneğin kauçuk boru ürünlerde Ø114 mm üzerinde imalat yapılmıyorken proje bazlı olmak üzere Avrupa pazarı için Ø133 mm, Ø160 mm gibi çaplardan boru imalatı gerçekleştirdik. Levha ürünlerde standart et kalınlıkları ve ölçülerin dışında üretimler yaptık. Projeye özel gri renkte levha talebi oldu, yapabildiğimizi gösterdik. Bunlar ilk anda akla gelen birkaç örnek sadece. Çözüm odaklı, yenilikçi bir bakış açısıyla ilerliyoruz. Çalışma ortaklarımız da bu çabamızın farkındalar ve bizlerle yol almaya devam ediyorlar.

pa-flex-3Prestijli projelere Pa-Flex Kauçuk imzası

Neredeyse 7. yılımıza girdiğimiz bugüne kadar Pa-Flex Kauçuk izolasyon ürünleri birçok önemli projede kullanıldı. Hastaneden otele, AVM’den konut projelerine kadar geniş bir yelpazede tercih edildik. Yurt içinde ilk akla gelenlerden biri Atatürk Havalimanı yanına inşa edilen, Avrupa Birliği akrediteli Sivil Havacılık Eğitim projesidir. Bu projede uzun bir değerlendirme ve onay sürecinden sonra mekanik ve havalandırma tesisatında Pa-Flex Kauçuk markası kullanılması kabul edildi. Anadolu’da inşa edilen birçok devlet hastanesinde olduğu gibi Liv Hospital ve Medical Park gibi özel hastane projelerinde de ürünlerimizle katkı sağladık. Diğer önemli hastane projeleri Marmara Üniversitesi Başıbüyük Hastanesi, Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastanesi, Medical Park Florya, Bilkent Şehir Hastanesi ve daha birçok özel ve kamu hastaneleri, özel laboratuvarlar ve kliniklerde ürünlerimizle yer aldık. 3. İstanbul Konutları, Adapazarı Cadde 54, Core Living İstanbul, Nidapark Bomonti, Acros İstanbul Residences, Tem Avrasya Konutları, Loca Mahal, Resim İstanbul, Kartal Kule, Tem 34 gibi konut projelerinde de ürünlerimizle katkı sağladık. Diğer yandan birçok prestijli otel ve turistik tesiste ürünlerimiz onay aldı. En önemlilerini şöyle sıralayabilirim: Hillton Garden Inn, Double Tree By Hillton, Voyage Otel Belek, Ng Sapanca Otel, Voyage Torba Otel. Birçok endüstriyel yatırımda, kamu ve özel sektör girişimiyle inşa edilen üniversite kampüslerine de Pa-Flex imzasını attık. İstanbul Kadıköy’de yapılan Medeniyet Üniversitesi kampüsü içinde bulunan Ziraat Bankası Kütüphanesi hacmi ve mimari nitelikleri açısından Türkiye’nin en önemli eğitim ve kültür yatırımlarındandır. Projenin havalandırma kanallarında Pa-Flex marka 25 mm kalınlıkta, elastik, alev yürütmez ve darbelere dayanımlı levha tipi izolasyonları ile kontakt yapıştırıcı ve bantları tercih edildi.

Yurtdışında ise Buhara City gibi Özbekistan’ın en önemli projesinde kendinden yapışkanlı ve alüminyum folyo kaplamalı binlerce m2 levha ürünlerimiz kullanıldı. Söz konusu projede konut alanları, sosyal ve eğlence tesisleri, iş merkezi ve ofis binaları gibi karma yapılar mevcut. Bunun yanında son yıllarda turistik ve kültürel projelere ağırlık veren Gürcistan’da Tiflis Mall AVM projesinde, Ukrayna’da Bartolomeo Resort Town, Gagarin Plaza, Odessa Premier Otel ve Graff Residence gibi lüks konut ve iş merkezi ağırlıklı projelerde Pa-Flex Kauçuk tercih edildi.

İhracatımızın payı, yurtiçi satış rakamını geçti

Ciro açısından baktığımız zaman yukarıda da anlattığım gelişmelerin ışığında ihracat pazarımızın payı yurtiçi satış rakamının önüne geçti. 2019 yılı son çeyreğinden bu yana dönemsel ufak değişimlerle birlikte genel tabloda yurtdışı piyasamızın %60’a %40 olarak üstünlüğü var. Sezonlarda bu oran %70’e %30’a evrilirken gayemiz yeni yatırımlarımızla ve kapasite artırımı sonucunda bu oranı devamlı hale getirmek ve hatta belki de 5 puan daha yükseltmektir.

Sanayi hamlelerimizi gerçekleştiriyor, iyileşiyor ve gelişiyoruz

HVAC sektörü, Türkiye’de inşaat sektörüne paralel olarak gelişen, yenilenen ve atılım içinde bir sektör. Her alanda nerdeyse örnek gösterebileceğimiz, uluslararası standartlarda imalat yapan ve markalaşmış birçok üretici firma sayabiliriz. Her ne kadar pandemi sürecinin zorlaması olsa da öncesinde de Uzakdoğu pazarından koparak daha yakın konumdaki Türkiye’ye yönelen, kendi imalatları yanında Türk üreticilerden destek alan üretici markalar, projelerinde pratik ve uygun koşullarla çalışan Türk markaları ve uygulama firmalarını tercih eden yatırımcılar söz konusu. Bu gelişmeler sonucunda da gerekli sertifikasyonları tamamlayabilmek için daha kaliteli, daha verimli, daha ekonomik üretimler yapmaya koşullandık. Son yıllarda iklim değişikliği, ekonomik koşullar ve dünyadaki kaynakların tükenmesi sonucu inşaat, otomotiv ve dayanıklı tüketim ürünlerinde enerji verimliliği ön plana çıktı. Bu konu ile ilgili dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda paneller, oturumlar, kongre ve daha birçok organizasyon yapılıyor. Sektör temsilcileri bu organizasyonlarda bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuyor, birlikte projeler ve yatırımlar geliştiriyor. Daha profesyonel bir işbirliği Türkiye HVAC sektörünün kazanımı olacaktır. Ekonomisi güçlü bir ülke olmanın ilk koşulları; eğitim, sanayi ve teknoloji alanında gelişmektir. HVAC sektörü olarak biz üretici firmalar da sanayi hamlelerimizi gerçekleştiriyor, iyileşiyor ve gelişiyoruz.

pa-flex-cafer-basik-2Doğayı ve ülkemizi seviyor, gelecek için üretiyoruz

Pa-Flex Kauçuk olarak sloganımız; “Doğayı ve ülkemizi seviyor, gelecek için üretiyoruz”. Sadece kataloglarımızı süsleyen bir cümle değildir bu slogan. Gerçekleştirmeye çalıştığımız ilerlemeyi, hedeflerimizi gösteren bir yol haritasıdır. Doğayı seven ona zarar vermez, tasarruf eder, hijyenik koşulları gözetir, daha az atık için daha verimli, kullanışlı üretim yapar. Ülkesini seven daha çok çalışır, istihdam yaratır, ülke ekonomisine katkıda bulunur. Geleceği düşünen ve o yönde ilerleyenin her zaman bir hedefi, hedefe varmak için de atılımları olur.

“Doğayı ve ülkemizi seviyor gelecek için üretiyoruz” sloganı bizi her zaman canlı ve dinamik tuttu. Bu yolda hizmet ve ürün kalitemizden hiçbir zaman taviz vermeden çalışacağız. Sonuç olarak şunları belirtmek isterim ki; pandemi döneminde durmak yok yola devam diyerek, bu zorlu koşullarda daha fazla çalışarak, gerek üretim tonajı, gerek ciro bazında %100’e yakın büyüme gerçekleştirdik. Yurt içi – dışı birçok önemli projeye imzamızı attık ve atmaya devam ediyoruz. Her geçen gün pazar payımızı artırıyoruz. Türkiye’mizin ihracat hedeflerine katkıda bulunuyor, ciromuzun büyük kısmını ihracat ile yapıyoruz. Yeni fabrikamız ile var olduğumuz pazarları artırıp yeni ülkeleri portföyümüze almak için büyük bir özveriyle çalışacağız.Söyleşi