Optimum Isıtma, Brülör Pazarında Lider Olmayı Hedefliyor

27 Temmuz 2021 Dergi: Temmuz-2021

Optimum Isıtma Çözümleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Sağlam

2017 yılının Haziran ayında kurulan Optimum Isıtma, müşterilerine optimum çözümler sunan ve ısıtma sistemlerinde uzman bir şirket. Ecoflam ve Elco markalı brülörler, Schwank markalı radyant ısıtma ürünlerini pazara sunan Optimum Isıtma, 2019’da ATI markalı doğalgazlı boyler ürünlerini, bu yıl ise Diamond markalı radyant ısıtma ürünleri, doğalgazlı sıcak hava cihazları ve premix gaz brülörleri de ürün gamına ekledi. Optimum Isıtma’yı, yeni ürünlerini ve hedeflerini Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Sağlam’dan dinledik. Sağlam, “Bizim tek bir hedefimiz var, o da brülör pazarında lider olmak” diyor. 

Müşterilerimize optimum çözümler sunan ve ısıtma sistemlerinde uzman bir şirketiz

Optimum Isıtma Çözümleri A.Ş. olarak adımızdan da anlaşılacağı üzere müşterilerimize optimum çözümler sunan ve ısıtma sistemlerinde uzman bir şirketiz. Şirketimiz 2017 yılı Haziran ayında kurulmuştur, fiili olarak ise 2017 Ağustosta faaliyete geçmiştir. Firmamızın merkezi İstanbul’dadır. Ayrıca İzmir, Ankara ve Trabzon bölge müdürlüklerimiz mevcuttur. Hem İstanbul’da hem de İzmir’de küçük birer showroom ile ürünlerimizi de sergiliyoruz. Firmamızın personel yapısı özellikle brülör ve ısıtma sistemleri konusunda uzun yıllar tecrübeye sahiptir. Yönetim Kurulu Başkanı olarak brülör sektöründe 28 yıllık tecrübem mevcut. Ankara Bölge Müdürümüz ve İstanbul Satış Müdürümüzün ise 15 yıllık brülör sektörü tecrübesi var. İzmir ve Trabzon Bölge Müdürlerimiz de kurumsal firmalarda yapmış oldukları yöneticilikleri vesilesiyle 20 yılı aşkın ısıtma pazarı tecrübesine sahip.  

zafer-saglamOptimum Isıtma ürün grupları

Başlıca ürünlerimiz İtalya menşeli Ecoflam markalı brülörler, Almanya menşeli Elco markalı brülörler ve yine Almanya menşeli Schwank markalı radyant ısıtma ürünleridir. ATI markalı doğalgazlı boyler ürünlerini de 2019 yılında portföyümüze ekledik. Bu ürünlerin yanında Diamond markalı radyant ısıtma ürünleri, doğalgazlı sıcak hava cihazları ve premix gaz brülörleri de bu yıl ürün grubumuza eklendi.  İlerleyen süreçte pazarın gelişimine ve talebe bağlı olarak duvar tipi yoğuşmalı kazanlar, yer tipi yoğuşmalı kazanlar ve heat pump grubu ürünleri de portföyümüze eklemek üzere çalışmalarımız devam ediyor. 

Satış sonrası hizmetler en güçlü yönlerimizden biri

Henüz Türkiye pazarında büyüme trendinde olduğumuzdan ve son 2 yıldır yaşadığımız pandemi sürecinden ötürü yurtdışı pazarlarına ağırlık veremedik. Önceki yıllardan tanıdığımız bazı Özbekistan, Gürcistan ve Azerbaycan müşterilerimize sınırlı miktarlarda ihracatımız oldu. Ancak özellikle Ecoflam brülörleri ve Diamond markalı ürünlerle ilgili önümüzdeki yıllarda yurtdışı saha araştırmamızı yoğunlaştırarak ihracat artışı sağlamayı hedefliyoruz. İthalatımız İtalya başta olmak üzere Almanya’dan da bulunuyor ve her geçen gün artıyor. Özellikle Diamond markalı ürünlerimizle ilgili partner üretici şirketlerle pazarın ihtiyacına göre ürün geliştirilmesi konusunda Ar-Ge faaliyetlerimiz oluyor. Satış sonrası hizmetler bizim kesinlikle en güçlü yönlerimizden biri. Çünkü ne kadar iyi bir ürünümüz olursa olsun, satış sonrası hizmetlerini veremezsek müşteri bizi tercih etmez. Bu yüzden Türkiye’nin her tarafına yaygınlaştırdığımız 100 adet yetkili servisimizle her köşeye hizmet veriyoruz. Üstelik tüm servislerimizle tüm ürünlerimize sağlıklı hizmet verebiliyoruz. Servislerimizin teknik gelişimleri ve yeni ürünlere adaptasyonları için her yıl 10’lu gruplar halinde servislerimizi çağırıp eğitimler düzenliyoruz.

Presitjli projelerde Optimum Isıtma çözümleri

En önemli referanslarımız arasında; Çaykur fabrikaları 7,7 MW ve 5,8 MW kapasiteli 5 adet doğalgaz brülörü projesi, Gaziantep Kara Fiber fabrikası 22 MW 3 adet endüstri tip doğalgaz brülörü projesi, 4 adet 4 MW gücünde İstanbul Milli Savunma Üniversitesi kazan dairesi projesi,  5 adet 5 MW kapasiteli Ankara Aşti yeni kazan dairesi projesi, yine Ankara Mebs Okulları projesi 6 adet 6 MW gaz brülörleri, Tekirdağ Şehir Hastanesi 3 adet 7,5 MW çift yakıtlı brülör projesi ve Isparta Kara Havacılık Okulu 4 adet helikopter hangarları ısıtma projeleri yer alıyor. Tabii ki bunlara benzer irili ufaklı yüzlerce projeye imza attık ancak en önemlileri ve prestijlileri bunlardır diyebiliriz.

Hedef, brülör pazarında lider olmak

Bizim tek bir hedefimiz var, o da brülör pazarında lider olmak. Bu yolda da sağlam adımlarla ilerliyoruz. İlk başladığımız yıl %3 mertebesinde olan pazar payımızı bu yıl %10’a çıkarmayı başardık. Önümüzdeki 3 yılda Ecoflam ve Elco markalarımızla toplamda %20 pazar payına ulaşarak lider olmayı hedef olarak önümüze koyduk. 

Zafer Sağlam’ın gözünden ısıtma sektörü

Özellikle ısıtma sektörünün son 25 yılına baktığımızda çok önemli değişiklikler görebiliriz. Bunların başında teknolojik değişiklikler gelir. 2015’ten sonra ciddi teknolojik gelişmeler oldu. Konvansiyonel ısıtma ürünlerinde (kombi – yer tipi kazan) yoğuşmalı ürünlerin zorunlu hale geldiğini gördük. Brülörlerde artık nerdeyse standart brülör kullanılmaz oldu, class 3 Low NOx emisyonuna sahip ürünler, bacagazı O2 trim sistemine sahip ürünler ve premix brülörler tercih edilmeye (ve hatta şartnamelere girmeye) başladı. Bunda Bina Enerji Performans ve ErP yönetmeliklerinin ciddi bir etkisi olmuştur. Pazarda bu şekilde eski teknolojilerden yeni teknolojilere bir dönüşüm yaşanmıştır. Türkiye’de nüfus artış, yeni konut üretimi ve eskiyen binaların yenilenmesi sebebiyle ısıtma ürünlerine olan ihtiyaç artmış ve de pazar büyümüştür. Diğer bir taraftan Türkiye’de üretim gösteren gerek kazan gerekse kombi ve brülör firmaları yurtdışına ciddi oranda ürün satmaya başlamışlardır. Ayrıca Türkiye’nin büyüyen pazarı, dinamik bir ülke olması ve coğrafi avantajları sebebiyle de yurtdışından (Özellikle Avrupa’dan) birçok üretici Türkiye’de üretim yapmaya başlamış, Türk şirketlerle evlilikler yapmışlardır. Bu gelişmeler Türkiye’nin merkezi konumda bir ısıtma/soğutma ürünleri pazarı olduğu gerçeğini göstermektedir. Ve bu ürün gruplarında ülkemiz daha da büyüyecek dünyanın sayılı üretici ülkesi olacaktır.Söyleşi