Önmetal, döküm kazan konusunda Avrupa’daki başarısını Türkiye’de de hedefliyor

29 Haziran 2008 Dergi: Eylül 2002
TESİSAT MARKET: Bize firmanızın geçmişinden ve üretim çeşitlerinizden söz edermisiniz?

SELİM ALPASLAN: Önmetal, halen aktif yöneticiliğini sürdüren Mücahit Öngör tarafından 1967 yılında makine model atölyesi olarak kurulmuştur. 1973 yılına kadar döküm sanayiinde faaliyet gösterdikten sonra Önmetal Döküm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’ni kurarak sürekli gelişim ve yeniliklerin takipçisi olan ileri teknoloji dökümler ve dökümden mamuller üreten bir kuruluş yaratmıştır. Önmetal,yurt içi ve yurt dışında, sektörlerinin lideri kuruluşlara döküm ısı sistemleri üretimi yapmaktadır. Önmetal bugün İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde 10.000 m2 açık ve 8 .000m2 kapalı alanda üretimlerini gerçekleştirmektedir. Ürünlerimizi biz sektörlerine göre ayırıyoruz. Derginizin alanına giren bizim "Isıtma sektörü Ürünleri" olarak ürettiğimiz döküm dilimli kalorifer kazanları, kat kaloriferleridir. Döküm ısı sistemleri üretiminde hammadde girişinden sevke hazır hale gelene kadar tüm evrelerde kalite kontrol testlerine tabi tutulmaktadır.Üretimlerimiz için ISO 9001 kalite sistemi, ürünlerimiz için de ilgili kalite belgeleri alınarak kalitemiz yetkili kurumlarca belgelendirilmiştir. AR-GE çalışmalarımız ile hem mevcut ürünlerimizi sürekli geliştiriyor hem de yeni ürünler yaratmaya devam ediyoruz.

TESİSAT MARKET: Ürünlerinizin pazarı nerelerdir? Yurt içi ve yurtdışı pazarlarda ki satış stratejileriniz nelerdir?

SELİM ALPASLAN: Şu anda ısı sistemleri üretimimizin % 90-95’lik bir kısmını Avrupa ülkeleri,Rusya,Ortadoğu ve diğer ülkelere ihraç ediyoruz. Yurtdışında Satış Müdürümüzün Yunanlı olması bizim için çok büyük avantaj. Avrupa’da bir Türk firmasının Yunanlı müdürü olmasına çok şaşırıyorlar. Bizim ana dağıtımcılarla bağlantılarımız çok kuvvetli Önmetal yakında Meksika’ya da gidecek. Rusya’da gaz ücretsiz olduğu için atmosferik brülörlü kazan satışlarımız çok iyi. Moskova’da ısı sistemleri firmalarının en büyüğü olan firma bizim toptancımız, orada ürün tanıtımımızı iyi yaptı, bayi toplantıları yaptı, GOST sertifikasını aldı. Yunanistan’da da döküm kazan merakı olduğundan satışlarımız çok iyi. Her geçen gün daha fazla farklı ülkelerin firmalarından talepler ile karşılaşıyor,bu talepleri hızla değerlendirip anlaşmalar yapıyoruz. Bu kadar büyük bir ihracat olanağını sektörle ilgili yurtdışı fuarlara verdiğimiz öneme ve yurt dışı satış teşkilatımızın başarısına bağlıyorum. Bu sayede bu gün artık Önmetal ismi bütün Avrupa’da tanınmaktadır. İhraç edecek ürün yapıyorsanız daha doğrusu yaptığınız ürünün kalite ve fiyat şartları dünya pazarlarında rekabet edebilecek düzeyde ise sektörle ilgili fuarlara katılımın ve yurt dışı satış teşkilatlanmasının ardından her ürünün alıcısı kendiliğinden oluşacaktır.Her yurt dışı fuarı satış amaçlı değil,o bölgedeki satıcılarımızla görüşüp değerlendirme yaptığımız,yeni kararlar aldığımız şirketimizin bir ofisi gibi kullanıyoruz. . Yurt dışında satış stratejimiz, sektörde tanınmış büyük ana dağıtımcı firmalara satış temsilciliği vererek bu pazarlara girmek ve ortak çalışmalar ile ürünlerimizi ve markamızın tanıtımını en iyi şekilde yapmaktır. Bunların arkasından satış kendiliğinden gelmektedir. Diğer Avrupalı rakip firmalara göre kendimizi daha avantajlı görüyoruz. Bunun nedeni, firmamızda karar alma ve uygulama süresinin kısa olması , iş yapımızın hantal olmamasıdır. Bu durum sonuçta bizim için olumlu etkiler yaratıyor.Rakip firmalarımız daha görüşmelere devam ederken biz yeni bir ürünün tasarım ve model çalışmalarını bitirip ürünü ortaya çıkarıp satışını yapıyoruz. Yurtdışı satışlarımızın sürekli artması karşısında, dikkatimizi ve enerjimizi hep bu yöne verdiğimizden iç pazarda kendimizi çok iyi tanıtamadığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki yıllardaki hedefimiz iç pazara yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırmak ,ürün ve firma tanıtımımızı yaparak iç pazardaki payımızı arttırmaktır.

TESİSAT MARKET: Gelecekte Önmetal’in ısı sistemlerinde yeri ne olacak, gelecek vizyonunuz nedir?

SELİM ALPASLAN: Yaptığımız yeni yatırımlar ile planlı ve sürekli bir büyüme sağlayarak artan yurtiçi ve yurtdışı taleplere cevap vermeye çalışıyoruz.

Ürünlerimizin kalitesini sürekli artırarak ve tüketici ihtiyaçlarına uygun yeni ürünler çıkararak ısı sektöründe sürekli daha ileri gitmek ana hedefimiz. 2003 yılı hedeflerimiz ise ihmal ettiğimiz yurtiçi pazara ağırlığımızı koyarak iç satış oranlarımızı artırmak,bunun içinde çeşitli il veya bölgelerde yeni bayilikler vererek tüketiciye daha fazla ulaşmak ve Önmetal isminin daha çok telaffuz edilmesini sağlamaktır. İç pazarda gerek teknolojimiz, gerek ürünlerimiz ve fiyatlarımızla kendimizi daha fazla göstereceğimize inanıyoruz.

Etiketler


Slider Altına
Söyleşi