Header Reklam
Header Reklam

“Önceliğimiz doğru mühendislik çözümü, kalite ve müşteri memnuniyeti”

19 Ağustos 2021 Dergi: Ağustos-2021
“Önceliğimiz doğru mühendislik çözümü, kalite ve müşteri memnuniyeti”

Havak Endüstri Tesisleri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Gökşin

1988 yılında İstanbul’da kurulan Havak Endüstri Tesisleri, 33 yıldır iklimlendirme sektörünün ihtiyacı olan bazı özel ürünlerin temini konusunda aralıksız çalışıyor. Havak Endüstri Tesisleri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet H. Gökşin, “33 yıldır değişmeyen çalışma prensiplerimizde önceliğimiz her zaman doğru mühendislik çözümü, kalite ve müşteri memnuniyeti olmuştur. Gelişmiş mühendis kadromuzla gelen taleplere en doğru biçimde çözümler üretmeye devam ediyoruz” diyor. Ayrıntılar söyleşimizde…

Havak’ı tanıyabilir miyiz? Havak ne zaman ve nerede kuruldu? Firma yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Havak Endüstri Tesisleri 1988 yılında İstanbul’da kuruldu. Kurulduğumuz günden bugüne kadar, iklimlendirme sektörünün ihtiyacı olan bazı özel ürünlerin temini konusunda aralıksız çalışıyoruz. Bu ürünler, çoğunlukla endüstriyel havalandırma klima tesisatlarında kullanılmakla birlikte, hava perdesi gibi bazı ürünlerimizle her yerde karşılaşmanız mümkündür. 33 yıldır değişmeyen çalışma prensiplerimizde önceliğimiz her zaman doğru mühendislik çözümü, kalite ve müşteri memnuniyeti olmuştur. Gelişmiş mühendis kadromuzla gelen taleplere en doğru biçimde çözümler üretmeye devam ediyoruz. 

İş ortaklarımızın bizleri tercih etmelerinin en önemli unsurlarının bunlar olduğuna inanıyoruz. Daha sonra yüksek kaliteli ürünler ve rekabetçi fiyat politikası geliyor. Firma olarak ISO 9001/2015 Kalite Belgesine sahibiz. Ürünlerimiz CE’li olup, bazı ürünlerimiz TSE belgelidir.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Yeni ürün ve sistemleriniz olacak mı? 

Ürün gamımız oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Nemlendiriciler, nem alıcılar, hava perdeleri, kumaş kanallar, merkezi ve mobil olmak üzere, duman emiş sistemleri, toz toplama sistemleri, yağ buharı emiş sistemleri, akrobat kollar, yüksek basınçlı toz toplama sistemleri, rüzgar/güneş enerjili çatı aspiratörleri, gün ışığı aydınlatma sistemleri, elektrikli panel radyatörler, hava temizleme cihazları ve bu başlıkların alt modelleri ürün çeşitlerimiz arasındadır. Toz toplama sistemlerinde patlamaya karşı korumalı ATEX sertifikalı ürünlerimizle de hizmet veriyoruz.

İthalat/İhracat, Ar-Ge çalışmalarınız ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ar-Ge bölümümüz, kendi üretimimiz olan hava perdeleri, evaporatif nemlendiriciler ve hava temizleme cihazları konusunda sürekli ürün geliştirme ve yeni ürünler konusunda çalışıyor. Soğuk odalar için ısıtıcılı hava perdeleri ve Covid sürecinde geliştirdiğimiz mahal tipi hava temizleme cihazları ile diş hekimleri için aerosol emme cihazları, en son geliştirdiğimiz inovatif ürünlerdir. İhracat bölümümüz, ürünlerimizin yurt dışı pazarlarda da kullanımının artması konusunda çalışıyor.

Ürünlerinizle yer aldığınız referans projelerden bahseder misiniz?

Ürünlerimiz her türlü endüstriyel tesislerde kullanıldığı gibi, hastane, otel, iş merkezleri gibi yapıların konfor klimasında da kullanılıyor. Mekanik tesisat müteahhitleri, yıllardır ürünlerimizi binlerce projede kullanmıştır.

Bunlardan bazılarını söylemek gerekirse; Ereğli Demir Çelik, BSH, Mercedes, MAN, Hyundai, TAI, TEI, Arçelik, Akbank, Netlog, Abdi İbrahim İlaç, Deva, Neutec, Algida, Çamlıca Camii, İstinye Park, Acıbadem Hastaneleri gibi binlerce referansımız mevcut.

Pazar payı/hhavak-endustri-tesisleri-a.s.-genel-muduru-ahmet-goksin-2edeflerinizden bahseder misiniz? 

Firmamız, geçmişte pek çok ürünü Türkiye pazarına tanıtmış ve pek çok üründe uzun süreler pazar lideri olmuştur. Ancak her konuda olduğu gibi, iklimlendirme ürünlerinde de Uzakdoğu ürünleri pazara girince, fiyat rekabeti yüzünden pazar liderliğini kaybetmiş bulunuyoruz. Ancak kaliteli ürün arayan müşterilerimiz için Havak her zaman tercih ediliyor.

ISK sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak, Türkiye’de sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de iklimlendirme sektörü, mesleki örgütlenme olarak çok gelişmiş bir sektördür ve Havak olarak bunlardan İSİB, İSKİD, ISKAV gibi kuruluşlara üyeyiz ve bu kuruluşların faaliyetlerine destek veriyoruz. İklimlendirme sektörünün bu örgütlü yapısı sayesinde, sektörümüz güçleniyor, bilgi düzeyi artıyor, kalitenin yükselmesi ve sektörümüzün dış pazarlarda tanınması sağlanıyor. Türkiye iklimlendirme sektörü, geçen yıl Covid sürecinde bile büyümesini sürdürmüş, geçen aylarda ihracat rekoru kırmıştır. Sektörümüz, diğer sektörlerin hepsine hitap eden bir sektör olduğu için büyümesine devam edecek ve kalitesi her gün yükselen yerli ürünlerimizle, dünyada önemli bir üretim üssü olarak ihracatımız daha da gelişecektir.Slider Altına