Header Reklam
Header Reklam

“Hedefimiz, Avrupa’nın en iyi, en rekabetçi ve en büyük genleşme tankı imalatçısı bir şirket yaratmak”

30 Ocak 2018 Dergi: Ocak-2018
“Hedefimiz, Avrupa’nın en iyi, en rekabetçi ve en büyük genleşme tankı imalatçısı bir şirket yaratmak”

Nema Winkelmann Isıtma ve Su Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Derya Çuha

Hidrofor, sıcak su genleşme tankları ve kombi tankları pazarının öncü firmalarından Nema Winkelmann, yeni bir yapılanma süreci içinde kararlı adımlarla yol alıyor. Winkelmann Grubu yeni yapılanması kapsamında Reflex, Winkelmann ve Nema markalarını “Winkelmann Bina ve Endüstri Bölümü” altında topladı. Sektörün önemli isimlerinden Derya Çuha da altı ay önce Nema Winkelmann Türkiye Genel Müdürü oldu. Bu yapılanma sürecini Tesisat Market okurlarıyla paylaşan Derya Çuha, “Çalışan ve Müşteri Odaklı” kültür yaratma konusuna özel özen gösteriyor ve başarının ancak iyi bir ekiple gerçekleşebileceğini dile getiriyor. Genleşme tanklarındaki yeni 2014/68 CE Direktifini ilk uygulayan firmanın Nema Winkelmann olduğunu söyleyen Çuha ile Nema Winkelmann Türkiye’nin yol haritası ve hedeflerini konuştuk…

Yeni yapılanma kapsamında Winkelmann Grubu’nun Bina ve Endüstri Bölümü; Reflex, Nema ve Winkelmann markalarından oluşuyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1988 yılında mezun olduktan sonra, İngiltere’de Portsmouth Politeknik’te “İleri İmalat Teknolojisi” konusunda yüksek lisans yaptım. Tesisat sektöründe çalıştığım 24 yıl boyunca kaliteli uluslararası firmalarda satıştan, satış sonrası hizmetlere ve pazarlamaya kadar değişik bölümlerde hem uzman mühendis hem de yönetici olarak çalıştım. Nema Winkelmann’da ise altı ay önce Genel Müdür olarak göreve başladım. “Çalışan ve Müşteri Odaklı” kültür yaratma konusuna özel özen gösteriyor ve başarının ancak iyi bir ekiple gerçekleşebileceğini biliyoruz. Şirket kültürünü daha pozitif kültüre çevirmek için Nema Winkelmann Yönetim Ekibi olarak temel hedeflerimiz; çalışanlarımızın işe severek ve koşarak geldiği, müşterilerimizin çalışmaktan çok mutlu olduğu, hızlı, dinamik ve güler yüzlü hizmet aldığı ve Avrupa’nın en iyi, en rekabetçi ve en büyük genleşme tankı imalatçısı bir şirket yaratmak.

1898’de Almanya’da metal işleme üzerine kurulmuş ve genelde çelik mutfak eşyaları üzerine üretim yapmış bir aile şirketi olan Winkelmann Grubu, günümüzde tank ve benzeri ekipmanlar, otomotiv, uçak ve uzay sanayisine yönelik özel malzeme üretimi olmak üzere üç sektörde faaliyet gösteriyor. Nema, Winkelmann Grubu’nun Building and Industry (Bina ve Endüstri) bölümünde yer alan markalarından biri. Yeni yapılanma kapsamında Bina ve Endüstri bölümü; Reflex, OEM’lere ürettiğimiz ürünler için Winkelmann ve Nema markalarından oluşuyor. 2009 yılından beri Düzce’deki modern tesisimizde en yeni teknolojiler ile üretim yapıyoruz. Viessmann, Bosch, E.C.A., Daikin gibi markalarla çalışıyoruz. Winkelmann Grubu’nun en vizyoner ve yenilikçi markası Reflex ise sadece tank değil, binalarda konfora yönelik full otomasyonlu özel çözümler üretiyor. Türkiye’de şu an için sadece Nema markasıyla üretim yapıyoruz ayrıca Winkelmann’ın kombi imalatçılarına yönelik tanklarını müşterilerimizin markaları altında da üretiyoruz ve Güney Kore’den Avustralya’ya kadar değişik ülkelere ihracat yapıyoruz. Türkiye ciromuz, toplam cironun yaklaşık 3’te 2’sini oluşturuyor, 3’te 1’ini ise ihracattan elde ediyoruz. Önümüzdeki beş yıl içinde ihracat cirosunun 10 kat büyüyebileceğini görebiliyorum. Çünkü bu yeni yapılanmada Nema markası, Winkelmann Grubu’nun katılacağı tüm fuarlarda Reflex ile birlikte Winkelmann çatısı altında yer alacak ve Nema’nın görünürlüğü tüm dünyada artacak. İlk defa ISK-SODEX’te ve Mart ayında ise Milano fuarında bunu göreceksiniz; Winkelmann, Nema ve Reflex aynı çatı altında yer alacak.

derya çuha

615.000 adet genleşme tankı ürettik. Hedefimiz, gelecek 5 yıl içinde 3 milyon adet tanka ulaşmak

Geçmişte Reflex ve Nema, Türkiye’de ayrı bir yönetime sahipti. 2018 itibarıyla yeni yapılanmayla tüm dünyada Reflex ve Nema markalarının yönetimi aynı çatı altında toplandı. Dolayısıyla Reflex markasında iş geliştirme adına çalışmalarımız olacak, o sebeple yeni iş geliştirme müdürümüzü kadromuza dahil ettik. Reflex’in Polonya’da çok gelişmiş bir fabrikası var ve tüm Reflex ürünleri bu fabrikada üretiliyor. Reflex ürünlerinin satışı ise Türkiye’de Res Enerji ve Bosch tarafından gerçekleştiriliyor ve kendilerinden çok memnunuz. Reflex ürünlerinin satışına aynı firmalar devam ediyor olacak, biz ise iş geliştirme ve pazarlama tarafında Reflex’e destek vereceğiz ve tüm Türkiye’de Reflex’i daha bilindik hale getireceğiz

Nema olarak Türkiye genelinde yaklaşık 60 bayimiz var. Halihazırda olmadığımız illerde bayi yapılanmamızı kurmaya çalışıyoruz. Ana hedeflerimizden biri, Düzce fabrikamızı büyütmek. Çünkü ihracatta çok büyük potansiyel var. Ortadoğu ve Doğu Avrupa’dan sonra Asya kıtasında güçleniyoruz. Çok uzaktaki ülkelere, mesafelere ürünlerimizi gönderiyoruz, çünkü ürünlerimiz dünya standartlarında kalite seviyesine sahip ve ürün sevkiyat sürelerimiz oldukça hızlı. Bu da yurtdışı pazarlarda kolaylıkla tercih edilmemizi sağlıyor.

Bu yeni yapılanma bizim için büyük bir fırsat yarattı. Düzce’de son teknoloji, robotik sistemlerle üretim yapıyoruz. 80 çalışanımız ile adetsel bazda yaklaşık yüzde 20’lik bir büyüme göstererek 2017 yılında 615.000 adet genleşme tankı ürettik. 5 l’den 5000 l’ye kadar 6, 10, 16, 25 bar tank üretimimiz var. Yaklaşık 50 dönümlük bir açık alan üzerinde yer alan Düzce fabrikamız, 15 bin m2 kapalı alana sahip. Nema Winkelmann olarak gelecek 5 yıl içinde 3 milyon adet tanka ulaşmayı hedefliyoruz.

Yeni 2014/68 CE Direktifini ilk uygulayan firma Nema Winkelmann

Genleşme tankları,  binalarda görünmeyen ancak çalışmadığında konforu olumsuz yönde etkileyen bir ekipman. Genelde konforun olumsuz etkilenmesinde başka cihazlar suçlanır, aslında tankın düzgün çalışmasının kazan, pompa, hidrofor, boru gibi ekipmanların ömrüne olduğu kadar binadaki konfora da büyük etkisi vardır. Eğer kaliteli ve standartlara uygun bir tank kullanılmazsa insanların konfor ve güvenliği risk altına girer. Boru tesisatı, pompa veya hidrofor ne kadar iyi olursa olsun, genleşme tankı kaliteli ve standartlara uygun değilse kullanıcılar çok ciddi sıkıntılarla karşılaşır ve maliyetleri de genelde yüksek olur.

2016’da eski CE Direktifi değişti ve 2014/68 adlı yeni bir CE Direktifi geldi. Bu direktifin sertifikasyon çalışmalarını ilk uygulayan firma Nema Winkelmann. Halihazırda Türkiye’de bu sertifikaya sahip olan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez ancak bu sertifikaya sahipmiş gibi ürün satışı gerçekleştiren firma sayısı ne yazık ki çok fazla. Piyasada satılan genleşme tankı markalarının yaklaşık yüzde 70’inde bu sertifika yok. Alıcıların bilgi sahibi olması için Nema Winkelmann olarak bu konuda CE farkındalık çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Çünkü CE’si olmayan ürünlerin üzerine CE etiketi basılıyor ve alıcılar kandırılıyor. Farkındalık çalışmalarımız kapsamında eğitimler düzenliyoruz. Sosyal medya vasıtasıyla e-posta yoluyla ve sektörel basın aracılığıyla müşterilerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmaların etkisini de görmeye başladık. En azından belge sorgulamanın biraz daha arttığını görüyoruz. Bu çalışmalarımızı 2018 boyunca sürdüreceğiz. Bu aslında bizim için bir sosyal sorumluluk projesi niteliğinde, hal böyle olunca müşterileri ürünün belgesini görmeleri gerektiği konusunda uyarıyoruz. Bu konu belki basına çok yansımıyor ancak tesislerde veya binalarda patlama vakaları olduğunu duyuyoruz. Bu vakalar, ciddi hasarlara neden oluyor. Bu tarz ürünler, insan sağlığı açısından çok riskli. Nema Winkelmann olarak fabrikamızda yer alan test laboratuvarımızda 25 barlık bir genleşme tankının 100 bar’a kadar basınç altında testlerini gerçekleştiriyoruz. Pazarda bu testleri kendi bünyesinde gerçekleştiren firma sayısı çok çok azdır. Bu ürünler basınçlı kap sınıfında olduğu için mutlaka teste tabi tutulmalı.

Halihazırda Türk tesisat sektörü tehlikenin çok da farkında değil. Çünkü tank bu zamana kadar birincil öncelikli ürünler arasında olmamış ama biz bu görüşü eğitimlerle ve yaratacağımız farkındalıkla değiştirmek için var gücümüzle çalışacağız. Alıcıların en azından belge istemelerini veya belgelendirme yapan kuruluşların web sitelerinden kontrol etmelerini sağlamak için çalışmalarımız devam ediyor.

Genleşme tankı tarafında otomasyon yatırımlarımız olacak

Nema, 2009’dan beri ülkemize hem kalite hem de proses odaklı yatırım yapan bir firma. 2017 Türkiye için zor bir yıldı ancak 2018 yılı için 3.5 milyon TL’lik yatırım onaylandı. Özellikle genleşme tankı tarafında otomasyon yatırımlarımız olacak. Winkelmann yatırımcı bir grup, sadece tank tarafında çalışmıyor, 1898’den bu yana otomotiv ve tank sektöründe ve malzeme çelik işleme yönünde hep yatırımlar yapmış. Almanya, Polonya ve Çin’den sonra günümüzde Amerika ve Türkiye’ye yatırımları devam ediyor. Ayrıca önümüzdeki dönemde özellikle Reflex ürünleri için Türkiye’de bir eğitim merkezi kurmayı da planlıyoruz.

Vizyonumuz ve stratejimiz; sektörün en hızlı, en kaliteli, en güler yüzlü ve en esnek markası olmak üzerine kurulu

Genleşme tankı pazarı, tüm dünyada rekabetin çok fazla olduğu bir pazar, bu açıdan işimiz kolay değil ancak Winkelmann gibi güçlü bir grubun parçası olmak işimizi kolaylaştırıyor. Hedefimiz 3 milyon tank üretimini minimum maliyetle yapmak. Tabii bu hedefi yüksek performanslı çalışanlarımız sayesinde gerçekleştirebiliriz. Çünkü tank sektörü çok rekabetçi bir sektör olduğu kadar kalitenin de çok üst seviyelerde olması gerektiği bir sektör. Avrupa’da çok güçlü rakiplerimiz var. Onları sürklase edebilmek için de verimliliğin, kalitenin ve performansın çok yüksek seviyelerde olması, ayrıca ekibin uluslararası arenada hizmet verebilecek kalitede olması gerekiyor. Bu da ancak iyi, mutlu ve yüksek performanslı çalışanlarla olabilir. Bu amaçla kadromuza ekler yapıp mevcut elemanlarımızı geliştirmek için eğitimlerimizi hızla planladık ve başlattık. Nema Winkelmann Türkiye olarak vizyonumuz ve stratejimiz; sektörün en hızlı, en kaliteli, en güler yüzlü ve en esnek markası olmak üzerine kurulu ve hedefimiz 5-10 yıl içinde Avrupa’nın en büyük tank imalatçısı olmak. Bunu ancak iyi çalışanlarla gerçekleştirebiliriz ve onların iyi bir kültürde ve iyi şartlarda bulunmasını sağlayarak bunu başarabiliriz.

Bir değer şirketi yaratmak için çalışıyoruz

Tesisat sektörünün 2017’de büyüdüğünü söyleyemeyiz ancak Nema Winkelmann’ın büyümesi devam ediyor. 2018’in çok daha iyi geçeceğini düşünüyorum. Winkelmann Grubu’nun yeni yapılanması çerçevesinde dış pazarlarda büyüme hedeflerimiz daha yüksek, adetsel bazda yüzde 40 büyüme hedefliyoruz. Sadece çalışanlarımız ve müşterilerimizle kalmak istemiyoruz. “Bu topluma ne verebiliriz”i düşünüyor ve bir değer şirketi yaratmak için çalışıyoruz. Bunu gerçekleştirmek adına her yıl kârlılığımızdan belli bir bütçeyi sosyal sorumluluk projelerine yatıracağız. Öncelikle sokak hayvanları, sonrasında ise eğitim ile ilgili bazı çalışmalarımız olacak. Düzce çevresindeki okullarla ilgili birçok çalışma gerçekleştireceğiz. Kazancımızın bir kısmını yaşadığımız topluma sunmalıyız diye düşünüyoruz. Vergilerimizi zaten veriyoruz ancak gönüllü olarak toplumumuza hizmet etmeyi de unutmamalıyız.

Nema Winkelmann Isıtma ve Su Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Şti. Kalite Güvence Yöneticisi Sezer Paslı:

“Fabrikamızdan çıkan tüm ürünler, 2014/68/EU’ya uygun olarak CE markalaması taşıyor”

Nema Winkelmann olarak basınçlı kap sınıfında ürünler ürettiğimiz için imalatımızda belli teknik kriterler ve zorunluluklar var. Basınçlı kapların patlamaya, sızdırmaya karşı dayanıklı olması, bu sebeple her bir basınçlı kap üreticisinin Türkiye’de ve Avrupa’da CE standartlarını sağlaması gerekiyor. 2016 yılının Temmuz ayında eski basınçlı ekipmanlar yönetmeliği 97/23/EC değişti ve 2014/68/EU oldu. Ardından Sanayi Bakanlığı akredite kuruluşlara bunun duyurusunu yaptı ve basınçlı kap üreticilerinin bu direktife uygun olarak yeniden sertifikalandırılmasını zorunlu kıldı. Biz de Nema Winkelmann olarak sertifikasyonlarımızı bu yeni direktife göre tamamladık. Fabrikamızdan çıkan tüm ürünler, yeni direktif 2014/68/EU’ya uygun olarak CE markalaması taşıyor. Bu sertifikasyonun yanında ayrıca ürün için en kritik proses olan kaynak prosesine ait makine ve operatörlerimizin, uluslararası geçerliliği olan sertifikalarına da sahibiz. Full otomasyonlu olan kaynak hatlarımızda son teknolojiyle üretim yapıyoruz. Boya hatlarımızda ise tanklarımızı sahada uzun süre korozyondan koruması için ön bir kaplama yaptıktan sonra ürünün üzerine boya işlemi yapıyoruz ve yalnızca en iyi kalitedeki yüzey işlem kimyasalları ve boya markalarıyla çalışıyoruz. Ayrıca tankın ömründe boya kadar membranın da çok önemli olduğunu biliyoruz ve membran konusunda da yine en kaliteli markalarla çalışıyoruz. Bu süreçlerle birlikte üretimini yaptığımız her ürün için direktife uygun tüm testleri de eksiksiz gerçekleştiriyoruz. Bütün ürünlerimiz, fabrikadan çıkmadan önce yüzde 100 kontrolle basınç ve sızdırmazlık testlerine tabi tutuluyor. Bununla birlikte hem membran hem de tankın kendisini periyodik olarak ömür testlerine tabi tutup ürün güvenilirliğini sürekli koruyoruz. Türkiye pazarında en yüksek kaliteli basınçlı tank üreticisi olarak, hem üretim hem test aşamasında farkımızı ortaya koyuyoruz.Slider Altına