Header Reklam
Header Reklam

“Müşterilerimizi tek bir markaya bağımlı kılmıyor, alternatif çözümler üretiyoruz”

13 Nisan 2020 Dergi: Nisan-2020
“Müşterilerimizi tek bir markaya bağımlı kılmıyor, alternatif çözümler üretiyoruz”

Mekonsis Mekanik Kontrol Sistemleri Kurucusu Kenan Kaygın

Mekonsis Mekanik Kontrol Sistemleri; bina otomasyon ve mekanik kontrol sistemleri üzerine sektördeki bilgi birikimi ve altyapısını, konusunda uzman ve müşteri odaklı ekibiyle harmanlayarak 2016 yılı itibarıyla sektördeki yerini aldı. Firmanın kuruluş hikâyesi ve faaliyetlerini, Mekonsis Mekanik Kontrol Sistemleri Kurucusu Kenan Kaygın’dan dinledik…

Mekonsis Mekanik Kontrol Sistemleri’ni tanıyabilir miyiz? Firma ne zaman ve nerede kuruldu? Firma yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?
Mekonsis firmasını kurmadan önce temellerini 2015 yılının son çeyrek kısmında atmaya başlamıştık. Bunun nedeni ise sektörde yer alan firmaların bizlere olan güven ve talepleri doğrultusunda bir hayali gerçeğe dönüştürmekti. 2016 yılı temmuz ayında artık başlamamız gerektiğini anladık ve yola çıkmaya karar verdik. İstanbul merkezli Küçükyalı semtinde 20 m2 gibi ufak ama şirin bir ofiste faaliyetlerimize başladık.
Kuruluş tarihimiz 20 Temmuz yani Türkiye’de işlerin karışık olduğu bir dönem. Darbe girişiminden 5 gün sonra, insanların korktuğu bir dönemde biz hayalimizin peşinden koştuk ve 4. yılımızı yakın zamanda tamamlayacağız. Sektörün bizlere verdiği değer ve duyduğu güven sayesinde her geçen gün büyüme hızımızı ilerlettik ve yeni ofisimize geçerek kadromuzu genişlettik. Şu an 220 m2’lik bir ofiste ve 5 kişilik bir ekip ile hizmet veriyoruz. Ekibimiz içerisinde bir depo sorumlumuz, finans sorumlumuz satış destek uzmanımız ve teknik bir arkadaşımız yer alıyor. Aslında biz bir aileyiz ve çalıştığımız her firmayı da bu aile içerisinde görüyor ve bu sayede her geçen gün büyümemizi sürdürüyoruz.

Distribütörlüğünü yaptığınız markalar nelerdir?
Mekonsis olarak 30 farklı marka ve 5000 adedin üzerinde ürün çeşitliliği ile hizmet veriyoruz. Müşterilerimizi tek bir markaya bağımlı kılmaktansa alternatif çözümler üreterek onların sorunlarını minimuma indirmeye çalışıyoruz. Markalarımız arasında direkt olarak Calectro, S+S Regeltechnik, Soloon, Sontay firmaları yer alıyor. Türkiye’de ise bayi olarak Johnson Controls, Belimo, Ontrol, Dwyer, Hk Instruments, Convalve, Ddc Tech, Frese, Danfoss, Siemens markalı ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca üretimini yapmakta olduğumuz kendi markamız AİD CONTOLS A/O modülleri ve ALL CONTROLS fancoil termostat grupları yer alıyor.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Yeni ürün ve sistemleriniz olacak mı?
Fancoil termostatları, fancoil vana grupları, fancoil çoklama kartları, balans vanaları, sıcaklık sensörleri, kombine sensörler, fark basınç sensörleri, anahtarlar, duman dedektörü, su kaçak sensörleri, 2-3 yollu motorlu vanalar, motorlu kelebek vanalar, selenoid vanalar, küresel vanalar, damper motorları, exproof ekipmanlar ve bunun gibi birçok ürün grubumuz bulunuyor. Ayrıca geçen sene başlamış olduğumuz I/O modüllerimiz için ise programlanabilir versiyonu üzerinde çalışmalarımız yoğunlaşıyor. Bunun yanında yerli üretim olarak yeni çalışmalarımız içerisinde mahal sıcaklık sensörü, set point özellikli ve 0-10V çıkışlı ürünümüzü de önümüzdeki 1-2 aylık süre içerisinde piyasaya sunmayı hedefliyoruz.

E-ticaret uygulamalarınız var mı? Bilgi verir misiniz?
E-ticaret sitemiz mevcut. Hatta gönül rahatlığı ile e-ticaret siteleri arasında en yalın halinin sektörde bizde olduğunu söyleyebilirim. Kendimden pay biçerek konuşuyorum, genelde sosyal bir platformda arama yapıyorsam en sade hali ile direkt aradığımı bulmak istiyorum. Yani şöyle bir örnek vereyim, bir ürün ararken üç dört sayfa açmak yerine yazarak aradığım ilgili sayfaya direkt yönlenmek ya da arama yapacağım kısımda en kısa halini yazarak kolayca bulmak isterim ve bu yönde sitemizi yapmış durumdayız. En ufak bir kelime ile müşterilerimizin istediği ürüne rahatlıkla ulaşmasını hedefliyoruz ki bu zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor.
Ayrıca sitemizde 7/24 canlı sohbet imkânımız da bulunuyor ve müşterilerimize direkt olarak bizler ile iletişimde olup ürün seçiminde yardımcı oluyoruz.

HVAC otomasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak sektörün Türkiye’deki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
HVAC otomasyon sektörünün Türkiye’deki gelişimini belki de en olumlu gören kişiyim. Aslında genelde piyasa mutsuz ve karamsar ancak bana göre geçtiğimiz bu zor günler ve kurdaki dalgalanmalar bizi içeriye kapattı ve üretim olarak eskiye nazaran ileriye taşıdı ve bu sektör için çok önemli bir gelişme.
Sektör olarak artık bazı çözümleri kendimizin üretiyor olması ve yatırımcı veya yüklenici firmaların da yerli ürüne desteği önümüzdeki süreçlerde bizlere inanılmaz bir değer ve artış kazandıracaktır.
Bu yılın son çeyrek kısmı ile gelecek yıllın ilk çeyrek kısmında bu üretimin faydalarını hem sektör hem üreten taraf olarak alacağımıza eminim.
 Slider Altına