Header Reklam
Header Reklam

“Müşterilerimize ‘İyi ki Wilo var’ dedirtecek ürün ve hizmetlerle, çözümler sağlayacağız”

27 Eylül 2019 Dergi: Eylül-2019
“Müşterilerimize ‘İyi ki Wilo var’ dedirtecek ürün ve hizmetlerle, çözümler sağlayacağız”

Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek

Türkiye’deki faaliyetlerini 1992’den bu yana sürdüren dünyaca ünlü pompa üreticisi Wilo, dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de geniş ürün yelpazesi ve ürün sistemleriyle farklı alanlar için çözümler geliştiriyor. Kısa bir süre önce Wilo Türkiye’nin Genel Müdürü olan Mehmet Ürek, “Pompa sektörünün yenilikçi lideri ve dijital öncüsü olma misyonumuzu yeni dönemde kararlılıkla sürdüreceğiz. Hayatı kolaylaştıran entegre bir iş ortağı olarak sektöre değer katacağız” diyor. Ürek ile Wilo Türkiye’nin faaliyetleri ve hedefleri hakkında konuştuk…

Wilo Türkiye olarak ülkemizdeki mevcut yapılanmanız ve faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? 
Dünyaca ünlü pompa üreticisi Wilo, Türkiye’deki faaliyetlerini 1992’den bu yana sürdürüyor. O tarihten bu yana istikrarlı bir büyüme grafiğiyle sektöre liderlik yapıyoruz. Tıpkı dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de geniş ürün yelpazemiz ve ürün sistemlerimiz ile farklı alanlar için çözümler geliştiriyoruz. 35 yetkili satıcı ve 75 yetkili servisle tüm müşterilerimize Türkiye çapında hizmet veriyoruz. Yetkili satıcılarımız, servislerimiz ve merkezdeki çalışanlarımızla Türkiye’de bin kişilik büyük bir aileyiz. Bina teknolojileri, altyapı uygulamaları ve endüstri olmak üzere üç ana kategoride faaliyetlerimiz yoğunlaşıyor. Müşterilerimize enerji verimliliği yüksek ve üstün performanslı çözümler sunuyoruz.

Kısa bir süre önce Wilo Türkiye’nin Genel Müdürü oldunuz. Wilo’nun büyüme stratejisi için hedeflediğiniz çalışmalar nelerdir? 
Pompa sektörünün yenilikçi lideri ve dijital öncüsü olma misyonumuzu yeni dönemde kararlılıkla sürdüreceğiz. Wilo’nun 150 yıla dayanan benzersiz deneyiminden, teknolojik yeniliklerinden ve sektörel kabiliyetlerinden daha çok projenin, kurumun ve insanın faydalanması en büyük hedefimiz olacak. Mevcut iş kollarımızı ve güçlü olan kaslarımızı geliştirerek yeni iş alanlarına doğru heyecan verici bir yolculuğa çıkacağız. Hayatı kolaylaştıran entegre bir iş ortağı olarak sektöre değer katacağız. İnşaat sektöründe, endüstride, özel projelerde, belediye projelerinde ve diğer kamu projelerinde Wilo’nun bir numaralı çözüm ortağı olması için yoğun çaba göstereceğiz. Aynı zamanda perakende pompa pazarında da büyümek istiyoruz. Perakende pompa pazarını domine etme konusunda kararlılığımızı göstermek için 2019’un yaz aylarında Initial Line ürün grubumuzu Türkiye çapında 16 il, 57 ilçe ve 1.622 noktayı ziyaret ederek tanıttık. Pompa sektörünün yerel aktörlerine dokunarak, Wilo’nun teknolojilerini tanıttık. 

2019 ve sonrası için yeni ürün ve sistemleriniz olacak mı? 
Bildiğiniz gibi bilişim teknolojilerinin ve mobil iletişimin gelişimiyle, günlük hayatımızda ve çalıştığımız sektörlerde yeni bir çağ başladı. Pompa sektörünü de, yeni teknolojilerin şekillendirdiği, Endüstri 4.0’dan Endüstri 5.0 ekonomisine giden bu yoldan bağımsız düşünemeyiz. Dünya nüfusunun yoğunlaştığı şehirler akıllı şehirlere dönüşüyor. Biz de Wilo olarak dijitalleşen şehir yaşantısının sürdürülebilir bir yapıya kavuşması ve hayatın kolaylaşması için çalışıyoruz. Portföyümüzde teknoloji harikası yüksek verimli pompalar bulunuyor. 2019 ve sonrasında Wilo teknolojileriyle suyun yer aldığı, pompaya ihtiyaç duyulan her alanda verimlilik sağlayacağız. Müşterilerimize “İyi ki Wilo var” dedirtecek ürün ve hizmetlerle, çözümler sağlayacağız. Bu ürünlerimizin en önemlilerinden biri sektörde akıllı pompa dönemini başlatan Stratos MAXO olacak. Stratos MAXO’yu, yeni dönemde ürün gamımızın amiral gemisi olarak nitelendiriyoruz. Sezgisel özellikleriyle ömür boyu öğrenebilen bu akıllı ürünümüz, sadece pompa verimliliğini değil, sistem verimliliğini de maksimum seviyelere ulaştırıyor. Stratos MAXO, bağlı bulunduğu sistemi her 24 saatte bir analiz ediyor ve veri girişine gerek kalmadan en verimli çalışma noktasını kendi öğreniyor. Günün her saniyesinde tesisatı ölçüyor ve öğrendiklerini ertesi güne aktarıyor. 2019 itibarıyla yangın pompası segmentinde de atağa kalktık. Yangınla mücadele ihtiyaçları için doğru sistem çözümleri sunan UL listeli ve FM onaylı yangın pompalarını müşterilerimizle buluşturuyoruz. 

Türkiye’de üretimini yapmakta olduğunuz ürünler var mı? Varsa nelerdir? 
Evet, var. Yangın pompalarımızı kendi fabrikamızda üretiyoruz. Ürettiğimiz yangınla mücadele pompa sistemleri, bu alanda gerekli tüm global standartları karşılıyor. Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen TS EN 12845 ürün standardının yanı sıra, FFS sistemlerini oluşturan bileşenleri kapsayan ISO 9001 sertifikası, dünyada yangın ile ilgili kabul gören NFPA20 standartlarına uygun UL listeli FM onaylı, EN 12845 (Wilo-SiFire) gibi standartlar Wilo tarafından sağlanıyor. Yangın pompalarımızla ilgili güncel bir referans da paylaşabilirim. 2019’da ürünlerimiz, Ankara’nın ticari hayatında hem AVM hem ofis olarak dikkat çeken Togo Kuleleri tarafından tercih edildi. Bu gelişmelerin yanı sıra müşterilerimize daha hızlı ürün tedarik edebilmek için EMU-port ıslak montaj terfi istasyonu üretimini de bir süredir Türkiye’de yapmaya başladık ve bu konuda da kısa sürede oldukça yol kat ettik.

Wilo’nun ülkemizde bir yatırımı olacak mı? Wilo’nun globalde ülkemize bakış açısı nasıl?
Türkiye pazarı, taşıdığı büyük potansiyel nedeniyle Wilo Grubu’nda en çok önem verilen ülkeler arasında yer alıyor. Bulunduğumuz bölgede merkez noktalardan biriyiz. Wilo’nun Türkiye’deki yatırımları, 1992 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında hizmet vererek, ülkemizin ekonomik kalkınmasına da katkı sağlıyoruz. Wilo, önümüzdeki dönemlerde de yeni yatırımlara devam edecek.

Pazar payı/hedeflerinizden bahseder misiniz?
Wilo olarak müşterilerimizin gözünde kaliteli ürün sağlayıcı olmanın ötesinde müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran entegre bir iş ortağı olarak yer almak istiyoruz. Tüm çabamız ve yeni girişimlerimiz bu yönde devam edecek. Tabii teknolojik liderliğimizi sürdürürken ve yeni iş alanlarına adım atarken kârlı bir büyüme sağlamayı hedefliyoruz.  

Birçok sektörde (tesisat, çevre ve kamu) faaliyet gösteren bir firma olarak bu sektörlerin Türkiye’deki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Faaliyet gösterdiğimiz sektörler, dünyanın ve Türkiye’nin gelişen yapısı ve günümüzde insanların farklılaşan ihtiyaçlarıyla kabuk değiştiriyor. Dijital dönüşüm, su verimliliği, enerji verimliliği, iklim değişikliği gibi mega trendler hayatımızı ve sadece bizim içinde bulunduğumuz değil tüm sektörlerin gelişimini etkiliyor. Sürdürülebilir akıllı şehir hayatının bir parçası olan projelere imza atmak için bugünden geleceğe bakan bir vizyon gerekiyor. Sektörler kaliteli ürün ve hizmetlerle birlikte artık bu yaratıcı vizyonu talep ediyor. Biz de Wilo olarak tam bu noktada sektörlerin gelişimine katkıda bulunmak için en teknolojik, en verimli, en akıllı ve en uzun ömürlü çözümleri sunuyoruz.  Slider Altına