Header Reklam
Header Reklam

“MIT markamızla global üretim faaliyetlerimizi artırmak istiyoruz”

03 Haziran 2022 Dergi: Haziran-2022
“MIT markamızla global üretim faaliyetlerimizi artırmak istiyoruz”

2005 yılından günümüze sektörümüzde faaliyet gösteren Ekin Endüstriyel, bugün global bir marka olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Firmanın Standart Ürünler Satış Koordinatörü Gökhan Aydoğan, Ekin Endüstriyel’in başarılı yolculuğunu ve gelecek hedeflerini Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

“Ürünlerimizi ve ürün gamımımzı sürekli geliştiriyoruz”

Ekin Endüstriyel İstanbul merkezli olarak 2005 yılında, MIT (Made ın Turkey) markası ile  sanayi ve inşaat sektörü için eşanjör ve malzeme tedarik etme amacı ile kurulmuş olmasına rağmen, ülkemizde çok büyük bir eksiklik olan plakalı eşanjör (yerli olarak) üretimi eksikliğini tespit ederek hızlıca bu yola girmiştir. Bu yolda da her geçen gün ürünlerini ve ürün gamını geliştirmeye devam ederek ülke ekonomisine katkı sunmaktadır. Firmamız kendi bünyesinde standart ürünler ve özel üretim ürünler olarak ayrılmıştır. Şirketimizde 150 çalışanımız bulunmaktadır ama alt firmalarımız ile birlikte bu sayı 200 çalışanı bulabilmektedir. Bunların %30 civarında beyaz yaka olarak emek vermektedir. Merkezimiz Dudullu Organize Sanayi Bölgesi DES Sanayi Sitesi içerisinde yer almaktadır. Aynı site içerisinde değişik lokasyonlarda üretim merkezlerimiz ve alt firmalarımız bulunmaktadır. Alt firmalarımız üretim amaçlı olup sadece Ekin Endüstriyel adına üretim yapmaktadırlar. Diğer daha büyük ve entegre olan üretim tesisimizde Kırklareli OSB içerisinde yer almaktadır. Ayrıca ABD’de Cropex markası ile plakalı eşanjör montaj tesisimiz bulunmaktadır. Bu tesisimizde Ekin Endüstriyel’in global marka olma vizyon ve misyonunu yerine getirme amacıyla pazarlama, satış ve tedarik süreçleri yürütülmektedir.

“MIT markası ile ilk yerli plakalı ısı eşanjörünün üretimini gerçekleştirdik”

İnşaat ve endüstri ağırlıklı ürünler için hizmet veren Ekin Endüstriyel, geniş faaliyet alanlarına sahiptir. Ürün gruplarımızı; ısı transfer ürünleri, basınçlı kaplar, endüstriyel gıda ve sistemleri, akışkan transfer ürünleri, akış kontrol ürünleri ve enerji sistemleri başlıkları altında toplamak mümkündür. Alanında tecrübeli mühendis kadromuzla tüm ürün gruplarında müşterilerimize en iyi hizmeti vermeyi hedefliyoruz. İmal ettiğimiz ürünler, hayatımızın her alanında daima var olan, yaşam standartlarımızı ve konforumuzu artıran ısı transferi ve ısı depolama alanlarında kullanılıyor. Ekin Endüstriyel olarak “MIT” markası ile ilk yerli plakalı ısı eşanjörünün üretimini gerçekleştirdik. MIT markalı plakalı eşanjörler ile tüm dünyaya mühendislik çözümleri sunuyor. Yurtdışı bayilik ağımızda da hızla ilerleme kaydediyoruz. MIT olarak sahip olduğumuz bilgimiz, uzman yaklaşımımız ve müşteri odaklı çalışma anlayışımız ile dünya pazarlarına hizmet veriyoruz. Firmamız birçok sektörde, değişen ihtiyaçlara kaliteli çözümler sunmayı amaç edinmiştir. Ayrıca ısıtma-soğutma sektöründe komple çözümler üretmek için uzmanlık alanımız olan plakalı eşanjörlerin yanı sıra, sistem çözümleri ve diğer ekipmanlar konusunda da çalışmalarımıza hız vererek bütün sistem ihtiyaçlarını kendi bünyemizde çözümlüyoruz. Amacımız, istek ve beklentilerini en iyi şekilde tespit ederek müşterilerimizin ürün ve hizmetlerimizden en yüksek verimi elde etmesini sağlamaktır.

“Kurulduğumuz zamandan günümüze döviz bazında ciro olarak her yıl ortalama %40 büyüme kaydetmekteyiz”

Toplamda 136 ülkeye ihracat yapmış bulunmaktayız. Azerbaycan, Özbekistan, Bulgaristan ve Rusya’da bölge müdürlüklerimiz bulunuyor. Kurulduğumuz zamandan günümüze döviz bazında ciro olarak her yıl ortalama %40 büyüme kaydetmekteyiz. Ciromuzun %30’unu ihracat %70’ini iç piyasa oluşturmaktadır. Hedefimiz ileride ihracat oranlarımızın iç piyasa oranlarımızdan daha yüksek seviyelere gelmesidir. Bu hedefimize ulaşabilmenin en önemli şartı, içeride güçlü olan bir marka oluşturmaktadır. Ekin olarak bu hedef doğrultusunda kalite standartlarını ve ürün çeşitlerini her geçen yıl artırmayı kendimize en büyük görev addediyoruz.
Firmamızın Ar-Ge departmanında 5 beyaz yakalı çalışanımız görev almaktadır. Ar-Ge faaliyetlerimiz, son yıllarda Tübitak, üniversiteler ve bazı partnerlerimiz yaptığımız çalışmalarla daha da hız kazanmıştır. Yerli eşanjör dizayn ve hesap programı çalışmalarımız ile farklı materyaller ile eşanjör üretimi hakkında araştırmalarımız devam etmektedir. Mevcut ürünlerimizin geliştirilmesi şimdiye kadar başta sahada karşılaşılan sıkıntılar ve müşteri geribildirimleri, tavsiyeleri dikkate alınarak yapılmıştır. Bununla birlikte kalite bölümümüzdeki mühendis arkadaşlarımızın “hep daha iyi” arzusu, üretimdeki arkadaşlarımızın özverileri ile birleşince “bu ürünü daha iyi, daha pratik ve daha düşük maliyetli nasıl üretebiliriz?” sorusu, her geçen gün daha da net cevaplar bulmaktadır.

Eşanjör, pompa ve basınçlı kaplar için ülkemizin birçok ilinde yetkili servisimiz bulunmaktadır

Misyon ve vizyonunda her zaman müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran firmamızda, geniş bir ürün yelpazesine sahibiz bunun devamlılığı için servis hizmetlerimizi artırmak bizim başlıca görevlerimizden. Bizde bu hizmetleri her zaman daha ileri noktaya taşımak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Satışlarımızda ürün bazlı segment ayrımları vardır. Bu ayrım servislerimiz için de mevcuttur. Ürünlerimizin oluşabilecek servis ihtiyaçlarına yönelik 100-150 km. daire içerinde bir servis noktasından hizmet alabilmesini hedeflemekteyiz. Eşanjör, pompa ve basınçlı kaplar için ülkemizin birçok ilinde yetkili servisimiz bulunmaktadır. Bu servislerin belirli yetkinlik kapasiteleri olduğu zaman en yakındaki daha yetkin bir servisimizden veya merkez servislerimizden destek alarak müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışmaktayız. Servis ihtiyacı olan ürüne ilk tespit servis sağlama süremiz ortalama 1-2 günü geçmemektedir.

Yurtiçinde de yurtdışında da çok sayıda projede yer aldık

Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda, sektörün önde gelen birçok firması ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İnşaat veya endüstri fark etmeksizin tüm projelerde yer almaya çalışıyoruz. Son dönemlerde inşaat sektöründe özellikle yurt dışında prestijli projelerde ürünlerimizin ihracatını yapıyoruz, endüstriyel alanda ise uluslararası markalar ile çalışmalarımıza hız kazandırmış durumdayız. Özbekistan Taşkent Trillant Projesi, Özbekistan Semerkant Havalimanı, Özbekistan   Semerkant Turizm Center, Kazakistan Ziraat İnternational Bank Projesi, Kazakistan Aktau 5 Yıldızlı Otel Projesi, Kırgızistan Bişkek Bölgesel Isıtma, Arnavutluk Marrıot Otel projesi, İstanbul Finans Merkezi Ziraat Kuleleri ve İstanbul Havalimanı, imza attığımız prestijli projelerden sadece birkaçı… 

“Üretmek, var olmaktır”

Üretmenin var olmak anlamına geldiğini ve üretenin her zaman var olup ayakta kalacağını düşünüyorum. Ülkemiz, bundan birkaç yıl öncesine kadar ne yazık ki yabancı menşeli ürünlerin hakimiyeti altındaydı. Devletimizin desteği, milletimizin de teveccühüyle yerli üretim artık hızlı bir yükseliş trendine girmiş bulunuyor. Artan kalite performansıyla yenilikçi ve rekabetçi ürünlerin varlığı, söz konusu yükseliş trendinin oluşmasında temel teşkil ediyor. Bu kapsamda küresel alanla bölge müdürlüklerimizin de desteğiyle pazar payımız her yıl bir önceki yıla göre hedeflediğimiz oranlarda artış göstermektedir. Ekin Endüstriyel misyon ve vizyonları doğrultusunda global alanda üretim faaliyetlerimizi artırmak istiyoruz. Bulgaristan ve Rusya pazarında plakalı eşanjör üretimi için Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah kısa süre içinde bu bölgelerde MIT  markası ile üretimlere başlanacaktır.

2022 ve sonraki yıllar için öncelikli hedefimiz ihracatımızı artırmak olacaktır. Bu kapsamda dış pazarın talepleri doğrultusunda hareket edilecektir. Artan yer tipi çelik kazan taleplerine karşı bu alandaki üretim kapasitemizi %60 artırmak için çalışmalar sürüyor. Dünya çapında yaşanan hammadde tedarikinden etkilenmemek için güçlü stok ağı oluşturmuş bulunmaktayız. Eşanjör seçim programlarımızın için uluslararası sertifikasyon çalışmalarımız devam emektedir. Kırklareli Lüleburgaz’da bulundan fabrikamızın açık depolama alanı inşaat çalışması tamamlanırsa hazır ürün depolamada sıkıntımızın çözülmesini planlıyoruz.

“Sektördeki dışa bağımlılığı azalttık” 

Küresel ısınmanın her geçen gün daha fazla hissedildiği, iklim değişikliklerin çok hızlı yaşandığı bu süreçte, Türkiye’nin de söz konusu durumdan etkilenen ülkelerden birisi olduğunu belirmek isterim. Sektör, küresel iklim değişikliğini avantaja dönüştürerek hem iç hem de dış pazarda büyük bir atılım gerçekleştirdi. Sektörde dünya markası olan firmalarla rekabet edebilecek teknolojik düzeye ulaşan yerli firmalarımızla, gelecekte daha büyük hizmetler sunabileceğimize inanıyorum. Kalite konusuna verilen önemin göstergesi olarak Türk üreticilerin sahip olduğu CE ve Eurovent Belgeleriyle, ISO standartlarına göre üretim yapıyor olması; bu bağlamda markalaşmaya verilen önemin de göstergesidir. Ayrıca yerli üreticilerimiz yeni ürün imalatı ve ürün geliştirme konularına da öncelik vererek Ar-Ge faaliyetlerini durmaksızın ileriye taşıyor. Gerçekleştirilen tüm bu çalışmalarla, sektörde en yüksek paya sahip olan ABD, Çin, Almanya ve Fransa gibi ülkelerle rekabet edebilmenin koşulları oluşturulmaya çalışılıyor. Enerji verimliliği ve enerji geri kazanımı konusunda piyasanın ihtiyacına karşılık veren firmamız da geliştirdiği akıllı çözümler ve sorunsuz sistemlerle, sektördeki dışa bağımlılığı azaltmış durumda. Ürünlerin yurtdışından gelmesi nedeniyle ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması; enerji verimliliği alanındaki çalışmaları engelleyen unsurlar arasındaydı. Yaptığımız çalışmalar sayesinde artık firmalar, kaliteli olmasının yanında yatırım maliyetini işletmede kısa vadede geri alabilecek sistemlere de kavuşmuş oluyor.


 Slider Altına