MAS DAF, bayileriyle büyümesini sürdürüyor

02 Kasım 2018 Dergi: Ekim-2018

MAS DAF 1977’den bu yana çeşitli endüstri grupları, sulama, ısıtma&soğutma sistemleri, gemi sanayi, atıksu yönetim sistemleri, yangın söndürme işlemleri ve benzeri birçok sektör için santrifüj pompa imalatı yapıyor. MAS DAF, geniş bayi ve servis ağı ile ülkemizde en iyi hizmeti doğru zamanlama ile sunuyor ve müşteri memnuniyetini hep en ön planda tutuyor. Firmanın İstanbul İş Ortakları Erdoğan Teknik, Ge-Ti, Oska Pompa ve Sistem Yapı, MAS DAF ile işbirlikleri hakkındaki görüşlerini dergimiz okurlarıyla paylaştı…

Erdoğan Teknik Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Niyazi Erdoğan

“Müşteri odaklı iş yapış tarzımızla MAS DAF ile uyum içindeyiz”

1994 senesinde yetkili servis olarak ticari faaliyetlerine başlayan şirketimiz, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda gelişmiş ve müşterilerimize keşif, teklif, satış hizmetleri sunan bir firma olarak sektördeki yerini almıştır. Hidrofor ve pompa gruplarının yanında uzmanlığına; kazan, kalorimetre, ısı istasyonu ve diğer ısıtma ekipmanlarının satış ve servis hizmetlerini de eklemiştir. Şirketimiz yoğun olarak mekanik tesisat firmalarına ana ekipman ve cihaz satışı alanında hizmet vermektedir. AQUA Dolpin’in pompa grupları ile başlayan ilk proje satışımız, Gebze 1. Etap Emlak Konut, Double Tree Hilton Topkapı, Gül Proje Vira İstanbul, Gül Park Yaşam, Divan Residence gibi projelerle devam etti ve pek çok projede çözüm ortağı olarak yer aldık.

Türkiye’de halen sürmekte olan pek çok özel sektör projesinde, özellikle enerji verimliliği konusu giderek önem kazanmakta ve marka seçimlerinde belirleyici olmaktadır. Ancak, genellikle müteahhit firmalar tarafından gerçekleştirilen devlet ve belediye işlerinde, fiyat/maliyet konusu ön plana çıkmakta, enerji verimliliği konusu biraz geri planda kalmaktadır. Bu tür ihalelerin şartnameleri hazırlanırken enerji verimliliği yüksek ürünlere yönelik şartlarında değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

Biz müşterilerimize, 360 derece hizmet sunmaktayız. İşin teklif aşamasından önce keşif aşamasında; müşterilerin gerçek ihtiyaçlarına uygun doğru ürünlerin seçimini yapmaktayız. Daha sonra satışını gerçekleştirdiğimiz ürünün ihtiyacı olan montaj, devreye alma ve kullanım eğitimi işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Ana hedefimiz müşterilerimize, hak ettikleri konforu yaşatmaktır.

Bizler, müşteri odaklı iş yapış tarzımızla MAS DAF ile uyum içindeyiz. Müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için; Mas Grup’un sahadaki iş ortağı olarak, Mas Pompa’nın tüm departmanlarındaki çalışanları ile birlikte hareket etmekteyiz. Ortak amaçlarımız, ürün kalitesinin lojistik ve servis hizmetlerinin sürekli iyileştirilmesi, teknik bilgi seviyesinin artırılması, Ar-Ge bölümüne geribildirim ve sürdürülebilir diyalog / gelişim halinde, birlikte hareket etmektir.

Erdoğan Teknik olarak müşterilerimizin bizlere verdiği destek ile bölgemizde bilinen bir marka haline geldik. Bu desteğin bilinci içerisinde, büyümeye devam eden firmamızı,  2. kuşak yöneticiler ile 2. yirmi beş yıla, amatör ruhumuzu kaybetmeden taşıyıp, yolumuza devam etmek istiyoruz.

Ge-Ti İnş. ve San. Malz. Tic. Ltd. Şti. Yöneticisi Hakan Özyürek 

“MAS DAF işbirliğimizin daha da gelişerek çok iyi noktalara geleceğine inanıyoruz”

Şirketimiz 1982 yılında Karaköy’de faaliyetine başlamıştır. İlk önceleri brülör yedek parçaları ve teknik malzeme satışı yaparken, ilerleyen zamanlarda hemen her çeşit mekanik tesisat malzemelerini satarak faaliyetine devam etmiştir. Şu an itibarıyla alt yapıdan vitrifiyeye kadar bir inşaat için gerekli olan birçok mekanik tesisat malzemesini satmaktayız. Çalıştığımız sektörlerin büyük bir kısmını inşaat sektörü oluşturmaktadır. Bunun yanında arıtma, gıda, tekstil ve diğer sektörlerle de teknik malzeme özelinde çalışmaktayız. Türkiye de, özellikle İstanbul’da çok çeşitli projelere hizmet verdik, veriyoruz. İlk akla gelenleri söylemek gerekirse İstanbul 3. Havalimanı, Batışehir, Zorlu Center Marmara Forum AVM, İkea İzmir, Forum Bayrampaşa, yeraltı treni inşaatları ve birçok Emlak Konut projeleri bunlardan bazılarıdır.

Türkiye’de bu sektörde çalışmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Çünkü düşük kâr marjları ve ciddi rekabet koşulları bu sektörde çalışan tüm firmaları zorlamaktadır. Buna son yıllardaki finans zorluklarını da eklersek iyiye gittiğini söylemek zor. Bu durum sektördeki herkes gibi pompa firmalarını da etkilemektedir. Özellikle son yıllardaki yerli üretici ürünlerinin kalitelerinin artmasıyla ithal pompa firmaları ile rekabet daha iyi duruma gelmiştir. Bunun şirketlerin kurumsallaşmaya ve pazarlamaya verecekleri önemle daha da artacağını düşünüyorum.

Sloganlarımızdan biri “Dünyanın malzemesi Ge-Ti’de”. Bunun, müşterilerimizin bizi tercih sebeplerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çok çeşit ve alternatif markalar müşterilerin işlerini yürütmesinde kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca kaliteli hizmet çok önem verdiğimiz diğer bir konudur. Özellikle teknolojinin inanılmaz bir hızla gelişmesi doğal olarak sizi de hızlı olmak zorunda bırakıyor. Bu yüzden hem tekliflere cevap vermede hem de teslimat konusunda hızlı olmak zorundasınız. Her gün az çok demeden 2 aracımız Anadolu, 2 aracımız da Avrupa Yakası’ndaki şantiyelere teslimat yapmaktadır. Tabii hemen her gün,  gün içinde dışarıdan nakliye araçları ile yapılan sevkiyatlar da oluyor.

Bizi farklı kılan diğer bir özellik ise satış ekibimizin yüzde 70’inin mühendis olmasıdır. Bu bizi, hem müşterilerin ihtiyaçlarında teknik donanım açısından hızlı çözüm üretmemizi hem de iletişim anlamında bir adım öne geçiriyor.

MAS DAF işbirliğimizin daha da gelişerek çok iyi noktalara geleceğine inanıyoruz. Zaten yıllardır süregelen işbirliğimiz A tip bayii olmamızla çok daha iyileşti. Firmaların ticarete, hizmete ve rekabete bakış açısı paralel olunca başarının gelmemesi pek mümkün değil diye düşünüyoruz. Bizim eski bir Mas Pompa bayisi olmamızın bu işbirliğinin ve güvenin yapılanma sürecini kısalttığı kanaatindeyiz. Bu işbirliğinin önümüzdeki senelerde hem bize hem Mas Pompa’ya daha çok katkı sağlayacağına eminiz.

Firmamız 36 senelik bir firma olduğundan, geleneği ve tarihi olan bir firmadır. Dolayısıyla bu bizi yıllardır, günlük ticari kazançlar değil, ileriye dönük uzun vadeli kazançlar peşinde olmamıza yöneltti. Mas Pompa ile yaptığımız bu işbirliği uzun vadede sektöre ve ülkeye hizmet hedeflerimiz kapsamında yapılan işbirliğidir.

Tabii ki biz bir ticari kuruluşuz ve amacımız para kazanmak. Fakat bunu yaparken şu anda kısmen unutulmuş ticari ve insani değerleri yaşatarak, bazı yazılı olmayan kurallara uyarak sektöre hizmet etmek amacındayız. Ge-Ti’nin bir şirket olmasının yanında bir okul olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bizden sonra gelecek nesillere de işin manevi tarafını öğretmek bir başka hedefimizdir.

Yaptığımız ve yapacağımız teknolojik yatırımlarla işlerimizi daha kolay yapabilme, müşterilerimize daha hızlı cevap verme ve çalışanlarımızın daha rahat çalışma ortamında çalışmaları hedeflerimizden biridir.

Sonuç olarak 36 senelik firmamızın uzun yıllar boyunca aynı çizgide ve her geçen gün daha da büyüyerek yeni nesillere hizmet etmesini sağlamak en büyük hedefimizdir.

Oska Pompa San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Arkutcu

“Firmamız, MAS DAF ile uzun süreli ve güçlü bir beraberlik içerisinde, emin adımlarla büyüyor”

Oska Pompa San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin temelleri, 2005 yılında MAS DAF yetkili servisi olarak hizmet vermeye başlayan Kardeşler Teknik firmasına dayanmaktadır. 2017 yılı ikinci yarısı itibarıyla da Oska Pompa San. ve Tic. Ltd Şti. kurularak MAS DAF münhasır bayiliğini almış olup ticari hayatına halihazırda devam etmektedir.

Oska Pompa San. ve Tic. Ltd Şti, ağırlıklı olarak; toplu konut projeleri başta olmak üzere endüstriyel tesisler, denizcilik, kamu ve özel sektöre, pompa sistemleri konularında, satış ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Faaliyet süremiz boyunca Lensistanbul, Dky Lokumevler, Evinpark Adatepe, Fortis Sinanlı gibi prestijli konut projelerinin yanı sıra; Sarıyer Devlet Hastanesi, Çamlıca Prestij Okulları, Teknik Granier, Makyol İnşaat, Vamatco Matbaa Mürekkepleri, Friterm A.Ş., Bant Boru, Vatan Plastik, Lesa Yem gibi ülkemizin ve bölgemizin önde gelen endüstriyel tesis ve firmalarının çeşitli projelerinde, çözüm ortağı olarak yer aldık.

Ülke ekonomimizin lokomotif sektörü olan ve gün geçtikçe gelişerek büyüyen inşaat sektörü içerisinde konut ve endüstriyel tesis projelerinde çevre dostu ve akıllı sistemlerle donatılan otomasyon sistemlerine yönelen tesisat projelerinde ısıtma, soğutma, yangın ve kullanma suyu tesisatlarının vazgeçilmezi olan pompa ve hidroforlar,  gelişen teknolojiye ayak uydurarak akışkan transferleri ve basınçlandırma işlevi yanı sıra, enerji verimliliği ve doğaya saygılı ürünlerin imalatı satışı ve satış sonrası müşteri memnuniyeti gibi birçok olgunun toplamını kapsamaktadır. Bizler Mas Grup’un satıcı iş ortakları olarak müşterilerimizin bu isteklerini derleyip en fonksiyonel çözüm ve hizmetleri vermek için çalışmalar yaparak sektörün gelişmesine destek vermekteyiz.

Meslek hayatıma pompa hidroforu sistemlerinin okulu sayılan MAS DAF’ın imalat departmanında başladım. İlerleyen süreçte servis hizmetlerinde kazandığımız tecrübeler, satış konusunda daha etkili olmamızı sağladı. Oska Pompa çalışanlarının, sektör içinden gelmesi ve teknolojik gelişmelere yönelik hizmet içi eğitimlerle donatılması, bizi müşterilerimiz nezdinde rakiplerimize göre tercih edilir kılmaktadır.

Gücümüzü aldığımız MAS DAF içerisinde gerek yeni ürün tasarımlarının şekillendirilmesi gerekse teklif aşamasından ürünlerin devreye alınmasına kadar olan süreçte, sürekli olarak fikir alışverişi ve paylaşımlar ile müşterilerimize en iyi ürün ve hizmeti sunmaktayız. Firmamız,  MAS DAF ile uzun süreli ve güçlü bir beraberlik içerisinde, emin adımlarla büyümektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik konjonktür göz önünde bulundurulduğunda,  mevcut projelerdeki yerli tedarik oranının artırılması tüm pompa üreticilerinin, satıcılarının ve servislerinin ortak hedefi olmalıdır. Özellikle yeni projelerde kullanılacak olan yerli ürün oranlarının sürekli olarak artırılması, ülke ekonomisi başta olmak üzere üretici firmalar ve doğru orantılı olarak biz iş ortaklarının da pazar payının ve kazançlarının artmasını sağlayacaktır. Bu yolla, Türkiye ekonomisinin gelişmesinde bir tutam katkımızın olması, en büyük hedefimizdir.

Sistem Yapı Mlz. San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Yıldırım Keskin

“MAS DAF ile aynı bakış açısıyla yol almaya devam ediyoruz”

Yapı sektöründe 30 yıllık deneyime sahip olan firmamız, perakende alanında hizmet veren nalbur ve yapı marketlere geniş ürün gamı ve cazip fiyat seçenekleri ile toptan satışın yanı sıra; seçkin projelere ve mekanik tesisat uygulaması hizmeti veren firmalara özel fiyatlı toplu malzeme satışı gerçekleştirmektedir. Anlayışımız; en kaliteli ürünleri, en uygun fiyata, zamanında ve eksiksiz olarak kullanıcıya sunarak kusursuz hizmet üretmektir.

Temel olarak iki alanda hizmetimiz var. Birincisi, toplu konut projeleri yapan inşaat firmaları ve onlara hizmet üreten mekanik taahhüt firmaları; ikincisi, perakende pazarında hizmet üreten nalbur, yapı market ve seramik satış mağazalarıdır.

Aslına bakarsanız İstanbul’daki önemli ve büyük projelerin hemen hepsine hizmet sağlamış bulunmaktayız. İsim vermek gerekirse şunlar söyleyebilirim; DAP Yapı’nın İstanbul genelindeki tüm projeleri, Torunlar 5. Levent Projesi, Nef 39, Nef 25, Nef 14, Nef 08, Nef 19, Mint Çağlayan Projeleri, İntaya & Eyg & İntes  Adım İstanbul Projesi, 24 Gayrimenkul’ün Arena 24, Halkalı 24, Cadde 24, Ekspres 24 Projeleri, Dağ Mimarlık’ın Tual Adalar, Tual Bahçekent Projeleri, Balpa İnşaat-Emlak Konut Kayaşehir, Tuzla Şehrizar Konakları, Yörük İnşaat-Emlak Konut Kayaşehir Projesi, Chatay İnşaat, Nivo İstanbul Projesi, Tahincioğlu Nida Park Kayaşehir Projesi, Ak Yapı-Makro İnşaat-Park Mavera Projesi ve Ak Zirve İnşaat Strada Projesi.

Son yıllarda inşaat mimarisindeki yenilikçi projeler ile dünyaya örnek konut ve inşaat projesi yapılmasını takiben, bu binalarda kullanılan mekanik tesisat ürün grupları ve sistemleri her geçen gün daha da nitelikli hale geliyor. Bugüne kadar bu tarz projelerde dışa bağlı olan tedarik zincirleri, yerli üreticilerin ar-ge ve emek dolu çalışmaları sayesinde yabancı tekelini yıkıp Türkiye’deki tesisat sektörünü her geçen gün millileştirmeye başlamıştır. Özellikle pompa sektörü bu tekelin yıkılmasına öncülük eden grupların başında geliyor. Bu da bizi yurttaş olarak çok gururlandırıyor.

1988 yılından beri ticaret yapısı anlamında doğrudan nihai tüketiciye değil, iş ortaklarına ulaştık. Ticari anlayış olarak paylaşmayı seven, hizmet üreten, uzun yıllar istikrarlı ve dengeli ticaret yapmayı ilke edinmiş bir firmayız. Biliyoruz ki varlığımız, çalıştığımız iş ortaklarının ticaretinin devamlılığıyla sürekli kılınacaktır. Bu sebeple onlar adına satın alma yapıyor, onlar adına stok tutuyor ve onların talep ettiği şekilde hizmet üretmeye çalışıyoruz. Böylece sektörün en sevilen ve en güvenilir firması olmanın verdiği haklı gururu yaşıyoruz.

MAS DAF ile 3 yıldır süregelen uyumlu bir işbirliğimiz var. Mas Grup’tan beklentimiz; bizleri sektördeki risklere karşı koruması, gelişen ülke şartlarına göre stratejiler üretmesi, ileriye dönük hedefler koyup bu hedefler doğrultusunda beraber mücadele edebilmektir. Bu sebeple, Mas Grup’la aynı bakış açısıyla yol almaya devam ediyoruz.

Gelişen ve büyüyen inşaat sektöründe; ürün çeşidi, hizmet kalitesi ve ticari yaklaşımlarıyla sektöre örnek teşkil edip aranan firması olmak ana hedefimizdir.Slider Altına
Söyleşi