Header Reklam
Header Reklam

“Markamız, Türkiye’de üretim kapasitesini artırmak için ek yatırım yapacak”

12 Mayıs 2022 Dergi: Mayıs-2022
“Markamız, Türkiye’de üretim kapasitesini artırmak için ek yatırım yapacak”

Caner Güçer
Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Pazarlama ve Planlama Departman Müdürü 

1921 yılında Japonya’da kurulan Mitsubishi Electric, bugün geldiği noktada dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren dev bir şirket olarak yolculuğunu başarıyla sürdürüyor. Şirket, Türkiye’deki "Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş." fabrikası için yeni bir yatırım kararı aldığını açıkladı. Firmanın başarılı yolculuğunu, ürün gruplarını, yeni yatırımın ayrıntılarını Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Pazarlama ve Planlama Departman Müdürü Caner Güçer ile konuştuk… 

“Evden Uzaya Kadar Teknolojik Çözümler”

Evden uzaya kadar çok sayıda sektörde ileri teknoloji çözümleriyle öne çıkan Mitsubishi Electric, 1921 yılında Japonya’da kuruldu. Şirketimizin doğrudan Türkiye yolculuğu ise buradaki müşterilerimizle daha yakın ilişkiler kurmak için 2012 yılında faaliyet göstermesiyle başladı. Aslında ilişkilerimiz markamızın hem klima hem de fabrika otomasyonu alanındaki distribütörleri aracılığıyla uzun yıllar öncesine dayanıyor. Mitsubishi Electric, aynı zamanda Türkiye’yi önemli bir üretim üssü olarak konumlandırıyor. 2018 yılında resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz ve markamızın Avrupa’daki ilk ev tipi klima fabrikası olma özelliğini taşıyan Manisa’daki dijital fabrikamız Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş.’de Türkiye ve Avrupa için yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu klimalar üretiliyor.  

“Teknolojik dinamikler, daha iyi bir dünya ve daha yüksek bir konfor ile ilgilidir”

Mitsubishi Electric olarak teknoloji, dizayn ve üretimde 100 yıllık mükemmelliğin izinde iklimlendirme teknolojileri geliştiriyor, kullanıcıların en iyi klima deneyimi yaşamasını hedefliyoruz. Geleceğe yön veren teknolojilere imza atıyor, konfor, verim ve dayanıklılığın yüksek standardını sunuyoruz. Ürün gamımızda; ev-ofis klimaları, ticari tip klimalar, City Multi VRF merkezi sistem klimalar, ısı pompası sistemleri, havalandırma sistemleri, üretim proses soğutma sistemleri, bilgi işlem odası soğutma sistemleri ve kontrol sistemleri yer alıyor. Teknoloji, tasarım ve üretimde mükemmelliğe işaret eden Mitsubishi Electric Quality anlayışıyla ürettiğimiz tüm ürünler, uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışıyor ve deneyimleyenler en iyi seçim olduğunu kanıtlıyor. 

Bizim için teknolojik dinamikler, daha iyi bir dünya ve daha yüksek bir konfor ile ilgilidir. Dolayısıyla klimalarımızı üretirken bu sürdürülebilir felsefeyi rehber kabul ediyoruz. Örneğin; bireysel kullanımlar için piyasaya sunduğumuz Legendera ve EnviroME serilerimiz sahip oldukları A+++ soğutma verimliliğine sahip kapasite alternatifleri ile enerji tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunuyoruz. Legendera serisi klimalarımızın kompresörlerinde Mitsubishi Electric özeli olan Poki-Poki Motor kullanıyoruz. Bu ve yapılan tasarım sayesinde soğutmada 10,5’e ulaşan verim değeriyle sıradan A sınıfı cihazlardan iki kat daha yüksek verimlilik elde ediyoruz. 

Klimalarımızda teknolojinin tüm alanlarından maksimum fayda sağlamak için yapay zekâdan yararlanıyoruz. Bu kapsamda kaset ve duvar tipi klimalarımızda kullandığımız ‘’3D i-See Sensör” teknolojisi, tam 232 adımda 8 sensör ile mekânın yüzlerce hücresinden ölçüm alıyor. Alınan veriler, odadaki farklı sıcaklıklardan dolayı meydana gelebilecek konforsuz durumları ortadan kaldırmak için değerlendiriyor. Böylece yüksek konfor ve enerji tasarrufu sağlıyor. Bu gelişmiş teknoloji aynı zamanda sıcaklık ölçümleri yaparken evcil hayvanları ve insanları da ayırt edebiliyor. Ortamdaki kişi sayısına göre iklimlendirme yapabilen bu teknoloji, ortamda kullanıcı olmadığında da enerji tasarrufu için ayar sıcaklığını kişi sayısına orantılı olarak değiştirebiliyor. Buna ek olarak ortamda kişilerin zaman geçirdiği alanları öğrenip o bölgelerin öncelikli iklimlendirilmesi için yapay zekâsını kullanabiliyor.  

İklimlendirme ürünlerinin çevre etkisini minimumda tutmak oldukça önemli. Mitsubishi Electric olarak cihazlarımızın karbon salımını azaltacak teknolojiler üzerinde çalışıyor birçok ürün grubumuzda karbon emisyonunu düşürmeyi başarıyoruz. Örneğin HareME klimalarımızda mevcut soğutucu akışkan, yaklaşık yüzde 82 oranında daha düşük t-CO2 eş değeri emisyonu bulunuyor. Ayrıca Mitsubishi Electric’in yeniden kullanılabilir boru teknolojisi özelliği; eski sistemin mevcut boru tesisatını değiştirmek zorunda kalmadan, eski ve verimsiz ürünlerin R32 soğutucu akışkanlı klimalarla değiştirilmesinde kolaylık sağlıyor. VRF klima sistemlerimize baktığımızda ise kompleks alanlarda etkili çözümler sunmasıyla fark yaratıyor. Gerek bağımsız kontroller gerekse merkezi yönetim algoritmaları ile gelişmiş sistemler, sahip oldukları iç ünite çeşitliliği ile her türlü mimari tasarımları destekliyor. Dünyanın tek iki borulu ısı geri kazanımlı City Multi sistemimiz, düşük sıcaklıklarda performansı garantileyen patentli Zubadan teknolojisi ile altyapı çalışmalarını kolaylaştırıyor. Aynı şekilde yüksek enerji verimliliği sunan Avrupa’nın ilk R32 soğutucu akışkanlı City Multi sistemi ve düşük CO2 eş değerine sahip dünyanın tek Hybrid City Multi sistemi de fark yaratan ürünlerimiz arasında yer alıyor.

Ayrıca tüm cihazların uzaktan kontrol ve izleme imkânı sunuyor, verimliliği artıracak geriye dönük raporlama analizleri de sağlıyoruz. MELCloud; uzaktan bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanarak klimanın internet üzerinden kontrolünü sağlayan bulut tabanlı bir teknoloji. MELCloud ile klimayı açmak, kapatmak, çalışma modunu ve fan devrini değiştirmek, kanatçıkları ayarlamak, odanın sıcaklığını görmek ve sıcaklık ayarını değiştirmek gibi işlemler uzaktan yapılabiliyor. Böylesi sistemler ile bakım ve servis hizmetleri için de hızlı ve öncelikli müdahaleyi kolaylaştıracak özellikler sunuyoruz.

Son olarak yakın zamanda güncellediğimiz profesyonel klimalar kategorisinde yer alan Mr. Slim ticari klima serimiz klima deneyimini standardın ötesi çözümler ile farklılaştırıyor. Yeni iç üniteler, dış üniteler ve opsiyonel parçalardan oluşan Mr. Slim serisi, enerji tasarrufunu ve sistem güvenilirliğini maksimum seviyeye çıkaracak destekleyici özellikler sunuyor. Örnek vermek gerekirse MELCloud ile uzaktan kontrol edilebiliyor ve IoT teknolojisi sayesinde yoğun saatlerde güç tüketimini azaltmayı mümkün kılıyor. MELCloud’a veri girişi yapıldığında enerji tüketiminin zirve yaptığı saatlerde gerekli düzenlemeleri yapabiliyor. Sürdürülebilir düşük işletme maliyeti ile enerji tasarrufu konusunda iddiasını kanıtlıyor. Sistem güvenirliliği anlamında ise çoklu eş yaşlandırma, ihtiyaca göre otomatik çalıştırma, sürekli ısıtma için sıralı buz çözme sektörde olmayan ve fark yaratan bazı özellikler olarak öne çıkıyor.

"Pandemi, insanların bir klima ya da havalandırma ekipmanlarından beklentilerini de değiştirdi"

Pandemi tüm dünyaya iç hava kalitesinin ve taze havanın sağlığımız için ne kadar güçlü bir argüman olduğunu gösterdi. Bu durum insanların bir klima ya da havalandırma ekipmanlarından beklentilerini de değiştirdi. Dünyadaki yaşanan gelişmeleri anlayan ve kullanıcıların beklentilerini iyi analiz eden bir marka olarak iç hava kalitesine yönelik yenilikçi hava temizleme cihazları ve filtre sistemleri geliştirdik. Bu kapsamda mevcut Plasma Quad teknolojisiyle iyileştirerek yeniden piyasaya sunduk. Plasma Quad Connect ve Plasma Quad Protect hava temizleme cihazlarının yanı sıra V Blocking filtre ile yaşam alanlarının havasının dört mevsim istenilen kalitede tutulmasını sağlıyoruz. 

Hizmete sunduğumuz bu gibi sistemler, doğal havalandırma koşullarının mümkün olmadığı kapalı alanlarda kötü hava kalitesinden kaynaklanan alerjenler, nem ve küf kokusu gibi sorunları ortadan kaldırmaya destek oluyor. Plazma teknolojisinden Plasma Quad Connect elektrota 6000 voltluk bir elektrik uygulayarak oluşturduğu plazma sayesinde iç mekânlarda oluşan hava kirleticileri sessiz ve kokusuz bir şekilde etkisiz hale getiriyor. Plasma Quad Connect hava temizleme cihazı, mevcut ürün gamımızdaki ve bazı eski serilerdeki duvar ve kanal tipi klima ünitelerine uyumlu olarak monte edilebiliyor. Plasma Quad Protect ise klima ünitesinden bağımsız olarak ister tavan ister döşeme tipi modelleriyle mekâna uygulanabiliyor. Cihaz diğer modelde olduğu gibi Plasma Quad filtre ile plazma üreterek etkinliğini sağlıyor. Plasma Quad Protect sahip olduğu koku giderici filtre ile de mekandaki istenmeyen kokuların önüne geçiyor.

İç hava kalitesi konusunda da Mitsubishi Electric uzmanlığıyla, sektördeki varlığımızı kanıtlıyoruz. Bu noktada pencere açılmadan mekânlarını havalandırmalarını sağlayan ısı geri kazanımlı havalandırma cihazı Lossnay, odadaki sıcaklığı ve nemi büyük ölçüde korurken havanın tazelenmesine yardımcı oluyor ve iç mekânlara yüzde 100 taze hava sağlıyor, yüksek verimli filtresi sayesinde 0.3µm büyüklüğe kadar filtreleme yapabiliyor.

"Enerji verimliliği yüksek klimaları tercih etmek büyük avantaj sağlıyor"

Doğru iklimlendirme sistemini seçebilmenin temel noktası önce ihtiyaçları doğru belirlemekten geçiyor. Ardından kullanıcı beklentisi, mekânın mevcut durumu gibi parametreler devreye giriyor. Her ne kadar klima seçmek basit bir alışveriş gibi gözükse de uzun yıllar kullanılacak olması ve ilerideki ihtiyaçlara da cevap verebilme esnekliği sunması çok önemli. Dolayısıyla yıllarca kullanılabilecek uzun soluklu bir sistemi tercih etmek için sadece görselliğe bakamayız. Sessizlik, yüksek enerji verimliliği, çevre dostu ve teknolojik destek özellikleri gibi unsurlar mutlaka kullanıcıların satın alma kararlarını belirlemede öncü olmalı. 
Sorumlu tüketim anlayışının çok daha önemli hale geldiği günümüzde ayrıca enerji verimliliği yüksek klimaları tercih etmek büyük avantaj sağlıyor. Örneğin, aralarında sadece bir artı fark var gibi düşünülebilen iki ürünü kıyasladığımızda, A+++ enerji seviyesi ile sıradan A++ enerji seviyesindeki iki farklı klimanın elektrik tüketiminde yüzde 40’a varan oranlarda farklar oluşuyor. Dolayısıyla hem çevre hassasiyeti hem de bütçe dostu olması açısından enerji verimliliği yüksek sınıfta yer alan klimaların tercih edilmesi en önemli önerimiz. Mitsubishi Electric olarak Türkiye’de ürün gamında en fazla A+++ klima alternatifi bulunan marka konumunda olduğumuz için bu konudaki farklı tüketici beklentilerini kolaylıkla karşılıyoruz.

“Titizlikle yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları sayesinde her ürün kendi başına benzersiz özelliklere sahip”

Teknolojinin şekillendirdiği bir sektörde Ar-Ge çalışmaları, işimizin temel stratejisini oluşturuyor. Japonya'da ülke çapında büyük farklılıklar gösteren iklim koşullarında bile üstün performans gösteren klima sistemleri yaratmak için çalışan mühendislerimiz, deneyimlerini dünya üzerindeki doğal iklim şartlarında sürekli kullanımda dahi yüksek dağınıklığa sahip, ileri düzey teknolojik sistemlerin üretilmesi için kullanıyor. Titizlikle yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları sayesinde her ürün kendi başına benzersiz özelliklere sahip. Yıllarca sağlam kalmaları, sessiz çalışmaları, enerji verimli performansları ve çevre üzerindeki minimum etkileri bunlardan sadece birkaçı… 

Ar-Ge çalışmaları sayesinde elde ettiğimiz başarıyı hem iç hem de dış pazarda sürdürüyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ısıtma ve soğutma pazarının önde gelen oyuncularından biri konumundayız. Markamızın Avrupa’daki ilk ev tipi klima fabrikası olma özelliğini taşıyan Manisa’daki dijital fabrikamızda da Türkiye ve Avrupa için yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu klimalar üretiyoruz. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konsepti ile tasarlanan fabrikada, Türkiye ve Avrupa için Avrupa Birliği mevzuatının gerekliliklerini karşılayan, yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu klimalar üretiliyor.

Satış öncesi ve sonrası her zaman kullanıcılarımızın yanında yer alıyoruz. Çok geniş bir servis ağımız mevcut. Soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde oluşabilecek arızaları minimuma indirmek, sistemin çalışma verimliliğini ve konforunu kesintisiz bir şekilde en üst seviyede tutmak amacıyla belirli aralıklarla ‘’Periyodik Koruyucu Bakım’’ hizmeti sunuyoruz. Buna ek olarak Keşfetteam ismiyle müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak, sektörde daha önce hiç karşılaşılmamış bir keşif süreci sağlıyoruz. Keşfetteam ekiplerimiz, özel olarak geliştirilmiş Keşfetteam uygulaması ile en doğru analizi yaparak kullanıcıların beklentilerini ve mekânın ihtiyacını karşılayacak en uygun klimayı seçmek konusunda yol gösteriyor.

"Yeni lokasyonlar, bayilikler ve çözüm ortaklarımızla büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz"

Farklı iklim koşulları ve farklı büyüklükteki uygulamalar için üstün performans gösteren sistemlerimizle çok sayıda prestijli projeye çözüm ortaklığı yapıyoruz. Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda tüketicilerimize ve iş ortaklarımıza inovatif ve çevre dostu ürünler sunarak büyümeye devam etmeyi misyon kabul ediyoruz. Bu kapsamda güçlü bir bayilik ve servis ağımız var; hepsi hizmet sundukları ürün özelinde eğitimli, müşteri ve çözüm odaklı çalışmalar ile aktivitelerini yürütüyor. City Multi projelerine özel, mühendislik bilgileri üst seviyede olan seçkin çözüm ortağımız bulunuyor. Gerek projelendirme gerekse mağazalarımızdaki görsel deneyimleme fırsatları ile müşterilerimize ulaşabiliyoruz. Yeni lokasyonlar, bayilikler ve çözüm ortaklarımızla büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz. 

“Havadan suya ısı pompaları (ATW) ve ev tipi klimaların yıllık karma üretimi toplam 1 milyon üniteye çıkacak”

Markamız, Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş. fabrikasının üretim kapasitesini artırmak için ek yatırım yapacağını açıkladı. Şirketimizin global çatısı altında yapılacak bu önemli yatırımla birlikte üretilmeye başlanacak havadan suya ısı pompaları (ATW) ve ev tipi klimaların yıllık karma üretimi toplam 1 milyon üniteye çıkacak. Gerek yurt içi gerekse Avrupa bölgelerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yüksek teknoloji yatırımları devam ediyor.

“İklimlendirme sanayisindeki en büyük pazar; Avrupa Birliği ülkeleri”
Türkiye, jeopolitik konumu, genç nüfusu ve büyüme potansiyeliyle avantajlı bir ülke. Üstelik yaklaşık 2 milyonun üzerinde kurulu üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük split klima üretim merkezi konumunda. 1 milyonu aşkın bir ihracat pazarı olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla hem ihracat hem de iç pazar dinamiği olarak yüksek bir potansiyel mevcut. 2023 yılında global pazar payını yükseltmeyi hedefleyen sektörümüzde; gelişen teknolojiler ve çevre bilinciyle yenilenebilir enerjiler, hibrid sistemler ve düşük enerji tüketimli sistemlere doğru genel bir yönelim mevcut. Bu durumun Türkiye için çok önemli bir yanı var çünkü üretim anlamında çok kritik bir noktadayız. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı verilere baktığımızda ise pazarın bu yıl çok verimli olacağını öngörebiliriz. Çünkü ülkemiz, iklimlendirme sektöründe yeni yıla çok hızlı bir başlangıç yaptı. Ocak-Mart 2022 ayları değerlendirildiğinde 1,6 milyar dolar ihracat yaparak tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek dış satışına imza attığını görüyoruz. İklimlendirme sanayisindeki en büyük pazar Avrupa Birliği ülkeleri. Yine Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıklamasına göre AB ülkelerine 809 milyon dolar ihracat gerçekleşti.
 Slider Altına