Header Reklam
Header Reklam

M. Çağlar Dursun:

02 Ağustos 2021 Dergi: Ağustos-2021
M. Çağlar Dursun:

Fanatik Fan Sistemleri, Türkiye iklimlendirme sektörünün genç ve dinamik oyuncularından… Fanatik Fan Sistemlerinin başlangıcından bugününe pazarda kat ettiği mesafeyi ve hedeflerini, ürün grubunun Türkiye Satış Yöneticisi M.Çağlar Dursun’dan dinledik…

Fanatik Fan Sistemleri 23 yıllık deneyimin üzerine inşa edildi
Fanatik Fan Sistemleri 2017 yılından bugüne Türkiye iklimlendirme sektörünün dinamik oyuncuları arasına katıldı. Genç bir yapı olarak görünmesine rağmen, esnek hava kanalları alanında pazar lideri Flexiva’nın da içinde bulunduğu Işıl A.Ş. grubunun bir markası olarak 23 yıllık deneyimin üzerinde kök salıyor. Öte yandan genç bir yapı olarak enerjisi çok yüksek. Bu nedenle; kapalı otopark havalandırma ve duman tahliye sistemlerinin yanı sıra diğer fan gruplarını da bünyesinde barındıran ürün yelpazesi ile Fanatik Fan Sistemleri, pazarda kısa sürede önemli bir yer edindi. Bu başarının ardındaki itici güç, Işıl Mühendislik A.Ş.’nin yüksek nitelikteki mühendislik alt yapısı, iç ve dış pazarlardaki güçlü satış ağı, inovasyon kültürü ve esnekliği sayesinde farklı pazar taleplerine hızlı uyumlanabilme kabiliyetidir.

İç pazardan sonra rotamız küresel pazarlara çevrildi
Yola çıkarken “iyi ürün, iyi fiyat, iyi teknik hizmet kalitesi”ni bir arada sunmayı hedefledik. Her ne kadar pazarın “fiyat”ın egemenliğinde olduğu söylense de hiç kimse en ucuz fiyata da olsa en kötüsünü edinmek istemiyor. Yani hiç kimse ürün kalitesinin karar verme süreçlerinde her hangi bir rol oynamadığını söylemiyor. Herkes, istediği özelliklere sahip, kaliteli bir ürünü olabilecek en iyi fiyatla edinmek istiyor. Tabii ki bir de ürünü tedarik ettiği kuruluşun, ürünün yaşam ömrü boyunca güçlü bir teknik destekle arkasında durmasını istiyor. Bu nedenle amacımız Fiyat, kalite ve hizmet parametrelerini bir araya getirmek oldu. Bunu başarınca pazarda önemli bir yer edinebilmemiz hiç de zor olmadı. Hali hazırda İstanbul Avrupa Yakası ve Ankara’da bayilerimiz mevcut. İstanbul Anadolu Yakası’nda da çok yakında bir bayimiz olacak. Bir yandan iç pazarda bayi sayımızı artırma yönünde çalışmalarımız devam ederken, öte yandan rotamızı dış pazarlara çevirdik.
Işıl A.Ş.’nin uluslararası pazarlarda çok güçlü markası Flexiva’nın en az 55 ülkede çok başarılı yapılandırılmış bir satış ağı bulunuyor. Bu bizi küresel pazarlara taşıyacak önemli bir avantajımız olacak. İhracat konusundaki çabalarımız sonuçlarını vermeye başladı. Azerbaycan’a ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Hedef pazar ülkelerimizde kendi satış ağımızı oluşturuyoruz.

İklimlendirme sistemleri çok hızlı gelişmiyor ama iş; hız gerektiriyor
Her ne kadar tüm iş kollarını büyük ölçüde etkileyen, dönüştüren dijital teknolojiler iklimlendirme sektörü için de bir değişim dinamosu olsa da, görece olarak bizim alanımızda bugünü dünden tamamen farklı hale getirecek hızda teknoloji geliştirilmiyor. Ama iş süreçleri hız gerektiriyor. Bu hız daha teklif sürecinde başlıyor. Müşterinin ilk talebi kendisine hızlı geri dönüş yapılması oluyor. Bu nedenle teklif departmanınızın, hata yapmadan ve hızlı bir şekilde müşteriye yanıt verebilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmesi için de konusuna hakim, güçlü bir mühendislik alt yapısına sahip kişilerden oluşması gerekiyor. Fanatik Fan Sistemleri, daha teklif sürecinde müşterisinden olumlu puan alıyor. Aynı hız; üretim ve teslim süreçleri için de isteniyor. Bu konuda da Işıl A.Ş.’nin ISO 9001 Kalite Yönetimi çerçevesinde, yüksek teknolojik donanıma sahip üretim alt yapısı ve lojistik yetenekleri yardımcı oluyor. Diğer fan gruplarında stoklu çalıştığımız için sipariş ile aynı gün içinde teslim olanağına sahibiz.
 

Marka projelerde imzamız var
63.000 metrekare alan üzerinde kurulan Şahsuvaroğlu Tuzla Ambiyans karma yaşam projesinde kullanılan fanlar, “Fanatik” markamızı taşıyor.
5 bloktan ve 312 daireden oluşan, 438 araçlık kapalı otoparkı bulunan DNZ Kurtköy; market, fırın ve eczane gibi günlük ihtiyaçlar için tasarlanmış ticari alanların yanı sıra 150 kişilik anaokulu ve spor tesisleri, sosyal alanları ile prestijli bir yaşam sunuyor. Bu projede kullanılan fanlarda da imzamız var.
“Zor beğenenlerin tercihi” sloganıyla yola çıkan, Kartal’da, 7.210 m2 alan üzerine, iki blok 26 kat olarak inşa edilen ve toplam 186 konuttan oluşan Prava Kartal da yine referanslarımız arasında.
Kartal Uğur Mumcu’da 7.000 metrekare inşaat alanına sahip yeni yaşam merkezi projesi olan Fikri Örme İş Merkezi’nde otomasyonu ile birlikte jetfan sistemi ve diğer fan grupları, Fanatik Fan Sistemleri tarafından temin edildi. Bu listeyi uzatmak mümkün. Altını çizmek istediğimiz şey; saygın projelerin güvenini kazanmış ve bu güveni boşa çıkarmamış oluşumuzdur. Az zamanda çok iş başardık. CFD analistlerimizden Ar-Ge ekibimize, SSH grubumuzdan proje ve teklif departmanlarımıza kadar senkronize çalışan, farklı beklentiler için uygun çözümleri üretebilen bir yapı kurguladık. Hızlı ama sürdürülebilir adımlar atacağımıza inanıyoruz.Slider Altına