“Lindab, havalandırma sektöründe kalite standartlarını yeniden belirleyerek toplam kaliteyi ve buna bağlı olarak da sistem verimliliğini artıracak”

23 Eylül 2015 Dergi: Eylül-2015

Lindab Genel Müdürü Levent Özcan

Lindab, 1959 yılında İsveç’te kurulan ve şu an 32 ülkede 130 şubesiyle faaliyet gösteren, globalde cirosu yaklaşık 800 milyon Euro ve üretici kimliği ile de konusunda lider olan dev bir kuruluş. Türkiye’de uzun yıllardır distribütörleri vasıtasıyla var olan Lindab, 2014’te kuruluşunu tamamlayarak resmi olarak faaliyete başladı ve 2015 yılının başında da firmanın genel müdürlüğü görevine Levent Özcan getirildi. Lindab’ın Türkiye havalandırma sektöründe toplam kalite anlayışını artıracağını belirten Özcan, “Santralden menfeze kadar bütün ürün gamını tek kaynaktan verebilecek dünyada bu ölçekteki tek üretici biziz” diyor ve ekliyor: “Lindab, enerji verimliliği sunan ürünleri ile sistem çözümü odaklı yaklaşan ve müşterilerinin işini kolaylaştıran bir firma vizyonu ile kurulduğu günden bu yana hızla ilerlemektedir.”

Lindab, toplam ürün temini anlamında havalandırma sektöründe rakipsiz

Lindab, ana başlıklar altında havalandırma ürünleri ile bina ürünleri sistem ve çözümleri geliştiren, üreten ve pazarlayan uluslararası bir firmadır. Özellikle havalandırma ürünlerindeki laboratuvarları ile sadece ürün üretmek değil aynı zamanda ciddi Ar-ge çalışmaları ve ürün geliştirmeleri ile de, gerek daha verimli ve yenilikçi ürünleri gerekse doğru dizayn edilecek sistemlerin sonuçları ve simülasyonları ile sektöre yön vermektedir.

Lindab’ın ürün ve çözümlerini şöyle sıralamak mümkün: ‘Yapı Çözümleri ve Yapı Ürünleri, ‘İç Mekân İklimi Çözümleri ile Havalandırma Ürünleri’. ‘Yapı Çözümlerinde’ Lindab anahtar teslimi yapılar yapabiliyor bu anlamda binayı çelik konstrüksiyon ürünleri ile yaparak, binanın duvarlarını, çatısını giydirip, içini havalandırma ekipmanları ile donatabiliyor. Avrupa ve Kuzey İskandinav ülkelerinde yapılar ağırlıklı çelik konstrüksiyon olduğundan Lindab bu ürün gamı ile, daha çok o bölgelerde aktif ancak Türkiye pazarında da özellikle sanayi bölgelerindeki çelik konstrüksiyon fabrika veya depolama ve lojistik yapılarına da çözüm anlamında hizmet veriyoruz. ‘Yapı Ürünleri’nde ise çatı ve yağmur indirme sistemleri ürünleri ile klasmanında rakipsiz, çevre dostu, uzun ömürlü ve şık çözümler üretebilen, fiyat-performans anlamında da sektörde yenilikçi ve rekabetçi ürünleri ile yer alıyor. Bu ürün gamımız ile de Türkiye pazarında şu ana kadar ciddi projelere hâlihazırda imza atmış durumdayız.

Lindab’ın Türkiye’deki asıl iddialı olduğu iş alanı ise; ‘hava iletim ekipmanları’. ‘Air Duct Sytems’ yani yuvarlak hava kanalı, ki bu bizim işimiz. Özellikle yuvarlak hava kanallarında bağlantı elemanı olarak kullanılan press fittings alanında dünyanın lider üretici firmasıyız. Sızdırmazlığı geliştirilmiş, dolayısıyla sistem verimliliğini artıran yeni geliştirilmiş patentli ürünlerimiz ile de yakın zamanda Türkiye pazarında hava iletim ekipmanlarında ciddi fark ve öncülük yaratacağız. ‘Indoor Climate Solution’ yani İç Mekân İklimi Ürünleri olarak adlandırdığımız tamamlayıcı ürün grubumuz içinde de; menfezler, difüzörler, CAV’lar, VAV’lar, Chilled Beams’ler, susturucular, damperler gibi havalandırmada kullanılan yardımcı ekipmanlar yer alıyor. Bu ürünlerde de yüksek Avrupa standartlarında rekabetçi ürünlerimiz ile pazardaki ciddi ve iddialı oyunculardan biri olma yolunda hızla ilerliyoruz. ‘Air Movement’ olarak anılan fanlar, klima santralleri ile de ana ekipman tedariki sağlayarak toplam çözüm üretebilme anlamında alanında lider olma yolundayız. En son olarak da ‘Fire Systems’ olarak anılan yangın/duman damperlerimiz ile havalandırmada kullanılabilecek her türlü ekipmana cevap vererek sektöründeki liderliğini tartışmasız noktalara taşımayı amaçlıyoruz. Türkiye pazarında kısa vadede tüm bu ürünlerimiz ile sektörün havasını değiştirip sektöre yeni anlayış getirmeyi planlıyoruz.

Türkiye’de yuvarlak kanal deyince akla “Spiro kanal” gelmektedir aslında “Spiro” başlı başına bir marka olup Lindab’ın ürün grubu altındaki markalardan sadece biridir

Güncel uygulamalara baktığımızda; hava kanalları, havalandırmanın en önemli parçalarından biri olmasına rağmen sadece birleştirici eleman olarak görüldüğü için genelde bu ürünün olması gerektiği gibi dikkate alınmadığını görüyoruz. Oysa hava kanallarındaki ve bağlantı parçalarındaki hava sızdırmazlığı, havalandırma sisteminin verimliliğini direkt etkileyen elemanlardır. Doğru projelendirme ve beraberinde gelen doğru ekipman tedariki ile oluşan sistemlerde sadece ana ekipmanlar ya da sadece yardımcı ekipmanlar ile değil, havalandırmayı sistem olarak tamamlayan hava kanallarının seçimine de önemle dikkat edilmesi gerekmektedir. Havalandırma disiplini içindeki ürünlerden ‘havalandırma kanalı’ hariç, diğer ürünlere ait global markaların neredeyse tümü Türkiye’de yıllardır aktiviteleri ile yerleşik durumdalar. Türkiye pazarında ise yerli üreticilerimiz bugüne kadar konuyu bir noktaya kadar getirmiş olup artık Lindab’ın gelmesi ile de bu konu daha yüksek standartlara taşınacaktır. Şunu da önemle vurgulamak istiyorum ki; Türkiye’de yuvarlak kanal deyince akla “Spiro kanal” gelmektedir aslında “Spiro” başlı başına bir marka olup Lindab’ın ürün grubu altındaki markalardan sadece biridir. Özetle Türkiye’de havalandırmanın her geçen gün daha önemli olduğu yapı mimarisinde bu alanda hiçbir yabancı marka bugüne kadar yatırım yapmamış olup standartları daha yukarılara taşımamış, ta ki Lindab gelene kadar…

Uluslararası standartlarda yerli üretim ile ülke ekonomisine katkı sağlayan bir firmayız

Lindab, Türkiye’ye çok da yabancı değil aslında, 90’lı yılların sonlarında Isısan ile beraber Spirovent markası adı altında pazarda yer aldık. Yuvarlak hava kanalı, pazar payı neredeyse hiç olmayan bir durumdan yıllarca doğru pazarlama ve ürünün avantajları ile günümüzde artık iyi bir noktaya gelmiş durumda. 2000’li yılların sonlarına doğru diğer yerli üreticilerimizin de dağıtıcılık anlamında bünyeye katılması ile ana dağıtıcılar ağı üzerinden Türkiye’de satışlar günümüze kadar hızlandırıldı. Lindab, Türkiye’de faaliyete resmi olarak ise 2014’ün başında başladı. İlk yıl boyunca, üretim tesisinin, ofisin, stok alanının kurulması ve pazardaki mevcut dağıtım kanallarının yapılandırılması ile ilgilenildi. Gelmiş olduğumuz noktada yaklaşık 2000 m2’lik üretim ve stoklama alanımız ile git gide gelişen ve büyüyen ve daha da önemlisi uluslararası standartlarda yerli üretim ile ülke ekonomisine katkı sağlayan bir firma konumuna gelmiş durumdayız.

Lindab Genel Müdürü Levent Özcan

Üretim hattımızı büyüteceğiz

Türkiye’de havalandırma kanalı deyince akla uzun yıllar boyunca kare kanallar geldi. Öncelikle kare kanallarla başlayan havalandırma bilinci, ilerleyen vadede gelişen sistemlerle beraber yuvarlak kanalların da Türkiye pazarına hızla girmesi ve ilerlemesine yol açtı. 2000’li yıllara kadar yuvarlak kanalların göz ardı edilecek kadar küçük olan pazar payı, günümüzde yaklaşık % 20 oranına gelmiş durumda. Hâlâ yuvarlak kanalın Türkiye’deki pazar payı, gelişmiş ülkelerdeki pazar paylarına göre çok daha az olmasına rağmen, yine de bu ürünün 5-8 yıl gibi kısa bir süre içerisinde % 20’lik bir pazar payına sahip olması, Türkiye pazarında havalandırma bilincinin daha verimli sistemlere doğru hızla geliştiğini bize göstermektedir. Yuvarlak kanalın kare kanala göre ürün anlamında teknik avantajlarının yanında imalatının, taşımasının, montajının çok daha basit ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi uygulayıcıya düşük maliyetli, hızlı ve kısa sürede teslim avantajı sağlayacağı gibi, üretim kalitesinin kare kanala göre daha avantajlı olması gelecekte yuvarlak kanalların çok daha hızlı büyüyeceğini bize göstermektedir.

Teknik olarak incelediğinizde, yuvarlak kanalın montajının kolay ve sızdırmazlığının yüksek olmasından çok daha önemli bir özelliği var ki, o da basınç kaybının kare kanala göre daha az olması. Bunun sonucu olarak daha küçük çaplarda dizayn değerlerindeki hava iletilebildiği gibi daha düşük enerjiyle yani daha düşük fan güçleri ve buna müteakip daha enerji verimli sistemlerle hava taşınabiliyor. Bu anlamda yuvarlak kanalın temel noktası “enerji verimliliğidir” diyebiliriz. Lindab olarak, uzmanlık alanımız olan yuvarlak kanal üretimine odaklanmış durumdayız ancak ürün ağacımızı tamamlamak anlamında kare kanal üretimine de ilerleyen zaman içerisinde geçerek üretim hattımızı hızla büyüteceğiz ve hava kanalında Türkiye’deki uluslararası standartlarda üretim yapan en büyük tedarikçi olma yolunda hızla ilerleyeceğiz.

Trendler günümüzde, kareden yuvarlağa, yuvarlaktan da ovale dönüyor. Bu, hem tasarımda daha fazla estetik sağladığı gibi bizlere daha enerji tasarruflu sistem olanakları sunuyor. Lindab olarak orta vadeli hedeflerimiz arasında; asıl işimiz ve uzmanlık alanımız olan yuvarlak kanal ve tamamlayıcı ürün olan kare kanala ilaveten oval kanal üretimine de geçiş yapmak var. Asıl ulaşmak istediğimiz nokta olan sistem çözümü sunabilmek anlamında yerli üretim olanakları ile de öncelikle menfez daha sonra klima santrali üretimine geçmek de gelecek planlarımız arasında yer alıyor.

Santralden menfeze kadar bütün ürün gamını tek kaynaktan verebilecek dünyadaki bu ölçekte tek tedarikçi biziz

Yakın zamana kadar Türkiye’de added value (katma değer yaratan ürünler) diye bir kavram vardı. Günümüzde o kavram, yerini solution (sistem çözümü)’ne bırakmış durumda. Türkiye’de gelişen ve değişen trendlere bakacak olursak, artık ürün odaklı yaklaşımdan ziyade sistem odaklı yaklaşımlar söz konusu. Lindab bunu fark ettiği için Türkiye’ye yatırım kararı aldı ve burada sistem çözümünü bir paket olarak sunabilen bir strateji uygulama yolunda, bu alanda da sürekli gelişerek ilerliyor. Daha yolun başındayız ancak ilerleyen vadede menfez, difüzör, CAV, VAV, chilled-beams, fan, klima santrali, yangın/duman damperlerin de içerisinde bulunduğu toplam ürün tedariki stratejisi ile Lindab olarak Türkiye yapılanmamızı geliştirerek bu alandaki büyük oyunculardan biri olma yolunda hızla ilerleyeceğiz. Önümüzdeki beş senelik projeksiyonda da bu hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz.

Lindab olarak sistem çözümleri odaklı bir firmayız dedim zira sistem çözümü derken şunu kast ediyorum; Lindab önceden sadece yuvarlak hava kanalı ve iç iklimlendirme çözümleri ürünleri üretiyordu, yangın ürünleri ile klima santrali ve fan konusunda üretici kimliği yoktu. Lindab olarak bu yılın başında Avrupa pazarında yaygın olarak bilinen yangın ve duman damperleri konusunda uzman üreticilerden biri olan İtalyan MP3 firmasını satın alarak bu alana da hızla dâhil olduk. Hemen sonrasında Türkiye’de Hydria olarak bilinen özellikle klima santrali üretiminde uzman olan IMP Klima firmasını yine içinde bulunduğumuz yılda satın alma yolu ile ürün gamını, konularında uzman üreticiler ile tamamlayarak ürün ailemizi bir bütün haline getirmiş olduk. Lindab böylece stratejilerine uygun olarak santralden menfeze kadar giden bütün hattaki talebe cevap verebilecek duruma gelerek bu anlamda havalandırmadaki dünya globalinde en büyük oyunculardan biri olduğunu ispat etti. Dolayısıyla çözüm odaklı olmak amacıyla ciddi bir adım atıldı. Bunun altını çizerek söylüyorum, santralden menfeze kadar bütün ürün gamını tek kaynaktan verebilecek dünyadaki bu ölçekte tek tedarikçi biziz. Bunu gerçekleştirebilmek bizim için çok önemliydi ve biz bunu başardık.

Kısa sürede büyük projelerde yer aldık

Türkiye’de dizayn edilen sistemlerde en büyük sorunlardan biri devreye almadır. Lindab olarak bu konuda tek elden ürün tedariki ve sistem garantisi anlamında ciddi know-how’ımız var. Havalandırmadaki büyük sıkıntılardan biri havalandırma kanallarıdır. İstenilen konfor şartlarındaki havanın dizayn değerlerinde taşınması için havalandırma kanalının arzu edilen kalite ve standartlarda üretilmiş ve doğru monte edilmiş olması gerekir ki senaryonun da kilit noktası burada. Lindab olarak bu konuda çözüm odaklı yaklaşımımız ile müşterilerimizin yanında olduğumuzu, yer aldığımız referans projeler ile de kanıtlıyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar geçen kısa süre içerisinde Emaar Square, Çiftçi Towers, Acarlar Ofis Binası, Novum AVM, Şile Spor Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi Tiyatro Salonu gibi önemli ve referans projelere imza attık. Ayrıca çatı ve yağmur indirme alanında Narven City gibi büyük ölçekli birçok villa projesine de ürünlerimizi verdik. Böylesi büyük projelerde yer almak bize çıktığımız bu yolda sağlam adımlarla ilerlediğimizi gösteriyor ve daha iyilerini yapabilmek anlamında da cesaretlendiriyor.

Çözüm, kaliteli ürünlerle beraber tüm entegrasyonu sağlayacak enerji verimli bir yapıyı yaratmak demektir

Bu konu için Lindab ‘Pascal’ isminde bir sistem geliştirdi. Pascal’ı, gazlı sistemlerde veya sulu sistemlerde otomasyon entegrasyonu sunan çözümlerin havalandırmaya uyarlanmış versiyonu olarak düşünebiliriz. Bu gelişmişlik sayesinde artık havalandırma sistemlerini dizayn ederken otomasyonuyla da donatabilecek durumdayız. Bu çözümümüz sayesinde, enerji verimli sistemler dizayn edebilmek artık mümkün ve genel sistem verimliliğine de ciddi avantajlar sunuyoruz. Sektörümüzün gelmiş olduğu noktada artık havalandırma konusunun da bina otomasyonu ile entegre edilmesi şart ve Lindab işte bu noktada pazarı yönlendirecek gücü elinde tutan firmalardan biri olarak pazarda yer alıyor. Çözüm; sadece iyi ürünler üretmek demek değil, kaliteli ürünlerle beraber tüm entegrasyonu sağlayacak enerji verimli bir yapıyı yaratmak demektir. Lindab, sadece kaliteli ürünler üretmenin de ötesinde tüm entegrasyonu sağlayacak enerji verimli binalar da yaratıyor ki asıl gücümüzü de bu inovasyonlardan alıyoruz.

2016 Lindab için inovasyon yılı

Lindab olarak havalandırmanın önemli bir parçası olan hava kanallarındaki norm ve standartların birçoğunu biz belirliyoruz. İsveç’te yer alan fabrikamızda üretilen press fittings’ler “Class D” sızdırmazlık standartlarında uygun olarak 275 gram çinko kaplamalı sacla ve yine bu standartlara uygun contalarla üretiliyor. Biz bu standartlarda üretimimizle kaliteyi artırırken şunu gördük ki; Türkiye pazarında standartlardan çok uzak neredeyse çinko kaplaması bile olmayan hatta contanın bile kullanılmadığı press fittingsler mevcut ki bu da işletmeler anlamında ilerleyen vadede ciddi sıkıntılara sebep oluyor. Lindab’ın stratejilerinden biri olan ‘inovasyon’ da işte bu noktada devreye giriyor. Lindab sürekli kendini geliştiren bir yapıya sahip, yenilikleri müşteri ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda gerçekleştiriyor. Önümüzdeki sene yuvarlak hava kanalları ve bağlantı elemanlarında pazara sunulacak olan iki yeniliğimizle Lindab bu alandaki alışkanlıkları ve kalite bilincini değiştirecek. Bu yeniliklerle Türkiye pazarı 2016 içerisinde tanışmış olacak ve artık yeni standartlar düzenlenerek daha verimli sistemler dizayn edilebilecek.Bugüne kadar her ürün gamındaki dünya globalinde üreticilerin Türkiye’ye gelmesi ile, ilgili segmentlerdeki kalite anlayışı artmış ve bu üretilen ürünlere yansımıştır, Lindab da bunu kendi alanındaki ürünlerde gerçekleştireceğini taahhüt ediyor.

Artık trend, sistem çözümü

Türkiye iklimlendirme pazarı günümüzde artık dünyanın yükselen yıldızlarından ve hiç şüphesiz ki en hızlı gelişen pazarlarından da biri. Özellikle çevresindeki ülkelerde iş yapan büyük inşaat grupları ile beraber bu coğrafyada ciddi ağırlığı olan lojistik olarak da çok stratejik konumda olan bir ülke. Dolayısıyla birçok yabancı marka burada yatırımlarını halihazırda yaptı ve yapmaya devam ediyor. Buna paralel olarak Türkiye’deki inşaat sektörü de çok büyük bir ivmeyle gelişiyor ve dünya da artık bunun farkında. Böyle bir pazarda sistem odaklı olmak artık kaçınılmaz. Sektörde LEED sertifikalı enerji verimli yeşil binalar, hatta neredeyse sıfır enerjili binalar konuşuluyor artık. Ürün satmak veya komponentleri birleştirmekten ziyade, sistemin daha verimli hale nasıl getirilebileceğinin tartışıldığı günlere geldik. Türkiye’nin böyle bir trend içerisinde olduğu göz önüne alındığında, bu trendde sistem çözümü sunabilen firmalar artık daha öne çıkacak. Dolayısıyla gelecekte Türkiye, sistem çözümüne daha kolay ve hızlı adapte olabilen, bunu bütün ürün gamı ile sunabilen markaların yer alabileceği büyük bir pazar olacak. Slider Altına
Söyleşi