“Otomasyon projelendirmeyi biliyor ve müşterilerimizi doğru ürüne yönlendiriyoruz”

25 Şub 2019

Kontrolyum Otomasyon Sistemleri Kurucu Ortakları Levent Sezen ve Muharrem Nalbant

Kontrolyum Otomasyon Sistemleri Kurucu Ortağı Levent Sezen

Kontrolyum Otomasyon Sistemleri Kurucu Ortağı Muharrem Nalbant

Kontrolyum Otomasyon Sistemleri, 2017 yılının Ekim ayında “Kontrol Bizde” sloganı ile ticari hayatına başlamış bir firma. Daha çok yeni bir firma olmasına rağmen, firmanın kurucuları aslında 10 seneyi aşkın sektörel deneyime sahip ve sektörün tanıdığı isimlerden; Levent Sezen ve Muharrem Nalbant. HVAC ve otomasyon ekipmanları tedariki konusunda hızlı gelişim gösterdiklerini belirten Sezen ve Nalbant ile Kontrolyum’un kuruluş hikâyesini ve faaliyetlerini konuştuk…

Farklı markaları tek bir bünyede, en uygun fiyatla ve hızlı bir şekilde sunuyoruz

Yaklaşık 11 senedir otomasyon sektörünün içindeyiz. İkimiz de aynı firmada çalışma hayatına başladık ve o firmada çalıştığımız yıllarda hem otomasyonu öğrendik hem de yavaş yavaş perakende sektörüne adım attık. Önceden proje tabanlı olarak başladığımız sektörde perakendeye geçtik ve o dönemler sektörde otomasyon ürünlerini internetten pazarlayan herhangi bir firma yoktu. Biz de buna öncülük ederek, otomasyon ekipmanlarını internetten pazarlayan, fiyatlarını yayımlayan ve satışa sunan sektörün ilk kadrosu olduk. 11 sene boyunca kendimizi geliştirerek, bütün otomasyon ekipmanlarını internetten pazarlayan bir kadro haline geldik ve 2017 yılı içerisinde çalıştığımız firmadan ayrılarak “kontrol artık bizde” diyerek kendi firmamızı; Kontrolyum Otomasyon Sistemleri’ni kurduk. 2017 yılının Ekim ayında şu anda bulunduğumuz binada çalışmalarımıza başladık. Müşteri portföyümüz; üretici firmalar, mekanik taahhüt firmaları, uygulamacılar ve son kullanıcılar. Bu süre içerisinde yeni zorluklarla karşı karşıya kaldık tabii. Öncelikle eskiden çalışandık şimdi ise işveren olduk. Agresif büyümekten ziyade emin ve sağlam adımlarla büyümenin daha doğru olacağını düşündük ve kuruluşumuzdan bu yana müşterilerimize hep kaliteli hizmet sunduk. Geriye dönüp baktığımızda bunu başardığımızı görüyoruz.

Kontrolyum Otomasyon Sistemleri olarak, farklı markaları tek bir bünyede seçenekli olarak müşterilerimize en uygun fiyatla ve hızlı bir şekilde sunuyoruz. Bina otomasyon ve HVAC kontrol ekipmanlarının satışını gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizin içerisinde oda termostatları, basınç anahtarları, donma termostatları, dedektörler, sensörler, motorlu vanalar, damper motorları, su sayaçları, kalorimetre, frekans inverterleri, manometreler, tüm ürünlerimizin exproof modelleri olarak, bütün kontrol ve algılama ekipmanları mevcut. 35 farklı markayı ve 3 bin 500’den fazla ürünü web sitemiz üzerinden pazarlıyoruz. 10 sene önce hiç olmayan bir pazarda bunları yapmaya başladık ve pazarı oluşturduk. Kontrolyum Otomasyon Sistemleri olarak da yaklaşık 2 senede çok ciddi yol kat ettik.

Kendi markamız Hexa Control, amiral gemimiz

Günümüzde bizim gibi internette otomasyon ürünlerini pazarlayan çok sayıda firma olmasına rağmen bizim ürün portföyümüze sahip firma yok diyebiliriz. Çünkü sunduğumuz ürünler niş ve sadece otomasyon sektörüne hitap eden ürünler. Ürün portföyümüzde dünyanın farklı yerinden farklı markalar bir arada. Çok geniş ve organize bir ürün portföyüne sahibiz. En çok hâkim olduğumuz kısım; motorlu vanalar, sensörler ve fan coil ekipmanları. Markalarımızı da bunlara göre kategorize ediyoruz. Fan coil ekipmanları kısmında üç tane farklı markayla çalışıyoruz ama kendi markamız Hexa Control, amiral gemimiz. Hexa Controls aslında bir Türk markası olup ürünlerinin tamamı Çin’de üretilmektedir. Sektörde uygun fiyatlı kalite bakımından sorun yaşatmayacak ürünlerin tedariki için Çin’de 5 farklı fabrikayla çalışıyoruz ve ürün grubumuzu tamamlamak için bu fabrikalardan ürün alıyoruz. Böylelikle Çin’den getirdiğimiz ürünleri tek marka altında toplamış olduk. Hexa Controls markası ile hem Türkiye’de hem de yurtdışında HVAC kontrol ekipmanları dalında markalaşma hedefimizi en kısa sürede gerçekleştirmeyi umuyoruz. Türkiye piyasasına hâkim olduğumuz Hexa Controls ürünlerinin arasında fan coil ekipmanları yer alıyor. Hem ürün çeşitliliği hem de fiyat ve ürün kalitesi bakımından fan coil termostatları ve fan coil motorlu vanalarına hâkimiz. Bu yönde de hem kalitemizi bozmadan hem de pazar payımızı artırarak ilerliyoruz. Bunun yanında motorlu vanalar ve diğer ekipmanlarda Avrupa ve Amerika menşeli ürün gruplarını sunuyoruz. Sunduğumuz 35 markanın birçoğunun resmi distribütörüyüz ve bu markaları Türkiye’de satma yetkimiz var. Bunların bazıları direkt yurtdışından kendi ithal ettiğimiz ürünler, bazıları ise Türkiye’deki bayileri olduğumuz ürünler.

Çalıştığımız ülkeler ve bazı markalar hakkında da kısa bilgiler vermek isteriz. Öncelikle gaz sensörleri kısmında Almanya menşeli olan MSR markasının ürünlerinin Türkiye’de satışını gerçekleştiriyoruz. MSR, bünyesinde bulundurduğu gaz sensörleri ile hem HVAC otomasyon sektöründe hem de endüstriyel sektörde tüm ihtiyaçlara çözüm üretebilen bir marka. Motorlu vanalar kısmında İtalya menşeli olan Controlli markasının Türkiye malzeme satış kanalıyız. Controlli firması yine hem HVAC hem de endüstriyel alanda ihtiyaçlara yönelik her tip motorlu vana üretimini yapabilmektedir. Aynı zamanda bilinen birçok marka için de fason üretim yapan kendi alanında lider bir firmadır. Bu markalar gibi 35 farklı marka ve 3 bin 500’den fazla ürünün satışını gerçekleştirebiliyoruz. Bu kadar çok marka ile çalışıp hem tedarik hem de satış organizasyonunu en iyi gerçekleştirebilen firmayız. Firma altyapımız buna çok müsait. Hem satışlarımızı, hem internet pazarlama ve satış ağımızı, hem de ithalat ve ihracat çalışmalarımızı yönettiğimiz çok sağlam bir altyapımız mevcut. Bu organizasyonu çok iyi bir şekilde yönetebiliyoruz, bu konuda hiç mütevazı olamayacağız.

Müşterilerimizin devamlı alışveriş yapacağı güvenilir tedarikçileri olmak için çalışıyoruz

Ürünlerimizi pazarlarken şeffaf davranıyoruz. Fiyatları, ürünlerin kataloglarını, teknik detaylarını ve menşeleri hakkında müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Bu açıdan kendimizi başarılı görüyoruz. Çünkü müşterilere ne kadar şeffaf olursanız ve ürünler hakkında detaylı bilgi verirseniz, onlar için o kadar güvenilir bir firma olursunuz. Kontrolyum Otomasyon Sistemleri olarak, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza daha iyi hizmet verebilmek, onların devamlı alışveriş yapacağı güvenilir tedarikçileri olmak için çalışıyoruz. İnternet üzerinden satışlarımız mevcut ancak satışlarımızı ağırlıklı olarak geleneksel satış yöntemleri ile müşteri ziyaretlerimizi gerçekleştirerek yapıyoruz. İnternet üzerinden daha çok pazarlama faaliyetlerini yürütüyoruz. Web sitemizde direkt liste fiyatlarını yayımlıyoruz. Bunun haricinde müşterilerimizin net alış fiyatlarını da yayımlıyoruz. Çünkü müşterilerimiz anında web sitesinden ürün satın almak isterlerse, liste fiyatından değil de indirimli fiyattan satın alabiliyorlar. Ürünlerle ilgili tüm bilgiler web sitemizde mevcut. Aynı zamanda ürünlerin stok bilgilerini de web sitemizden paylaşıyoruz. Müşteriler bizi aramadan ürünlerimizin fiyatlarına bakarak kendi projeleri için teklif hazırlarken bize dönüş yapmadan hem stok bilgilerini hem ürünün tüm detaylı bilgilerini görebiliyor. Müşterilerimizin hangi ürünü istediğini çok iyi biliyoruz ve stoklarımızı da buna göre güncelliyoruz. Depomuz, bulunduğumuz binanın alt katında yer alıyor. Ağırlıklı satışını yaptığımız ürünlerimizi depomuzda stokta bulunduruyoruz. Böylece hem kendi açımızdan hem de müşterilerimiz açısından avantaj sağlıyoruz. Yeni bir firma olmamıza rağmen stokumuz çok iyi bir durumda.

Ağırlıklı olarak çalıştığımız kısım; mekanik taahhüt firmaları, inşaat firmaları, malzeme tedarikçileri. Malzeme tedarikçileri istediği ürünleri bizden alıp üçüncü şahıslara satabiliyor. İthalatçı olmamız sebebiyle bu avantajı elimizde tutuyoruz çünkü kaliteli markaları uygun fiyatta piyasaya sunabiliyoruz. Bunu da değerlendiren ve Türkiye’nin herhangi bir yerinden bizden malzeme alıp daha sonra projelere veya mekanik firmalara satan firmalar var. Bir bayi yapılanmamız henüz yok, ancak ileride bunu hedefliyoruz. Çalıştığımız mekanik taahhüt firmaları genellikle bizden ürünleri alır ve kendi projelerinde kullanırlar. O yüzden sayısız projede ürünlerimiz kullanılmıştır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Malatya, Samsun, Maraş, Sinop, Ankara Şehir Hastanelerinde motorlu vanalarımız kullanılıyor. Şehir hastanelerine daha çok fan coil ekipmanlarını, iki yollu vanaları tedarik ediyoruz.

Türkiye ve dünyadaki sektörel gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz

HVAC ve otomasyon sektöründe proaktif olmak şart. Stabil kalırsak çok kısa sürede sektörden eleniriz. Biz ülkemizdeki projelerin ve sistemlerin ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz, müşterilerimiz ile her zaman iletişim halindeyiz. Bu ihtiyaçlara yönelik yeni ürün araştırmaları her zaman yaptığımız iş. 5 sene öncesi kullanımı olmayan bir malzeme şimdi projelerde talep edilen ürün haline gelebiliyor. Biz yeni ürün araştırması ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik ürün araştırması konularında başarılıyız. Birçok müşterimiz bizlerin bu özelliğinden haberdar ve bizlerden bu konularda destek almakta. Onlar için özel ürün araştırmaları yapabiliyor ve malzeme tedariklerini hangi ülkeden olursa olsun gerçekleştirebiliyoruz. Sektörel fuarları özellikle de Amerika, İtalya, Almanya ve Çin’e gerçekleşenleri muhakkak ziyaret ediyoruz.

Müşterilerimizin hangi ürünleri isteyeceğini çok iyi bildiğimiz için web sitemizi de bu yönde oluşturduk

Kontrolyum Otomasyon Sistemleri’nin web sitesi, sadece bir e-ticaret sitesi değil, sektöre uygun bir e-ticaret sitesi. Ürünlerimiz döviz cinsinden bilindiği için müşterilerimiz fiyatları döviz cinsinden görüyor, piyasa karşılaştırmalarını çok kolay yapabiliyor, ürünü alma aşamasına geldiği zaman TL cinsinden de fiyatı değerlendirebilecekleri bir altyapımız mevcut. Bunu sektörde tek uygulayan biziz. Analizlerimizi hep müşterilerimizi baz alarak yaptık. Müşterilerimizi çok iyi tanıdığımız ve hangi ürünleri isteyeceğini çok iyi bildiğimiz için web sitemizi de bu yönde oluşturduk ve müşterilerimizden bir talep geldiği zaman anında dönüş yapabiliyoruz. Bu konuda çok hızlıyız. Müşterilerimizi asla bekletmiyor ve cevapsız bırakmıyoruz. Hızlılık sektörde çok önemli bir konu. Çünkü otomasyon sektörü ağır seyreden bir sektördür. Biz hızımızla fark yaratıyoruz. Web sitemizde yer alan online chat programımızdan çok soru ve talep geliyor. Biz de anında cevap veriyoruz. Teklif veya teknik bilgi istenirse çok kısa bir sürede iletiyoruz. Bizim en büyük avantajımız, müşterilerimize hızlı dönüş yapabilmemiz. Tabii müşterilerimizden sorular geldikçe onları tanıyor, ne tarz sorular gelebileceğini öngörüyoruz ve bu yönde web sitemizi geliştiriyoruz. Stabil bir web sitemiz yok, her gün canlı bir web sitesine sahibiz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik tüm bilgileri her gün yeni bir şey öğrendikçe ekleyerek bize gelebilecek soruları azaltmaya çalışıyoruz. İleride ülkemizdeki sektörel bazlı, kobiler arası ödeme sistemleri uygun hale geldiğinde ve tamamıyla e-ticarete yönelik olduğunda web sitemiz hazırda kurulu ve canlı bir yapı olarak devam edecek. Her geçen gün dijitalleşme konusunda gelişim kaydeden sektörün gelecekteki lider firması olabileceğiz.

Hedefimiz Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine hâkim bir şekilde kaliteli markaları yanımıza alarak çözüm sunmak

Kontrolyum Otomasyon Sistemleri olarak müşterilerimizi çok iyi anlıyor ve isteklerine yönelik sunduğumuz ürünlerle doğru çözümü sağlıyoruz. Bunun yanında müşteri portföyümüz çok geniş. 35 markayla çalışabiliyor olmamızın sebebi bu. Mekanik tesisat sistemlerini çok iyi okuyabildiğimiz ve bu sistemler için otomasyon projesi tasarlamayı da bildiğimizden dolayı aynı iş için farklı seçenekleri müşterilerimize sunabiliyor ve müşterilerimizi doğru ürüne yönlendirebiliyoruz. Bir nevi danışmanlık hizmeti veriyoruz. İşte bu yüzden tercih ediliyoruz. Çünkü bir mekanik projeyi inceleyip otomasyon projesi çıkartabiliyoruz, bilgimizi müşterilerimizle paylaşıyoruz. Yeter ki sistem doğru işlesin ve müşterilerimiz mağdur olmasın. Tüm bunlar, müşterilerimizin bize olan güvenini artıran unsurlar. Kontrolyum Otomasyon Sistemleri olarak en büyük hedefimiz, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine hâkim bir şekilde kaliteli markaları yanımıza alarak çözüm sunabilmek. Ayrıca şunu da vurgulamakta fayda var; Türk markaları da desteklemek adına bünyemize katmak istiyoruz.