Slider Altına

Kodsan Yönetici Ortağı Melih Kodaman 'Ülkemizde katma değer yaratmayı hedefliyoruz'

30 Nisan 2015 Dergi: Nisan-2015


1984 yılında Namık Kodaman tarafından kurulan Kodsan, Türkiye’nin ilk ve en büyük emaye kaplı boyler, akümülasyon tankı ve güneş enerji tankı üreticilerinden ve dağıtıcılarından biridir. Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde 12000 m2 kapalı alanda kurulu fabrikasıyla hizmet verdiklerini ve Türkiye’de 2013 yılında Caleffi ile satış ve pazarlama faaliyetlerine başladıklarını belirten Kodsan Yönetici Ortağı Melih Kodaman, Kodsan Caleffi’nin her iki markanın da satış ve pazarlama fonksiyonlarına odaklandığını söylüyor. Kodaman, “Önümüzdeki yıllarda Kodsan’ın üretim merkezlerinde Caleffi markasıyla da belirli üretim gruplarında üretim gerçekleştirilmesi planlanıyor. Kodsan’ın ihracat rakamlarına ek olarak, Kodsan Caleffi olarak da ülkemizde katma değer yaratmayı hedefliyoruz” diyor.
 
Kodsan ne zaman kuruldu? Kodsan yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?
 
Şirketimiz, ‘kalorifer’ ve ‘buhar kazanları’ üretmek üzere 1984 yılında Kimya Mühendisi Namık Kodaman tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar kalorifer kazanı üretilen tesisimizde yapılan ar-ge çalışmaları neticesinde Türkiye’de ilk defa içi emaye kaplı, dışı poliüretan izoleli ‘Hızlı Boyler’, ‘Süper Boyler’ üretimi gerçekleştirilmiştir. 1999 ve 2000 yıllarında üretilen boylerlerimizin, o tarihlerde, Türkiye pazarının küçük olması nedeniyle ihraç edilmesi zorunluluğu doğmuş ve üretimde Avrupa standartları göz önüne alınarak, ihraç edilebilir kalite ve fiyat hedeflenmiş ve 2001 yılından itibaren başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihraç başlamıştır. ‘Süper Boyler’ konusunda çok hızlı bir gelişme gösteren firmamız 2004 yılında kalorifer kazanı üretiminden vazgeçmiş ve tamamen boyler üretimine odaklanmıştır. Halihazırda Avrupa’nın ilk 10 üreticisi içerisinde kabul edilen firmamız, 2004 yılından itibaren aralıksız olarak, Frankfurt ISH ve Milano Mostra Convegno ile İstanbul Sodex fuarlarına katılmış ve gelişmelerini ziyaretçileri ile paylaşmıştır. Günümüzde Türkiye’de 10’a yakın boyler üreticisi vardır. Türkiye’de emayeli boyler sanayisinin gelişimine öncülük etmenin haklı gururunu yaşamaktayız. Aynı şekilde hava ayırıcı ve tortu tutucu ürünlerinin imalatını Türkiye’de ilk gerçekleştiren ve piyasaya arz eden de firmamız olmuştur. Fiyat ve kalite dengesinde optimum noktayı yakalayan firmamız hava ayırıcı ve tortu tutucu ürünlerini de Avrupa’ya ihraç etmeye başlamıştır. ½” kapasiteden DN300 kapasiteye kadar ürün çeşitliliğine sahip tek yerli üreticidir. Emayeli boylerler, akümülasyon tankları, güneş enerji tankları, hava ayırıcı ve tortu tutucu ürünlerinin dışında, gelişen teknoloji ile orantılı olarak süper boylerlerin kullanım alanlarının çeşitlenmesi sebebiyle, güneş enerjisi ve ısı pompalarının sistemlerine uygun maxi boyler, buffer tank gibi ürünleri de üretmeye ve bilhassa Avrupa pazarına ihraç etmeye başlamıştır.
 
Kodsan Caleffi’yi tanıyabilir miyiz? Kodsan ve Caleffi’nin yolları ne zaman ve nasıl kesişti?
 
Caleffi, ısıtma sistem bileşenlerinde İtalya lideri, ısıtma-soğutma, havalandırma, sıhhi tesisat ve yenilenebilir sistem çözümleri alanında uzman bir tedarikçi olarak 50 yıldır dünya çapında hizmet vermekte olan bir firma. Caleffi Grup, 1.500 kişi üzerinde çalışanı ile 14 şirket, 2 satış ofisi, tümü İtalya sınırları içerisinde bulunan tam otomasyonlu 3 üretim merkezi, Cuborosso  (Kırmızı Küp) inceleme ve araştırma merkezinden oluşmaktadır. Son yıllarda depolama sistemine yapılan 14 milyon euroluk yatırım sayesinde sektördeki diğer oyunculara oranla müşterilerimize çok önemli lojistik avantajlar sunabilir hale gelmiştir. Otomatik dikey depomuzun en önemli özelliği dünyanın dört bir yanından gelen siparişleri 3 ayrı düzlemde otomatik olarak çalışan robotlarımız sayesinde aynı gün içerisinde sevk etmemize imkân vermesidir. İşte bu sayede müşterilerimize hızlı ve zamanında teslim garantisi verebilmekteyiz. Kodsan ile Caleffi’nin bu güçlü ortaklığının ilk temelleri de bundan 11 yıl öncesine dayanmaktadır. Kodsan, ürettiği ürünlerde yüksek kaliteli Caleffi ürünlerini kullanmaya başlamıştır. Zaman içinde Caleffi’nin Türkiye pazarındaki potansiyeli fark etmesi ve bu pazarda aktif, güçlü ve güvenilir bir partner ile yer almak istemesi, iki şirketin yollarını kesiştirmiştir.  Böylece 2013 yılında Kodsan Caleffi kurulmuş ve Türkiye’deki satış ve pazarlama faaliyetlerine başlamıştır.
 
Kodsan Caleffi olarak faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?
 
Biz genç, enerjik ve güçlü bir ekibiz. Kodsan Caleffi; satış, operasyon, pazarlama, iş geliştirme, proje sistem çözümleri, yerden ısıtma sistemleri ve lojistik departmanlarında görevlendirilmiş 25 çalışandan oluşmaktadır. Ankara merkez ofis ve daha çok yeni olan İstanbul bölge ofisimiz ile hizmet veriyoruz. Ekibimiz, geçmişlerinde sektörel deneyimleri olan sayısız büyük ve orta ölçekli şantiyelerde ve projelerde ısıtma ve soğutma çözümleri sunmuş deneyimli bir ekiptir. Bu ekibin öncelikli hedefi pazar payını arttırırken müşterilerimize ihtiyaca uygun ve sonuca odaklı çözümler sunabilmektedir.
 
Ankara’da yer alan Kodsan fabrikası hakkında bilgi verir misiniz? Fabrikada Kodsan Caleffi markası altında da üretim yapıyor musunuz?
 
Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde,12.000 m2 kapalı alanda 150 çalışanı ile üretim, satış, pazarlama, ar-ge, kalite kontrol ve lojistik departmanlarımızla hizmet vermekteyiz. Kodsan fabrikamızda sadece boyler grubunda yılda 20.000 adet üretim yapmaktayız. An itibarıyla dünyanın dört bir tarafında 150.000 adetten fazla boylerimiz çalışmaktadır. Bunu bir başarı olarak kabul edersek, bu aynı zamanda Türkiye’nin başarısıdır.
Kodsan Caleffi firması yukarıda da bahsettiğim gibi her iki markanın da satış ve pazarlama fonksiyonlarına odaklanmıştır. Ancak önümüzdeki yıllarda Kodsan’ın üretim merkezlerinde Caleffi markasıyla da belirli üretim gruplarında üretim gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Kodsan’ın ihracat rakamlarına ek olarak, Kodsan Caleffi olarak da ülkemizde katma değer yaratmayı hedefliyoruz.
 
Ürün gruplarınız hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Yeni ürünler geliştiriyor musunuz?
 
Kodsan Caleffi A.Ş.’nin Türkiye pazarına sunduğu ürün bileşenleri ve sistem çözümleri arasında; Merkezi Isıtma Sistemleri için Bileşenler, Hava Ayırıcı ve Hava Atıcı (Pürjör) Bileşenler, Radyatörler için Vana ve Aksesuar Bileşenleri, Dağıtım Kolektörü, Zon Vanası, Kolektör Kutusu ve Aksesuar Bileşenleri, Yerden Isıtma Sistemi Kontrol Grubu Bileşenleri, Sıhhi Tesisat / Kullanım Suyu Sistemleri için Bileşenler, Geri Akış Önleyici Bileşenleri, Balans Vanası Bileşenleri, Fitting Elemanı Bileşenleri, Gaz Emniyet Bileşenleri, Genleşme Tankı, Karışım Vanası ve Chrono Termostat Bileşenleri, Isı Sistemi Bileşenleri, Yenilenebilir Enerji Sistemleri için Bileşenler bulunuyor.
Merkezi Isıtma Sistemleri için Bileşenler kendi içinde; emniyet vanası, basınç ve sıcaklık emniyet (TP) vanası ile yakıt kesme vanası ürünlerinden oluşan emniyet grubu, emniyet basınç ve minimum basınç şalteri, emniyet termostatı ve ayarlanabilir termostat, doldurma ve boşaltma ünitesi, tortu tutucu DIRTCAL® ve mıknatıslı tortu tutucu DIRTMAG®, denge tankı, hava ayırıcı ile fark basınç vanası ürünlerinden oluşan önleyici & muhafaza grubu ve akış anahtarı ile sıcaklık ve basınç saati ürünlerinden oluşan kontrol grubu bileşenleri olmak üzere üçe ayrılıyor.
Yenilenebilir Enerji Sistemleri için Bileşenler ise kendi içinde; güneş enerjisi sistemleri için bileşenler: emniyet vanaları, hava purjörleri, DISCAL® dearatörler ve manuel hava ayırıcılar, pompa istasyonları, küresel vanalar ve kavrama somunlu fittingler, O-ring contalı mekanik fittingler, dijital regülatörler, fark sıcaklık regülatörleri ve termostatlar, kalorimetre-CONTECA, debimetreli balans vanası, sıcaklık ve basınç tahliye vanası, motorlu küresel yönlendirici vana, anti-friz emniyet cihazı ICECAL®, termostatik karışım vanaları, güneş enerjisi deposundan boyler/kazana bağlantı kitleri, Isı Pompası Sistemleri için Bileşenler; entegrasyon üniteleri-HYBRICAL®, Anti-friz koruması, dağıtım kolektörleri, kesme ve balans vanaları, cihaz dolapları ve Biokütle Sistemleri için Bileşenler: emniyet cihazları, kondenzasyon önleyici vanalar, kondenzasyon önleyici sirkülasyon üniteleri, kondenzasyon önleyici resirkülasyon ve dağıtım üniteleri, bağlantı ve enerji yönetim üniteleri (ısıtma sürümü), bağlantı ve enerji yönetim üniteleri (ısıtma ve sıcak kullanım suyu depolamalı sürüm), bağlantı ve enerji yönetim üniteleri (ısıtma ve anlık sıcak kullanım suyu sürümü), katı yakıt beslemeli kazanlar için dijital regülatörler ve katı yakıt beslemeli kazanı gaz yakıt beslemeli kazana bağlantı kitleri olmak üzere üçe ayrılıyor.
Kodsan marka ürünlerimiz ise; tek serpantinli boyler, çift serpantinli boyler, elektrikli boyler, kombi boyler, maxi boyler, yatık tip boyler, akümülasyon tankları, güneş enerji tankları, hava ayırıcı ve tortu tutucu, denge tankı, paket denge tankı, paket hava ayırıcı gibi birçok ürün yelpazesi ile karşımıza çıkıyor.
 
Ürünlerinizin kullanıldığı referans projelerden bahseder misiniz?
 
Ürünlerimiz kullanım amacı ve yapı türüne bağlı olarak özel ve resmi hem konut hem de endüstriyel yapı projelerinde kullanılmıştır. Yatayda ve/veya dikeyde büyüyen bu yapılara örnek olarak Sinpaş Altınoran, AFAD Hizmet Binası, Söke Cezaevi, Biaport Konutları, Nevşehir Otel, Antalya Otel, Tarsus Cezaevi, Nata İncek Konutları gibi birçok projede Kodsan Caleffi ürünleri yer almıştır. Müşteri ve işbirliği yaptığımız çözüm ortaklarımızdan ürün kalitesi beraberinde aldığımız diğer önemli geri dönüşlerden biri de, lojistik anlamdaki performans ve özellikle şantiye sahasındaki koruma için önemli olan paketlemedeki hizmet kalitemiz olmuştur.
 
Bayi ve servis teşkilatınız hakkında bilgi verir misiniz?
 
Kodsan Caleffi ürün gamında sayısal olarak yer alan 5.000 üzerindeki ürün ve çözümlerimizin pazara penetrasyonu ve kullanıcıya ulaştırılması noktasında çözüm ortağı olarak gördüğümüz bayilerimiz, firmamız için çok önemli bir yer tutmaktadır. Bayili yapılanmamızı öncelikli olarak Ankara ve İç Anadolu bölgesinde başlattık ve önemli bir yol kat etmiş bulunuyoruz. Halihazırdaki Kodsan partnerlerimiz ve Kodsan Caleffi sinerjisi ile fazlasıyla oluşan yeni bayilik talepleri aralarından seçim yapmak işimizi bir hayli zorlaştırdı. Biz, bizimle çalışmak ve bize ulaşmak isteyen tüm birimlere aynı şekilde cevap verebilmeyi arzu ediyoruz. Bizim için önemli olan, her iki tarafın da kazandığı ve mutlu olduğu, karşılıklı güvene dayalı ve uzun süreli işbirlikleri oluşturmak. Bunu sağladığınız zaman da belli bir bağlılık kendiliğinden oluşuyor. Bu da çok önem verdiğimiz bir konu. Sadece bayilerimizi değil, iş ağımızda yer alan tüm birimler için TR merkezimizdeki ve/veya Caleffi İtalya’daki iç ve dış eğitimler iş planlarımızın önemli bir parçası konumunda. Servis konusu da özellikle elektronik bileşenlerin ve daire giriş istasyonlarının uygulama, devreye alma ve kullanımı noktasında firmamız için olmazsa olmazları arasında.   
 
Düzenlediğiniz / katıldığınız ve 2015 yılı içinde planladığınız sosyal faaliyetler hakkında bilgi verir misiniz?
 
2015 yılı Kodsan Caleffi için çok yoğun çalışılan bir yıl olarak başladı ve o şekilde de devam ediyor. Çalışmalarımızı sosyal sorumluluklar ve şirket içi-dışı gelişim eğitim ve tanıtım başlıkları altında değerlendiriyoruz. Sosyal sorumluluklarımız anlamında aile ve bireye verdiğimiz değeri vurgulamak amacıyla ‘Ihlamur Konağı Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne, tüm şirket çalışanlarımız ve aileleri ile bir ziyaret gerçekleştirdik. Bir diğer ziyaretimizi yine şirket çalışanlarımız ve çocukları ile beraber Çankaya Belediyesi Hayvan Barınağı’na gerçekleştirdik. Personelimizle oradan, barınan hayvanların yılın büyük bölümünde sağlıklı beslenmelerine katkıda bulunarak kısmen bir gönül rahatlığı içinde ayrıldık.
6 yaş okul öncesi bir çocuk grubunu da şirketimize davet ederek, meslek tanıtımları ve uygulama anları ile örtüştürerek zihinlerinde çalışma modelleri yaratmaya çalıştık. Tabii ki bu ziyaret çocuk ve meslek temalı olduğu için bizim de çok eğlendiğimiz anlar yaşandı ve tekrarını ilkokul ve lise çocukları ile mutlaka yapmayı planlıyoruz.
Şirket içi gelişim ve eğitim başlığımızın altında ise 2014 yılında 23 eğitim toplantısı gerçekleştirdik. Bu rakam 2015 yılında 50 adet teknik ve kişisel gelişim eğitimi olarak planlanmıştır. Ayrıca ekip çalışanlarımız da her hafta pazartesi günleri satış toplantısı ile birlikte teknik ürün eğitimine katılmaktadır.
Şirket çalışanları dışındaki, beraber çalıştığımız proje tasarım ofisleri, mühendislik firmaları, teknik malzeme satış firmaları çalışanlarına Kodsan ve Caleffi ürünlerinin tanıtımı, ürünlerin nasıl boyutlandırıldığı, doğru ve ihtiyaca uygun ürün seçimi hakkında eğitimler vermekteyiz. Bugüne kadar bu kapsamda 560 sektör çalışanı şirketimizden akademik eğitim almıştır.
Şirket tanıtımımız başlığında ise Şubat ayında Moskova’da Aquatherm-2015 Fuarı’na, Mart ayında Almanya’nın Frankfurt şehrinde ülkenin en büyük fuar alanında gerçekleştirilen ISH Fuarı’na Kodsan A.Ş. olarak katıldık. Her iki fuarda da ihracat rakamlarımızı ve ihracat yaptığımız ülke sayısını artıracak bağlantılarla döndük. 7-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan Ankara Sodex Fuarı için hazırlıklarımız devam ediyor. Bu fuar bizim için önemli çünkü bölgesel faaliyetlerde bulunan firmalara ulaşma ve devlet kurumlarından ziyaretçilerle görüşme imkânı sunuyor. Bu sayede markanızı devlet kurumlarına tanıtma şansınız da oluyor. Her ne kadar biz firma olarak devlet ihalelerine girmiyor olsak da, bayilerimiz bu ihalelere giriyor ve dolaylı olarak biz de devlet kurumlarına ürün veriyoruz.
 
Türkiye’nin ilk ve en büyük emaye kaplı boyler üreticilerinden biri olarak, Türkiye ısıtma soğutma ve havalandırma sektörlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye’de inşaat sektörünün büyüme hızı ve ülke ekonomisi için önemi ortada. Haliyle inşaat sektörüyle paralel olarak ısıtma soğutma ve havalandırma sektörleri de hızla büyüyor. Sadece sektördeki irili ufaklı firmalar değil, bizim en önemli unsurlardan biri olarak gördüğümüz insan faktörü de muazzam bir gelişme gösteriyor. Türkiye’de bu konuda çok ciddi bir bilgi ve deneyim birikimi var. Biz Türkiye ekonomisinin lokomotifinin inşaat sektörü olmaya devam edeceğini gördüğümüz ve Türk insanının potansiyelini de çok iyi bildiğimiz için ısıtma soğutma ve havalandırma sektörlerinin aynı dinamizmle gelişmeye devam edeceğine, üstelik sadece kantitatif olarak değil, kalitatif anlamda da dünyanın en önde gelen profesyonellerini yetiştirmeye devam edeceğine inanıyoruz.
 
Caleffi’nin Türkiye ısıtma soğutma ve havalandırma sektörü hakkındaki düşünceleri nelerdir? Türkiye’de yatırım yapmayı düşünüyorlar mı?
 
Isıtma soğutma sektörü dünyada olduğu gibi Türkiye’de her zaman büyümeye ve gelişmeye açık, inşaat alanında en öncelikli konulardan biri olmaya devam edecektir. Bu ısıtma, soğutma ve havalandırma konusu ilke etapta önemli bir ihtiyaç olarak kendini ortaya koyan, devamında ise muhtelif alanlardaki yaşam konforumuzu belirleyen bir unsurdur. Konutlardaki havalandırma konusunun ısıtma ve soğutma ile beraberinde çözümlenmesi şu an için çok ileri düzeyde olmasa da, ileriki zamanlarda bu oran ciddi olarak artacaktır. Dolayısıyla, pazarın beklentileri de bu yönde değişecek ve gelişecektir. Kodsan Caleffi için yatırımın anlamı sadece fabrika kurup üretim yapmak değildir. Biz her anlamda yatırıma önem vermekteyiz. Bunu fiziki anlamda da, insani anlamda da ele alabiliriz. Bu açıdan baktığımızda, yatırımın nerede yapıldığı değil, Türkiye için yapılmış olması bizim için önemli olan noktadır.
 
2014 yılı nasıl geçti 2015 yılı için hedef ve beklentileriniz nelerdir?
 
Kodsan Caleffi Türkiye projeksiyonu uzun vadeli hedef ve planlamalar üzerine kurulmuştur. Öncelikli hedef, süreklilik ve güçlü, stabil bir yapıdır. Kodsan olarak bunun altyapısını zaten öncesinde sağlamış bulunuyoruz. İtalyan ortağımız Caleffi’nin de bizim gibi düşünmesi bizi ayrıca mutlu ve teşvik ediyor. Bu bağlamda 2014 yılının beklentilerimiz düzeyinde geçtiğini ifade etmekle beraber, 2015 senesi için yine öncesinde belirlemiş olduğumuz hedefler doğrultusunda ilerlemekte olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Etiketler


Söyleşi