Header Reklam
Header Reklam

“KLAS Klima sektörde öncü olacak teknolojiler geliştirmek için çalışmaya devam edecek”

28 Haziran 2021
“KLAS Klima sektörde öncü olacak teknolojiler geliştirmek için çalışmaya devam edecek”

KLAS Isıtma Soğutma Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Nurullah Güzeler

2018 yılında AFB’nin bir iştiraki haline gelen KLAS Klima, iklimlendirme ve havalandırma konusunda müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir kimlik kazandı. KLAS Isıtma Soğutma Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Nurullah Güzeler, KLAS’ın değişim sürecinde yaptığı yeniliklerin ihracat hedeflerini yakalamasına ve yeni hedeflere yürümesine imkân sağladığını söylüyor. Güzeler, KLAS Klima’nın önümüzdeki süreçte sektörde öncü olacak teknolojiler geliştirmek için çalışmaya devam edeceğini belirtiyor.

KLAS Klima yeni bir kimlik kazandı

KLAS Klima, biz AFB olarak görevi devralmadan önce sadece klima santrali üreticisi olarak biliniyordu. İlk işimiz bu bilgiyi değiştirmek oldu. Yaklaşık 3 yılda ürün gamına kattığımız tasarımlarımızla KLAS’a iklimlendirme ve havalandırma konusunda müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir kimlik kazandırdık.

KLAS’ta yeni ürünler

klas-1Son yıllarda gittikçe önem kazanan enerji verimliliği konusu özellikle Avrupa ülkelerinde yasal düzenlemeler ile resmileştirildi. Ülkemizde de birçok ısıtma-soğutma ve iklimlendirme ürünü için yasal standartlaştırma ve Avrupa Enerji Verimliliği kurallarına uyum çalışmaları yapılıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bu konuda yürüttüğü çalışmalarda deneyimlerimizi ve hesap dökümlerimizi paylaşarak destek oluyoruz. Yurt içi ve yurt dışında müşterilerimizin özellikle enerji verimliliğine yönelik ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına yeni ısı geri kazanım cihazları ailemizi ürün gamına ekledik. Sırasıyla çapraz akışlı, çapraz akışlı ve ısı pompalı, ters akışlı, konut tipi ve rotorlu olmak üzere Pergamon, Pergamon-HP, Perge Slim, Myra ve Assos isimli ürünlerimizin lansmanı yapıldı. Müşterilerimizden çok olumlu tepkiler aldık, bu ürün grubunun talepleri gün geçtikçe artıyor.

klas-2Isı geri kazanım cihazları ailesi dışında müşterilerimizin ısıtma-soğutma ve havalandırma taleplerini karşılayabilecek tak-çalıştır paket ürünler tasarladık. Yeni EPHESUS çatı tipi klimalarımızın A ve B enerji sınıflarında ısı pompası sistemi ile ısıtma-soğutma yapmasının yanı sıra isteğe bağlı doğalgazlı ısıtıcılar ekleyerek en sert yaz ve kış koşullarında dahi verimli çözümler sunuyoruz. EPHESUS çatı tipi klima cihazlarımız için dünyanın en prestijli organizasyonlarından olan EUROVENT test çalışmalarımız başlamıştır.
KLAS bünyesindeki fancoil ürünlerinin tasarımlarını yeniledik, seri üretime uygun hale getirildi, tüm fabrika testlerimizi tamamladık. SYMRNA ismi ile pazara sunduğumuz fancoil ünitelerimiz için EUROVENT sertifikası almaya hak kazanıp performans değerlerini resmi olarak tasdiklemiş olduk.

Hastane operasyon odaları, ilaç üretim merkezleri ve depoları ve temiz oda gibi hijyen uygulamaları için DIDYMA paket hijyenik klima santrallerimiz üretildi. Bu ürün gurubumuzda sektörde öncü olacak, herhangi bir harici dış üniteye ihtiyaç duymadan tek gövdede tak-çalıştır tip ısıtma soğutma ve havalandırma yapabilen DIDYMA, iç ortamda konumlandırılabildiği için tam anlamda hijyenik çözüm sunabiliyor.

klas-3Klasik havuz nem alma santralleri mantığını değiştirdik. Ezber bozan yeni tasarımımız ile rakiplerimize göre çok daha az enerji harcayarak aynı nem alma performansını yakalıyoruz. Bu durum hem işletme hem ilk yatırım maliyetlerinde ciddi düşüşler olarak müşterilerimize yasıyor.

KLAS’ın tüm paket cihazlarının seçilip projelendirilip fiyatlandırılabileceği “KLS ALL” platformu

Tasarlanan yeni ürünlerimizin müşterilerimizin rahatlıkla inceleyip projelerine uygun seçim yapmalarına imkân verecek şekilde olmasını istedik. Tüm paket cihazlarımızın seçilip projelendirilip fiyatlandırılabileceği “KLS ALL” platformunu oluşturduk. WEB arayüzlü, dünyanın her yerinden ulaşılabilir olan bu platformda tüm ısı geri kazanım cihazları, çatı tipi klimalar, fancoiller, endüstriyel apareyler gibi paket cihazlarımızın performans değerleri dokümanlarına ulaşılabiliyor ve ürün seçimleri doğru ve hassas bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca SYMIRNA fan coil cihazlarımız için bu seçim programı EUROVENT sertifikalıdır.

KLAS’ın değişim süreci, yeni hedeflerin yolunu açtı

KLAS’ın değişim sürecinde yapılan bu bahsettiğimiz yenilikler, ihracat hedeflerimizi yakalamamıza ve yeni hedeflerimize yürümemize imkân sağladı. Göreve başladığımızdan beri ihracatımızı 2 katına çıkarttık ve toplam ciromuz içerisindeki ihracatın payı artarak devam ediyor. Gelecekte üretim kapasitemizi artırmak adına Sakarya ilinde 10.000 m² fabrika yatırımı yaptık.

KLS KLİMA olarak pandemi süresinde çalışanlarımızın sağlıklarını ve işlerini koruyabilmek adına ciddi önlemler aldık. Yönetim olarak bazı fedakârlıklarda bulunup rakiplerimizin aksine üretimimizi hiçbir zaman durdurmadık, çalışanlarımızın haklarına sahip çıkıp çalışmalarına devam edebilmelerini sağladık.
Önümüzdeki süreçte sektörde öncü olacak teknolojiler geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.Slider Altına