Slider Altına

Onur Arslan: “Önceliğimiz; ithal edilmek zorunda kalınan ürünlerin üretimini yerli imkanlarla gerçekleştirmektir”

14 Ağustos 2018 Dergi: Ağustos-2018

Kes Klima Genel Müdür Yardımcısı Onur Arslan

Kurumsal saygınlığını; üretim kalitesi, müşteri memnuniyeti ve güveniyle sağlamlaştıran Kes Klima, yılların tecrübe ve bilgi birikimini, sürekli yeni teknolojilerle destekleyerek, yarınların gereksinimlerine bugünden cevap vermek amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Kes Klima Genel Müdür Yardımcısı Onur Aslan, firmanın yeni yatırımlarla ar-ge faaliyetlerini artıracağını ve ithal edilmek zorunda kalınan bazı komponentlerin üretimini yerli imkanlarla gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtiyor…

43 yıllık tecrübe…

Kes Klima, 1975 yılında Enver Kes tarafından Klimasan adı ile Ankara’da kuruldu. 1985 yılı itibarıyla faaliyetlerine Kes Klima adı ile devam etti. Firmamız bugün 10.000 m2 kapalı alanda, 200’e yakın çalışanı ile hizmet veriyor. Şirketimiz bugünkü konumuna 43 yıldır piyasanın ihtiyaçlarına tecrübeleri ile vizyonu dahilinde cevap vererek ve elbette daima kendini geliştirerek geldi. Sürecin en başından beri, çok çalışarak elde ettiğimiz başarılardan kaynaklanan birçok gurur yaşadık. Bunların en akılda kalıcı olanları; 1987 yılında Türkiye’nin ilk HVAC fuarında yer almak, TSEK, ISO, EN gibi sertifikasyonlar, sektöre kazandırdığımız değişken debili hava damperimiz ve patentli akıllı difüzör üretimimiz ile aldığımız ASO 46. Yıl inovasyon ödülünü sayabiliriz.

Sahip olduğumuz sertifikalar, kalitemizin göstergeleri

Kes Klima olarak piyasanın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda ürün gamımızı sekize ayırıyoruz: Kanal Aksesuarları, Menfezler, Difüzörler, Hava Damperleri, Panjurlar, Yangın Damperleri, Susturucular ve Filtreler. Şirketimiz öncelikle ISO 9001:2015 Kalite Standartları doğrultusunda üretim yapan bir yapıdır. Sahip olduğumuz sertifikalar, kalitemizin de birer göstergesi aslında. Ürün bazında sertifikalarımızdan bahsedecek olursak ebetteki ilk sırada; yangın damperimize aldığımız ve Türkiye’de ilk ve sadece bizde olan, EN EI s 180-240 sertifikaları yer alıyor. Ayrıca birçok ürünümüzde; TSE, TSEK, CE, EAC, DIN, GHOST sertifikaları mevcuttur.

Yeni tesisimiz ile ar-ge yatırımlarına hız verdik

2018’in ilk yarısında yapımı tamamlanan yeni tesisimiz ile Ar-ge’ye yaptığımız yatırımlara hız verdik ve bu süreçte kapsamlı bir, yeni ar-ge laboratuvarı kurduk. Bu laboratuvarda ürünlerimizin performans testlerini ve yeni geliştireceğimiz ürünlerin denemelerini gerçekleştireceğiz. Ar-ge çalışmalarımızda hedefimiz öncelikle; güncel teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak, beklenen performans çıtasının yüksekliğini karşılamak üzere ithal edilmek zorunda kalınan ürünlerin üretimini yerli imkanlar ile gerçekleştirmek ve ithalat gerekliliğini ortadan kaldırmaktır.

22 ülkede, ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz

Yıllar içinde iç piyasalarda edindiğimiz tecrübemiz ile 2003 yılında ilk olarak ISH Frankfurt fuarına katılarak dış piyasalara açıldık. Oluşan konjonktürler dahilinde şirketimiz bugün üretimin %25’ini ihraç ederek Türk sanayisi içinde hatırı sayılır bir yere sahiptir. Dünyada 22 ülkede, ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Bu ülkeler içinde başta Türki devletler olmak üzere; Rusya, Ortadoğu ve Avrupa yer alıyor. Her sene düzenli olarak yurtdışındaki fuarlarda yer almaktayız. En son, MCE 2018 fuarında, İtalya’da yeniden misafirlerimiz ağırladık.

Prestijli projelerde tercih ediliyoruz

Sahip olduğumuz kalite ve deneyim, elbette pek çok prestijli projede tercih edilmemizi de sağlıyor. Meselayurtiçinde kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleştirilen “Şehir Hastanesi” projelerinin hemen hemen hepsi ile çalışıyoruz. Ayrıca ülkemiz için önem arz eden projelerde, kaliteli ürünlerimiz ile yer almaktayız. Bunlardan birkaçı: TAİ, Roketsan, Malatya jet üssü, Arven ilaç fabrikasıdır. Yurtdışında ise güncel olarak Moskova Domodedovo Havalimanı gibi prestijli projeler ile ülkemizi temsil etmekteyiz.  

İmalatçıların kalite ve teslim sürelerinde üst düzey standartlaşma konularında titiz davranması gerek

Türkiye’de sektör, bütün ülkelerde olduğu gibi önce taleple başlıyor gelişime. Büyüyen taleple beraber oluşan rekabet ise gelişimin olmazsa olmazlarındandır. Ancak buradaki anahtar faktör taleptir. Talep gelişimi için biz imalatçıların dikkat etmesi gerekenler kalite ve teslim sürelerinde üst düzey standartlaşmadır. Ancak bu elmanın bir yarısıyken diğer yarısı da; Türkiye’nin ekonomik ve siyasi dengeler bakımından, doğru ve etkili politikaların geliştirilmesi, komşularla ve Avrupa ile iyi ilişkilerin yeniden sağlanmasıdır. Bu, aynı zamanda sektörel gelişimin en önemli faktörüdür. Kes Klima olarak, 2018’in bu geri kalan yarısında ülkemizde ve ihracat pazarlarımızda daha da ilerleyerek, tüm zorluklara rağmen yaptığımız Ar-Ge ve sertifikasyon yatırımları ile yeni teknoloji üretim bandımızda üreteceğimiz yeni ürünlerimizle büyüyeceğimize ve ülke ekonomimize de bu manada katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.Söyleşi