Header Reklam
Header Reklam

“Kalite, taviz veremeyeceğimiz kırmızı çizgimiz”

01 Mart 2021 Dergi: Şubat-2021
“Kalite, taviz veremeyeceğimiz kırmızı çizgimiz”

Termokon Firma Sahibi Ramazan Aydın

Geçmişi 50 yıllık birikim ve tecrübeye dayanan Termokon, 2001’de kuruldu. Faaliyetlerine endüstriyel soğutma cihazları üretimi ile başlayan ve sonrasında faaliyet alanını, anahtar teslimi endüstriyel soğuk tesis taahhüdü ile genişleten Termokon, 2017 yılında İzopanel’i bünyesine alarak soğuk muhafaza depolarında kullanılan sandviç paneller, soğuk oda kapıları ve modüler paket soğuk oda üretimleri ile endüstriyel soğutma alanında elini olabildiğince güçlendirdi. Termokon Firma Sahibi Ramazan Aydın, Termokon’un kuruluşundan bugüne, yaptığı her işte, ürettiği her bir üründe “kalite”den taviz vermeden ilerlediğini söylüyor. Yeni presler ve üretim bantları için önemli bir yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Aydın ile Termokon’un faaliyetlerini, gelecek hedeflerini konuştuk. Ayrıntılar söyleşimizde…

Hedefimiz, ihracat oranımızı daha üst seviyelere taşımak

Termokon 2001’de kuruldu ve bu yıl 20. kuruluş yılını kutluyor. Ancak, geçmişi, kuşaktan kuşağa, soğutma alanında yaklaşık 50 yıllık bir birikime, tecrübeye dayanıyor. Kuruluş yıllarında ilk adım, endüstriyel soğutma cihazları üretimi ile atılıyor. Sonrasında faaliyet alanı, anahtar teslimi endüstriyel soğuk tesis taahhüdü ile genişliyor. 2017 yılında, alanında belli bir kalite algısını yaratabilmiş güçlü bir üretici olan İzopanel’i bünyesine alan Termokon, soğuk muhafaza depolarında kullanılan sandviç paneller, soğuk oda kapıları ve modüler paket soğuk oda üretimleri ile endüstriyel soğutma alanında elini olabildiğince güçlendiriyor. Termokon ve İzopanel’in birlikteliği, şirketin toplam satış hacmi içinde ihracatın payını %65’lere çıkarıyor. Tabii ki hedefimiz, ihracat oranımızı daha üst seviyelere taşımak.

Arz-talep ilişkisi “düşük fiyat-düşük kalite” olan işlerde yer almayı tercih etmiyoruz

Termokon, kuruluşundan bugüne, yaptığı her işte, ürettiği her bir üründe “kalite”den taviz vermeden ilerledi. Her ne kadar kalite konusundaki kırmızı çizgileri Termokon’u güvenilir bir tedarikçi haline getirdiyse de, özellikle yaşadığımız pandemi gibi kriz dönemlerinde daha fazla artan fiyat odaklı satın alma yaklaşımları karşısında rekabet kırılganlığını da artırıyor. Zira sadece fiyata göre karar veren müşterilerin karşısına, ürünlerin taşıması gereken asgari standartları bile gözetmeyen, sac kalınlığını, poliüretan yoğunluğunu düşüren ve preslerdeki bekleme sürelerini kısan firmalar çıkıyor. Termokon, arz-talep ilişkisi “düşük fiyat-düşük kalite” olan işlerde yer almayı tercih etmiyor. Almak istediğimiz bir işte bir taviz verilecekse, bu taviz kârdan, kazancımızdan yana oluyor, kaliteden yana değil. Hiçbir zaman fiyat odaklı rekabette elimizi güçlendirecek alt segment bir ürün grubu düşünmedik, böyle bir ürünün üzerine logomuzu koymadık. Taahhüt ettiğimiz ürün ile sahaya teslim edilen arasında hiçbir zaman olumsuz istikamette bir fark olmadı. Bu nedenle belki ağır ama sürekli bizi güçlendiren adımlarla ilerledik. Yine bu nedenle nitelikli bir tesis hedefleyen yatırımcıların tercihi olduk.

Aynı sebepten ötürü, satış sonrası servis talepleri de düştü. İki yıl zaten garantimiz altında bulunan ürün ve hizmetlerimiz, bu süre sonrasında da sorun çıkarmadan işlevini devam ettirdiği için SSH grubumuzun da iş yükü düştü. Tabii ki bu da bize müşteri memnuniyeti olarak geri dönüyor.

2020 yılı nasıl geçti, 2021 için beklentilerimiz neler?

2020 yılına, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi damgasını vurdu. 2019 yılında alınmış ve devam eden işler, özellikle yurtdışı faaliyetlerimiz, karantinalar, seyahat kısıtlamaları ile askıya alındı. Bu çalışmalar, 2021’de, bu yıl içinde devam edecek. Düzenli olarak tedarikçisi olarak hizmet verdiğimiz müşteriler, 2020’de de bu tercihlerini devam ettirdi. Bu nedenle her ne kadar 2020 yılı, Termokon için “kayıp bir yıl” olmadıysa da yeni müşterilerle satış hacmini genişletmesi açısından potansiyeli daralttı. Bu potansiyelin bu yıl dinamiğe dönüşmesini bekliyoruz.

Termokon-Soguk-Depo-CalismalariBunun için 2020 yılında altyapı güçlendirme faaliyetlerimize yoğunlaştık. Yeni presler ve üretim bantları için önemli bir yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımın bir kısmı 2021’de de devam edecek. Tamamlanmasının ardından insan kaynakları alanında yatırım planlıyoruz. Ayrıca Düzce OSB içindeki 15 dönümlük arazimiz üzerine yeni tesis inşaatı için proje süreci üzerinde çalışmamız devam ediyor. Asla öngörülemeyecek yeni bir kriz ile karşı karşıya kalmazsak, bu yılın sonuna kadar temel atma aşamasına gelebilmeyi hedefliyoruz. Bu tesis tamamlandığında, üretimin tamamı Düzce’deki yeni tesisimize geçecek. Bu tesis için fazlasıyla aceleci davranmak istemiyoruz. Zira yeni tesisimizin Türkiye endüstriyel soğutma alanındaki en modern, örnek teşkil eden bir tesis olmasını istiyoruz. 

Bunun yanı sıra A’dan Z’ye tüm iş sürecimizi yönetebileceğimiz bir yazılım geliştiriyoruz. Teklif sürecinden sipariş alımına, üretimden sevkiyata kadar, hatta sonrasında tüm süreç, tek bir yazılımla sorunsuz, mükemmel bir işleyişe kavuşacak. 2020 yılında başlayan bu çalışmamızın bu yıl ortalarına doğru tamamlanması bekleniyor. Bunun için beyaz yakalı çalışanlarımızın en az üçte biri, profesyonel bir yazılım ekibi ile birlikte bu proje üzerinde çalıştı. Bu yazılımın, projede kullanılacak cihaz kapasitelerinin doğru belirlenmesi üzerinde de etkisi büyük olacak. Her ne kadar kurum içi sürdürülebilir gelişme adımı olarak görülse de bu yazılımın avantajları müşteri tarafına da yansıyacak. 

Termokon, yenilik geliştirmeye oldukça açık bir firma 

Aynı zamanda kendi know-how bilgisini kendisi üretiyor, geliştiriyor. Farklı coğrafyalarda anahtar teslimi taahhüt işlerimiz bulunuyor. Bu çalışmalar içinde farklı talepler, farklı işletme koşulları ile karşılaşıyoruz. Bu, bilgi ve tecrübe altyapımızı güçlendirirken, Ar-Ge faaliyetlerimiz için ipuçları da kazandırıyor. Edindiğimiz her bilgi, Ar-Ge grubumuza ışık tutuyor.

Çok büyük ölçekli, bulunduğu coğrafya için büyük önem taşıyan projelerde imzamız bulunuyor

Termokon-Tanzanya-ReferansYeni tamamladığımız Tanzanya’daki kesimhane, 500 büyükbaş hayvan kapasitesi ile Afrika bölgesinin en büyük kesimhanesi. Bu tesis, Tanzanya’nın ülke ihtiyacı ve ihracatı açısından büyük önem taşıyor.

Türkmenistan’ın tüm bölgelerinde soğuk tesisler, Ruslar tarafından kurulmuş, oldukça eski, yenilenmesi gereken yapılar. 2019 yılında üç etaptan oluşan ve 9 milyon Euro yatırım hacmine sahip bir dizi projenin yüklenicisi olduk. Birinci ve ikinci etabı tamamlamamızın ardından pandemi sürecinde kısıtlamalar nedeniyle ara vermek zorunda kaldık, bu projenin üçüncü etabına da bu yıl devam edeceğiz.

2020 yılı içinde Azerbaycan’da 8 büyük patates deposu projesi gerçekleştirdik. Bu pazarda, bu yıl da yeni projelerimiz olacak.

Termokon-soguk-odaBunun yanı sıra İngiltere başta olmak üzere özellikle Avrupa pazarına modüler soğuk oda ihracatımız devam ediyor. İhracatımız şüphesiz ki Avrupa ile sınırlı değil. Avrupa’yı ön planda bahsetmemizin nedeni, kalite beklentisinin bir hayli yüksek olduğu bir pazar oluşundan. Bu pazara ürün sunabilmeniz için kalite ve uluslararası sertifikasyonlar konusunda eksiğinizin bulunmaması gerekiyor.

Termokon olarak attığımız adımların ne denli isabetli olduğunu her yeni gelen gün, yer yeni proje kanıtlıyor ve özgüvenimizi güçlendiriyor. Dileğimiz; sunduğumuz ürün ve hizmetlerle sağlayacağımız katma değeri her yeni gelen günde, bir öncekinden daha yukarıya taşıyabilmek…Slider Altına