Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Alp Yılmaz: "Fark yaratan, yenilikçi ve sürdürülebilir mühendislik çözümleri üretiyoruz"

24 Şubat 2017 Dergi: Şubat-2017

Johnson Controls, dünya çapında bir milyondan fazla müşterisi için enerji verimliliğini artıran ve işletme maliyetlerini düşüren ürünler, hizmetler ve çözümler sunuyor. 130 yılı aşkın tecrübesiyle 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Johnson Controls; ısıtma, havalandırma, iklimlendirme, soğutma ve bina yönetim sistemlerinde ekipman, otomasyon ve servis sağlayıcısı. 2016 yılının Kasım ayında Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü olan Alp Yılmaz, Johnson Controls’ün faaliyetleri ve hedeflerini Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

Johnson Controls’un Türkiye serüveni

Johnson Controls; ısıtma, iklimlendirme, havalandırma, bina ve endüstriyel soğutma ve ayrıca bina teknik yönetimi sistemlerinde dünyanın önde gelen ekipman, denetim ve servis sağlayıcısı. Johnson Controls olarak, 130 yılı aşkın bir geçmişe sahibiz. Merkezimiz Amerika Birleşik Devletleri’nin Milwaukee, WI şehrinde yer alıyor. Kurucumuz Warren Johnson, enerji verimliliği kavramını başlatan ve oda termostatını icat ederek, bina otomasyon konseptinin temellerini atan bir mucit. Şirketimiz hâlihazırda 30 milyar dolar civarında cirosu ve yaklaşık 130 bin çalışanı ile Fortune 500 dergisinin “Dünyanın En Büyük 100 Şirketi Listesi”nde 70’inci sırada yer alıyor. Johnson Controls bünyesinde bulunan Etkin Yapı Sistemleri, dünya çapında bir milyondan fazla müşterisine 150’den fazla ülkede 500 ofisi ile hizmet veriyor. Türkiye serüvenimiz, 1999 yılında York’un Arduman’ı satın almasıyla başlamış. York, Arduman distribütörlüğü ile Türkiye’ye gelmiş, daha sonrasında ise, Arduman’ı satın almış. 2005 yılında ise Johnson Controls, YORK markasını dünya genelinde bünyesine katmasıyla bugüne kadar gelmiştir. Mazisine baktığımız zaman Johnson Controls, Türkiye’de 20 yılın üzerinde köklü bir çevresi ve ciddi oranlarda yatırımları olan bir firma. İstanbul’da bulunan merkez ofisimiz, Adana, Ankara ve İzmir’de bulunan bölge ofislerimiz ve 300 civarında çalışanımız ile Hazar bölgesi dahil müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Johnson Controls Türkiye Etkin Yapı Sistemleri Grubu olarak, iklimlendirme (HVACR– ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma) ekipmanları, entegre bina otomasyon çözümleri, teknik bina yönetimi, endüstriyel soğutma, ticari ve konut tipi klimalar ve VRF sistemleri ile hizmet veriyoruz. Merkezi sistem ekipmanları, soğutma, klima santrali ve fancoil gruplarında YORK markası, endüstriyel soğutma gruplarında Sabroe ve Frick markaları, bireysel uygulamalarda ise YORK ve Hitachi markaları ile müşterilerimize ürün sunuyoruz. Bina Otomasyon Sistemi ihtiyaçlarında ise Johnson Controls markamızla fark yaratan sürdürebilir mühendislik çözümleri üretiyoruz. Aynı zamanda facility management (bina işletmeleri) denilen, 7/24 binanın komple tüm teknik işletmesinden sorumlu olduğumuz bir iş alanımız var. Bünyemizde bulunan teknik tesis yönetimi ekibimiz ile büyük ölçekli alışveriş merkezleri, otel, hastane, endüstriyel tesis ve havalimanları projelerinde 7/24 teknik hizmet sağlıyoruz. Bahsettiğimiz tüm ürün ve hizmetlerimizle ilgili kendi bünyemizde servis organizasyonumuz mevcut. Servis hizmetimizdeki temel amacımız müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak.

2017 ve sonrasında ürün yelpazemizi güçlendirecek yeni sistemler sunacağız

Teknoloji sürekli gelişiyor ve buna ayak uydurmamız gerekiyor. Johnson Controls olarak yenilikçiliğe olan bağlılığımız, geride bıraktığımız son üç yıldır Forbes dergisi tarafından küresel ölçekte de kabul ediliyor. Yakın dönemde Milwaukee’de yeni “Özel İnovasyon Merkezi” lansmanı ile yenilikçiliğe olan işletme yaklaşımımızı resmiyete döktük. 2017 ve sonrasında müşterilerimize verimlilik ve sürdürülebilir çözümler üretmeyi hedefleyen vizyonumuz çerçevesinde ürün yelpazemizi güçlendirecek yeni sistemler sunmaya devam edeceğiz. Piyasaya sunacağımız yeni ürünler arasında Eurovent performansı yüksek yeni seri klima santrallerimiz, özellikle IT sektöründeki data merkezlerine hizmet verecek havadan havaya indirekt evaporatif paket soğutucular ve manyetik yataklı soğutma gruplarımız yer alıyor.

Tüm bu ürün ve sistemlerimizle referans projelerimize her geçen gün bir yenisini daha ekliyoruz. Dünyanın en yüksek binalarında Johnson Controls ürün ve sistemlerini görmek mümkün. Türkiye pazarında da referanslarımıza eklediğimiz birçok önemli projemiz bulunuyor. Bunlardan bazıları: Zorlu Center, Emaar Square, 3. Havalimanı (IGA), Rönesans, Yozgat ve Adana PPP Hastaneleri, QNB Finansbank Kristal Kule, Garanti Bankası Kulesi, Sabancı Kulesi, Kozyatağı Hilton Hotel, Ferko Signiture, Levent 199. Türkiye inşaat sektörüne yön veren, sektörün kültürünü değiştiren firmalarla çalışıyoruz. Bahsettiğim projeler algıyı da, Türkiye’nin siluetini de değiştiriyor. Bu anlamda tercih edilen ve güvenilen bir markayız.

Müşterilerimize verdiğimiz kesintisiz ve kaliteli hizmetimizi büyütmeyi planlıyoruz

Türkiye’de Manisa Organize Sanayi içinde yer alan 20 bin m2 toplam alana sahip olan ve yurtiçi ve yurtdışı (Ortadoğu ve Avrupa) pazarlarına üretim yaptığımız fabrikamızda; klima santrali, 500 kW soğutma kapasitesine kadar farklı modellerde soğutma grupları ve paket tip klimalar (rooftop) üretiyoruz. Türkiye ve globaldeki büyüme planlarımız ile paralel olarak, 2017 ortalarına doğru Manisa fabrikamızı, 30 bin m2 üretim alanına sahip olan İzmir Serbest Bölge’deki yeni yerine taşıyarak müşterilerimize verdiğimiz kesintisiz ve kaliteli hizmetimizi büyütmeyi planlıyoruz. Daha büyük ve teknolojik olarak daha gelişmiş olan bu tesise geçişimiz, verimliliği yüksek, pazarda öncü ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme ürünleri ile tüm dikey pazarlardaki hizmetleri sunma konusunda bölgedeki taahhüdümüzü destekleyecek. Yeni tesisin büyüklüğü, yapılandırması ve özellikleri, birinci sınıf kalite standartlarını karşılamamıza ve müşterilerimize, kanal ortaklarımıza ve çalışanlarımıza çok daha iyi hizmet sunmamıza yardımcı olurken operasyon yeterliliğimizi iyileştirmemizi ve verimliliği artırarak süre performansı konusunda öncü konuma geçmemizi sağlayacak.

Tyco ve Hitachi, gücümüze güç katacak

Johnson Controls, çok yönlü bir sanayi şirketi olarak, dünya çapında önde gelen yangın kontrol ve güvenlik sistemleri sağlayıcısı Tyco ile ürün ve teknolojilerini birleştirerek Johnson Controls International bünyesinde faaliyete geçti. Tyco ile birlikte, güzel bir işbirliği ve sinerjiyle güvenlik, emniyet, yangın & bina kontrolü ve iklimlendirme çözümleri sağlayıcısı olarak ürün yelpazesini genişletip daha büyük bir pazara hizmet veriyoruz. 2013 yılında ise Johnson Controls, Japon teknoloji devi Hitachi firmasının HVAC alanındaki faaliyetlerine yüzde 60 oranında hissedar oldu. Hitachi’nin trendleri belirleyen rezidans projeleri ve bina otomasyon sistemi projelerimiz, YORK markası ve 130 yılı aşkın tecrübemizle güçlerimizi birleştirerek, konut projelerinden mega yapılara kadar daha verimli ve daha kaliteli çözümler üretiyoruz. Scroll kompresörün mucidi ve dünyadaki en büyük kompresör üreticilerinden biri olan Hitachi’nin Johnson Controls Ailesine katılması, özellikle DX sistemleri tarafındaki gücümüzü artıracağı gibi, karşılıklı yapılacak teknoloji paylaşımı da sektöre yön verecek. Johnson Controls olarak bulunduğumuz ve yeni giriş yaptığımız her pazarda liderliği hedefliyoruz. OEM, ürün dağıtım ve proje satış kanallarımızın tamamını geliştirerek 130 yıllık Johnson Controls geleneğini ülkemizde hem coğrafi hem de tüm dikey marketler içerisinde pazar lideri olmayı hedefliyoruz. Bulunduğumuz sektördeki öncü firmalardan biri olarak, sunduğumuz hizmetlerle müşterilerimize daha sürdürülebilir ve enerji verimliliği sunan çözümler üreterek büyüyoruz. Yakın dönemde birleştiğimiz Tyco ve Hitachi ile pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Kısacası Tyco ve Hitachi, gücümüze güç katacak.

Ürünlerimiz ne kadar kaliteliyse hizmetlerimiz de o kadar kaliteli olmalıdır

Johnson Controls Türkiye olarak otomasyon sistemleri ekipmanlarında, bireysel soğutma ekipmanlarında ve endüstriyel soğutma sistem çözümlerinde bayi organizasyonu ile çalışıyoruz. Müşterilerimizin montaj ve projelendirme ihtiyaçlarını bayi organizasyonumuz üzerinden daha hızlı çözümlüyoruz. Ayrıca geniş bayi kanalımız ile daha fazla müşteriye ulaşıp ürün ve hizmetlerimizi müşterilerimizle daha kolay buluşturuyoruz. Etik ve etik iş taahhüdü, lokal ya da globalde anlaşmalı olduğumuz bayilerimizi seçmede önem verdiğimiz ilk konulardan biridir. Johnson Controls olarak, müşteri memnuniyeti bizim için önceliklidir ve ürünlerimiz ne kadar kaliteliyse hizmetlerimiz de o kadar kaliteli olmalıdır. Bu nedenle temel kriterlerimizden birinin de bayilerimizin küresel olarak da standartlarımıza uygun olması gerektiğidir. Johnson Controls Otomasyon partnerlerimiz projelerin en verimli şekilde çalışabilmesi için dizayn aşamasından başlayarak tüm sürece destek verir. Bina Otomasyon Sistemlerinin çalıştığı süre boyunca yüksek performans ve verimlilikte çalışması için periyodik bakım ve güncelleme hizmetleri de aynı şekilde Johnson Controls ve partnerlerimiz tarafından sağlanır. YORK markamızın ev tipi ve ticari klima ürünlerinde ülke genelinde 200’ü aşkın iş ortağımız ile hem toptan hem de perakende kanalında çalışıyoruz. Bu kapsamda 4 adet konsept showroom’umuz bulunuyor. 2017 yılı için hedefimiz, konsept showroom ve iş ortağı sayılarımızı verimli bir şekilde artırarak ürünümüzün tüketiciye daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak.

Kendi bünyemizdeki Satış Sonrası Servis Hizmetlerimiz; Johnson Controls’un merkezi sistem soğutma, endüstriyel soğutma ve otomasyon ekipmanlarının devreye alınması, bakım, arıza, yedek parça ve renovasyon işlerini sağlıyor. İstanbul’un yanı sıra İzmir, Ankara ve Adana da servis ofislerimiz bulunuyor ve Türkiye geneline geniş ekibimizle 24 saat hizmet veriyoruz. Chiller kiralama hizmetimiz ile ayrıca kısa veya uzun vadeli kiralama da yapabiliyoruz. Ayrıca şunun da altını çizmek isterim; Türkiye servis organizasyonumuz, satış sonrasında yapılan “servis sözleşmesi” oranlarına bakıldığında Johnson Controls dünyasında en yüksek orana sahip ülkelerden biridir. Bu çok büyük bir başarıdır ve Türkiye servis organizasyonunun ne kadar kaliteli olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Sektörde bina uygulamaları konusunda hizmet veren bir firma olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Mühendislerimizi, kurum içinde eğitime tabi tutuyoruz. Çünkü hizmet verdiğimiz sektörde, mühendislerimiz müşterinin karşısında herhangi bir satıcı profiliyle değil doğru çözüm sunabilen bir profil olarak durmalı. Bunu gerçekleştirmek için üniversitelerin kariyer günlerinden başlayıp staj imkânları sunuyoruz. Bu şekilde staj sürecinden başlayıp uzun yıllardır bizlerle beraber olan arkadaşlarımız var. Teknik olarak global know-how’ı kullanmak amaçlı yurt dışından eğitmenlerimiz geliyor. Mühendis arkadaşlarımız, hem otomasyon hem de mekanik ekipmanlarımızın kullanım eğitimini alıyor. Tabii bunun bir de servis tarafı var. Johnson Controls gibi dünya devi bir firmanın servis tarafında da eğitime çok ciddi önem vermesi gerekiyor. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın memnuniyeti için servis ekibimize sadece teknik değil bireysel kabiliyetlerini geliştirmeye yönelik eğitimler de veriyoruz. Bunun içinde sunum tekniklerinden tutun çözüm üretebilmeye yönelik çeşitli eğitimler mevcut.

Johnson Controls Türkiye pazarına inanıyor

Türkiye, üretim kabiliyeti ve mühendislik hizmeti olan, yaratıcı bir ülke. Klasik belki ama iki kıtayı birbirine bağlayan, hem Avrupa’nın kabiliyetlerini taşıyan hem de esnekliği, rahatlığı, zorlukla mücadele etme özelliğiyle üretim yapabilen bir kültüre sahibiz. Johnson Controls olarak Türkiye pazarına inanan bir firmayız ve yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. 2017 yılında pazar payımızı artırıp, organizasyonumuzu genişleteceğiz. İş ortaklarımızla yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler sunmaya devam edeceğiz. Gelişmekte olan ekonomilerde yaşanan belirsizlik nedeniyle kurlardaki artış ve piyasadaki likidite sıkıntısı günümüzde fazlasıyla hissediliyor. Kaliteli ürün ve hizmet anlayışımız, finansal çözüm önerilerimiz ve öngörülü yatırım ve harcamalarımızla rekabetin önüne geçip pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.

Akıllı binaların ötesine geçip akıllı şehirlerden bahsediyoruz

İçinde bulunduğumuz inşaat sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bugün ekonomik dalgalanmalar olmasına rağmen; havalandırma, iklimlendirme, soğutma ve bina yönetim sistemleri sektörümüz kabul oranda yatırımlarına devam ediyor. Bizim için önemli olan, bu büyümeyi devam ettirecek yabancı yatırımcıyı da ülkede tutabilmek. Bugün baktığımızda Türkiye’nin inşaat bilgi birikimi çok ciddi anlamda güzel yerlere geldi. Müteahhitlerimiz, hem yurt içi hem de yurt dışında inşa ettiği konutlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde çıkardığı kaliteli işçilik ve en önemlisi zamanında iş bitirme açısından diğer global rakiplerimize oranla çok iyi bir noktada. Bundan 20 sene öncesine baktığımız zaman, Türkiye’de bu ölçekte sayabileceğimiz proje sayısı, bir elin parmaklarını geçmezdi. Bugün ise ciddi bir bilgi birikimi ve yatırım var. Tabii ki dönem dönem hükûmetlerin de inşaat sektörüne teşvikleri ve yatırım destekleriyle bu noktaya gelindi ve bu gurur verici bir şey… Bugün; dönüşüm projeleri, çeşitli hastaneler, data center’lar gibi çalışabileceğimiz çok alan var. Johnson Controls olarak teknolojiyi Türkiye’ye ve dünyaya yaymaya çalışan, bunu misyon edinmiş bir firmayız, dünyanın en büyük projelerinde yer alıyoruz. Ancak akıllara şu soru geliyor: “Peki en akıllısı mı?”. İşte Johnson Controls olarak burada fark yaratmak için çalışıyoruz. Bulunduğumuz nokta aslında çok güzel ama inşaat sektörü olarak atacağımız daha çok adım var. Bugün, Johnson Controls olarak akıllı binaların ötesine geçip akıllı şehirlerden bahsediyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki dönemlerde belediyelerle birlikte gerçekleştirmek istediğimiz bazı projeler var. Bu noktada teknoloji ve enerji verimliliğiyle paralel olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.Slider Altına
Söyleşi