“İyi bir gelecek için iyi yalıtım yapıyor, geleceği yalıtıyoruz”    

21 Haziran 2021 Dergi:

ODE Yalıtım Genel Müdür Yardımcısı Özgür Kaan Alioğlu

Altı kıtada 75’in üzerinde ülkeye kendi markasıyla ürünlerini ihraç eden ODE Yalıtım’ın mottosu; “Geleceği Yalıtır”. Kısa bir süre önce ODE Yalıtım Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Özgür Kaan Alioğlu’na geleceği yalıtmak için yaptıkları ve yapacakları çalışmaları sorduk. Alioğlu, “Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketiyiz. Tesisat yalıtımında üç ürün grubunu da üreten tek firmayız. Teknik yalıtımda ise Avrupa’nın ilk üç büyük şirketinden biriyiz” dedi ve ODE’nin Ar-Ge ve inovasyonu odağına alarak yaptığı çalışmaları, yeni ürünleri ve hedeflerini Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketiyiz

ODE Yalıtım’ın ticari hayatı 1985 yılında taahhüt faaliyetleri ile başladı. Birkaç yıl içerisinde Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan yalıtım sektörüne yöneldi. 1990 yılına gelindiğinde, ‘farklı olmak ve paydaşlarımıza değer yaratmak’ vizyonumuz doğrultusunda, ülkemizde mevcut olmayan yalıtım malzemelerinin ithal edilmesine karar verildi. Bu alanda edinilen deneyim neticesinde 1996 yılında üretim faaliyetleri başlatıldı. Bunu takip eden dönemde de üretimle birlikte büyümeye odaklanıldı. Günümüz itibarıyla Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketiyiz. Tesisat yalıtımında üç ürün grubunu da üreten tek firmayız. Teknik yalıtımda ise Avrupa’nın ilk üç büyük şirketinden biriyiz. Aynı zamanda altı kıtada 75’in üzerinde ülkeye ODE markasıyla ürünlerimizi ihraç ediyor, Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da prestijli projelerde yer alıyoruz. 

ODE Yalıtım’ın lider konumunu daha da güçlendirmeye ve şirkete değer katmaya odaklanmış durumdayım

ODE Yalıtım, yurt içinde ve yurt dışında ciddi tecrübesi olan, kurumsal yönetime önem veren ve kendine özgü, kopyalanması kolay kolay mümkün olmayan bir kurum kültürüne sahip. Bu kurumsal yapı sayesinde ODE Yalıtım, kriz dönemlerinde bile hedefleri doğrultusunda ilerlemeye devam etmiş ve ediyor. ODE olarak, krizlerden çıkış yolunun nitelikli insan kaynağı ile yüksek teknolojiyi kullanıp, markalı ve katma değerli üretim yapıp ihraç etmek olduğuna inanıyoruz. Tüm yatırım ve yapılanmamızı yeni ve mevcut pazarların ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzerine kurguluyor, hızlı ve çevik yapımızla stratejilerimizi gözden geçirip revize edebiliyoruz. Örneğin şu anda pandemi nedeniyle dünya genelinde devam eden bir tedarik zinciri krizi var. Biz de bu nedenle önceliğimizi, üretimde ve ürün arzında sürdürülebilirliği sağlamak olarak belirledik. Tüm tedarik, üretim ve dağıtım stratejimizi bu doğrultuda planladık. Bu sayede geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kriz döneminden büyüyerek çıkacağımıza inanıyoruz. Ben de bu süreçte çalışma arkadaşlarımla birlikte ODE Yalıtım’ın lider konumunu daha da güçlendirmeye ve şirkete değer katmaya odaklanmış durumdayım. 

Ar-Ge ve inovasyonu odağımıza alarak pazarın ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeyi sürdüreceğiz

Eskişehirode-yalitim-sektoru-basari-odulleri ve Çorlu’daki üç üretim kampüsümüzde,  “Yapı Yalıtımı” ve “Tesisat Yalıtımı” olmak üzere iki ana kategoride üretim yapıyoruz. Ekstrüde polistren esaslı ısı yalıtım malzemesi, bitümlü su yalıtım örtüleri, ısı-ses-yangın yalıtımında kullanılan cam yünü ürünleri ve elastomerik kauçuk köpüğü tesisat yalıtım malzemesi üretiyoruz. Bu ürün gamlarında dört binden fazla çeşidimiz bulunuyor.

Başta Batı Avrupa olmak üzere pazarın ihtiyaç ve taleplerine göre yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Son dönemde hem yeni ürünler geliştirdik hem de mevcut serilerimize yeni ürünler ekledik. Bunlara birkaç örnek verecek olursak, Türkiye’de ilk kez -30 derece soğukta bükülme dayanımına sahip versiyonları da bünyesinde barındıran membran serimizi geçen yıl dört yeni ürünle geliştirdik. Üzeri açık gri renk arduaz taşlı, yoğun SBS katkılı, dolgu malzemesi içermeyen, 5 mm kalınlığında, -30°C soğukta bükülme değeri olan yüksek gramajlı keçesi vepikon-1e 1000/800 N/50 mm çekme mukavemeti özellikleriyle Epikon Eternal, her türlü iklimde ve zorlu koşullarda hızlı ve uzun ömürlü su yalıtımı sağlıyor. Yüzde 1.000 uzayan esnek formüllü Epikon Aflame, üzeri silis kumu kaplı, yoğun SBS katkılı, dolgu malzemesi içermeyen, 5 mm kalınlığında, -30°C soğukta bükülme değeri ve yüksek gramajlı keçeye sahip, 1000/800 N/50 mm çekme mukavemetiyle temel ve perde detaylarında yüksek su basıncına dayanıklı elastomerik bitümlü membranımız. Epikon Aflame ile bu yıl 18’incisi düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde “Yılın Su Yalıtım Ürünü” ödülü aldığımızı da belirtmek isterim. Epikon Cool, TÜBİTAK onaylı, Türkiye’nin ilk patentli “Cool Roof” epikon-2bitümlü membranı olma özelliğini taşıyor. Yüzeyindeki açık renkli özel reflektif mineraller ile geleneksel malzemelere göre güneş ışığını yüksek yansıtma kapasitesine sahip. Kendinden yapışkanlı dolgusuz özel reçetesiyle Epikon Stick-it ise perde duvarlarda mükemmel yapışma sağlarken cross-lamine teknolojisiyle üretilmiş polietilen kaplamasıyla yırtılma ve delinmelere karşı yüksek dayanım gösteriyor. Epikon ürünlerimizde 15 yıllık garanti sunduğumuz SAFEZONE sitemi ile de Türkiye’de bir ilke imza attık. 

Ar-Ge çalışmalarımız neticesinde R-Flex elastomerik kauçuk köpüğü üretiminde geçen yıl 40 mm kalınlıkta boru üretimi gerçekleştirmiştik. Bu ürünümüzle de Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde “Yılın Isı Yalıtımı Ürünü” ödülünü almaya hak kazandık. 60 mm kalınlığa ulaştığımız levha grubundaki çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da Ar-Ge ve inovasyonu odağımıza alarak pazarın ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeyi sürdüreceğiz. 

Yalıtım bilincinin gelişmesi için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz

Ülkemizde tüketilen toplan enerjinin yüzde 35’i binalarda, yüzde 35’i sanayide, yüzde 20’si ulaşımda, yüzde 5’i tarımda, geri kalanı ise diğer alanlarda kullanılıyor. Bu süreçte en önemli konulardan biri hangi alanda ne kadar verimlilik sağlanabileceği. Sanayide yüzde 20-25 verimlik sağlanabilirken, bu oran binalarda yüzde 50’ye kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla binalarda enerji verimliliğinin sağlanması son derece önemli bir konu. Çünkü Türkiye’de yaklaşık 10 milyon civarında bina var. Bu binaların yalıtımı yok veya çok kötü yalıtım uygulamaları var. Bu binaların yalıtımlarının yapılmasıyla hem geleceğimizi koruyabilir hem de dışa bağımlı enerji tüketimimizi azaltarak cari açığın düşürülmesine katkı sağlayabiliriz. 

Biz de ODE olarak tüm üretim süreçlerimizde sürdürülebilirliği, çevre bilincini ve ülkemize katkı sağlamayı odağımıza alıyor, yalıtım bilincinin gelişmesi için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Ürünlerinin tümünün çevresel ürün beyanı (EPD) olan tek yalıtım şirketiyiz. Özellikle son yıllarda bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz ürünlerimizin yanı sıra iş birlikleri de yapıyoruz. Örneğin sıcak bölgelerde bina içerisine giren ısıyı düşürerek soğutma amaçlı kullanılan enerjiden tasarruf sağlayan Beyaz Taş Kaplı Membran ürünümüzü TÜBİTAK ile birlikte geliştirdik. 

Diğer yandan 2016 yılında sektörün ilk Kurumsal Sosyal Sorumluluk raporunu yayımlayarak bu alanda sektörümüze öncülük ettik, geçen yıl yayımladığımız ikinci raporla da bu alandaki kararlılığımızı sürdürdük. Dünyada ve ülkemizde enerjinin yerini ve önemini güncel veriler ışığında paylaştığımız, ısı yalıtımı alanındaki uygulama ve örnekleri de kapsamlı bir şekilde ele aldığımız Isı Yalıtımı kitabımızı da kısa bir süre içerisinde çıkaracağız. Şirketimizin mottosu, “Geleceği Yalıtır”. İyi bir gelecek için iyi yalıtım yapıyor, geleceği yalıtıyoruz.

En yaygın yurt dışı bayi ağına sahip yalıtım şirketiyiz

Geride bıraktığımız yıl ihracat pazarlarında özellikle pandeminin yoğun yaşandığı ve bu çerçevede ciddi kısıtlamalar uygulayan ülkelerde bir daralma söz konusu oldu. Buna rağmen Benin, Moğolistan, Etiyopya, Malta ve Vietnam’ı da pazar ağımıza ekleyerek ihracat yaptığımız ülke sayısını 75’in üzerine taşıdık. Aynı zamanda en yaygın yurt dışı bayi ağına sahip yalıtım şirketiyiz. Bu yıl da yeni pazarlara ulaşarak ihracat odaklı büyümeye ve tedarik zincirindeki zorluklara rağmen mevcut pazarların ihtiyacını karşılayarak, her zamanki gibi değer yaratmaya devam edeceğiz. 

Bu küresel yolculukta en önemli gücümüzü ise Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önem ile bu alandaki yatırımlarımız oluşturuyor. Bu bakış açısıyla Eskişehir fabrikamızda kurduğumuz Ar-Ge biriminde çok güçlü bir mühendis kadrosu kurduk. Dünya standartlarında test ünitelerimiz bulunuyor. Bu yıl itibarıyla uygulamaya aldığımız beş yıllık stratejik planımız çerçevesinde de her zaman olduğu gibi Ar-Ge ve inovasyonu önceliğimize aldık. Ar-Ge&İnovasyon yol haritamızı ve beş yıllık dijital dönüşüm aksiyon planımızı da devreye soktuk. Önümüzdeki üç yıl içinde ciromuzun yüzde 3’ünü Ar-Ge ve dijitalleşmeye ayıracak, Ar-Ge ekibimizi de üç kat büyüteceğiz. 2023 yılına kadar da kapasite artışı, dijital dönüşüm ve Ar-Ge için 125 milyon TL yatırım hedefliyoruz. Bu yatırımlarla birlikte ilklere imza atmaya ve yalıtım sektörünün öncülerinden biri olmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da paydaşlarımız, sektörümüz ve ülkemiz için değer yaratmayı sürdüreceğiz.

Hedefimiz ODE markasını dünyanın dört bir yanındaki projelere taşımak

Ürünlerimiz hem yurt içinde hem yurt dışında birbirinden prestijli projelerde tercih ediliyor. Bu yıl içinde ürünlerimizin kullanıldığı ve bazıları halihazırda devam eden projelerden birkaç örnek vermek isterim. Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük sulama sahasına sahip olan Silvan Barajı’nda ODE Granat kullanılıyor. Golden Key Bördübet Otel’de baskılı Op300, XPS ve Epikon; İstanbul’da yükselen Emaar Square North Tower’ın inşaatında ODE R Flex Boru, ODE R Flex Levha ve ODE RockFlex Boru ürünleri uygulanıyor. 

Yurt dışına bakacak olursak bu yılın ilk döneminde faaliyetlerimizi artırdığımız ülkelerin başında Katar ve Türkmenistan geliyor. 2022 FIFA Dünya Kupası için hazırlıklarını sürdüren Katar’ın inşa sürecinde çok sayıda ürünümüz tercih ediliyor. Binlerce kişinin yaşayacağı El Vakra’daki konut projelerinde ODE R- Flex uygulanıyor. Türkmenistan’da ise Olimpiyat Stadı, Aşkabat Havaalanı gibi önemli yatırımlarda yer aldık. Son olarak yeni bir proje olan Türkmenistan Spor Üniversitesi’nde Isıpan ve Starflex ürünlerimiz kullanılıyor.

Geçen yıl da Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Azerbaycan ve Benin’deki önemli projelerde de yer almıştık. Bundan sonra da hedefimiz ODE markasını dünyanın dört bir yanındaki projelere taşımak. 

Yeni üretim tesisimiz ile birlikte elastomerik kauçuk köpüğü kapasitemiz dört kat artacak

ode-elastomerik-kaucuk-kopuguODE Yalıtım olarak yüzde 30 büyüdüğümüz 2020 yılının ardından, bu yıla da yüzde 35 büyüme hedefiyle başladık. Yılın ilk beş ayında da geçen sene gösterdiğimiz performansı artırarak devam ettirdiğimizi, tüm ürün gruplarındaki büyüme trendimizi sürdürdüğümüzü memnuniyetle görüyoruz. Ülkemizin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi olarak yurt içinde pazar payımızı daha da artırmayı, yurt dışında ise pazar payımızı genişletmeyi hedefliyoruz. 

Bu büyüme hedefimizi yeni yatırımlarla da destekliyoruz. R-Flex elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtım malzemesini bu zamana kadar yalnızca Tekirdağ-Çorlu’daki tesislerimizde üretiyorduk. Şimdi aynı malzemeyi Eskişehir’de de üretmek üzere 100 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Eskişehir’deki üretim kampüsümüzde 20 bin metrekare kapalı alanda kuracağımız yeni üretim tesisi ile birlikte elastomerik kauçuk köpüğü kapasitemizi dört kat artırarak, toplamda yıllık 18 bin tona çıkarıyoruz. Bu yatırım ile Türkiye elastomerik kauçuk köpüğü pazar büyüklüğünün iki katı kapasiteye ulaşarak, 1991 yılından günümüze bu ürün grubunda sürdürdüğümüz liderliğimizi daha da pekiştireceğiz. Aynı zamanda yine bu üründe, Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada en büyük üretici konumuna geleceğiz. Bu yılın sonunda üretime başlamayı hedeflediğimiz tesisimizde 150 kişiye de istihdam sağlayacağız. 

Diğer taraftan tüketici dinamiklerinde son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle başlayan ve pandemi ile birlikte hız kazanan değişim, müşteri deneyimini tüm şirketler için öncelikli bir konu haline getirdi. Günümüz tüketicileri yaşadıkları deneyime her zamankinden daha fazla önem veriyor. Tüketicilere pozitif, teşvik edici ve marka algısı ile uyumlu deneyimler sunan şirketler bir adım öne geçiyor. Biz de yeni dönem stratejimiz CX ODE ile müşterilerimiz için daha fazla değer yaratmayı, talep ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda ilk etapta yeni CRM sistemimiz ve bayi portalımız üzerine çalışmalara başladık. 

Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da paydaşlarımız, sektörümüz ve ülkemiz için değer yaratmayı sürdüreceğiz.

Sektör olarak doğru bir planlama yapmalı, üretime ve ihracata odaklanmalıyız

ode-gmy-ozgur-kaan-aliogluODE, 80’li yılların sonunda yalıtım yöneldiğinde bu alan henüz sektör dahi değildi. Aradan geçen süreçte önemli bir yol kat edilmiş olsa da henüz istenilen seviyeye ulaşmış değiliz. Sektörümüzde standartların sağlanamaması ve denetim mekanizmalarının tam olarak devreye girmemesi sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Kalitesiz malzemelerle yapılan yalıtım tüketiciyi yanılttığı gibi sektörde de haksız rekabete sebep oluyor. Ekonomik ölçekte değerlendirirsek, pandemi süreci tüm sektörleri etkilediği gibi inşaat ve yalıtım sektörünü de ciddi ölçüde etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. Bununla birlikte kurun etkisiyle artan maliyetler, yüksek faiz oranları gibi nedenlerle inşaat sektörünün toparlanma sürecinin yılın ikinci yarısına sarkacağını öngörüyoruz. Sektör olarak da doğru bir planlama yapmalı, üretime ve ihracata odaklanmalıyız. Yalıtım ürünlerinde firmaların üretim kapasite kullanım oranları yüzde 40 civarında, planlamalar doğrultusunda ilerlersek bu kapasiteler yetmeyecek. O nedenle kapasiteleri artırmak için yatırımlarımızı sürdürmeli, global arenada rekabet avantajı sağlayabiliriz. Çünkü günümüzde Almanya’nın doğusu ile Çin’in batısı arasında, üretim ve tedarik anlamında Türkiye ile baş edebilecek bir ülke yok.Söyleşi