Header Reklam
Header Reklam

'İthalat ile sıcak para tutma politikası sona erinceye kadar klima ithalatı devam eder.'

13 Nisan 2008 Dergi: Aralık-Ocak 1997
'İthalat ile sıcak para tutma politikası sona erinceye kadar klima ithalatı devam eder.'

 

TESİSAT MARKET: Kendinizi ve firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

 

AHMET YUSUF AYDIN: Ben 1967 Antalya doğumluyum. 1990 yılının Şubat ayında ODTÜ Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra daha önceden planladığım gibi Nisan 1990'da Isımatik Ltd.Şti. firmasını kurdum.Başlangıçta güneş enerjisi ile sıcak su elde etme sistemleri imalatı ve küçük çapta taahhüt işleri yapmaktaydık. Kısa bir süre sonra imalatımızın küçük bir kısmını yurtdışına ihraç etmeye başladık. Ancak üzülerek söylemek istiyorum ki o yıllardaki finansal kaynak yetersizliği ve benim vatani hizmetim için firmadan ayrılmam nedeniyle bu olayı devam ettiremedik. Sadece dışa açılmış olduk. Bu olayla uğraşırken bir taraftan da split klima pazarına satıcı olarak girdik. Sizin de bildiğiniz gibi 1993'de bu kadar fazla klima ithalatçısı yoktu. Fakat yaşadığımız bazı olaylar bizi ithalata itti. 1993 yılının sonlarında ithalata niyetlendik. Daha sonra bazı yabancı dış ticaret delegelerinin Türkiye'ye ziyaretleri sırasında başlatmış olduğumuz iş ilişkilerini Uzak Doğu da kendilerine yaptığımız ziyaretlerli olumlu olarak neticelendirdik. 1995 yılının sonlarında Hitachi split klimaların ithalatına başladık.

 

TESİSAT MARKET: Özelde Antalya, genelde Akdeniz bölgesinin klima piyasasını değerlendirir misiniz?

 

AHMET YUSUF AYDIN: Antalya ve havalisinde yaklaşık olarak 300 civarında turistik konaklama tesisi var. Antalya son yıllarda yatırım saldırısına uğramış bir il. Yazlık nüfusu ile kışlık nüfusu arasında çok fark var. Konutların büyük bir çoğunluğu boş. Alıcı bekliyor. Yazlık olarak kullanılan çok konut var. Özetleyecek olursak pek dışarıdan gözüktüğü gibi değil.

Şu anda üç adet klima ithalatçısı ve 8 ithalatçı firmanın da bölge müdürlüğü var. Özellikle turizme yönelik satışlarda çok ciddi boyutlarda rekabet söz konusu oluyor.Hatta bazen tamamıyla kârsız, satış potansiyelini yabancı firmalara karşı fazla göstermek gayesiyle teşvikli satışlar yapılıyor.Diğer yönden bakacak olursak split klimaların Akdeniz bölgesinin iklim şartlarına uygunluğundan ötürü ekonomik şartlar elverdiği ölçüde konutlarda kullanımının hızla arttacağı düşüncesindeyim.

 

TESİSAT MARKET: 1996 değerlendirmeniz ve 1997 planlarınız nelerdir?

 

AHMET YUSUF AYDIN: Biz 1996 yılı sonunda hedeflediğimiz ciroya şimdiden ulaştık. Bunda ekonominin

1996    yılında daha istikrarlı olmasına ve konfor tesislerinin artık lüks olmaktan çıkıp kullanımının modern ihtiyaçlar haline gelmesine bağlıyorum. 1997 yılında pazarlama ağımızı daha fazla arttırmayı ve klima ithalatına ilave olarak konfor tesisleriyle ilgili olarak ithalat yelpazesini geliştirmeyi hedifliyoruz.

 

TESİSAT MARKET: Türkiye pazarında birçok klima markası var, yenileri de geliyor. Siz de ithalat yapmış bir firmasınız, bu kadar marka ürün satılabilecek mi? Niçin sürekli yeni marka gelir? Bu piyasa çok mu caziptir ya da kârlıdır?

 

AHMET YUSUF AYDIN: Ben bu soruya şöyle cevap vermek istiyorum. Thailland'da sadece Bangkok şehrinde 120 adet imalatçı firma var. Ülkemizin nüfusu 80 milyon. Bu kadar marka satar. Türkiye'de bu ürünler imal edilip "ithalat ile sıcak para tutma politikası sona erinceye kadar da klima ithalatı devam eder." Ben 1997 yılında Türkiye'de toplam 35.000 civarında split klima ithal edileceğini tahmin ediyorum. Bu pazarın büyük bir kısmı da Japon markalarının elinde olacaktır. Bunun yanında Koç Grubu da split klima üretimine başlıyor. Pazar gün geçtikçe büyüyor ve rekabet artıyor. Bu piyasa geçtiğimiz yıllarda bana göre cazipti. Ama şu anda cazip değil. Genelde ithalat vadeli yapılıp paraya dönüştürülüp kur faiz markasından yararlanılıp kâr elde ediliyor. Bu işi destekleyen Türkiye'deki sıcak para politikası oluyor. Bu politakının sona ermesini diliyorum.

 

TESİSAT MARKET: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.


Etiketler


Slider Altına