“Hedefimiz; uluslararası patentlere sahip yenilikçi ürünlerimizle, dünya HVAC pazarında sektöre yön veren lider firma olmak”

19 Haziran 2017 Dergi: Haziran-2017

IŞIL Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Köse

Esnek hava kanalları üreticisi olarak faaliyetlerine 1998 yılında başlayan IŞIL Mühendislik A.Ş., İstanbul-Pendik’te bulunan 5 bin 800 m2 kapalı alana sahip tesisinde kendi markası Flexiva esnek hava kanallarının üretimini gerçekleştiriyor. İnovatif ürünleri sayesinde aldığı patentlerle adından söz ettiren IŞIL A.Ş., esnek hava kanalı alanında  geliştirdiği teknolojilerle sektör liderliğine oynuyor. “Ayırt edici en önemli farklarımızın başında çok güçlü mühendislik altyapımızın olduğunu düşünüyorum. Sağlam bilgi ve inovatif bakış açısı, başarılı bir iş için öncelikli gereklilikler. Şimdilik alanımızda sektör liderliğine oynuyoruz, ama nihai hedefimiz dünya liderliğidir” diyen IŞIL Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Köse, firmanın inovatif çalışmalarını ve hedeflerini Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

IŞIL Mühendislik’i, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden dört sınıf arkadaşımla birlikte 1986 yılında limitet şirket formunda kurduk. Önceleri sadece havalandırma projeleri yapıyorduk, zaman içinde projecilik yetmez oldu ve mekanik taahhüt işleri almaya başladık, yurtdışına da açıldık. Yurt içinde de McDonald’s restoranları ve banka şubeleri gibi devamlılık arz eden pek çok işin anahtar teslimini yaptık. Bu süreçte ortak yapımız da değişti, nihayetinde IŞIL A.Ş. aile şirketim olarak yoluna devam ediyor.

Üretim tarafı, aslında önceleri benim kişisel hobim diyebileceğim çalışmalarım için Kaynarca’da 150 metrekarelik bir atölyede başladı. O yıllarda ithal ettiğimiz, Türkiye’de üretilmeyen bazı ürünler konusunda “biz neden yapamayalım ki” merakım ile bu atölyede deneysel çalışmalar gerçekleştiriyordum. Yani, bir tür Ar-Ge hobisi…

Sonra, uygulamalarımız için yurtdışından getirdiğimiz esnek hava kanalları, ilgi alanımın adeta odak noktası haline geldi. Üzerinde çalışmaya başladım. O sırada 1998 ekonomik krizi patlak verdi. Bu krizden biz de etkilendik, hakedişlerimizi, alacaklarımızı almakta zorlandık ve sıkıntı çektik. Benim için adeta bir rehabilitasyon merkezi gibi olan o atölye, işte bu krizden çıkmak için kapı açtı.

1999 Depreminin ardından prefabrik yapı ihalesi işini almış bir firmadan işi devraldık. Bu iş, şirketin finansal yapısını oldukça güçlendirdi. Güçlenen finansal yapımız sayesinde esnek hava kanalları alanında yatırımlarımız başladı. Bu dönem itibarıyla IŞIL A.Ş. sürekli Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir yüzde ile büyüme sürecine girdi ve bu süreç ivme kaybetmeden devam ediyor.

Ayırt edici en önemli farklarımızın başında, çok güçlü mühendislik altyapımızın olduğunu düşünüyorum. Zira bir anlamda kendiliğinden başlayan ve gelişen teknoloji geliştirme sürecimiz içinde kendimize özgün üretim teknolojisimiz, dünyada benzeri olup olmadığından emin olmadan geliştirdiğimiz tasarımlarımızla dünya genelinde patent almaya hak kazanan inovatif ürünlerimiz, toplamda -şimdilik- 11 patentimiz, bu alanda kullandığı tutkalı üreten dünyadaki iki şirketten biri oluşumuz, başka nasıl açıklanabilir ki?

Kendi üretim teknolojimizi geliştirirken, açıkçası rakip kuruluşların üretim teknolojilerini detaylı incelememiştik. Biz “en efektif nasıl yapabiliriz” sorusunun yanıtına odaklanarak geliştirdiğimiz sistemin, rakiplerimizden yüzde 33 daha az alüminyum kullanarak emsal boruyu, çok daha hızlı bir üretim bandı içinde üretebildiğimize olanak tanıdığı ortaya çıktı. Tabii ki bunun, en uygun maliyetle üretim yapabilmemize ve ürettiklerimizi satabilmemize çok büyük desteği oldu. Neticede kendi alanımızda teknolojisini üreten tek kuruluş olduk diyebilirim.

Anladık ki başarılı bir girişimcilik için gereken ilk ve tek şey para değilmiş. Sağlam bilgi ve inovatif bakış açısı, başarılı bir iş için daha öncelikli gereklilikler. Şimdilik alanımızda sektör liderliğine oynuyoruz, ama nihai hedefimiz dünya liderliğidir.

Halihazırda 50’den fazla ülkeye ihracatımız bulunuyor. Toplam üretimin yüzde 70’i ihraç ediliyor. Latin Amerika’dan Asya ülkelerine, Ortadoğu ve körfez coğrafyasından Avrupa’ya kadar güçlü bir dış pazar yapısına sahibiz.

Verimlilik, aslında çok geniş bir kavram, sadece üretimde enerjinin, malzemenin ve diğer kaynakların verimli kullanılması anlamı ile sınırlı değil. Her yapılan işin, başka alanlarda bile olsa katma değer taşıyan çıktıları olması da bir “verim”dir. Örneğin, biz kendi çalışma verimliliğimizi artırmaya yönelik araştırma yaparken ve algoritmalar geliştirirken ortaya tamamen bize ait bir yazılım çıktı. Bu yazılımla beyaz yakalı çalışanlarımızın verimliliği rasyonel olarak takip edilebiliyor ve geliştirilebiliyor. Rasyonel parametreler kullanıldığının altını çizmek isterim, çünkü bu yönü ile yöneticileri zan altında bırakmadığı için yazılımımıza “anti-zan” adını verdik. Bu yazılımı ticari bir ürüne dönüştürdük. Şu an Bağcılar Belediyesi, Erzurum Elektrik Dağıtım başta olmak üzere pek çok yerde bu yazılım kullanılıyor, Türkiye’nin pek çok güçlü kuruluşunda da test aşamasında kullanılıyor.

Ürün geliştirirken maliyet, uygulama avantajlarının yanı sıra toplumsal faydayı da gözetiyoruz

Dünya Sağlık Organizasyonu WHO’nun yakın takibe aldığı camyünü, bilindiği gibi esnek hava kanalları yalıtım malzemesi olarak sıkça talep görüyor. Camyünü için “yeşil ürün” sertifikaları alan camyünü üreticileri var. Ancak o sertifikalar, belirli bir özelliğin test sonuçlarına göre alınabiliyor. Yani kansere sebep olan formaldehit içerip içermediği test ediliyor ve içermediğine dair test sonuçları ile birlikte bu sertifika alınabiliyor. Ama tek risk kanser değil elbette. Camyününün ana ham maddesi silisyum dioksittir. Bu madde, akciğer sıvısında çözünmeyen, kalıntı bırakan ve ciddi solunum hastalıklarına sebep olma riski olan bir madde. Düşünün, solunum sistemi için risk içeren bir malzeme havalandırma kanallarında kullanılıyor. Ne kadar özenle üretilse de uygulama esnasındaki bir defo, bu riski sağlık açısından bir tehdide dönüştürebilir. Bu nedenle geliştirilen Artist serisi ürünlerimizde elastomerik kauçuk köpük kullanarak ısı kayıpları daha az, hijyenik ve diğerlerine göre pek çok açıdan üstün bir alternatif geliştirdik ki Acıbadem Hastaneleri ve VM Medikal Park gibi önemli projelerde yoğunlukla tercih ediliyor. 

Artist Elyaf, ezber bozacak ve pazarın alışkanlıklarını değiştirecek

Camyünü ile üretilen alternatiflerine göre fiyatı rekabetçi bulmayanlar, camyününde ısrar etti. Biz de onların talep ve beklentilerini karşılamaya çalışırken sağlıklı koşulu da sunabilmek için çalışmalarımıza devam ettik, yeni malzeme alternatiflerini kalite/fiyat optimizasyonu çerçevesinde araştırdık. Bu çalışmalarımızın sonucunda camyünü ile üretilen alternatiflerinin karşısında rekabetçi fiyat sunabilirken onların özellikleri itibarıyla çok üzerinde niteliği bulunan ‘Artist Elyaf’ı ürettik. Bu ürün, pazarın alışkanlıklarını değiştirecek. Tecrübeli veya hiçbir tecrübesi bulunmayan alıcının karşısına benzer fiyat aralığında her iki alternatif çıkarıldığında Artist Elyaf, kendi kendisini satabilir bir ürün olduğunu ispatlayacak.

Exiva esnek hava kanalı bağlantı aparatı, dünya patentine sahip gururumuz

Esnek hava kanalları montajı, Exiva’dan önce ve Exiva’dan sonra çok değişti. Esnek hava kanallarının bağlantıları, klasik olarak, dünyanın her yerinde yapıştırıcılar, bantlar kullanılarak, Exiva karşısında ilkel yöntemler diyebileceğimiz metotlarla yapılıyor. Bu montaj şekli daha maliyetli, daha uzun sürede tamamlanan ve hata payı içeren bir yöntemdir. Exiva, esnek havalandırma kanallarının ana havalandırma kanalına, dağıtım noktalarına, her türlü fan, cihaz ve havalandırma ekipmanlarına montajının daha kısa sürede, daha sağlam, daha az ekipman ile yapılabilmesine olanak tanıyan kompakt bir üründür. Dar alanlarda bile Exiva ile sorunsuz montaj yapılabilir. Exiva, esnek hava kanalının maksimum seviyede gerdirilmesine olanak sağlayarak yüksek basınç kaybı ve kanalda toz partiküllerinin birikmesinin önüne geçiyor. Hatta klapeli tipleri ile sistemde balans ayarı yapılabiliyor. Exiva, havalandırma ekipmanlarında kullanılan ayrık (süreksiz) ürün ve aksesuarlarında “Isı ve Görünür Duman Oluşumu için Yangın Testi”nin başarıyla geçildiğini ifade eden UL 2043 sertifikasına sahip.

Dikey büyüme modelini benimsiyoruz

Belli bir ürün grubuna, sisteme odaklı üretimi doğru buluyoruz. Eğer belli bir alanda dünya lideri olmak istiyorsak, tüm enerjimizi birkaç farklı ürün grubuna dağıtmadan bir noktaya odaklamak zorundayız. Gerçek inovasyonlara imza atmak, teknoloji geliştirmek, güçlü bir Ar-Ge yapısı tesis etmek, pazarımızı en küçük ayrıntısına kadar analiz edebilmek için öngördüğümüz büyüme modeli bu.

Dürüstlük, günün sonunda kazandırandır

Türkiye genelinde, altı bölgede 18 bayimiz bulunuyor. Bunlar güven üzerine inşa ettiğimiz ilişkilerimizdir. Ankara bayim bilir, Ankara’dan bir firmanın doğrudan bize gelerek satın alma yapamayacağını, bize gelen firmanın kendisine yönlendirileceğini… Biz satışımızın özellikle güven temeli üzerine inşa edilmiş bayilerimizin aracılığıyla ilerlemesini istiyoruz. Yurtdışı pazarlarımızda da benzer bir modele sahibiz, düzenli iş yaptığımız, satıcı kuruluşlarımız gibi çalışan iş partnerlerimiz bulunuyor.

IŞIL A.Ş.’nin asla vazgeçemeyeceği, ödün veremeyeceği konuların başında dürüstlük gelir, tahammülsüz olduğumuz konu yalandır. Her çalışanımız bilir “asla yalan söylemeyeceksiniz” kuralımızı. İş yaptığımız partnerlerimizde de ilk aradığımız özellik budur. Yalan, doğurgandır. Herkese söylediğim şey şu; ilk yalan, ardıllarını getirir ve o kadar çok yalan söylemek zorunda kalırsınız ki an gelir, kendinizi evde, hane halkına bile kolayca yalan söylerken bulursunuz. Yalan, kişiliğinizin yerine geçer. Peygamberimiz Hz. Muhammed, şaka yollu olsa bile asla yalan söylenmemesi gereğini gayet net biçimde dile getirmiştir. Dürüstlük temelli ilişkilerinizde, ticari açıdan başarınızın olumsuz etkilenebileceğini düşünmeyin, sabredin, günün sonunda kazanan dürüstlük olacaktır.

Türkiye iklimlendirme sektörü, kullanıcılarını bilinçlendirmek için daha fazla çaba sarf etmeli

İklimlendirme sektörünün fıtratından kaynaklanan bir handikapı var. İklimlendirme sektörü işini gayet başarılı bir şekilde yaptığında, insanlar konfor ve sağlık koşullarına sahip olduğu için hiç kimse farkında bile olmuyor, adı geçmiyor. İklimlendirme sektörü ancak insanlar ısıl koşullardan ötürü rahatsız olursa, iç ortam havası ağır, boğucu bir hale gelirse hatırlanıyor, anılıyor. Hal böyle olunca bu sektörle ilgili gelişmeler, sektörün insan yaşamı üzerindeki önemi göz ardı ediliyor, bilgi eksikliğinden hatalı seçimler yapılıyor. Meslek örgütlerimizde “iç hava kalitesi”, “okullarda havalandırmanın önemi” gibi çok önemli konularda birçok çalışma yapılıyor ama bu çalışmaların çıktıları, sistem tercihi yapacak alıcılara yeterince ulaştırılamıyor. Bu konuda daha aktif olmak zorundayız. Aksi takdirde yapılan çalışmalar karşılığını bulmaz, geliştirilen daha başarılı ürünler için hak edilen talebi doğuramayız.

IŞIL A.Ş. bünyesi yüksek gelişme hızına yatkın bir firma

IŞIL A.Ş. yıllık, beş yıllık, on yıllık pazar geçmişlerinin sayısal grafiklerini bir arada tutarak düzenli olarak analiz eden bir firmadır. Veri yönetimine büyük önem veriyoruz. Analitik dökümanlarımız, yol haritalarımızı ve hedeflerimizi belirliyor. Her yıl için bu veri analizleri ile iki kademeli hedef belirliyoruz. Demokratik bir yapımız olduğunu söyleyebilirim. Herkes, her IŞIL A.Ş. çalışanı, bu hedef belirleme sürecinde yorum yapabilir, yaklaşım getirebilir ve her birini değerlendirmeye alarak bir hedef belirleriz. Ardından “vizyon hedefi” adını verdiğimiz, belirlenen hedefin aşılmasına yönelik “vizyoner fikri” odağa alarak, bir üst hedef belirler ve genellikle de bu hedefi aşarız. 2017 yılı için de şimdiden böyle olduğu görülüyor. Bu nedenle 2018 için yeni yaklaşımlarımız olacak. Dediğim gibi hedef dünya liderliği, hedef uluslararası patentlere sahip yenilikçi ürünlerimizle, dünya HVAC pazarında sektöre yön veren lider firma olmak, bunun gereğini de yerine getirmeliyiz.Söyleşi